Türk Vatandaşlığı’na Geçen Yabancıların Askerlik Durumu

7179 Sayılı Askeralma kanununda ve Askeralma yönetmeliğinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilen yabancı uyruklu vatandaşların askerliklerinin nasıl ve ne şekilde yapılacağı, kimlerin askerlikten muaf olacağı ve kimlerin askerlik yapmak zorunda olduğu detaylıca açıklanmıştır. Hadi hep birlikte mevzuat hükümlerini birlikte adım adım inceleyelim.

Yoklama ve Muayene İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Mevzuatta sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçenlerin yoklamalarına ilişkin şu ifade yer almaktadır. “(1) Soy bağı esasına göre sonradan alınanlar hariç Türk vatandaşlığına sonradan alınanlar askerliklerini, vatandaşlığa alındıkları tarihteki yaş ve öğrenim durumlarına göre o yıl askerlik çağına giren yükümlüler gibi yaparlar. Vatandaşlığa alındıkları yıla göre emsalleri henüz yoklama görmemiş olanlar veya yoklaması devam edenler kendi doğumlularıyla, emsallerinin yoklama dönemi sona ermiş olanlar vatandaşlığa alındıkları yıl askerlik çağına giren doğumlularla işleme tabi tutulur.” Buradan anladığımız üzere eğer henüz 20 yaşına girmeyenler, 20 yaşından büyük olanlar ve 20 yaşında olanlar için ayrı ayrı durumlar vardır. Eğer 20 yaşına girmediyseniz o zaman yoklama ve muayene zamanının gelmesini bekleyeceksiniz. Vatandaşlığa kabul edildiğiniz de 20 yaşında olanlar o sene içerisinde, vatandaşlığa kabul edildiğinde 20 yaşından büyük olanlar da vatandaşlığa kabul edildiği yıl içerisinde yoklama ve muayene yaptırmak zorunda.

Vatandaşlığa Kabul Edilenlerden Yaşı Büyük Olanların Askerlik Muafiyeti

(2) Soy bağı esasına göre sonradan alınanlar hariç Türk vatandaşlığına alınmadan önce gelmiş oldukları ülkelerde askerlik yaptıklarını veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayıldıklarını belgeleyenler ile vatandaşlığa alındıkları yıl, doğum ay ve günleri dikkate alınmadan yirmi iki ve daha büyük yaşta olanlar askerlik yapmış sayılır. Bu yükümlülerin şahsen askerlik şubelerine müracaatları beklenilmeden muafiyet işlemleri yapılır. Buradan anladığımız üzere eğer yaşınız 22 yaşından büyükse yada daha önceki ülkenizde askerlik hizmetini yerine getirdiyseniz bu durumda Türkiye Cumhuriyeti devletinde askerlik yapmanıza gerek yok. Askerlikten muaf oluyorsunuz.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına Geçtikten Sonra Askerliğimi Tecil Ettirebilir miyim?

(3) 21 yaşında ve daha küçük doğumlu olanların askerlikleri, istekleri hâlinde vatandaşlığa alındıkları tarihten itibaren yoklamaları yapılmadan iki yıl süreyle ertelenir. Ertelemelerinin sona ereceği yıl yoklamaları yapılarak o yıl askerlik çağına giren doğumlularla işlem görürler. Seferberlik hâlinde ihtiyaca göre askere sevk edilebilirler.

Hangi Belgeleri Yetkili Makamlara Sunmam Gerekir?

(4) Yükümlülerce ibraz edilen belgelerin asıl nüsha olması, yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş ve noter tarafından da onaylanmış olması zorunludur. Aksi takdirde ibraz edilen belgelere işlem yapılmaz. Sayılan belgelerin eksiksiz şekilde yetkili makama sunulması şarttır. Fotokopi kesinlikle kabul edilmez. Aslı gibidir olması kabul edilmez. Belgelerin asıl belge olması şarttır.

(5) İbraz edilen belgelerin sonradan sahte olduğunun anlaşılması halinde haklarında suç duyurusunda bulunulacağı hususu yükümlülere tebliğ edilir ve sahte olduğunun anlaşılması halinde nüfusa kayıtlı oldukları askerlik şubesince yetkili Cumhuriyet başsavcılığına suç duyurusunda bulunulur.

(6) Çeşitli nedenlerle Türk vatandaşlığını kaybettikten sonra yeniden Türk vatandaşlığına alınanlar sonradan Türk vatandaşı olanlar kapsamında değerlendirilmez. Bunların askerlik işlemleri, önceki askerlik safahatları dikkate alınarak vatandaşlığı kaybettikleri tarihteki statülerine göre yürütülür.

(7) Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı iken 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 42 nci maddesi kapsamında Türk vatandaşlığını kazananlar sonradan Türk vatandaşı olan yükümlü kapsamında değerlendirilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu