Sefer Görev Emri Tebliği İçin Edevlet’ten Gelen Mesaj

Değerli ziyaretçilerimiz;

Son günlerde Edevlet sitesinden şöyle bir mesaj gelmektedir.

Sayın XXX YYY. Sefer görev emrinizin tebliği için 10 gün içerisinde (varsa eski görev emriyle birlikte) en yakın askerlik şubesine başvurunuz. B001

Gelen mesajın içeriği de şu şekildedir:

sefer görev emri

 

Bu mesajın anlamı şudur; Milli Savunma Bakanlığı askerliğini yapan kişilerden bazılarını savaş durumunda tekrar askere alıyor. Bu mesajı alanlar da herhangi bir savaş durumunda askere alınacaklar. Sefer Görev Emri size tebliğ edilince savaş vb durumlarda hangi birliğe teslim olmanız gerektiği size tebliğ edilecek. Yani savaş durumunda askere alınacaksınız ve size tebliğ edilen birliğe teslim olacaksınız demek bu mesaj. Gidip size sefer görev emrinin tebliğ edilmesini sağlamanız gerek. Onun dışında bir işlem yapmanıza gerek yok.

Sefer Görev Emri geldi diye sizi hemen askere almayacaklar yada seferberlik ilan edilmiş değil yani. Bu sadece seferberlik olursa kimler askere alınacak, kimler askere alınmayacak, askere alınanlar nerede görev yapacak, hangi birliğe teslim olacak gibi işlemlerin önceden planlamasının yapılması anlamına geliyor. Endişe edecek bir durum yok yani. Askerlik şubesinde size görev yerinizi, görevinizi, seferberlik çıkarsa nereye teslim olmanız gerektiğini tebliğ edecekler. Bu kadar.

Sefer Görev Emrinin Verilmesi ve Kaldırılması

1. Sefer Görev Emrinin Verilmesi

Muvazzaflık hizmetini tamamlamış yasal yaş sınırı içindeki yedek personele TSK’nin ihtiyacını karşılamak üzere Sefer Görev Emri verilmektedir.

2. Sefer Görev Emrinin Kaldırılması

a. Yerine başka bir yükümlünün sefer tertibine alınmasıyla sefer tertibinden çıkarılanların,

b. Ölenlerin,

 

c. Ertelenenlerin,

ç. Askerliğe elverişsiz hale gelenlerin,

d. Barış döneminde yukarı haddi bir yıldan çok, seferberlik ve savaş halinde ağır hapis veya aşağı haddi beş yıl veya daha fazla hapis cezasını gerektiren suçlardan haklarında soruşturma ve kovuşturma yapılanların,

e. Seferberlik ve savaş hallerinde bir yıldan fazla hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum olanların,

f. Birden fazla tabiiyetli yükümlülerin (Barış döneminde),

g. Yasal yaş sınırına çıkarılanların Sefer Görev Emirleri kaldırılmaktadır.

Seferberlik İlanıyla Yapılacak Faaliyetler

Seferberliğin ilanı, radyo, televizyon, posta, telefon ve her türlü yayın araçlarıyla duyurulur. Bu duyurular yükümlüler için tebliğ yerine geçer. Seferberliğin ilanıyla birlikte;

1. Ellerinde sefer görev emri olanlar, kendi imkânları ile veya en yakın Askerlik Şubesi Başkanlığına müracaat ederek, 48 saat içerisinde, sefer görev emirlerinde yazan il / ilçeye gitmek zorundadırlar. Verilen sefer görev emrinde bilet bölümü bulunmaktadır. Bu bilet bölümü, gidilecek güzergâhta seyreden ya da otobüs terminallerinde bulunan araç sürücülerine gösterildiğinde doldurulup imzalanarak verildiğinde araç sürücüleri, yasa gereği hiçbir ücret talep etmeden öncelikle sefer görev emirli personeli aracına alması gerekmektedir.

2. Yedek personel yanlarına sefer görev emri, nüfus cüzdanı, künye levhası ile varsa askeri sürücü belgesini alırlar. Sefer görevli yedek personel, sefer görevinin bulunduğu il / ilçede otogar, tren garı, hava alanı vb. yerlerde karşılanarak görev yapacakları birlik/kuruma gönderileceklerdir. Seferberlik ve savaş halinde katılacağı birliği bulamayanlar, en yakın askeri birlik ve kuruma başvururlar.

3. Askerlik hizmetinizi yaptıktan sonra bir daha silahaltına alınmanızı engelleyecek şekilde sağlık durumunuz bozulmuşsa, en yakın Askerlik Şubesine müracaat ederek, Sağlık Bakanlığınca belirlenen yetkili Sağlık Kurullarına sevkinizi yaptırabilirsiniz. Sefer görevinizin iptal edilebilmesi için alınan sağlık raporunun yedek subay ve yedek astsubaylar için “TSK’de Görev yapamaz”, Yedek Erbaş ve Erler için “ Askerliğe Elverişli Değildir.”, “Barışta ve Savaşta Sürekli Olarak Askerliğe Elverişli Değildir.”, Hazarda ve Seferde Görev Yapamaz.” kararlı olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Osman ALTIN

Ner de ne zaman olsa göreve hazırız bu vatan kolay kazanilmadı

Osman ALTIN

HER ŞEY VATAN İÇİN

Başa dön tuşu