Kasım Celp Dönemi 2021

Yazımızda Ekim, Kasım, Aralık 2021 tarihinde askere gitmek isteyen askerlik yükümlülerinin askerlik işlemlerini ne zaman ve nasıl yapmaları gerektiğini yazımızda detaylıca inceledik.

Milli Savunma bakanlığı askerlikle ilgili iş ve işlemlerin belirli bir düzen içerisinde ilerlemesi için düzenli aralıklarla duyuru metni yayımlamakta ve askerlik yükümlülerini bilgilendirmektedir. Bu yazımızda yapılan resmi duyurular neticesinde Ekim 2021, Kasım 2021 ve Aralık 2021 celp dönemlerinde askere gitmek isteyen kişilerin askerlik iş ve işlemlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğini anlatacağız.

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 22 Ekim 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır.

Ekim, Kasım, Aralık Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Ağustos 2021’dir.

31 Ağustos tarihinde de yoklama ve muayene yaptırılabilir. Bu gün dahildir.

Ekim, Kasım, Aralık 2021 Askere Sevk ve Sülüs Belgesi Alma Tarihleri

Yükümlü Sevk Tarihleri Kovid-19 Testinin Yapılacağı ve Sevk Belgesinin Alınacağı Tarihler
Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1nci Grup) 25, 26 Ekim 2021 25, 26 Ekim 2021
Erbaş/Er (2nci Grup) 22, 23 Kasım 2021 22, 23 Kasım 2021
Erbaş/Er (3ncü Grup) 20, 21 Aralık 2021 20, 21 Aralık 2021

Bakaya yada Yoklama Kaçağı Olmayın

Askere sevk işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre yapılmaktadır ve bu kanuna göre 1 Ocak tarihi itibariyle 20 yaşından büyük erkeklerin tamamı ile 41 yaşından küçük erkeklerin tamamı eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır. Askerlik iş ve işlemlerini yaptırmayanlar bakaya / yoklama kaçağı olur ve bunun idari olarak cezai yaptırımları vardır.

Askere sevk işlemleri sadece Milli Savunma Bakanlığının belirlemiş olduğu celp dönemlerinde yapılır. 7179 Sayılı askeralma kanunu ile celp dönemlerinin sayısı 12’ye çıkarılsa da askerlikle ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesinde 4 temel celp dönemi ana celp dönemleri olarak kabul edilir ve bu celp dönemlerine göre diğer 8 celp döneminde de askere alım yapılır. Şubat, mayıs, ağustos, kasım celp dönemleri ana celp dönemleridir ve bu celp dönemleri askere alım iş ve işlemleri için hayati öneme sahiptir. Bu celp dönemleri için belirlenen son başvuru tarihine kadar yoklama ve muayene işleminizi tamamlamanız durumunda ilgi celp döneminde askere gidebilirsiniz. Belirlenen celp için yoklama ve muayene son başvuru tarihini kaçırırsanız sonraki celp dönemine kalırsınız. Yani toplamda 3 ay askerliğiniz ötelenir.

Hangi Celp Döneminde Askere Giderim

7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre askere gitmek isteyen kişilerin mutlaka yoklama ve muayene işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmayan kişiler kesinlikle askere alınmaz. İşte bu yoklama ve muayene işleminin ne zaman yapıldığı sizin hangi celp döneminde askere gideceğinizi belirler. Şöyle anlatayım; Diyelim ki siz mart ayında askere gitmek istiyorsunuz. Bu durumda sizin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayane işlemlerini tamamlamanız gerekiyordu. Eğer 30 kasımdan önce yoklama ve muayene işlemlerinizi tamamlamadıysanız bu durumda sizin mart ayında askere gitme ihtimaliniz yok. Siz mayıs celp dönemine kalırsınız. Yani en erken nisan, mayıs yada haziran ayında askere gidebilirsiniz.

Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Kafanıza göre ben askere gideceğim, beni hemen askere alın diyemiyorsunuz. Devletin belirlediği celp dönemlerinden başka zamanda askere gidemezsiniz. Bu celp dönemleri şu şekilde: Ocak, şubat, mart ayları için Şubat Celp Dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Nisan, mayıs, haziran celp dönemleri için mayıs celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Temmuz, ağustos, eylül celp dönemleri için ağustos celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Ekim, kasım, haziran celp dönemleri için kasım celp dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Yani siz herhangi bir ay belirleyip o ayda askere gitmek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda sizin ana celp dönemi için son yoklama ve muayene zamanı ne zaman diye bakıp ona göre yoklama ve muayene son başvuru tarihinden önce işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Mesela mart ayında askere gitmek isteyen biri şubat celp dönemi için son yoklama ve muayene tarihi nedir diye bakıp o tarihten önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamak zorunda. Yoksa askere mart ayında gidemez.

Celp Dönemleri Yoklama ve Muayene Son Başvuru Tarihleri

1) Şubat Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 30 Kasım’dır. Ocak, şubat, mart aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
2) Mayıs Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 28 Şubat’tır. Nisan, mayıs, haziran aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 28 şubat tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
3) Ağustos Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Mayıs’tır. Temmuz, ağustos, eylül aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 31 mayıs tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
4) Kasım Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Ağustos’tur. Ekim, kasım, aralık aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.

Kendinizi bu celp dönemlerine göre ayarlamanız gerekmektedir. Belirlediğiniz celpte yada ayda askere gidebilmek için aylar önceden plan yapıp kafanızda planladığınız celp son başvuru tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

İstediğim Ayda Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplamda 4 ana celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemleri için belirlenen yoklama ve muayene son tarihine kadar yoklama ve muayene iş ve işlemlerini tamamlamak zorundasınız. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde  yada o ayda askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz.

Ekim, Kasım, Aralık 2021 Aylarında Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım

 Diyelim ki siz kasım celp döneminde (temmuz, ağustos yada eylül aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 31 ağustos 2021 tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu