Askerde Ayak Bakımının Önemi

Değerli ziyaretçilerimiz. Bu yazımızda size her ne kadar basit gibi görünse de askerde çok işinize yarayacağını düşündüğüm bir konuda bilgilendirme yapmak istiyorum. Gerek kendim askerlik yaparken yaşadıklarımdan gerekse duyup gördüklerimden yola çıkarak size şunu net şekilde söyleyebilirim ki askerlikte yaşanan sağlık sorunlarının başında ayakta oluşan mantar, yara, ödem sorunları gelmektedir. Özellikle acemilik döneminde onlarca asker ayaklarında oluşan sorunlar sebebiyle ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu yazımda sizlere askerliğinizi yaparken ayaklarınızla ilgili sorunu yaşamamanız için bir takım tavsiyelerde bulunacağım.

Postal Seçiminin Önemi – Postal Ayakta Ödem Yapar mı?

Askerlik yapacağınız yere gider gitmez size derhal bir takım askeri araç, gereç ve kıyafetler devlet tarafından temin edilir. Askerlere ücretsiz olarak sunulan bu malzemelerin içerisinde postal diye adlandırılan botlar da vardır. Size bu malzemeler verilirken tabi ki sadece size değil binlerce kişiye bu malzemeler aynı zamanda dağıtılmaktadır. Yani size bu malzemeler neredeyse toplamda 2-3 dakika içerisinde teslim edilmektedir. Hal böyle olunca bot ayağınıza genellikle ya büyük yada küçük olmaktadır. Botun büyük olması da küçük olması da ayak konforunu ciddi anlamda düşüren bir durum. Bu nedenle askerde ayak sağlığınızı korumak istiyorsanız ilk başta size dağıtılan botu iyice deneyip öyle alın. Size malzemeleri dağıtan usta askerler “Acele edin acele edin” diye size baskı yapacaktır elbette fakat siz ona takılmadan postalı ayağınıza uyacak şekilde güzelce seçin. Deneyin ve öyle alın. Bu postal sizin askerliğiniz boyunca size eşlik edecek ve askerlik hayatınız boyunca başka ayakkabınız da olmayacak. Yani bu seçimi çok ama çok dikkatli seçiniz. Kıyafet biraz büyük olsa küçük olsa çok fark etmez fakat ayakkabı gerçekten öyle bir şey değil. Ayakkabın dar olduktan sonra dünya bol olsa neye yarar? Öyle düşünün ve acele etmeden postal seçin. Bunu yapmak askerde ayak sorunu yaşama ihtimalini ciddi anlamda düşürecektir.

Ortopedik Tabanlık İşe Yarar mı?

Askerlikte ayak sorunu yaşamamak için almanızı tavsiye edeceğim en önemli şeylerden biri kesinlikle “ortopedik silikon tabanlık” olacaktır. Hangi marka ve model bir tabanlık alacağınız size kalmış fakat şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki bu silikon tabanlıklar askerde ekmek, su kadar önemli. Askerde sabah 6 da uyanıp geçe 11 olana kadar ayakta kalıyorsunuz. Ayaklarınız sürekli postal içerisinde ve sürekli ayaktasınız. Yürüyorsunuz, koşuyorsunuz, sürünüyorsunuz, yemek yemeye gidiyorsunuz, eğitime gidiyorsunuz falan ama tüm bunları yaparken her zaman ayağınızda aynı postal var. Sürekli ayakta durduğunuz için postal ayağınıza tam otursa ve ayağınıza tam uysa bile postalın altı sert olduğu için bir süre sonra ayaklarınızın tabanları şişiyor. İşte bu noktada imdadımıza silikon tabanlıklar yetişiyor. Bize yumuşacık bir zemin sağlayan ortopedik silikon tabanlıklar ayaklarınızın altının şişmemesi konusunda sizlere ciddi bir fayda sağlayacaktır. Askerde bir defa bile ayak sorunu yaşamama sebebim kesinlikle bu tabanlıklar diyebilirim. Silikon tabanlık alacaksanız bot seçimini yaparken tabanlık payını da hesaba katmayı unutmayın.

Ayak Mantarı ve Ayak Yaraları Neden Oluşur?

Askerlikte ayak günün neredeyse 17 saati postal içerisinde durur. Uzun süre postal içerisinde kalan ayak terler ve terlemenin etkisi ile mantarlar oluşur. Çünkü mantarlar pis ve nemli yerleri çok severler. Mantarlar kolay bulaşıp zor iyileşirler ve bu da askerlikte başınıza ciddi anlamda bela olabilir. Bunun için ayağınıza iyi bakmanız bir hayli önemlidir. Askerde mümkün olduğunca sık sık çorap değiştirmek, her fırsatta postalları havalandırıp kurutmak, ayağınıza pudra sürüp ortamı kuru tutmak ayağınızda mantar oluşma ihtimalini bir hayli düşürecektir.

Pudra Ayakları Korur mu?

Askere giderken özellikle acemilikte ayaklarınız postala alışana kadar ayağınıza pudra sürmeniz faydanıza olacaktır. Acemilikte askerlerin neredeyse hiç boş vakti yoktur ve gün koşturma içerisinde geçer. Hal böyle olunca ayak da sürekli postal içinde kalır ve ayaklar terler. Terli, pis ve havasız ortamda ise mantarlar ürer. Ayağınıza pudra sürmek en azından teri ortadan kaldıracak ve ayağınızda mantar oluşumunu önleyecektir.

Askerde ayak bakımı hususunda yukarıda sayılanlara dikkat etmeniz, ayağınızda hafif bir sorun belirdiği zaman hemen önlem almanız ve gerekirse revire gitmeniz, askerde fırsat buldukça postalları çıkarıp terlikle dolaşmanız ve ayağınızı dinlendirip havalandırırken postalları/botları da kurutup havalandırmanız ayak sağlığınızı korumak için yeterli olacaktır. Konuyla ilgili fikir, tecrübe ve sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Türk Silahlı Kuvvetleri İçin Ayak Bakımının Önemi?

Son olarak konuya bunu da eklemek boynumuzun borcudur. Orduların hareket kabiliyetleri orduların güçlerini temsil eder. Ayaklarına bakmayan, ayak bakımını bilmeyen askerler orduların hareket kabiliyetini düşürür. Düşünün ki sınır ötesine operasyona gidildi ve sizin ayaklarınızda 2 gün sonra ödem oluştu, mantar oluştu ve siz hareket ederken acı çekiyorsunuz. Bu durumda ne olacak? Orduda herkes bu durumda olursa ordu mecburen yavaşlayacak ve ordunun hareket kabiliyeti ve doğal olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin manevra kabiliyeti düşecek. Ayak deyip geçmemek lazım. Bir çivi bir atı, bir at bir komutanı, bir komutan bir savaşı kazandırır mantığı ile hareket edip ayaklarınıza iyi bakın.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu