Uzman Çavuş Uzman Onbaşı ve Uzman Erbaş Olma Şartları

Bu yazımızda sizlere Türk Silahlı Kuvvetlerinde nasıl uzman çavuş, uzman onbaşı yada uzman erbaş olabileceğinizi detaylı olarak anlatacağız. İlk olarak işin mevzuat kısmı ile başlamak sizlere yol gösterici olacaktır. Yazımız da bu mezuatın detaylı olarak incelenmesini içerecektir. Bu yazı ile amacımız uzman çavuş olmak isteyenlere, uzman onbaşı olmak isteyenlere yada uzman erbaş olmak isteyenlere yol göstermektir.

Uzman Çavuş, Uzman Onbaşı ve Uzman Erbaş Mevzuatı Nedir?

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde devamlılık arz eden teknik ve kritik uzmanlık işlerinde görev almak isteyen uzman çavuş, uzman onbaşı ve uzman erbaş adayları 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na tabi olacaktır. Uzman Erbaş Kanunu kimlerin uzman çavuş, uzman onbaşı ve uzman erbaş olabileceklerini, kimlerin uzman çavuş, uzman onbaşı ve uzman erbaş olamayacaklarını belirleyen kanundur. Bu kanunda yer alan şartları gelin hep birlikte değerlendirelim.

Kimler Uzman Çavuş Olabilir?

3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu’na göre uzman çavuş olabilmek için en az lise veya dengi okul mezunu olmanız yada muvazzaflık hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlamış yada uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçiyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar uzman çavuş olmada temel şartlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kimler Uzman Onbaşı Olabilir?

En az ilköğretim okulu veya dengi okul mezunu olup, muvazzaflık hizmetini müteakip, Türk Silâhlı Kuvvetleri bünyesine katılmak için başvuru yapmak gerekiyor.

Uzman Erbaşlık Yaş Şartı Kaçtır?

3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununda başvuruların kaç yaşına kadar yapılacağı aşağıdaki şekilde açıklanmaktadır. Kanunda;

a) Muvazzaflık hizmetini yapmakta olan çavuş, onbaşı ve erler ile bunlardan terhislerinin üzerinden
beş yıldan fazla süre geçmemiş olanlar, müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi yedi yaşını
bitirmemiş olmak şartıyla,

b) Sözleşmeli erbaş ve erlerden en az üç yıl görev yapmış olanlar, müteakip sözleşme süreleri içerisinde ve müracaat yapılan yılın ocak ayının ilk günü itibarıyla yirmi dokuz yaşını bitirmemiş olmak ve sıralı üç disiplin amiri tarafından “uzman erbaş olur” kararlı nitelik belgesi doldurulmak şartıyla, istenilen belgelerle müracaat eder ifadesi yer almaktadır.

Kanunda yer alan bu ifadeler gayet net yaş sınırları belirtmektedir. Yaşla ilgili kafanıza takılan hususları yazı altındaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

Uzman Erbaşlar Kaç Yıllık Sözleşme İmzalar?

Uzman erbaşlar; iki yıldan az, beş yıldan fazla olmamak şartıyla sözleşme yaparak göreve
başlar ve sağlık sorunları olmadığı sürece yani TSK nın sağlık kriterlerine göre sağlıklı olduğunu belgelediği sürece 52 yaşına kadar uzatılır. Yani uzman erbaşlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri 2, 3, 4 yada 5 yıllık sözleşme imzalar. Sözleşme süresi sonunda kişi sağlık testine tabi tutulur ve sağlık testlerinden geçen kişiyle yine Uzmasözleşme imzalanır.

Uzman Erbaşların Yıllık İzni Kaç Gündür?

Uzman Erbaşların yılda 30 gün yıllık izin hakları vardır ve bu izin sürelerine yol izni dahil değildir. Ayrıca 15 gün de mazeret izni alabilir uzman erbaşlar.

Uzman erbaşlardan gerekli eğitimi tamamlayan ve Kanunun öngördüğü şartları taşıyanlar astsubaylığa geçiş yapma hakkına da sahiptir.

Daha detaylı bilgi için 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu hükümlerine bakmanızı öneririz.

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu