Askerlik Süresi Uzayacak mı

Bu yazımızda sizlere askerlik süresinin uzayıp uzamadığına ilişkin detaylı bir bilgilendirme yapacağız.

Askerlik hizmet süresine ilişkin düzenleme 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 5. maddesinde detaylı olarak belirtilmektedir. İlgi maddede şu ifadeler yer almaktadır. Askerlik hizmet süresi; erbaş ve erler için altı ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için on iki aydır. Hizmet sürelerini, ihtiyaca göre bir katına kadar artırmaya veya yarısına kadar azaltmaya Cumhurbaşkanınca karar verilebilir. Bu şekilde belirlenen hizmet süresi altı aydan az olamaz. Erbaş ve erlerden istekli olanlar, sıralı disiplin amirlerinin olumlu değerlendirmesi ile terhise hak kazandığı tarihten itibaren Bakanlıkça uygun görülecek sayıda ve altı ay süre ile sınırlı olmak üzere bu Kanun hükümlerine göre askerlik hizmetlerine devam eder ve bu sürenin sonunda terhis edilir. Kanunda askerlik süresinin ne kadar olduğu net ve kesin çizgilerle belirlenmiştir. Şimdi gelin kanunu yorumlayalım ve askerliğin uzayıp uzamama ihtimaline birlikte bakalım.

Askerlik Süresi Uzadı mı

Öncelikle şunu net bir şekilde belirtelim ki; askerlik süresinin uzaması yada kısalması konusu bir efsane olarak ortalıkta dolanmaktadır. İyimser kişiler genelde askerlik süresi düşecek diye söylenti çıkarır ve internette sürekli bunu arar ve buna ilişkin yazılar yazar. Kötümser kişiler de nedense askerliğin sebepsiz şekilde uzayacağına inanır ve her yere askerlik uzayacak yazar. Bu kişiler kendi düşüncelerini her ortamda anlatır ve bir süre sonra bu olay maalesef bir efsaneye dönüşür ve sürekli askerlik uzuyor ve kısalıyor gibi algı oluşur. Değerli arkadaşlar. Şunu net şekilde bilmenizde fayda var. Ülkede çok ama çok ciddi sorunlar sıkıntılar (savaş gibi, genel afet gibi, ülke çapında salgın hastalık gibi) olmadığı sürece askerlik süresi uzamaz.

Askerlik Süresi Kısaldı mı

Yukarıda açıklamasına yer verdiğimiz mevzuat hükmünde diyor ki askerlik süresini uzatmaya yada kısaltmaya sayın Cumhurbaşkanı yetkilidir. Fakat bu süre 6 aydan az olamaz diyor. Yani askerlik artık kısalmaz. Askerlik 7179 Sayılı Askeralma Kanunu değişmediği sürece değişmez ve bu da neredeyse 15/20 yılda bir olan bir olay. Yani askerlik süresi düşecek olsa emin olun her yerde bu zaten gündeme gelir. Siz araştırma yapmasanız da tv de, internette, sağda solda bunu duyarsınız. Askerlik süresi kısalmayacak yani.

Dipnot: Askerlik süresi uzayacak yada kısalacak olursa bu yazı güncellenecektir. Şu an için askerliğin UZAMA yada KISALMA ihtimali yoktur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
emnryhnn

01/01/1998 doğumluyum.
17/06/2016 tarihinde sağlık meslek lisesi anestezi bölümünden mezun oldum
01/02/2019 tarihinde ise 2 yıllık anestezi bölümünden mezun oldum.
Geçen sene yani 2020 tarihinde 1 yıl tecil ettirdim, önümüzdeki ay tecilim bitiyor yani
01/02/2021 tarihinde. İnternette meslek lisesi mezunlarının tecil ettirme hakları daha uzun diye birşey okudum.
Şimdi ben askerliğimi 1 yıl daha yani 2022 yılına kadar uzatabilirmiyim acaba? Yani tecil hakkım daha varmı

Başa dön tuşu