2020 Yılı Subay Maaşları Ne Kadar?

Askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek isteyen lisans mezunları askerliklerini 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre bedelli asker, 6 ay er ve erbaş, 12 ay yedek subay yada 12 ay yedek astsubay olarak yapabilir. Askerliklerini yedek subay/astsubay olarak yapmak isteyen kişiler de maaşların ve özlük haklarının neler olduğunu merak etmektedir. Bu yazımızda askerlik rütbelerini ve bu rütbelerde görev yapan askerlerin aldığı maaşların ne kadar olduğunu sizlerle paylaşacağız…

Yedek subaylar/astsubaylar devlet memuru gibi kabul edilirler ve maaş ve özlük hakları da bu çerçevede değerlendirilir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yeterli sayıda kadrolu/sözleşmeli subay olmamasından dolayı subay ihtiyacı geçici olarak yedek subay / yedek astsubay istihdam edilerek yapılır. Yedek subaylar kendilerine denk rütbedeki subaylarla aynı maaş ve özlük haklarına sahiptir. Devlet memurlarına yapılan zamlar aynı şekilde yedek subayların maaşlarına da yapılır. Toplu sözleşme neticesinde Temmuz 2020 tarihinde tüm memurlara enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 4 oranında zam yapılacağı resmi olarak açıklanmıştı. Memurlara Temmuz 2020 tarihinden Ocak 2021 tarihine kadar yeni bir zam yapılmayacaktır. Ocak 2021 tarihinde ise memurlara % 3 oranında zam yapılacaktır. Temmuz 2020 tarihinden Ocak 2021 tarihine kadar asteğmenler aşağıda gösterilen maaşı alacaktır. Bu maaş asteğmenlerin ellerine geçecek net paradır. Bürüt ücret bunun çok üzerindedir fakat asteğmenlere aşağıda gösterilen miktar kadar net para ödemesi yapılacaktır.

Temmuz 2020 – Ocak 2021 Dönemi Rütbeli Maaşları Ne Kadar?

Aşağıdaki maaşlar taban ücretleri ifade etmektedir. Maaşlara görev yapılan yere göre ek ödemeler yapılmaktadır. Ek ödemelere makam tazminatı, doğu görevi tazminatı, operasyon tazminatı gibi ek ödemeler de yapılmaktadır. Bu maaşlar taban maaşlardır ve en az bu kadar maaş alınır. Örneğin asteğmenlere bu maaşlara ek olarak neredeyse 1500/2000 lira civarı ek ödeme yapılmaktadır.

Temmuz 2020-Ocak 2021 Arası Subay Maaşları
Astsubay Maaşı 5.485,48 ₺
Asteğmen Maaşı 5.785,52 ₺
Teğmen Maaşı 6.247,28 ₺
Üsteğmen Maaşı 6.578,00 ₺
Yüzbaşı Maaşı 7.171,84 ₺
Yarbay Maaşı 8.161,92 ₺
Albay Maaşı 8.821,28 ₺
Tuğgeneral Maaşı 10.142,08 ₺
Tümgeneral Maaşı 11.460,80 ₺
Korgeneral Maaşı 12.121,20 ₺
Orgeneral Maaşı 12.780,56 ₺

Görev Yerine Göre Yedek Subay Maaşı Artar mı?

Görev yapılan yere göre Asteğmenlerin aldıkları maaş da değişmektedir. Batıda görev yapan asteğmenler doğuda ve olağanüstü hal bölgesinde görev yapan askerlere göre nispeten daha az maaş almaktadırlar. Havacı olarak görev yapan asteğmenler diğer askerlere göre ek tazminat almaktadırlar. Uç ve sınır birliklerinde görev yapan TSK personeli de yine ayrıca ek tazminat almaktadır. Yani kişinin nerede ve hangi birlikte görev yaptığına göre maaşı bir miktar değişmektedir.

Yedek Subay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar?

Asteğmenlere eğitim gördükleri acemilik dönemi boyunca maaş verilmemektedir. Bu kişilere acemilik yaptıkları süre boyunca sadece askeri öğrenci maaşı verilmektedir. Bu ücret de bir hayli azdır. Aylık 400 TL gibi bir ücret düşünülebilir. Acemiliği bitirip birliğinde görev yapmaya başlayan asteğmene ise asteğmen maaşı verilir.

Doğuda ve KKTC’de Askerlik Yapanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Normal şartlar altında doğu illerimizden birinde görev yapan bir asteğmen batıda görev yapan bir asteğmenden yaklaşık 1200 lira fazla maaş alır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır. Maaşlar arasında bu nedenle ciddi farklar oluşmaktadır. Bununla birlikte KKTC ve BOSNA’da asteğmenlik yapan kişilere ek ödemeler yapılmakta ve bu kişilere ciddi maaşlar ödenmektedir. Yurt dışında görev yapan asteğmenler batıda görev yapan asteğmenlerin neredeyse 2 kata kadar maaş alabilmektedir.

Teğmen Maaşını Ne Zaman Alırım?

Yukarıda yer alan tabloda belirtilen ücretler subay ve generallerin ortalama başlangıç maaşlarıdır. Bu maaşlara ek tazminatlar dahil değildir. Yani yukarıda yer alan değerler ek hizmet tazminatı olmadan geçerli olan ve batıda görev yapan kişiye göre yazılmıştır. Doğuda görev yapacak asteğmenler yukarıda yer alan maaşların biraz daha üzerinde maaş alacaklardır.

Askerliğini asteğmen olarak yapan kişiler askerliğinin son 3 ayında terfi alır ve teğmen olarak askerlik yapmaya başlarlar. Bu durumda bu kişilere teğmen maaşı ödenir. Teğmen olan asteğmen de artık teğmen maaşı alacak demektir.

Tabip Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Kişinin hangi meslek mensubu olduğuna bakılmaz ve askerliğini asteğmen olarak yapan herkese asteğmen maaşı bağlanır. Mühendis olan da doktor olan da öğretmen olan da eğer asteğmen olarak askerlik yapıyorsa aynı maaşı alır. Asteğmen olarak görev yapanların hangi meslekten olduğuna bakılmaz. Herkes aynı maaşı alır.

Asker Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Kişinin hangi meslek mensubu olduğuna bakılmaz ve askerliğini asteğmen olarak yapan herkese asteğmen maaşı bağlanır. Mühendis olan da doktor olan da öğretmen olan da eğer asteğmen olarak askerlik yapıyorsa aynı maaşı alır. Asteğmen olarak görev yapanların hangi meslekten olduğuna bakılmaz. Herkes aynı maaşı alır.

Askerliği Asteğmen Olarak Yapma Şartları

Üniversiteyi bitiren bir çok kişi askere gitmeden önce iş bulmada ciddi sorunlar yaşamaktadır. Hal böyle olunca askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yedek subay ihtiyacı sınırlıdır fakat bir çok genç askerliği yedek subay olarak yapmayı talep etmektedir. Bu durumda askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen kişiler arasından seçim yapılmakta ve asteğmen olacak kişiler bilgisayar ortamında ihtiyaca göre rastgele belirlenmektedir. Bazen asteğmen ihtiyacı fazla olmakta ve kişi er olarak askerlik yapmak istemesine rağmen askere asteğmen olarak gitmektedir. Bazen de asteğmen olmak istemesine rağmen er olarak askere gidenler olmaktadır. Kişinin asteğmen olup olmayacağına kendi karar verememektedir.

Günümüzde ihtiyaç durumuna göre lisans mezunu kişiler otomatik olarak yedek subay, yedek astsubay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay/astsubay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz bunlardan birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay/astsubay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

Yedek Subaylar Kaç Ay Maaş Alır

Yedek subay olarak askerlik yapacaklar acemilik döneminde maaş alamazlar fakat acemilik bittikten sonra maaşları nakit olarak hesaplarına yatar. Yedek subaylar devlet memuru gibi kabul edilir ve maaşları peşin olarak yatar. Yani yedek subay olanlar acemilik bitince ayın 15’inde maaşlarına kavuşur. Acemilik dönemi meslek kurası çekenlerde daha kısadır. Meslek kurası çekenler yaklaşık 1 ay acemilik yapar ve sadece 1 ay maaş alamaz. Geri kalan 11 ayda maaş alırlar. Meslek kurası olmayanlar ise 2 aya yakın bir süre acemilik yapar. Bu sürede maaş alamazlar. Geriye kalan 10 ayda maaş alırlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu