Askerlik Yol Parası

Yazımızda askere giderken Milli Savunma Bakanlığı'nca askerlik hizmetini yapacak kişilere ödenen yol parası ücretinin ne kadar olduğunu ve yol parası ücretinin tutarının nasıl hesaplandığını anlatacağız.

Askere gidecek kişilere ilgi bakanlıkça yol ve iaşe paraları ödenmektedir. Yol ve iaşe paralarının tutarı hesaplanırken aşağıdaki yol ve yöntemler kullanılmaktadır ve doğal olarak herkesin yol parası tutarı birbirinden farklı olmaktadır. Askere sevk edilen yükümlülerin yol masrafı;  askeralma yönetmeliğinin 102’nci maddesi gereğince karayolları genel müdürlüğünün genel yol ağında yayımlanan iller arası mesafe cetveli ve il /ilçe arası mesafe cetvelinde belirtilen mesafeler baz alınarak hesaplanmaktadır. Nüfusa kayıtlı olduğunuz yerin bulunduğu il/ilçe merkezinden, sevk edildiğiniz yerin bulunduğu il/ilçe merkezine kadar olan mesafenin;

  1. 400 kilometreye kadar olan mesafeler için gidilecek mesafenin 1,6 katının,
  2. 400 ile 799 kilometre için gidilecek mesafenin 1,4 katının,
  3. 800 ile 1200 kilometre için gidilecek mesafenin 1,2 katının,
  4. 1201 kilometre ve daha fazla olan mesafeler için gidilecek mesafenin güncel memur maaş katsayısı ile çarpılması ile bulunan tutar yol ücreti olarak belirlenir. Ayrıca, iaşe bedeli de yol ücreti ile birlikte ödenir.

Yol masrafı aşağıdaki formül ile hesaplanır: 

Yol masrafı  = ( km x memur maaş katsayısı x mesafe katsayısı) + iaşe bedeli

Askerlik Yol Parası Hesaplama

Bir örnekle durumu açıklayalım. Diyelim ki sizin nüfusa kayıtlı olduğunuz yer Bolu ve siz Kahramanmaraş ilinde askerlik yapacaksınız. Askere sevk sebebiyle Kahramanmaraş’a gideceğiniz için Bolu Kahramanmaraş arası mesafeye bakmanız gerek. Bolu ile Kahramanmaraş arası Karayolları Genel Müdürlüğü’nün cetvelinde 773 kilometre olarak belirtilmektedir. Yani mesafe 400 km ile 799 kilometre arasındadır ve biz hesaplama yaparken 1,4 kat oranını formülümüze ekleyeceğiz.

2021 Yılı güncel memur maaş katsayısı : 0,165786’dır.

Bolu Kahramanmaraş Yol Masrafı = (773 X 0,165786 X  1,4) = 179,41 TL’dir. Bu paraya ilave olarak iaşe parası yani yolda yemek yemeniz için bir miktar ek para da verilir. Yani örnek olarak sunduğumuz Bolu Kahramanmaraş arası askerlik yol parası yaklaşık olarak 210 lira civarıdır.

Askerlik Yol Parası Nereden ve Nasıl Alınır

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
4 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Numan Atılkan

Merhabalar. Ben askerlik şubesinden er olarak gitmek istediğimi belirttim ve işlemimi yaptım sonra kararım değişti ve astsubay olarak yapmak istedim. İnternetten değiştirsem bir sıkıntı olur mu ?

Ugur alış

Benim gidiş yol ücretim yatmadı 1 aydır da askerlıgım bitmiş

Ugur alış

Askerlıgım 1 aydır bitmiş ama gidiş yol ücretim yatmadı ptt ye de gıttım yok dıyor paran gelmemiş gelmesi kazım dıyor ama yok işte

Başa dön tuşu