2021 Yılı Celp Dönemleri

2021 Yılı celp dönemlerine ilişkin detaylı bir bilgilendirme yapmak amacıyla bu yazıyı kaleme aldık. Yazımızda 2021 yılı celp dönemlerine ilişkin tüm bilgiler yer almaktadır.

Askere sevk işlemleri 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre yapılmaktadır ve bu kanuna göre 1 Ocak tarihi itibariyle 20 yaşından büyük erkeklerin tamamı ile 41 yaşından küçük erkeklerin tamamı eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır. Askerlik iş ve işlemlerini yaptırmayanlar bakaya / yoklama kaçağı olur ve bunun idari olarak cezai yaptırımları vardır.

Askere sevk işlemleri sadece Milli Savunma Bakanlığının belirlemiş olduğu celp dönemlerinde yapılır. 7179 Sayılı askeralma kanunu ile celp dönemlerinin sayısı 12’ye çıkarılsa da askerlikle ilgili iş ve işlemlerin yürütülmesinde 4 temel celp dönemi ana celp dönemleri olarak kabul edilir ve bu celp dönemlerine göre diğer 8 celp döneminde de askere alım yapılır. Şubat, mayıs, ağustos, kasım celp dönemleri ana celp dönemleridir ve bu celp dönemleri askere alım iş ve işlemleri için hayati öneme sahiptir. Bu celp dönemleri için belirlenen son başvuru tarihine kadar yoklama ve muayene işleminizi tamamlamanız durumunda ilgi celp döneminde askere gidebilirsiniz. Belirlenen celp için yoklama ve muayene son başvuru tarihini kaçırırsanız sonraki celp dönemine kalırsınız. Yani toplamda 3 ay askerliğiniz ötelenir.

Hangi Celp Döneminde Askere Giderim

7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre askere gitmek isteyen kişilerin mutlaka yoklama ve muayene işlemlerini yaptırması gerekmektedir. Yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmayan kişiler kesinlikle askere alınmaz. İşte bu yoklama ve muayene işleminin ne zaman yapıldığı sizin hangi celp döneminde askere gideceğinizi belirler. Şöyle anlatayım; Diyelim ki siz mart ayında askere gitmek istiyorsunuz. Bu durumda sizin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayane işlemlerini tamamlamanız gerekiyordu. Eğer 30 kasımdan önce yoklama ve muayene işlemlerinizi tamamlamadıysanız bu durumda sizin mart ayında askere gitme ihtimaliniz yok. Siz mayıs celp dönemine kalırsınız. Yani en erken nisan, mayıs yada haziran ayında askere gidebilirsiniz. Aşağıda

Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Kafanıza göre ben askere gideceğim, beni hemen askere alın diyemiyorsunuz. Devletin belirlediği celp dönemlerinden başka zamanda askere gidemezsiniz. Bu celp dönemleri şu şekilde: Ocak, şubat, mart ayları için Şubat Celp Dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Nisan, mayıs, haziran celp dönemleri için mayıs celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Temmuz, ağustos, eylül celp dönemleri için ağustos celp dönemi ana celp olarak kabul ediliyor. Ekim, kasım, haziran celp dönemleri için kasım celp dönemi ana celp dönemi olarak kabul ediliyor. Yani siz herhangi bir ay belirleyip o ayda askere gitmek istiyorsunuz diyelim. Bu durumda sizin ana celp dönemi için son yoklama ve muayene zamanı ne zaman diye bakıp ona göre yoklama ve muayene son başvuru tarihinden önce işlemlerinizi tamamlamanız gerekiyor. Mesela mart ayında askere gitmek isteyen biri şubat celp dönemi için son yoklama ve muayene tarihi nedir diye bakıp o tarihten önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamak zorunda. Yoksa askere mart ayında gidemez.

Celp Dönemleri Yoklama ve Muayene Son Başvuru Tarihleri

1) Şubat Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 30 Kasım’dır. Ocak, şubat, mart aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
2) Mayıs Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 28 Şubat’tır. Nisan, mayıs, haziran aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 28 şubat tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
3) Ağustos Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Mayıs’tır. Temmuz, ağustos, eylül aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 31 mayıs tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.
4) Kasım Celp dönemi yoklama ve muayene son başvuru tarihi: 31 Ağustos’tur. Ekim, kasım, aralık aylarından herhangi birinde askere gitmek isteyenlerin en geç 30 kasım tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekmektedir. Bu tarihten önce yoklama ve muayenesini tamamlamayanlar sonraki aylara kalır.

Kendinizi bu celp dönemlerine göre ayarlamanız gerekmektedir. Belirlediğiniz celpte yada ayda askere gidebilmek için aylar önceden plan yapıp kafanızda planladığınız celp son başvuru tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

İstediğim Ayda Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplamda 4 ana celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemleri için belirlenen yoklama ve muayene son tarihine kadar yoklama ve muayene iş ve işlemlerini tamamlamak zorundasınız. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde  yada o ayda askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz.

2021 Doğumlular İçin Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri
Tecilli olmayan ve  1 ocak 2019 tarihi itibari ile 20 yaşından yenice gün alan kişiler ise askere memleketlerine göre (kütükleri hangi celp döneminde asker gönderiyor ise) askere alınacaklardır. Her il ve her ilçe farklı celp döneminde asker göndermektedir. Memleketin gönderdiği tarihten önce askere gitmek isteyen 20 yaşındaki kişiler askere daha erken gitmek istiyorlar ise başvuru sırasında “askere erken sevk” yaptırmalıdır. Yani daha önceki celp dönemlerinde gitmek istiyorum diye belirtmeleri gerekir.

Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi Nedir?

Celp dönemi son başvuru tarihlerinden sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihlerden sonra başvuru yaparsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve planladığınız zamanda askere gidemezsiniz. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğinize karar verdiyseniz başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız. Bu tarihlerden sonra başvuru yapmanız durumunda istediğiniz celp dönemini kaçırırsınız. Hatta işi garantiye almak için kafanızda bir celp dönemi varsa o celp dönemi son başvuru tarihinden en az 2,5 ay önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.

Ocak, Şubat, Martta Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım

Diyelim ki siz Şubat celp döneminde (ocak, şubat, mart aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.

Nisan, Mayıs, Haziran Aylarında Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım

 Diyelim ki siz mayıs celp döneminde (nisan, mayıs, haziran aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.

Temmuz, Ağustos, Eylül Aylarından Birinde Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım

Diyelim ki siz ağustos celp döneminde (temmuz, ağustos, eylül aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.

Ekim, Kasım, Aralık Aylarından Birinde Askere Gitmek İçin Ne Yapmalıyım

Diyelim ki siz kasım celp döneminde (ekim, kasım, aralık aylarından birinde) askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.

 Askere Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi gelmemiş yada askerlikleri eğitim, sağlık gibi sebeplerle tecilli olan kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Bu durumda kişinin askerlik şubesine gidip askere daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi yada edevlet üzerinden tecilini bozdurup yoklama ve muayene işlemlerini tamamlaması gerekir. Celp erkene alma işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir fakat bu başvurular her zaman uygun bulunmayabilir. O dönem çok sayıda askere gitme başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip kendi celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

Askere Memlekete Göre mi Gideceğim?

Memlekete göre askere gitme sadece o yıl yenice 20 yaşına giren kişiler için önemlidir. 20 yaşından büyük kişiler için memleket askerlik için hiç ama hiç önemli değildir. 20 Yaşından büyük kişiler tecil süreleri bittikten sonra yada tecillerini bozdurduktan sonraki ilk celp döneminde askere giderler. Bu kişilerin memleketle işi yoktur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu