2020 Yılı Askerlik Yoklama İşlemleri – Resmi Duyuru

Değerli ziyaretçilerimiz;

Asker Alma Genel Müdürlüğü tarafından 2020 yılında askerlik yoklamalarının, askere sevk işlemlerinin, askerlik muayenesinin, askerlik tecilinin nasıl ve ne zaman yapılması gerektiğine dair Resmi Duyuru metni yayımlandı. Bu duyuru metninde aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir. 2020 Yılında askerliği tecil edecekseniz yada askere gidecekseniz aşağıdaki duyuru metnini dikkatli bir şekilde okumanız faydanıza olacaktır.

2020 Yılı Yoklama İşlemlerine İlişkin Duyuru

1) 7179 sayılı askeralma kanunu gereğince, 2020 yılında yoklamaya tabi tutulacak yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak yoklama faaliyetleri müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2) 2020 yılında;

A) 01 ocak 2020 tarihinde askerlik çağına girecek 2001 doğumlu yükümlülerden öğrenim seviyesi lise mezuniyetinden aşağıda olanlar,

B) 7179 sayılı askeralma kanunu’nun 20’nci maddesi gereğince ertelemeleri 31 aralık 2020 tarihine kadar sona ereceklerden yoklaması olmayanlar 31 aralık 2020 tarihine kadar yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir.

3) Ayrıca 2001 ve daha yaşlı doğumlulardan;

A) Lise ve üstü seviyedeki öğretim kurumlarından mezun olanlar ile fakülte/yüksekokul terk durumunda bulunan veya ilişiği kesilenlerden erteleme hakkı bulunmasına rağmen erteleme hakkını kullanmadan veya erteleme süresi içerisinde silâhaltına alınmak isteyenler,

B) 7179 sayılı askeralma kanunu 20’nci maddesi gereğince 2020 yılı sonrasına kadar erteli durumda bulunanlardan, yoklaması olmayıp silâhaltına alınmak isteyenler, yoklamalarını yaptırmaları gerekmektedir.

4) Yükümlülerin, yoklamalarını yaptırmak maksadıyla, edevlet kapısı üzerinden başvuru yapmaları veya bizzat askerlik şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

5) Yoklamalarını e-devlet kapısı üzerinden başlatacak yükümlüler; www.turkiye.gov.tr adresindeki asal yoklama işlemleri başlığı altında bulunan asal yoklama başvurusu linkinden, vesikalık fotoğraflarını yükleyip, gerekli formları doldurduktan sonra, T.C. Kimlik kartları ve varsa sağlık durumlarına ilişkin raporları ile birlikte kayıtlı bulundukları aile hekimlerine müracaat ederek yaptıracaklardır.

6) Yoklamalarını askerlik şubesi üzerinden başlatacak yükümlüler; TC kimlik kartları, varsa; öğrenim belgesi, sürücü belgesi, meslek veya sanatlarına ilişkin bonservis, sertifika, kurs belgesi ve sağlık durumlarına ilişkin raporları yanlarında bulunduracaklardır.

7) Yurt dışında bulunan yükümlüler yoklamalarını bulundukları yerdeki yurt dışı temsilciliklerimize veya yurt içinde en yakın askerlik şubesine başvurarak yaptıracaklardır.

8) Öğrenim seviyesi lise mezunu ve üstü olan yükümlülerden, erteleme hakkını kullanmak isteyenlerin, 31 aralık 2020 tarihine kadar dilekçe ve mezuniyet veya ilişik kesme belgeleri ile birlikte en yakın askerlik şubesine müracaat etmeleri veya e-devlet kapısı üzerinden başvurmaları gerekmektedir.

9) 2’nci madde kapsamında bulunan yükümlülerin 31 aralık 2020 tarihine kadar;

A) Mazeretsiz olarak yoklamalarını yaptırmamaları,

B) Mazeretlerini gösterir belgelerini askerlik şubelerinde veya yurtdışı temsilciliklerimizde bulundurmamaları halinde, 7179 sayılı askeralma kanunu’nun 21’inci maddesi gereğince yoklama kaçağı işlemine tabi tutularak, aynı kanun’un 24’üncü maddesi gereğince cezalandırılacaklardır.

10) 7179 sayılı askeralma kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince, bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Milli Savunma Bakanlığı  – Asker Alma Genel Müdürlüğü

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
11 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet can

Merhabalar. Yedek astsubay tercihleri ne zaman açılıcak bi bilginiz varmı e devletten baktığımda nisan aynının sonuna kadar bi ilişkisi yoktur diyor.

Aday

24 nisanda belli olacak.

Kemal

Merhaba
Aile hekimi muayene sonrası hastaneye sevk etti. Hastaneye gittiğim de corona sebebiyle kurul kapalıydı. Bu konu da nasıl yol izlemeliyim.

Selman okur

Nasıl bir rahatsızlıktan dolayı hastaneye sevk ettiler öğrenebilir miyiz?

Sergen

Merhaba 1 ay öncesine kadar 29 Nisana kadar askerlikle ile ilişiği yoktur yazıyordu.Bugün baktım 6 Ağustos yazıyor.Ben askere ne zaman giderim?

Sergen

Merhaba 1 ay öncesine kadar 29 Nisana kadar askerlikle ilişiğiniz yoktur yazıyordu.Bugün baktım 6 Ağustos yazıyor.Ne zaman askere giderim?

Ramazan ergün

Merhabalar şimdi ben asal yoklama işlemini yaptım ardındanda aile hekimimden muayene oldum ailehekimi onayladı. Peki ya şimde ne yapmam gerekiyor nasıl takip ederim askerlik tarihini

Uygar Doğan

Askerlik hizmet tercihi vermen gerekiyor doğum tarihin kaç benimki 01.01.2001 tercihimi 1 şubat 2021 e verdi yani muhtemel sevk tarihi 1 şubat 2021

Sinan sarsılmaz

Bende kilodan dolayı heyete çikmayı bekliyorum sizce e olur boy 163 kilo 97

Alie

Hocam merhaba ben tecilimi bozdurup askerlik işlemini başlattım 23.04.2020 tarihine kadar tecilli görünüyor tekrar siniflanma ve tertip bekliyor olarak gözüküyor . Askerlikten çürük verme ihtimalim olan bir rahatsizligim var ancak yoklama daha önce lisans mezuniyetinde yapıldığı için bugün bulunduğum ilçe şube yoklamami sildi e devletten tekrar başvuru yaptım hastaneye sevk ettiler ama il ile görüşünce ilk yoklamanın silinmeyecegi onun geçerli olduğu sevk döneminde rapor almak için başvurmam geeektiği söylendi. Çok arada kaldı böyle bir durum yaşayan varmı acaba

Yusuf Erişmiş

Ben 2001’liyim lise mezunuyum 20 yaşındayım yksye giricem askere gitmeden ne yapmalıyıım

Başa dön tuşu