Mayıs Celp Dönemi 2021

Milli Savunma Bakanlığı Mayıs 2021 sınıflandırma döneminde yapılacak iş ve işlemlerin tarihleriyle ilgili resmi bir duyuru yayımladı. Yazımızda 2021 yılı mayıs celp dönemini detaylıca inceleyeceğiz.

Milli Savunma bakanlığı askerlikle ilgili iş ve işlemlerin belirli bir düzen içerisinde ilerlemesi için düzenli aralıklarla duyuru metni yayımlamakta ve askerlik yükümlülerini bilgilendirmektedir. Nisan 2021, Mayıs 2021 ve Haziran 2021 celp dönemlerinde askere gitmek isteyen askerlik yükümlüleri için Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Daire Başkanlığı bir duyuru metni yayımladı. Bu duruyu metnine göre;

Mayıs Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 28 Şubat 2021’dir.

1. Mayıs 2021 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır. (Bu maddeleri detaylıca okumanızı tavsiye ederim. Yoksa bakaya / yoklama kaçağı olabilirsiniz. Yada tarihi kaçırıp istediğiniz celp döneminde askere gidemeyebilirsiniz.)

2. Mayıs 2021 sınıflandırma dönemi Sınıflandırma Nitelik Listesine; yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden, 28 Şubat 2021 (dahil) tarihine kadar; yoklamasını yaptıran, erken sevk isteğinde bulunan ve askerlik hizmeti ile celp tercihini yaptıranlardan celp tercihlerine göre başvurusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak kabul edilenler, erteleme ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar alınacaktır. (Yorum: Burada kritik tarih 28 Şubat 2021 tarihidir. Bu tarihten önce yoklama ve muayene işlemlerinizi tamamlamanız gerek eğer nisan, mayıs yada haziranda askere gitmek istiyorsanız)

3. Mayıs 2021 sınıflandırma döneminde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin, 28 Şubat 2021 (dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten veya en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti ile celp tercihini yapmayanlar mevcut bilgilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacaklardır.

4. Seçim ve sınıflandırma sonuçları 16 Nisan 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. Yedek subay/astsubay adaylığına ayrılmış yükümlülerden tabi oldukları celp ve sevk döneminde sınıf okulu ve eğitim merkezindeki eğitimin üçte birine katılmayanlar (daha önceki sınıflandırma dönemlerinde sınıflandırılanlar dahil) er statüsünde askere sevk edileceklerdir. (TSK nın ihtiyaç duyduğu sınıf ve meslekler hariç).

5. Yedek subay/astsubay adayları ile erbaş/erlerin sevk tarihleri aşağıdaki tablodadır.

Nisan Mayıs Haziran 2021 Askere Sevk ve Sülüs Belgesi Alma Tarihleri

Yükümlü Sevk Tarihleri Kovid-19 Testinin Yapılacağı ve Sevk Belgesinin Alınacağı Tarihler
Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1nci Grup) 19, 20, 21 Nisan 2021 19, 20, 21 Nisan 2021
Erbaş/Er (2nci Grup) 18, 19, 20 Mayıs 2021 18, 19, 20 Mayıs 2021
Erbaş/Er (3ncü Grup) 14, 15, 16 Haziran 2021 14, 15, 16 Haziran 2021

6. Yükümlüler, sevk belgesinin alınabileceği tarihlerde;
a. e-Devlet’ten “Kovid-19” anketini dolduracaklar,
b. Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında “Kovid-19” testlerini yaptıracaklar,
c. Test sonucu pozitif çıkanlar veya temaslı listesinde yer alanlar ile testsonucu tarihini takip eden 3 günlük süre içerisinde sevk evrakını almayanlar ve test sonucu (negatif olsa dahi) çıkmayan yükümlüler müteakip celp ve sevk döneminde sevke tabi tutulacaklar,
ç. Ancak; sevk tarihleri içerisinde test yaptırmasına rağmen sevk tarihinden sonraki iki gün içerisinde test sonucunun negatif olduğu tespit edilen sadece er statüsündeki yükümlüler askerlik şubesi başkanlıklarınca birliklerine sevk edilecekler,
d. Test sonucu Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecekler,
e. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,
f. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır,
g. Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.
7. Yükümlülere, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği arası esas alınarak yol ve iaşe bedeli ödenecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.
8. Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
9. 7179 sayılı Askeralma Kanununun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
10. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.

