Askerlik Erken Sevk Başvurusu

Askerliği tecilli olup bu tecili bozdurarak askere vaktinden önce gitmek isteyenlerin hangi aşamaları izlemeleri gerektiğini yazımızda detaylıca anlatacağız. Bu yazıda anlatılanları uygulamanız durumunda askere erken sevk işleminiz sorunsuz gerçekleşecektir.

Askere erken sevk işlemini açıklayarak konuya girmekte fayda var. Askere erken sevk demek sizin eğitim, milli sporcu, sağlık gibi herhangi bir sebeplerle teciliniz var fakat siz bu tecil hakkınızdan vazgeçerek askere tecil süreniz bitmeden gitmek istiyorsunuz demektir. Yani siz askerlik tecil hakkınızdan vazgeçip askere gitmek için başvuru yapıyorsunuz ve eğitim vb mazeretlerle tecil hakkınız olmasına rağmen bu hakkı kendi özgür iradeniz ile kullanmıyorsunuz demektir. Bu yazımızda size askere erken sevk için neler yapmanız gerektiğini açıklıyoruz.

Askere Erken Sevk İşlemi Nasıl Yapılır?

Askere sevkleri herhangi bir nedenle ertelenmiş olanların erken sevk başvurusu yapabilmeleri için öncelikle celp ve sınıflandırma tarihlerine kadar ertelemesini yapan makamdan (yüksek lisans ve doktora eğitimi yapanlar dilekçe ile askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat ederek) bu ertelemelerini iptal ettirmeleri ve erken sevk başvurusunda bulunmaları gerekir. Tecil bozdurma işlemleri şu şekilde yapılabilmektedir. Yüksek lisans yada doktora yapmıyorsanız yani askerliğiniz yüksek lisans yada doktora sebebiyle tecilli değilse askerlik tecil iptalini turkiye.gov.tr adresi üzerinden yapabilirsiniz. 

Askerlik tecil bozdurma e-Devlet kapısından yapmak için sırayla şu adımları takip etmeniz gerekir;

  • turkiye.gov.tr adresine girin.
  • Sisteme giriş yapın.
  • Arama kısmına “asal yoklama” yazın.
  • https://www.turkiye.gov.tr/mill-savunma-asal-yoklama-basvurusu bağlantısına tıklayın.
  • Ekrandaki bilgileri doğru ve eksiksiz olarak girin.
  • Vesikalık fotoğrafınızı sisteme yükleyin. Fotoğraf boyutunun çok büyük olmamasına dikkat edin, yoksa sistem hata verir ve fotoğrafınız yüklenmez.
  • Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu formlarını doldurun.

Formları doldurduktan sonra aile hekiminize giderek muayene olun. Aile hekimi “Askerliğe Elverişlidir” kararını verdikten sonra bu bilgiyi sisteme işler ve tüm bilgileriniz elektronik ortamda askerlik şubesine aktarılır. Bu aşamadan sonra e-Devlet sisteminde işlem yapmanız ya da askerlik şubesine gitmeniz gerekmez.

Yüksek Lisans ve Doktora Yapanların Askere Erken Sevk İşlemleri

Yani eğer yüksek lisans yada doktora yapıyorsanız ve askere erken gitmek istiyorsanız sizin askere erken gitmek istediğinize dair bir dilekçe ile askerlik şubesine başvuru yapmanız gerekiyor. Aşağıdaki linkte nasıl bir dilekçe yazmanız gerektiği hususunda size yol göstermek amacıyla örnek bir dilekçe hazırladık. Bu dilekçeyi kendinize göre düzenleyerek askerlik şubesi başkanlığına iletebilir ve askere erken sevk işlemlerini başlatabilirsiniz.

Askere Erken Sevk Dilekçe Örneği İçin Tıklayın

Diyelim ki sizin teciliniz devam ediyor fakat siz askerlik tecilini iptal ettirmek istiyorsunuz. Bir dilekçe ile askerlik şubesine başvuru yapacaksınız ve askere erken sevk işleminiz başlamış olacak.

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemini En Geç Ne Zaman Yapmalıyım

Gitmek istediğiniz celp döneminden en az 2 ay önce askerlik şubesine askere sevk dilekçenizi vermeniz gerekiyor. Diyelim ki siz 1 haziran tarihinde askere gitmek istiyorsunuz. Bu durumda sizin en geç 31 mart tarihinde askere erken sevk dilekçenizi hazırlamanız ve askerlik şubesine teslim etmeniz gerekiyor. Askere gitmek istediğiniz celp tarihinden 2 ay önce bu dilekçeyi askerlik şubesine teslim etmezseniz maalesef o celpte değil sonraki celpte askere gitmek zorunda kalırsınız.

Askere Erken Sevk Yaptırıp O Celpte Askere Alınmazsanız Ne Olur

Ertelemesi iptal edilerek erken sevki uygun görülenlerden celbe katılmayanların erteleme şartları devam ediyorsa tekrar ilgili makama müracaat ederek ertelemelerini yeniden yaptırmaları gerekir.  Bu yükümlülerden sevk edileceği tarihe kadar tekrar ertelemesini yaptırmayanlar hakkında bakaya işlemi yapılır. Yani sizin tecil hakkınız vardı fakat siz bu tecil hakkından vazgeçtiniz ve askere erken sevk için başvuru yaptınız. Askere sevk işlemleriniz yapıldı fakat askerlik yerleri açıklandığında sizin askere o celpte sevk edilmediğiniz anlaşıldı diyelim. Bu durumda sizin derhal askerlik tecil işleminizi yeniden yaptırmanız gerekiyor. Tecil yaptırmazsanız askere sevk işleminiz de yapılmadığı için bakaya olmuş oluyorsunuz ve bakaya kalmanın idari yaptırımları var. Durduk yere başınız ağrımasın.

Askere Erken Sevk Dilekçesi

Askerliği kişi kendisi yaptıysa tecil iptal işlerini de kendisinin yapması gerekir. Askerliği eğer bir makam, kurum yada kuruluş yaptıysa bu işlemi tecili talep eden yapmalıdır. Şöyle anlatayım: Erken sevk dilekçesi verildiğinde; önlisans, lisans ve yüksek lisans mezuniyeti nedeniyle yapılan sevk tehiri veya yurt dışı işçi/işveren sevk tehiri gibi kişinin kendi isteği üzerine yapılan ertelemelerin kişiler tarafından iptal ettirilmesinden sonra erken sevk dilekçesi işleme alınır. Herhangi bir kurum/makam tarafından teklif edilen veya anne, baba gibi başka bir kişinin teklifi üzerine (kardeş ertelemesi) sevk tehiri yapılmış ise erken sevk dilekçesinin işleme konulması için önce bu makam veya kişiler tarafından mevcut sevk tehiri iptalinin yapılması gerekir. Diğer türlü uygulamalarda tecil bozulmaz ve kişi askere erken sevk yapılmaz.

Askere Sevk İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda anlatıldığı üzere askere erken sevk işlemi yapacaksanız öncelikle askerlik tecil hakkınızdan vazgeçmeniz ve askerlik tecilinizi iptal etmeniz yada ettirmeniz gerekmektedir. Bunun için de dilekçe ile askerlik şubesine başvuru yapmanız yada yapılabiliyor ise edevlet üzerinden askerlik tecil işlemini iptal etmeniz gerekmektedir. Askerlik tecili iptal edilmeden askere sevk işlemi yapılamamaktadır. Tecil işlemini iptal ettirdikten sonra dilediğiniz celp dönemini seçebilir ve ona göre askerlik işlemlerini başlatabilirsiniz. Tecil iptal etmeden önce celp dönemlerinin tarihlerine dikkat etmeniz çok önemli. Yanlış zamanda askerlik tecilini iptal ettirirseniz boş yere saçma işlerle uğraşmış olursunuz. Gitmek istediğiniz celp döneminden en az 2 ay önce işlem yapmanız gerekmekte.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Selma

Sevk parasi askerin odeniyor mu ! Yoksa kendi askerin cebinden odemesi gereken bilet parasi ona ayit mi oluyor ?

Halil İbrahim ergen

Erken gitmek istiyorum

Mert baskülekci

Ben erken gitmek istiyorum yani 01.12.2022de gitmek istiyorum

Mert baskülekci

Ben erken gitmek istiyorum yani Kasım ayında gitmek istiyorum

Çiğdem

Kardeşim askerlik için başvuru yaptı. Bu hafta içimde açıktan bir bölüme yazıldı. Sistemden kontrol ettiğinde sevk dönemi kasım 2023 e atmış. Askerlik şubesine gidip dilekçe verse bu kışa çağırılma ihtimali var mı yoksa 1 yıl bekleyecek mi

Hüseyin ileri

Erken gitmek istiyorum Şubat celbi gitmek istiyorum

Başa dön tuşu