E-Devlet Sitesinden Yapılabilecek Askerlik İşlemleri

Değerli Ziyaretçilerimiz;

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte günümüzde bir çok hizmet dijital ortamda sunulmaya başladı. Askerlikle ilgili iş ve işlemlerin de daha hızlı, kolay ve hatasız olarak yapılabilmesi için Milli Savunma Bakanlığı edevlet.gov.tr sitesi üzerinden askerlikle ilgili işlemlerin yapılmasına olanak tanıyan sistemi hayata geçirdi. Bu sistem sayesinde askerlikle ilgili bir çok işlemi evinizden ayrılmadan ve askerlik şubesine gitmeden yapabilmeniz mümkün hale geldi. Bu yazımızda sizlere hangi iş ve işlemlerin bugün itibari ile edevlet sitesi üzerinden yapılabildiğini anlatacağım.

Aşağıda yer alan tüm hizmetleri E-Devlet sitesi üzerinden, askerlik şubesine gitmeden yapabilirsiniz.

E-Devlet Sitesine Gitmek İçin Tıklayınız

ASAL Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri

Askerlik hizmet tercihi işlemlerinizi edevlet sitesi üzerinden yapabiliyorsunuz. Bu hizmeti kullanarak askerlik hizmet tercihlerinizi ve askerlik celp dönemi tercihlerinizi yapabiliyorsunuz. Şöyle detaylandırmak konuyu anlamak açısından daha iyi olacaktır. Edevlet sitesini kullanarak bedelli askerlik yapmak istiyorum, kısa dönem er olarak askerlik yapmak istiyorum, yedek subay yada yedek astsubay olarak askerlik yapmak istiyorum gibi askerlik hizmet türünüzü seçebilirsiniz. Aynı zamanda hangi celp döneminde askere gitmek istediğinizi de yine edevlet sitesi üzerinden seçebiliyorsunuz…

Asal Askerlik Erteleme İşlemleri

ASAL Askerlik Erteleme Başvurusu ve ASAL Askerlik Erteleme İptal Başvurusu işlemlerinizi Edevlet üzerinden yapabilirsiniz. Eğer eğitim, sağlık gibi mazeretleriniz var ise yani tecil hakkınız var ise edevlet sitesine girerek askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Eğer askerliğiniz tecilli ise edevlet sitesine girerek askerlik tecilinizi bozup dilediğiniz celp döneminde askere gidebilirsiniz.

ASAL Bedelli Askerlik İşlemleri

ASAL Bedelli Sevk Başvurusu ve ASAL Bedelli Sınıflandırma Sonuç Sorgulama işlemleri de e-devlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bedelli askerlik başvurunuzu sistem üzerinden yapabilir ve bedelli askerlik çıkıp çıkmadığını edevlet sitesini kullanarak öğrenebilirsiniz. Bedelli askerlik başvurunuzu yapmak için askerlik şubesine gitmenize gerek yok yani.

Askerlik Durum Belgesi İşlemleri

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama ve Askerlik Durum Belgesi Doğrulama işlemlerinizi de edevlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Askerlik durum belgesi sorgulaması yaparak askerlikle ilgili son durumunuzu öğrenebilirsiniz. Askerlik durum belgesi sorguladığınız zaman sistem size “askerliğinizi yaptınız, askerliğiniz şu tarihe kadar tecilli, yoklama yaptırmanız gerekiyor, bakaya durumdasınız” gibi bilgiler verir. Bu bilgilere göre askerlik işlemlerinizi planlayabilirsiniz.

ASAL Randevu İşlemleri

ASAL Randevu Başvuru menüsünü kullanarak askerlik şubesinden randevu alabilir, şubede beklemekten kurtulabilirsiniz. Randevu verilen saatte şubede olursanız işlemleriniz hızla tamamlanacaktır. Eğer askerlik şubesinde işlem yapacaksanız önce randevu almanız size ciddi fayda sağlayacaktır.

ASAL Yoklama İşlemleri

ASAL Yoklama Başvurusu Süreç Takibi

ASAL Yoklama Başvurusu

ASAL Yoklama Başvurusu Belge Doğrulama

ASAL Celp Dönem Tercihi

Yukarıda yer alan iş ve işlemleri de edevlet sitesinden yapabilirsiniz. Yoklamanızın olup olmadığını, yoklama yaptırdıysanız celp dönemi seçimi gibi işlemleri internetten yapabilmeniz mümkün.

ASAL Sevk İşlemleri

Askerlik yerinizin nereye çıktığını, askere sevk edilip edilmediğinizi, sülüs belgenizi vb bu menüyü kullanarak öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki sorgulama menülerini kullanarak sınıflandırmanızın yapılıp yapılmadığını, askere mevcut celpte gidip gidemeyeceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

ASAL Sevk Başvurusu Belge Doğrulama

Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu

Yedek Astsubay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu

Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu

Personel Seferberlik Hizmetleri

Personel Seferberlik Tatbikat Sorgulama ve Personel Sefer Görev Emri Sorgulama işlemleri de internetten yapılabiliyor. Seferberlik görev emriniz varsa buradan sorgulama yapıp bilgiler alabilirsiniz.

Lojistik Seferberlik Hizmetleri

İş Makineleri için Sefer Görev Emri Sorgulama

Kara Nakil Araçları için Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama

Deniz Nakil Araçları için Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama

Hava Nakil Araçları için Lojistik Sefer Görev Emri Sorgulama

Diğer Hizmetler

Elektronik Belge Yönetim Sistemi Evrak Doğrulama

İstiklal Madalyası Başvuru İşlemleri

Yukarıda yer alan tüm iş ve işlemler edevlet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Bu işlemlere ulaşabilmek için şu siteyi ziyaret etmeniz faydanıza olacaktır. Tüm bu işlemlere bu menüden ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Sitesine Gitmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu