2020 Yılı Celp İşlemlerine İlişkin Çok Önemli Duyuru

Değerli Ziyaretçilerimiz;

Milli Savunma Bakanlığı Askere Alma Daire Başkanlığı 2020 yılında askere alınacak yükümlülerle ilgili olarak bir duyuru metni yayımladı. Bu duyuru metnini aşağıda sizlerle paylaşıyoruz. Bu duyuru metnini dikkatli okumanız askerlikle ilgili iş ve işlemleri sorunsuz şekilde yerine getirmenizi sağlayacaktır.

Bu duyuru metnine göre;

1) Nisan, Mayıs, Haziran 2020 celp ve sevk dönemlerinde sevke tabi yükümlülerin seçim ve sınıflandırma sonuçları 28 Mayıs 2020 tarihinde Edevlet üzerinden duyurulacak, daha önce sınıflandırılması yapılanlar yeniden sınıflandırılmayacaktır. Yani yarın askerlik yerleri ve askerlik sınıfları belli olmayanların askerlik yerleri ve askerlik sınıfları belli olacak. Daha önce sınıflandırmanız yapıldıysa bu değişmeyecek. Mesela daha önce sınıflandırmanız komando ve kayseri, 6 ay er olarak çıktı ise sonucunuz yarın da aynı olacak. Bir değişiklik olmayacak.

2) Yedek Subay ve Yedek Astsubay adaylarının ne zaman askere sevk işlemi yaptıracağı aşağıdaki tabloda detaylıca açıklanmıştır. Açıklamaya riayet etmenizde fayda var.  Mesela yedek subay ve yedek astsubaylardan erbaş/er olarak askere gidecekler 5 haziran 2020 tarihinde askere alınacaklar. 1-5 Haziran tarihinde de sülüs belgelerini alabilecekler.

3) En önemli husus ise COVİD19 nedeniyle sağlıkla ilgili hususlarda işlem yapmanız gerekiyor sevk öncesinde. Hasta olanların tespit edilerek askere alınmamaları yada karantinadan sonra alınmaları için ciddi önlemler alındı. Aşağıdan tüm açıklamaya ulaşabilirsiniz…

2020 celp dönemleri

Askere Sevk İşlemi Yapılacak Kişilerin İşlem Akışı

Askere sevk öncesinde neler yapmanız gerektiği burada detaylı olarak sunulmaktadır. Lütfen dikkatlice okuyup tüm adımları uygulayınız. Aksi halde askere sevk sırasında sorun yaşarsınız.

2020 celp dönemleri

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
sercan

selamlar, bilgiler için teşekkürler, ancak bir sorum olacak. Haziran 2020’de tecilim doluyor, kasım celp döneminde sevk edilmem gerekmekte. ingilizce öğretmenliği mezunuyum, yedek subaylığa başvurmayı düşünüyorum. fakat yedek subaylık çıkmaması durumunda askerliğimi er olarak yapmak istemiyorum. er/erbaş çıkması ve yerin belli olması halinde kışlaya gitmeden bedelliye başvurabiliyor muyum? cevaplarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler.

Fati

Daha önceden Nisan celbinde sınıflandırıldım. Birliğim belli oldu. Bir kaza sonucu bir ay uzatmak durumunda kaldım. Aldığım heyet raporu ile Mayıs 2020 de tekrar sınıflandırıldım. Şubeden aldığım belge de Muhtemel sevk tarihi: 29.04.2020 yazıyordu. Coronadan dolayı o celp ertelendi. Ve bugün açıklanan Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama işlemini yaptığımda (sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır) yazıyor. Ama durum belgesi sorgulattığımda ise (04/06/2020 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ YOKTUR) SINIFLANDIRILMIŞ YÜKÜMLÜ yazıyor.

Adem

Tecilim 05.06.2020 bitti ben 02.06.2020 de askerlik tercih işlemleni yaptım askerlik durum belgemde 06.08.2020 ye kadar askerlikle ilişkisi yoktur yazıyor ben kasım celbine kalmak istiyorum nasıl bir yol izlemem lazım şimdiden teşekkür ederim
 

mehmet kara

Temmuz 2020 ye kadar 3 yıl 4 aylık süreyi tamamlayacak bir yüksek lisans öğrencisiyim. Korona nedeniyle Asalı arayarak bu yeni genelge öncesi erteleme gerçekleştirmiş ve 4 aylık bir süreyle ertelenmişti. yeni yasa Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından, afet ve salgınlarda, tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine bir dönem, sürece göre bir dönem daha olmak üzere en fazla iki dönem ek süre verilmesine yönelik yeni düzenleme gerçekleştirildi.

Yükseköğretim Kurulunca Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair YönetmelikResmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, yükseköğretim kurumları tarafından, afet ve salgınlarda tez aşamasındaki lisansüstü eğitim öğrencilerine talepleri halinde bir dönem, afet veya salgının aşamasına göre tekrar başvurmaları durumunda bir dönem daha olmak üzere en fazla iki dönem ek süre verilebilecek. Verilen ek süreler, azami süreden sayılmayacak.” sizce ertelemek için öğrenci belgesini kime yollamalıyım ?

arf

merhaba
2022 ye kadar tecilliyim
kasım 2020 celbine girmek için son başvuru tarihi ne zaman
ne zamana kadar evrakları halletmem gerek

Mehmet Tevfik Öztürk

Arkadaşlar iyigünler benim bir sorum var celp kağıdımı aldım uzmanlık kısmı yazmıyor 6 ay ayni yerde mi olucaz bilgisi olan var mi

Başa dön tuşu