Yükümlü Olarak Kaydınız Bulunmadığı İçin Askerlik Yoklaması İşlemlerini Gerçekleştiremezsiniz

Askerlik iş ve işlemlerini e-devlet.gov.tr üzerinden yaptırmak isteyen bazı yükümlülerin karşısına “yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz” uyarısı gelmekte ve bu bilgilendirme yazısı da kişileri bir hayli tedirgin etmektedir. Yoklama ve mauayene işlemlerini tamamlamasına rağmen bu uyarı ile karşılaşan yükümlüler acaba askerlik yoklama işlemlerini eksik mi yaptırdım, acaba askerlikle ilgili bir işlemde noksanlık mı oldu da bu uyarı çıkıyor diye panik yapıyorlar. Bu yazımızda bu konuda sizleri bilgilendireceğiz.

Bu Uyarı Yazısı Ne Anlama Geliyor?

Öncelikle şunu ifade edelim ki “yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz” uyarı yazısını gördüyseniz endişe etmenizi gerektiren bir durum yok. Bu bilgilendirme sadece e-devlet sitesi ile askerlik şubeleri arasındaki teknolojik aksaklıktan kaynaklanıyor. Askerlik şubesinde kişilerin bilgileri işleniyor ve bunlar bir veritabanına kayıt ediliyor: Bu kayıtlar düzenli olarak e-devlet’in kendi veritabanına aktarılıyor. Fakat bu 2 farklı veritabanı arasındaki güncelleme çalışmaları zaman zaman gecikebiliyor ve sizin askerlik şubesinde yaptığınız işlemler e-devlet sisteminde görünmüyor. Bu durumda siz yaptığınız işlemden eminseniz endişe etmenize gerek yok. Bu sizlik bir durum değil. Sadece sistemsel bir hata ve sizin yapmanız gereken oturup beklemek.

yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.
yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.

Askerlik Şubesine Gidip Bilgi Almam Gerekir mi?

Askerlik şubesine bu konuyla ilgili olarak gidebilirsiniz yada şubeyi telefonla arayabilirsiniz fakat buna gerek yok. Bu uyarı yukarıda anlattığım gibi sistemsel bir hata ve zamanla kendiliğinden düzelecek bir durum. Siz işlemleri tamamladığınızdan eminseniz arkanıza yaslanın ve bekleyin. Yok ben %100 emin olmadan içim rahat olmaz derseniz de askerlik şubesinden durumunuzu öğrenebilirsiniz. Şubenin verdiği bilgi kesin, doğru ve güncel bir bilgidir. Edevlette yer alan bilgi güncel olmadığı için sizi yanıltabilir…

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu