Fıtık Askerliğe Engel mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hangi hastalığa sahip olanların askerlik yapabileceklerini, hangi hastalığa sahip olanların askerlikten muaf olacaklarını ve kimlerin askerliği sağlık sebebi ile tecil ettirebileceğini düzenleyen mevzuattır. Bu yönetmelik hükümlerini incelemeye devam ediyoruz. Bu yazımızda mevzuat hükümleri fıtık hastalığı olanlar konusunda ne söylüyor onu inceleyeceğiz.

Gelin mevzuat hükmüne yakından bir bakalım. Mevzuat hükmü aynen şöyle diyor:

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği – Madde 69
A) 1. Ameliyatla tedavi edilebilen her çeşit fıtıklar ve fıtık eğilimi gösteren karın duvarı zayıflıkları (Ameliyat olmuş ve nüks etme olasılığı bulunmayan fıtık, apandisit gibi küçük ameliyat nedbeleri sağlam kabul edilir.).
B) 1. Sadece protez materyalleri ile tamir edilebilecek veya edilmiş olan komplike karın duvarı fıtıkları (inguinal bölge fıtıklarının laparoskopik veya tension free yöntemlerle tamiri hariç).
C) Bu maddenin (A), (B) ve (D) dilimlerinde yer alan hastalık ve arızaların tedavi ve nekahet halleri.
D) 1. Cerrahi yöntemlerle tedavisi imkânsız olan karın duvarı fıtıkları, lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar. 

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden A maddesine tabi olanlar Askerliğe Elverişlidir ve askerlik yaparlar. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden B ve D maddelerinden herhangi birine tabi olanlar Askerliğe Elverişli Değildir ve askerlikten muaftır. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği hükümlerinden C maddesine tabi olanların ise Askerliği sağlık sorunu düzelip tamamen iyileşene kadar tecil edilir.

Askerlik Yapabilen Fıtık Hastaları

Şimdi fıtık konusuna dönersek A maddesinde görüldüğü üzere eğer fıtığınız var ve bu fıtık ameliyat ile tedavi edilebiliyor ise askere alınırsınız ve askerliğe elverişlisiniz demektir. Yani ameliyat olarak fıtık sorununuz çözülüyor ise askerlik yaparsınız. Askerlikten muaf tutulmazsınız.

Askerlikten Muaf Olacak Fıtık Hastaları

Mevzuatın B ve D maddelerine bakarsak orada sadece protez materyaller ile tamir edilebilen karın fıtıkları ve sadece cerrahi yöntemle tedavisi imkansız olan karın duvarı fıtıkları, lomber, obturator, iskiyadik ve perineal fıtıklar askerlik yapamaz denilmektedir. Yani eğer sizin fıtığınız ameliyatla düzelmeyecek bir fıtık ise bu durumda askerlikten muaf olursunuz.

Fıtık Sebebiyle Askerliğin Tecil Edilmesi Halleri

Fıtığınız var ve fıtıkla ilgili tedavi ve cerrahi işlemleriniz devam ediyor diyelim. Bu durumda askerliğiniz tecil ediliyor. Yani mevzuatta C dilimine giren kişilerin askerliği tecil edilir. Kişi iyileşirse askere alınır yoksa askerlikten muaf olunur.

Konuyla ilgili fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yusuf odabaş

Yasim 24 boy 180 kilom 109acaba muafiyet belgesi verirlermi birde pandemiden dolayi bir ilk seferde aldinmi yetiyomuş doğrumu soruma cevap verirseniz çok memnun olurum şimdiden tsk ederim

Akif ustn

bende 180 boy 117 kilo alabilirmiyim acaba erteleme

Ali ihsan Bulduk

Pazartesi heyete cikacam da boy 190 kilo 126 uyysmazlik var muafiyet alirmiyim

Samet

Heyet sonucun açıklandımı hocam

Mahmut

Boy 176 Kilo 101

Dombiliyim

İki kez erteleme aldım. Üçüncüde kilo sınır değerden yukarıda kalırsa muaf olur muyum? Bazı yerlerde “5 yıl boyunca ölçüm yaparlar” yazıyor. Kimi 2 seferde muaf olmuş. 177cm boyum-117kg kilom

Last edited 2 yıl önce by Dombiliyim
Ekrem koyıcı

Slm benim yaşım 27 bende yeni fıtık çıktı 2022 03.03 askere gidecem sorun olur mu yardımcı olurmusunuz teşekurler

Soner ışın

Selamun aleykum geçen sene bel fıtığı sebebiyle askerliğim tecil edildi bugün raporum bitiyor ama yeni çektirdiğim mr da bende aynı bölgede yeniden fıtık çıktı sonuç ne olur sizce

Ilyas Solak

Sonuc ne oldu aynisi bende de oldu da

Gökhan parlak

Selam 6 sene önce muane oldum kaçak durumuna düştüm şimdi iş yerime kağıt geldi ilk muayenede saglikliydik şimdi 177 boyum 114 kilom 33 yaş tekrar muaneye gönderirler mı yoksa direk olarak askere mı alırlar cevap verirseniz sevinirim

Bertan Mukimoğlu

Askerlik muanesi de kilom sınırda çıktı askere başladıktan sonra kilo alsam erteleme verirler mi

Gökhan

171 boy 111.4 kilo çıktı arkadaşlar karaciğerde grade 3 yağlanma var hipoglisemi var

Mehmet sert

Merhabalar
Boyum 166 kilom 99 ,2 kere 33-c den erteleme aldım ancak 3 üncü heyetimde yine aynı kilo ve boyda olmama rağmen askerliğe elverişlidir raporu çıktı.ve rapora itiraz ettim ve hakem hastane belli oldu bağlı olduğum il sağlık müdürlüğünden gelen kağıt ile. Daha sonra şubeye gittiğimde bir hata yaptıklarını ve ilk heyet raporu tarihi üzerinden 3 sene geçen kişilerin rapora itiraz hakkı olmadığını söylediler ve sevk tarihimde tekrar şubeye gelmemi istediler ve beni tekrar sevk öncesi muayeneye gönderdiklerinde tekrar erteleme alırsın dediler .şuan boy 166 kilo 103 öğrenmek istediğim ben tekrar 3 kere heyete mi çıkacağım yoksa bu seferde erteleme almadan 4üncü muayene olduğu için elverişsiz verirler mi . Şimdiden teşekkürler.

Başa dön tuşu