Ağustos Celp Dönemi 2021

Temmuz, Ağustos veya Eylül 2021 tarihinde askere gitmek isteyen askerlik yükümlülerinin askerlik işlemlerini ne zaman ve nasıl yapmaları gerektiğini yazımızda detaylıca inceledik.

Milli Savunma bakanlığı askerlikle ilgili iş ve işlemlerin belirli bir düzen içerisinde ilerlemesi için düzenli aralıklarla duyuru metni yayımlamakta ve askerlik yükümlülerini bilgilendirmektedir. Bu yazımızda yapılan resmi duyurular neticesinde Temmuz 2021, Ağustos 2021 ve Eylül 2021 celp dönemlerinde askere gitmek isteyen kişilerin askerlik iş ve işlemlerini ne zaman yaptırmaları gerektiğini anlatacağız.

Seçim ve sınıflandırma sonuçları 16 Temmuz 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır.

Temmuz, Ağustos, Eylül Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Mayıs 2021’dir.

Temmuz, Ağustos, Eylül 2021 Askere Sevk ve Sülüs Belgesi Alma Tarihleri

Yükümlü Sevk Tarihleri Kovid-19 Testinin Yapılacağı ve Sevk Belgesinin Alınacağı Tarihler
Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1nci Grup) 26, 27, 28 Temmuz 202 26, 27, 28 Temmuz 2021
Erbaş/Er (2nci Grup) 16, 17, 18 Ağustos 2021 16, 17, 18 Ağustos 2021
Erbaş/Er (3ncü Grup) 13, 14, 15 Eylül 2021 13, 14, 15 Eylül 2021

Bakaya yada Yoklama Kaçağı Olmayın

Askere sevk işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre yapılmaktadır ve bu kanuna göre 1 Ocak tarihi itibariyle 20 yaşından büyük erkeklerin tamamı ile 41 yaşından küçük erkeklerin tamamı eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır. Askerlik iş ve işlemlerini yaptırmayanlar bakaya / yoklama kaçağı olur ve bunun idari olarak cezai yaptırımları vardır.

Askere sevk işlemleri sadece Milli Savunma Bakanlığının belirlemiş olduğu celp dönemlerinde yapılır. 7179 Sayılı askeralma kanunu ile celp dönemlerinin sayısı 12’ye çıkarılsa da askerlikle ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesinde 4 temel celp dönemi ana celp dönemleri olarak kabul edilir ve bu celp dönemlerine göre diğer 8 celp döneminde de askere alım yapılır. Şubat, mayıs, ağustos, kasım celp dönemleri ana celp dönemleridir ve bu celp dönemleri askere alım iş ve işlemleri için hayati öneme sahiptir. Bu celp dönemleri için belirlenen son başvuru tarihine kadar yoklama ve muayene işleminizi tamamlamanız durumunda ilgi celp döneminde askere gidebilirsiniz. Belirlenen celp için yoklama ve muayene son başvuru tarihini kaçırırsanız sonraki celp dönemine kalırsınız. Yani toplamda 3 ay askerliğiniz ötelenir.

Hangi Celp Döneminde Askere Giderim

7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre askere gitmek isteyen kişilerin mutlaka yoklama ve muayene işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmayan kişiler kesinlikle askere alınmaz. İşte bu yoklama ve muayene işleminin ne zaman yapıldığı sizin hangi celp döneminde askere gideceğinizi belirler. Şöyle anlatayım; Diyelim ki siz mart ayında askere gitmek istiyorsunuz. Bu durumda sizin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayane işlemlerini tamamlamanız gerekiyordu. Eğer 30 kasımdan önce yoklama ve muayene işlemlerinizi tamamlamadıysanız bu durumda sizin mart ayında askere gitme ihtimaliniz yok. Siz mayıs celp dönemine kalırsınız. Yani en erken nisan, mayıs yada haziran ayında askere gidebilirsiniz. Aşağıda

Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Kafanıza göre ben askere gideceğim, beni hemen askere alın diyemiyorsunuz. Devletin belirlediği celp dönemlerinden başka zamanda askere gidemezsiniz. Bu celp dönemleri şu şekilde: Ocak, şubat, mart ayları için Şubat Celp Dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Nisan, mayıs, haziran celp dönemleri için mayıs celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Temmuz, ağustos, eylül celp dönemleri için ağustos celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Ekim, kasım, haziran celp dönemleri için kasım celp dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Yani siz herhangi bir ay belirleyip o ayda askere gitmek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda sizin ana celp dönemi için son yoklama ve muayene zamanı ne zaman diye bakıp ona göre yoklama ve muayene son başvuru tarihinden önce işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Mesela mart ayında askere gitmek isteyen biri şubat celp dönemi için son yoklama ve muayene tarihi nedir diye bakıp o tarihten önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamak zorunda. Yoksa askere mart ayında gidemez.

Celp Dönemleri Yoklama ve Muayene Son Başvuru Tarihleri

1) Şubat Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 30 Kasım’dır. Ocak, şubat, mart aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
2) Mayıs Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 28 Şubat’tır. Nisan, mayıs, haziran aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 28 şubat tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
3) Ağustos Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Mayıs’tır. Temmuz, ağustos, eylül aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 31 mayıs tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
4) Kasım Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Ağustos’tur. Ekim, kasım, aralık aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.

Kendinizi bu celp dönemlerine göre ayarlamanız gerekmektedir. Belirlediğiniz celpte yada ayda askere gidebilmek için aylar önceden plan yapıp kafanızda planladığınız celp son başvuru tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

İstediğim Ayda Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplamda 4 ana celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemleri için belirlenen yoklama ve muayene son tarihine kadar yoklama ve muayene iş ve işlemlerini tamamlamak zorundasınız. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde  yada o ayda askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz.

Temmuz, Ağustos, Eylül Aylarında Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım

 Diyelim ki siz ağustos celp döneminde (temmuz, ağustos yada eylül aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 31 mayıs 2021 tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi Kasım celp dönemine yazarlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
SİNAN SÖNMEZ

Merhaba,

Üniversiteden haziran 2019 tarihinde mezun oldum. Askerlik işlemlerimi 2019 yılının sonunda yaptırdım fakat kilom fazla olduğu için ertesi yıla bırakma işlemi yapıldı. 2021 ocak ayında tekrardan muayene olduğumda kilomda problem olmayınca askerliğe elverişlidir denildi ve tecil hakkımı kullanmak istiyorum dediğimde bana askerlik şubesi 30/09/2021 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur diye belge verdi. Daha sonra e devlet üzerinden askerlik durum belgesi sorguladığımda 10/06/2021 tarihine kadar askerlik ile ilişiği yoktur yazıyor. Askerlik şubesine sorduğumda net bir cevap alamadım ve çalıştığım iş yerine durumu bildirmem gerekiyor ama elimde net bir bilgi yok. Sorum şu;
Askere ne zaman giderim?

Yılmaz

normalde sana bildiri gelmesi lazım e-devlet üzerinden ,

Enes ayışığı

Merhaba 2023 yılında zorunlu askerlik kalkacak deniyor doğru mu

Yılmaz

Oyle bir şey yok dostum , ülke askere ihtiyacı var , bu kadar uzun ülke sınırları kim kontrol edecek o zaman

Last edited 2 yıl önce by Yılmaz
Halil

Merhaba,

Tecil sürem 24 Haziran 2021’de bitiyor fakat ben Ağustos celp döneminde (Temmuz-Ağustos-Eylül) gitmek istiyorum. 31 Mayıs’tan önce tecilimi bozdurursam hangi ayda gidebilirim? Bunun belli bir matematiği var mı yoksa şans eseri mi belirleniyor?

Kral bir

Merhaba, ağustos celbi icin tecilimi nisan ayında bozdum hizmet tercih sıralaması ağustos başa aldim ve durum belgemde 28.07 yazıyor. Ydk. Ast içinde başvuru yaptım, fakat bana msb den ağustos celbine tabisiniz gibisinden mesaj gelmedi çevremdekilere gelmis.

faruk tepeyurt

merhabalar 31 mayısa kadar bütün işlemlerimi tamamlayacagım ve diyelim ki yedek subaylık çıktı sevk tarihi ve kovid test tarihi olarak 26 27 28 temmuz yazıyor msb acıklamasın da. Aynı zamanda 1 agustos da KPSS sınavı var sınava nasıl girebilirim ? Askeriyede olsam izin alabilirim fakat kovid sebebi ile problem olabileceğini duydum nasıl bi yok izleyebilirim ? sevk tarihi olan 262728 agustos tarihlerinde sevk olmasaam da sınavdan sonra gidip sevk olsam ne olur ? tesekkürler şimdiden yanıtlarsanız çok sevinirim

E.m

Tecil bozdurdum ve Mayıs 31’de muayene oldum ancak onaylanması 1 hazirani buldu . Askeelik durum belgesinde 10/27 ye kadar ilisigi yoktur diyor kasım celbine mi kaldim ? 2 gün önce de agustos celbine tabisiniz diye mesaj geldi . Hangi ayda giderim ?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu