Askerlik Hizmet Tercihi

Askerlik hizmet tercihinin ve askerlik celp ve sevk tercihi işlemlerinin nasıl yapılacağını bu yazımızda detaylıca anlatacağız.

Askerlik hizmetini yapmak isteyen kişilerin askerlik yoklama ve muayene işlemleri esnasında yaptırması ve yapması gereken bir takım iş ve işlemler bulunmaktadır. Bu işlerden en önemlilerinden biri askerlik hizmet tercihi diğeri de askerlik celp ve sevk tercihi seçim işlemleridir. Yazımızda bu iki hususu detaylandıralım ve aklınıza takılabilecek hususları netleştirelim.

Askerlik Hizmet Tercihi

Askerlik hizmetini bedelli askerlik, dövizle askerlik, 6 ay er, 12 ay er, yedek subay yada yedek astsubay olarak yapabilirsiniz. İşte bu noktada Milli Savunma Bakanlığı size askere gelmeden önce askerliği hangi sınıfa bağlı olarak yapmak istediğinizi soruyor. Öğrenim durumunuza göre yada maddi durumunuza göre burada bir takım seçimler yapıyorsunuz. Sizin seçimlerinize göre de askerlik yapacağınız yer, askerlik sınıfınız, askere sevk zamanınız gibi hususlar belirleniyor.

Özetle anlatmak gerekirse askerlik hizmet tercihi işlemi sizin askerliğinizi nasıl yapmak istediğinize dair bir veridir. Örnekle anlatalım. Diyelim ki siz askerliğinizi bedelli askerlik olarak yapmak istiyorsunuz. Bu durumda sizin edevlet üzerinden askerlik işlemlerini yaparken aşağıdakine benzer şekilde bedelli askerlik hizmeti seçeneğini en başa yerleştirmeniz gerekiyor. Diğer seçenekleri en başa koyarsanız bu durumda askerliği bedelli askerlik olarak yapamıyorsunuz…Siz en başa er/erbaş seçeneğini getirirseniz bu durumda siz askerliği er yada erbaş olarak yaparsınız. Durum bundan ibaret. Yaptığınız seçime çok ama çok dikkat edin. Eğer yanlış seçim yaparsanız yani istediğinizden farklı bir seçim yaparsanız askerliğinizi hiç istemediğiniz bir şekilde yapmak zorunda kalabilirsiniz. Mesela yedek subay istiyorsunuz fakat siz en başa bedelli askerlik yazarsanız bu durumda bir bakarsınız ki sistem sizi bedelli askerlik grubuna dahil etmiş…

askerlik hizmet tercihi
askerlik hizmet tercihi

Askerlik Celp ve Sevk Dönemi Tercihi

Askerlik hizmetini yapacak kişilerin askerlik hizmet tercihi yaptıktan sonra yapmaları gereken diğer bir seçim de hangi celp döneminde askere gitmek istedikleri hususudur. Askerlik celp dönemi tercihi sizin ne zaman askere gitmek istediğinizi size sormaktadır. Eğer tecil hakkınız yoksa zaten en yakın celpte askere gitmeniz gerekir fakat tecil hakkınız var fakat siz askere gitmek için başvuru yaptıysanız bu durumda sizin bir celp seçmeniz gerekiyor. 1. Sıraya gitmek istediğiniz ilk celp dönemini yazmanız gerekiyor. Aşağı doğru da en çok istediğiniz celp döneminde başlayarak en az istediğiniz celp dönemine doğru seçim yapmanız gerekiyor. Mesela siz martta askere gitmek istiyorsanız aşağıdaki gibi bir seçim yapabilirsiniz.

celp tercihi
celp tercihi

Askerlik Hizmet Tercihi Yapılmazsa Ne Olur

Sistem size zorunlu olarak bir seçim yaptırır. Ben hizmet tercihi yapmayacağım deme şansınız yok. Yoklamanızın sağlıklı olarak yapılması ve tamamlanması için askerlik hizmet tercihi yapmak zorundasınız.

Yoklama İşlemleriniz Tamamlanmıştır. Askerlik Hizmet Tercihi Hizmetini Kullanmanız Gerekmektedir

Bu uyarı edevlet sisteminde bir çok kişinin karşısına çıkmaktadır. Bu uyarı ile karşılaşırsanız endişe etmeyin. Eğer siz hizmet tercihini yaptıysanız ve sonrasında baktığınızda bu tür bir uyarı ile karşılaşıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Bir çok kişide bu uyarı çıkıyor. Bu uyarıyı görüyorsanız yeniden askerlik hizmet tercihi yapmayın. Daha önce hizmet tercihi yapanların yeniden hizmet tercihi yapmasına gerek yok.

Celp Dönemi Tercihini Değiştirebilir miyim

Yoklamasını yaptırdıktan sonra celp dönemi tercihi yapmak isteyen veya eski tercihlerini değiştirmek isteyenlerin başvuruları kabul edilir. Yani daha önceden bir tercih yaptıysanız sonradan bunu değiştirmeniz mümkün fakat sınıflandırma nitelik listeleri alındıktan sonra yapılan celp değişiklik talepleri karşılanmaz. Yani sınıflandırma yapılana kadar celp tercihi değiştirilebilir. Sınıflandırma yapıldıktan sonra celp tercihi değişikliği yapılamaz.

Teknik bilimler meslek yüksekokulundan veya meslek yüksekokullarının teknik bölümlerinden mezun olanlar ve mesleki ve teknik lise mezunları ile tarım, turizm ve mevsimlere bağlı sektörlerde faaliyet gösteren yükümlülerin, tarım, turizm ve mevsimlere bağlı sektörlerde faaliyet gösterenlerin celp tercihlerine öncelik verilir. Yani hangi celpte gitmek istiyorlarsa o celpte askere alınmalarının sağlanmasına çalışılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Eyüp deniz

Nezaman askerlik

Numan Atılkan

Daha belli değil. Şubat en yakın celp dönemi olarak daha sınıflandırma belli olmadı

Melih çelik

Belli Oldu mu

Recep sipahi

E devlette şubata kadar askerlik ile ilişiğim olmadığı yazıyor, ben şubattan sonra celp tercihini yapsam bana herhangi bi’ ceza vs. gelir mi? 4 defa askerlik durumum uzatıldı bu arada. (Mevcut çalıştığım yer de servis elemaniyim)

Sabrican ölmez

Askere gitmek istiyorum

Sabrican ölmez

Bir an önce askere gitmek istiyorum

Bedirhan Yeşilyurt

edevlette uyarı son durumunuz askerlik hizmet tercihi işlemi için uygun değildir en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz

Ömer orak

Askerlik hizmet tercihi yapacam ama hata veriyor

En yakın askerlik şubesine müracaat ederek bedeli askerlik başvurusunda bulunabilirsiniz

diyo ama ben 6 aylık askerlik yapacam niye böyle

Başa dön tuşu