Resmi Duyuru Tarihlerine Uymazsam Ne Olur

Askere sevk işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre yapılmaktadır ve bu kanuna göre 1 Ocak tarihi itibariyle 20 yaşından büyük erkeklerin tamamı ile 41 yaşından küçük erkeklerin tamamı eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır. Askerlik iş ve işlemlerini yaptırmayanlar bakaya / yoklama kaçağı olur ve bunun idari olarak cezai yaptırımları vardır.

Askere sevk işlemleri sadece Milli Savunma Bakanlığının belirlemiş olduğu celp dönemlerinde yapılır. 7179 Sayılı askeralma kanunu ile celp dönemlerinin sayısı 12’ye çıkarılsa da askerlikle ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesinde 4 temel celp dönemi ana celp dönemleri olarak kabul edilir ve bu celp dönemlerine göre diğer 8 celp döneminde de askere alım yapılır. Şubat, mayıs, ağustos, kasım celp dönemleri ana celp dönemleridir ve bu celp dönemleri askere alım iş ve işlemleri için hayati öneme sahiptir. Bu celp dönemleri için belirlenen son başvuru tarihine kadar yoklama ve muayene işleminizi tamamlamanız durumunda ilgi celp döneminde askere gidebilirsiniz. Belirlenen celp için yoklama ve muayene son başvuru tarihini kaçırırsanız sonraki celp dönemine kalırsınız. Yani toplamda 3 ay askerliğiniz ötelenir.

Hangi Celp Döneminde Askere Giderim

7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre askere gitmek isteyen kişilerin mutlaka yoklama ve muayene işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmayan kişiler kesinlikle askere alınmaz. İşte bu yoklama ve muayene işleminin ne zaman yapıldığı sizin hangi celp döneminde askere gideceğinizi belirler. Şöyle anlatayım; Diyelim ki siz mart ayında askere gitmek istiyorsunuz. Bu durumda sizin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayane işlemlerini tamamlamanız gerekiyordu. Eğer 30 kasımdan önce yoklama ve muayene işlemlerinizi tamamlamadıysanız bu durumda sizin mart ayında askere gitme ihtimaliniz yok. Siz mayıs celp dönemine kalırsınız. Yani en erken nisan, mayıs yada haziran ayında askere gidebilirsiniz. Aşağıda

Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Kafanıza göre ben askere gideceğim, beni hemen askere alın diyemiyorsunuz. Devletin belirlediği celp dönemlerinden başka zamanda askere gidemezsiniz. Bu celp dönemleri şu şekilde: Ocak, şubat, mart ayları için Şubat Celp Dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Nisan, mayıs, haziran celp dönemleri için mayıs celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Temmuz, ağustos, eylül celp dönemleri için ağustos celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Ekim, kasım, haziran celp dönemleri için kasım celp dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Yani siz herhangi bir ay belirleyip o ayda askere gitmek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda sizin ana celp dönemi için son yoklama ve muayene zamanı ne zaman diye bakıp ona göre yoklama ve muayene son başvuru tarihinden önce işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Mesela mart ayında askere gitmek isteyen biri şubat celp dönemi için son yoklama ve muayene tarihi nedir diye bakıp o tarihten önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamak zorunda. Yoksa askere mart ayında gidemez.

Celp Dönemleri Yoklama ve Muayene Son Başvuru Tarihleri

1) Şubat Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 30 Kasım’dır. Ocak, şubat, mart aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
2) Mayıs Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 28 Şubat’tır. Nisan, mayıs, haziran aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 28 şubat tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
3) Ağustos Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Mayıs’tır. Temmuz, ağustos, eylül aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 31 mayıs tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
4) Kasım Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Ağustos’tur. Ekim, kasım, aralık aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.

Kendinizi bu celp dönemlerine göre ayarlamanız gerekmektedir. Belirlediğiniz celpte yada ayda askere gidebilmek için aylar önceden plan yapıp kafanızda planladığınız celp son başvuru tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

İstediğim Ayda Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplamda 4 ana celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemleri için belirlenen yoklama ve muayene son tarihine kadar yoklama ve muayene iş ve işlemlerini tamamlamak zorundasınız. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde  yada o ayda askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz.

Nisan, Mayıs, Haziran Aylarında Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım

 Diyelim ki siz mayıs celp döneminde (nisan, mayıs, haziran aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu