2019 Kasım Celp Döneminde Askere Gidecekler Burada Toplanıyor

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Kasım Celp döneminde silah altına alınacak ve askerliklerini bedelli asker, er, erbaş, yedek astsubay yada yedek subay olarak yapacak kişilerle ilgili bilgilendirme yapacağız. Yazımızda yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri  tahminen 23 Eylül 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir.

[wpcdt-countdown id=”1619″]

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (er, erbaş, yedek astsubay, yedek subay) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

İllere göre celp belirlenme işlemi sadece o sene 20 yaşına yeni giren kişiler için geçerlidir. 20 Yaşından büyük olanlar ve tecilli olanlar için memleketin önemi yoktur. 20 Yaşına bu yıl girenlerin hangi celp döneminde askere alınacağı memlekete göre belirlenir. Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

7179 SAYILI ASKERALMA KANUNU’NA İLİŞKİN DUYURU (Resmi Duyurudur)

1. 7179 sayılı Askeralma Kanunu gereğince Askeralma Yönetmeliği yürürlüğe girinceye kadar yükümlüler tarafından yapılacak işlemler ve uygulanacak faaliyetler müteakip maddelerde
açıklanmıştır.

2. Yedek subay ve yedek astsubay olma hakkına sahip olanlar; a. 2019’da silahaltına alınmak isteyenlerden yoklaması olmayanlar 16-31 Temmuz 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden yoklamalarını yaptıracak ve bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

b. 2019’da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek
astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

c. İki veya üç yıllık meslek yüksek okulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenler, 31 Temmuz 2019’a (dahil) kadar yoklamalarını yaptıracaktır.

ç. Yedek subay ve yedek astsubay olarak seçilmeyen yükümlüler askerlik hizmetini erbaş/er olarak yerine getirecektir.

3. Bedelli askerlik hizmeti kapsamında;

a. Yararlanacak yükümlülerin başvuruları 16 Temmuz 2019’da başlayacak, kura işlemi 2020 Ocak ayında yapılacak ve duyurulacaktır. Hak sahiplerinin bir aylık temel askerlik
eğitimi için silâhaltına sevkleri 2020 Mart ayından itibaren başlayacaktır.

b. Kanunun yürürlüğe girdiği 26 Haziran 2019’da (dahil) yoklama kaçağı, bakaya veya saklı durumda olanlar, ödemelerini 01 Kasım 2019’a (dahil) kadar; diğer hak sahibi
yükümlüler ise 31 Aralık 2019’a (dahil) kadar yapacaktır.

c. Bedelli askerlik 2019 yılı bedeli 33.230 (otuzüçbinikiyüzotuz) TL’dir. Ödemeler; Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Vakıf Katılım Bankası
ile PTT Şubelerine veya mal müdürlüklerine yapılacaktır.

4. 2019 yılı dövizle askerlik ücreti 5.442 (beşbindörtyüzkırkiki) Avro’dur. Mevcut uygulamaya devam edilecektir.

5. İdari para cezası alanlardan;

a. 26 Haziran 2019 (dahil) itibarıyla askerlik hizmetini tamamlayanlar ile silahaltında bulunanların,

b. 26 Aralık 2019’a (dahil) kadar silahaltına alınacakların ödenmemiş idari para cezaları tahsil edilmeyecektir.

6. 2020 yılında silahaltına alınacak 2000 doğumlular ve bunlarla işleme tabi daha yaşlı doğumlu yükümlüler 16 Temmuz-31 Aralık 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet üzerinden veya
askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat ederek bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır.

7. Bu duyuru 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Kasımda Silah Altına Alınacaklara Dair 2. Duyuru:

Kasim 2019 siniflandirma döneminde silahaltina alinacak yedek subay ve yedek astsubay aday adaylari ile erbaş/erlere ait duyuru
1. Kasim 2019 siniflandirma döneminde silahaltina alinacak yedek subay aday adayi, yedek astsubay aday adayi ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, siniflandirma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açiklanmiştir.
2. Kasim 2019 siniflandirma döneminde siniflandirma nitelik listesine (snl), yedek subay aday adayi, yedek astsubay aday adayi ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden; 20 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasini yaptiranlar, erken sevk müracaatinda bulunan ve başvurusu kabul edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamindan çikartilanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (siniflandirilmamiş olanlar) alinacaktir.
3. Kasim 2019 siniflandirma döneminde; 20 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar yoklamasi yapilan ve siniflandirma nitelik listesine alinan yükümlülerden askerlik hizmeti tercihini yaptirmayanlarin 31 ağustos 2019 (dahil) tarihine kadar askerlik hizmeti tercihi işlemini e-devlet üzerinden veya en yakin askerlik şubesi başkanlikarina müracaat ederek yaptirmalari gerekmektedir. Askerlik hizmeti tercihi işlemini yapmayanlar mevcut bilgilerine göre siniflandirma işlemine tabi tutulacaklardir.
4. 7179 sayili askeralma kanununun 23’üncü maddesi gereği celp ve sevk dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanliğina müracaat edecektir.
5. Seçim ve siniflandirma sonuçlari millî savunma bakanliğinca 23 eylül 2019 tarihinde e-devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktir. Siniflandirilan yükümlüler tekrar siniflandirma işlemine tabi tutulmayacaktir.
6. Seçim ve siniflandirma sonucunda;
a. Bir ve iki buçuk aylik temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adaylari ile yedek astsubay adaylari 01 kasim 2019 tarihinde, er/erbaş statüsüne ayrilanlardan birinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 ekim 2019 tarihinde, ikinci celp ve sevk dönemine tabi olanlar 01 kasim 2019 tarihinde, üçüncü celp ve sevk dönemine tabi olanlar ise 02 aralik 2019 tarihinde tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
b. Siniflandirma sonuçlari açiklandiktan sonra yükümlüler yukarida belirtilen sevk başlangiç tarihlerinden on beş gün öncesine kadar e-devlet üzerinden ve askerlik şubesi başkanliklarindan sevk evrakini alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evraki sadece askerlik şubesi başkanliklarinca verilecektir.
c. Yol ve iaşe parasi, e-devlet üzerinden sevk evrakini alan yükümlülere adrese dayali nüfus kayit sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanliğindan sevk evrakini alan yükümlülere ise sevk evrakini aldiği askerlik şubesi başkanliği ile eğitim birliği arasi esas alinarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapilan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt karti ile pttmatiklerden alabileceklerdir.
7. Seçim ve siniflandirma sonucu tertip edildiği sinif okulu/eğitim merkezlerine katilmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktir.
8. 7179 sayili askeralma kanununun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir. 9. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.Msb.Gov.Tr internet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.  Milli savunma bakanliği  askeralma genel müdürlüğü

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
275 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
eren

merhabalar 2020 aralık ayına kadar tecilliyim tecili bozdurup kasımda askere gitmek istiyorum bursa osmangaziye bağlıyım fakat listede ağustos gösteriyo ben ne zaman tecili bozdurmalıyım kasımda askerlik için

yardım sever

bugün itibari ile artık zaten kasımda gidebilirsin askere en erken

Mikail akyl

Aile hekimine gittim hallettim ama sistemde hata var diyor bakım var diyor son tarihte yaklasıyor ne yapmam lazım

yardım sever

sürekli bak ben dün hallettim bende aynı sorunu yaşıyordum dün açıldı.

çözüm arayan

bende aile hekiminden muayenemi hallettim takkip kısmında bakım var dyor kardes

Psk.Dan F.N

Merhaba, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden, haziran ayı itibariyle 2.90 ortalama ile mezun oldum. Yedek subaylık için çok hevesliyim, şimdiye kadar başvurup ta gelmeyen arkadaşım olmadı, sizce kasım riskini göze almalı mı? yoksa şubat daha mı mantıklı? son olarak 31 ağustosa kadar mı sürem var tam anlayamadım?

Ali kapıcı

Biraz da şans meselesi yds lik

Psikolog Mehmet Fatih

Merhaba , Psikoloji bölümünden haziran 2019 da mezun oldum. Yedek Subaylık yapmak istiyorum. Asal Yoklama Başvurumu yaptım. Edevlet Askeri Hizmet Sistemini açtı ancak celp dönemi için Kasım Ayı 2019 tercihi bulunmamaktadır. 2020 yılı için tercih sıralaması yapılabiliyor. Kasım ayı celp tercihini nasıl yapabilirirm

türkiye

Şubat celbinde gidecen sen o halde

ZEKİ KÖKSALDI

31.12.2022 yılına kadar tescilliydim ancak geçen gün askerlik yoklaması yaptım ve bugunde askerlik için sağlık ocağından muayenemi yaptım . Yedek subaylık için herhangi bir tercihde bulunmadım tercihde bulunmam için ASAL Askerlik Hizmet Tercih İşlemlerine giriyorum ‘Askerlik hizmeti tercihi yapmak için öncelikle ASAL Yoklama Başvurusu hizmetini kullanmanız gerekmektedir.’ cevabı geliyor sebebi nedir acaba ,Yedek subayık için tercih yapamıyacakmıyız ? Son olarak askerlik yoklaması yaptıgımızda tescil kalkmış olmuyormu ?

cveplayan

kardes bendede açılmıyordu hizmet tercih kısmı muayene filan olduktan sonra subedeki işlemler biraz uzun sryo oyuzden bir kaçgun sonra tecilini kaldryolar ve tercih kısmıda açılıyor

ZEKİ KÖKSALDI

aynen bugun sabah e devletten kontro ettim tercih açılmış tercih yaptıktan sonra herhangi bir işlem kalmıyor galiba

Feridun Toprak

Tecil kağıdında Celp dönemi olarak Kasım yazıyor.. Eylül-Ekim gibi askerlik şubesine gidip başvursam Kadım da mı askere giderim yoksa sonraki celp dönemine mi kalıyorum?

yds

Ağustos sonuna değin başvurmalisin

yds

20 ağustos a kadar yani başvurmalısınız

Emre Akın

Celp dönemi Temmuz’dan sonra her ay olacak demişti Milli Savunma Bakanı Haziran ayında. Bu durum şuan gerçekleşmedi mi ?

Vatansever

2020 ocaktan itibaren diye duydum ben

Uğur Avıncı

Tecil kalktıktan sonra askeri hizmet işlerimden yedek astsubaylık başvurunuzu yapabilirsiniz son başvuru 20 Ağustos arkadaşlar

Furkan gündoğdu

Hangi siteden yapiliyor

HÜSAMETTİN KÜÇÜKKULA

yedek astsubaylık için kasım celbi 1 kasım tarihinde diye biliyorum. 1 ekimde de var ayrı olarak biz yedek astsubay aday adayı olarak 1 kasımda oluyordu değilmi yanlış mı biliyorum???

Halid ÇINAR

İyi günler, okulumu yeni bitirdim ve kasımda askere gitmek istiyorum son başvuru tarihi 31 Ağustos gösteriyor ama bir yerde 20 Ağustos son tarih diyor, şuana kadar herhangi işlemde yapmadım benim için son gün 31 mi oluyor 20 mi?

Ali kapıcı

Evet, 20ağustos son. Bir an önce askerlik şubesine git.

fatih mustafa kılıç

geri sayımı düzeltin tarih değişti 23 eylül oldu

Kadir

23 eylül neyin tarihi

Ahmet

Asal’ın kendi sitesinde 23 eylülde sınıflandırmaların açıklanacağı söylendi.

Kadir

2 3 hafta oluyo tecili bozalı 93lüyüm.Ekimde askere alma ihtimalleri varmı ? Yedek subaylık felan tercih etmedim er olarak

Ahmet

Merhabalar,

– E-devlette 25/04/2019 tarihine kadar askerlik yükümlülüğü yoktur ibaresi var bu nedir?
– Kasım döneminde askere gideceğim ve şubede verilen kağıtta Sevk tarihi 01.10.2019 yazmaktadır. Bu tarihin önemi nedir?

Bilen birisi cevaplayabilirse sevinirim.

fatih mustafa kılıç

yaş kaç

Ahmet

24 yaşındayım

Can

Selamlar. Ben bu önlisanstan 2020 temmuz da mezun olacağım 2020 kasımda gitmeyi planlıyorum. Yukarıda 2020 de askere alınacak adayların 2019 yıl sonuna kadar tercihlerini yedek subaylık astsubaylık tercihlerini vs yapması gerekiyor diyor. Ben okuyorum henüz ben de yapmak zorunda mıyım yedek astsubaylık istiyorum

Er Ar

Merhaba
Askerlik hizmet tercihimi değiştirebilir miyim

Aygün Güneri

Merhaba askere gitmek için çalıştığım işte 22 eylülde senem doluyor bu tarihten sonra başvuru yapmayı düşünüyorum bu yüzden kasım celp dönemini kaçırmış olacağım erken sevk olabilirmiyim kasım yada aralık ayına

Eren Taşdelen

31 ağustos son tarih diye biliyorum kasım için bence sen işlemlerini tamamla 22 eylül ve öncesi alım olmayacağı için sıkıntı yok sen tazminat için bunu söyledin alırsın tazminatını

Eren Taşdelen

Merhaba arkadaşlar benim askerlik durum belgem de 31/08/2019 tarihine kadar askerlikle ilişiği yoktur ibaresi yer alıyor altında da sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor benimle aynı durumda olan arkadaşlar var mı ?

Ahmet maran

Bende bugün e devletten başvuru yaptim celp dönemi 2020 ağustos yazdı o tarihte mi askere gidecegim

Eren Taşdelen

sana en yakın askerlik şubesine git kasım celbinde askere gitmek istiyorum de kasım da gidersin ama yaş kaç senin ben 25 fakülte mezunuyum sen 2000 doğumlu musun ben de ilk tecil bozdurmaya gittiğim de Mayıs 2020 yazıyordu sonra erken gitmek istiyorum dedim Kasım 2019 a çektiler sen de benim yaptığım gibi yapabilirsin

Ahmet maran

29 yaşındayım fakülte mezunuyum hiç bişey yapmasam 2020 ağustosta mi gideceğim o zaman

Kadir

Benimde aynı şekil yazıyo

Ahmet maran

Ne demek oluyor ki bilen var mı arkadaşlar

Kadir

Yok arkadaşınki gibi 31 08 2019 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur diyor e devlette 2020 ağustos u çözemedim nasıl iş

Eren Taşdelen

okey askerlik şubesini aradım bana Kasım da askersin yedek subay olarak dedi ben yedek subaylığı tercih etmedim ama öyle söylediler, kısmet bakalım

Emre Çıkmaz

nerden belli olmuş senin yedek subay oldugun reyiz ben geçen gittim sen yedek astsubay adayısın dediler bilgi vermediler

Eren Taşdelen

reis askerlik şubesini aradım öyle söyledi oradaki görevli sistem yeni olduğu için yedek subay adayı olarak yazıyor evrakta ama büyük ihtimalle yanlış algıladı sistem yeni malum

Mustafa Zeybekoğlu

Ya arkadaşlar kasımda gitmek istiyorum e devlet üzerinden yoklama başvurumu yaptım yanlız muayne olmadım bugün muayne olsam son gün yani yarın kasımda gidebilirsin derler mi ? Yoksa gecik timmi muayne olmakta biri yanıt versin lütfen şöyle sorayim bide aranızda 20 ağustostan sonra muayne olup bu hafta yani kasımda gidebilen varmı ….. Bide arkadaşlar yedek subaylık için boy kilo oranı şart mı ,? yanıtlarınızı bekliyorum hayat meselesi ✋

Mikail akyl

Bnmde aynı

Eren Taşdelen

25 eylülü bekleyeceğiz

Furkan gündoğdu

Evet bendede yazıyor

Feridun Toprak

Bugün E-devletten “ASAL Askerlik Hizmet Tercih İşlemleri” yaptım.. Yedek subay istiyorum dedim, sistem diğer statüde istediğiniz için bir sonraki celp dönemine alındınız dedi. Bu ne demek oluyor bilen var mı?

Eren Taşdelen

şu demek oluyor sen şubat celbinde gideceksin 🙂

Feridun Toprak

Askerlik Şubesindeki memur bilgisayardan baktı ve Kasım Celbinde askersin dedi..

Eren Taşdelen

şans o zaman arkadaşım hayır olsun

Feridun Toprak

2019’da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 (dahil) tarihleri arasında e-Devlet veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacaktır..

Burada ne demek istiyor.. Tecil ettirenlerle alakası var mı?

Eren Taşdelen

eğer askere gideceksen tecili bozduruyorsun bunu tecil bozma denir sen tecil ettirmişsin yani askerlik görevini ileri tarihe atmışsın yani seninle alakası yok

ERDİ ATALAY

Milli savunma bakanlığınca yapılan duyuruda 2019 KASIM CELP döneminde silah altına alınacak arkadaşlar normal er erbaş olması durumunda Ekim 1 ‘de Yedek Astsubay veya Yedek Subay olmasında durumunda Kasım 1 de silah altına alınacak askerlik yeri ve askerliği hangi şekilde yapılacağı da 23 eylül tarihinde belli olacak

HÜSAMETTİN KÜÇÜKKULA

biyomedikal cihaz teknolojisi bölümünden mezunum askerlik görevimde sıhhiye adı altında görev almam mümkün olurmu
cevaplarsanız sevinirim…

Okan

Yerler 23 Eylül deniyor ama gerçeklik payı nedir ?

Murat

Okan gardaşım bende kasımda gidiyom bende 23 de beli olaçak biliyom hayılısı okan gardaşım

Bay psikolog

Bir yerde 10 ekim 10.30 da açıklanacak diyor çoğu yerde 23 eylül yazıyor
Ben ekim olacağını öngörüyorum.

alim karaeski

merabalar
kasımda askere gidiyorum
lisans mezunuyum beden eğt öğtr
gano 2.86
futbol antrenörlük ve can kuranlık belgem var meslekçi olabilir miyim?
yada y.subaylık tek istedim çıkma ihtimali var mı?,

ali kılıc

Neden olmayasın ?

alim karaeski

umarım inş

ali kılıc

Yedek Subaylığı tercih sıralamasında 2. sırada olmasına rağmen çıkma ihtimali nedir? Veya tercihi değiştirebilir miyiz?

alim karaeski

1. astsubay iki yedek subay 3 er/erbaş mı yaptın

ali kılıc

1. Er /erbaş , 2. Y.Subay , 3. Y.Astsubay

ali kılıc

kasım celbi için bu sıralamayı değiştirebilir miym? Yoksa tarihi geçti mi?

alim karaeski

paşam geçtı ya sen niye er erbaş ilk sıraya koydun ki zaran y.subay olmassa . y.astsubay oda olmasa er erbaş garanti idi niye böyle bir şey yaptın ki

ali kılıc

Kardeş uzun dönem 12 ay çok gibi gelmişti ilk etapta ama düşününce yedek subay yapmak daha mantıklı gibi.Sıralamam Y.Subay – Er-Y.Astsubay olabilirdi geçti artık 🙂

alim karaeski

he valla hayırlısı olsun 🙂

Bay psikolog

Arkadaşlar merhaba, ben de kasımda askerim. Yedek subay başvurusunda bulundum. Diploma dinotum 3.88 ve iyi bir devlet üniversitesinden mezun oldum. 175 cm ve 70 kg ölçülerim. Psikoloğum. Çıkma ihtimali nedir, admin ve diğerleri?

Bay psikolog

Cevap veren herkese çok teşekkür ediyorum şu an itibariyle

alim karaeski

3.88 nedir yaw 🙂 hayırlısı olsun

Bay psikolog

Alınma ihtimalim nedir hocam yrdek subaylık için

alim karaeski

şans bir kuralı yok

Psk.Dan.F.N

Şimdiden tebrik ediyorum,hatta sınıfın ya deniz kuvvetleri ya da hava kuvvetleri olur, bende psikolojik danışmanım şimdiye kadar birçok arkadaşıma çıktı, tabi ki çıkmayanlarda oldu ama sayısı bir elin parmağını geçmez, geçen yıl kasım ayında giden psikolog arkadaşlarım var 5 kişi başvurdular ve 5’i de kazandı, 130 psikolog+ 130 pdr’ci aldılar geçen kasımda.

Bay psikolog

Çok çok teşekkür ederim. Umut aşıladınız. Siz kasım celbi için başvurdunuz mu yoksa halihazırda yedek subay mısınız?

Psk.Dan.F.N

Kasım Celbi için başvurdum, ama çok sayıda görev almış ve aktif olan arkadaşım var dediğim gibi.

Bay psikolog

Çok sevindim. İnşallah tanışırız askerde. Ehil olan ve olmayan insanlar her meslekte varlar. Sertifikam yok,formasyonum yok (alanınıza müdahil olmayı etik bulmuyorum!) Ama çok iyi bir akademik geçmişim var. Bu beni ehli yapar mı bilmiyorum gerçi buna nasıl karar verilir tartışılır ama dediğiniz gibi alanda vasat insan var her mrslekte olduğu gibi.

Psk.Dan.F.N

Tanışırız mutlaka, ben size ulaşırım buradan,başarılar dilerim

Psikolog

Yedek subay seçminde gözetilen ölçütler neler? Diploma notu etkiler mi? Seçilemiyen arkadaşlarınızdan ortalaması yüksek olan var mıydı? Cinsel yönelimim farklı benim.

Psk.Dan.F.N

Psikolog bir arkadaşımın ifade ettiği bazı kriterler şunlar; Boy kilo indeksi önemli, tutarlı olması gerekir, siyasi geçmiş,ağır disiplin suçları olmamalı, ayrıca yabancı dil avantaj, master mezunu olmak avantajlar arasında. Şunu da belirtmek isterim gerçekten çok niteliksiz kişiler bile şuan da görevlendirilmiş, umarım bu dönemde mesleğinin ehli kişiler daha çoğunlukta olur. Ben de kasım celbi için başvurdum. Görevde olan meslektaşlarımla sohbet ettiğimizde, ortalaması iyi olan arkadaşların hava ve deniz kuvvetlerine alındığını, ortalaması normal seviye ve alt seviye olanların ise kara kuvvetleri sınıfında yer aldıklarını söylediler, diploma notunun etkisinin olduğunu ifade ettiler, ama sistem yine de random olarak ta bazı düşük notu olanları seçiyormuş. Geçen yıl kasım döneminde giden bir arkadaşım 2.50’nin altında birisine denk gelmediğini söyledi. Cinsel yöneliminin farklı olması seçim esnasında ve seçim sonrasında bir sorun teşkil edeceğini düşünmüyorum.Yedek subay olarak sınıflandırıldığın takdirde , yüz kızartıcı bir suç işlemediğin müddetçe asteğmen olarak görevine devam edersin.

Psikolog

Çok sağ olun. Aslında cinsel yönelimimin normlara uymayışından ötürü askeriyede sorun yaşayabilceğimi ifade etmek istemiştim. Yazdıklarınız çok kıymetli. Benim ort. 3.58 bakalım. İnşallah olur.

Bay psikolog

Yedek subaylık çıktı bana ?

Psk.Dan.F.N

Tebrik ediyorum, banada çıktı, Kara Kuvvetlerindeyim, çok güzel anılarımız olacak.

Omer

Ben ağustosun 8 inde hizmet tercihi yaptim kasimda gideceksin dediler bana bugunde yanlislikla yani 3 eylülde asal hizmet tercihini
güncelledim celp dönemim ertelenirmi

Bay psikolog

Askerlik durum belgesini e-devletten sorgula ? orda gün/ay/yıl şeklinde bir tarih yazılı olup ne zamana kadar “askerlik yönünden sorun teşkil etmediğin”yazılıdır. Kasım 2019 değilse ertekenmiştir. Sen de Bay Psikolog sorusuna cevap verebilir misin?

Omer

Her hangi bi tarih yazmıyo sadece sınıf ve tertibat bekliyor yaziyo

Omer

B
Gun ay yil yazmıyo sadece sınıf ve tertibat bekliyor yaziyo

Harun Kotan

Merhaba iyi günler ben Kasım 2019 celp döneminde askere gitme için tecilimi bozdurdum. Fakat 30.06.2020 tarihine kadar askerlik ile ilişiğiniz bulunmamaktadır yazısı askerlik durum belgesi sayfasında karşıma çıkıyor. Önemsememeli miyim yoksa askerlik şubesinden işlem yaptırmam gerekiyor mu?

Bay psikolog

Yaptırman gerekiyordu ama 31 ağustos son gündü. Maalesef kaçırdınız. Tecilinizi bozup balvuru yaparsanız şubat celbinde gidersüniz. Hoşça kalın

Burak

Ben 17 ağustosta e devletten tecil bozdurma işlemini yaptım fakat 21 ağustosta muayene oldum. Durum belgesinde de 31/08/2019 tarihine kadar askerlikle ilişkisi yoktur ve “sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor” kasım celbine mi gideceğim bilen var mı?

Bay psikolog

Evet aynen öyle kasımda gitcen hayırlı olsun

Hüsam

Biyomedikal cihaz teknolojisinden mezunum
Akademik ortalama 3.30 dur önlisans mezunuyum buna bağlı olarak mesleğimle ilgili halk eğitimden kurs ve sertifikam mevcuttur
Yedek astsubay çıkma ihtimali nedir çıkarmı yoksa çıkmazmı? Yorumumu cevaplayan herkese teşekkürler…

alim karaeski

arkadaşalar şimdi 23 eylülde sınıflandırma duyurulacak dendi ya şimdi 23 eylülde kasımda askere gideceklerin kısa mı uzun mu yedek subay mı ast subay mı er mi olarak gideceğimi açıklacak? ( admin yardım)

Bay psikolog

Admin değilim ama evet. Doğru anlamışsın.

Mehmet

Merhaba askerlik yeri ne zaman aciklaniyor

ÜNSAL TURGUT

15-23 eylül arası e-devletten açıklanacaktır.

Mehmet

Herkesin aciklaniyor deilmi son celpmi

alim karaeski

15 eylül değil diye biliyoryum 23 den sonra diye heralde bro

Mehmet

Mesela b grubuna kalanda aciklaniyormu

Furkan

Selamlar benim tercihlerimde er/erbaş-yedek subay-yedek astsubay olarak gözüküyor ama ben sorduklarında yedek subaylığa ve astsubaylığa hayır dedim. Statü kısmında ise yedek subay adayı yazıyor. Çıkma ihtimali nedir?

Eren Taşdelen

Lisans mezunusun galiba benim de aynı biz sadece adayın sen onu aday adayı düşün 🙂

Furkan

Evet lisans mezunuyum, teşekkürler bu arada 🙂

Asker Adayı

Kardeşim benimde Askerlik Tercihim

-Yedek Subay
-Yedek Astsubay
-6 ay er/erbaş

Bu statü ile tercihlerimi yaptım.Keşke yapsaydın.Neticede maaşlı birer asker olarak görevimizi yapacağız.
Hakkında hayırlısı inş.

ZEKİ KÖKSALDI

AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 31/08/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE
İLİŞİĞİ YOKTUR.
ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR yazıyor Askerlik durum sorgulamada, ne anlam olmuş oluyor arkadaşlar Kasım ayında askere gidecekler arasındamıyım sizdede aynımı yazıyor ?

Bay psikolog

Evet kanka bende de aynı sorun yok

Eren Taşdelen

aynen ben de de öyle lisans mezunu musun ?

ZEKİ KÖKSALDI

aynen eren teşekkürler

emre koç

AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE
İLİŞİĞİ YOKTUR. Tarih belirtmiyor eskiden 01.10.2019 yazıyordu artık boş tarih kısmı.
ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR yazıyor

Askerlik şubesine gittim askerlik durum belgesinde celp dönemi : kasım 2019
sevk tarihi: 01.10.2019 yazıyor.
Oradaki görevli memur kesin değil belki kasım celp döneminde gitmezsin diyor ona göre de işyerine bilgi vereceğim kesin bilgi ne acaba ne zaman belli olur 23 eylülde mi kesin bilgisi olan var mıdır?
lise mezunuyum er statüsünde gideceğim..

Ekrem

Arkadaşlar şuan acemilik döneminde bedelli askerliğe başvurulabilir mi?

Ali

Mrb askrlil yeri ne zmn bello olacak bağzi arkadaslar ayin 15 inde diyor bağzilari 23 te diyor net cvp varmi acaba

Ünsal T.

Bildiğim kadarıyla ER olacağı kesinlenmiş (lise ve altı okul mezunları) olanlarının yeri 15 Eylül’de . Subay ve Astsubay Adayı olanların ise 23 Eylül’de açıklanacak.

Ali

15 eylul pazar oluyor ama pazartesimi belli olur

Cem

Asal’ın açıklamasına göre 23 Eylül de yerler açıklanıyor…

sadık

KASIM CELBİNDE BÜYÜK İHTİMALLE ASKERE GİDECEĞİM. DAHA YERLER AÇIKLANMADI AMA BEDELLİ YAPMA İMKANIMIZ VAR MI BU DURUMDA?

Erhan

Arkadaşlar yerler açıklandıktan sonra bedelliye başvuru yapılabilir mi yoksa ilk başta tercihte mi seçilmesi gerekiyordu? Bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Bay psikolog

Normal er olarak da gitsen uzun dönem subayı olarak da gitsen acemilik (1ay) sonrası size sorarlar. Bedelli yapmak ister misiniz? Evet derseniz,terhis olursunuz. Ama ödeme şartı var.

Memo

Arkadalar ekim ayinda gidecekler oncelik ermi yoksa ast subaylarmi gidecek

CaN

Ekimde erler kasimda astsubay olanlar gidiyor tabiki celp durumuna grubuna görede değişe bilir kardesım

Bay psikolog

Arkadaşlar yarın açıklanıyor “hangi sınıf”a dahil olduğumuz ve “ne” olarak yapacağımız.
Yedek Subay olamamak ne kadar endişe etsem de hep bir umut içimde var. Öncelikle ne çıkarsa çıksın hepimiz için en hayırlı olanının çıkması temennim.
Diyorum ki;
YARIN BU YORUM ALTINDA ASKERLİĞİMİZİ NE OLARAK YAPACAĞIMIZI ( ER, YEDEK SUBAY, YEDEK ASTSUBAY) VE HANGİ SINIF (A, B DİĞER CELP DÖNEMLERİ) OLDUĞUMUZU BELİRTELİM

CaN

Aynen Kardeşim Hakkımızda Hayırlısı Olsun İnşALLAH

TURAN KILINÇ

bekliyoruz

TURAN KILINÇ

arkadaşlar açıklanan var mı? Halen daha bekliyoruz saat kaç gibi açıklanır sizce

Emre

Gardaşım saat 10 gibi belii olur

Bay psikolog

Geçen alımlarda öğlene doğru açıklanmıştı 12.30 gibi. Yine öööle olur. Hayırlısı

TURAN KILINÇ

bay psikolog açıklanırsa yaz askerlik şubeside bilgi vermiyor

Ahmet Özer

merak etme turan açıklanınca bende yazacağım sık sık takip ediyorum durum belgesi sorgulaması yapamıyorum ama

Frkn yldrm

Subaylik a başvurdum bekliyom bakalım çıkacakmı

Bay psikolog

Kanka ben uyuyamadım. Öğlene dığru açıklanacakmış. Çok sabırsızım.

Ferhat

tam olarak hangi ekranı takip ediyorsun e-devletten ?

Bay psikolog

Er sınıflandırma ya da yedek subay sınıflandırma. Ama ilk bakman gereken yer :MSB yazıp er sınuflandırma sonuç linkine tıklaman

Ahmet Özer

dediğin yere baktım Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır.
böyle yazıyor yani daha belli olmadı mı demek Bay psikolog

Bay psikolog

Evet Ahmet. Ben de de aynı şekilde. Daha açıklanmamış demek bu. Sabredecez. Diyelim yedek subay/astsubay seçildik acdmilik süresi ne kadar bilen var mı? Bir ya da 2.buçuk ay ve bu süre zarfında harçlık verilecekmiş. Subay ve astsubaylar için acemilik süresi farklı mı?

Ahmet Özer

1 ve 2 ay yazıyordu sanki msb nin sitesine girip ordan bak sanırım oradan yazıyor du

Ahmet Özer

Bende sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor ve tarih yazmıyor yani yükümlünün tarihine kadar diye yazıyor kasım’da gidebilicekmiyim acaba fikri olan var mı 31 mayısta tecilimi bozdurmuştum

Bay psikolog

Merhaba herkeste aynı şekilde. Kasımda da gidebilirsin daha erken/geç de gidebilirsin. Ama 2020 ye kalmaz merak etme.

Ahmet Özer

2020’ye kalmasını kesinlikle istemem bir an önce yerim belli olsun ki işyerinden tazminatı isteyeceğim malum bir de o kısım var tabi ama önceliğim tabiki vatani görevimizi hemen yerine getirmek.

TURAN KILINÇ

bende öyle tazminatı kavaluyoruz açıklansın artık ya

Ahmet Özer

bir de sen bilgilisin galiba son bi soru sorabilirmiyim askerlik durum belgesini 30dk önce sorgulamıştım aynı gün içinde 2 kez sorgulama yapılabilir yazıyor acaba tekrar tekrar sorgularsam yerim çıktığı halde belgede yerimin yazmama gibi bi durumu olur mu ?

Bay psikolog

?elbette hayır. Sistem bu kadar vasat olamaz. Sadece bir sonraki günü beklemen gerekecrk. Endişe etmeyin lütfen.

Ahmet Özer

o yüzden şuan sorgulama yapmıyorum sistem vasattır gibime geliyor öğlen 12 gibi yapsam iyi olacak bide yerimin çıkmama gibi bi şansı umarım ki olmaz çıkmassa eğer yarın askerlik şubesine gitmek şart olacak 🙂

Bay psikolog

??? haklısın valla. Peki askerlik hakkında ne düşünüyorsun? Bir ben mi endişeliyim?
Bazı ihtiyaçlarımızı giderebilecek miyiz? Odalar kaç kişilik oluyor genelde? Ortam nasıl? Sakal traşı olmaktan nefret edenler var mı? Kendimizle ne götürecez?

Ahmet Özer

valla tek korktuğum koğuşta üstüme atlayan biri olacak mı kestaneyi çizdirmemek çok önemli bide duşta bi kaza bela yaşanmaz inşallah hani anlarsın ya 😀 😀 😀 sakal traşı olmayı bende sevmem ama temiz görünmeyi severim memur gibi bana koymaz yani

Bay psikolog

?kestaneyi çizdirmezsin endişelenme. Peki kaşlarını alanlaf cımbız götürebilicek mi? Ben de bakımlıyım. Ayna getirtebiliyor muyum? Kaşlarımı alırsam asker arkadaşlarımın garezi olacak mı? Bir ay onlarla kalıcam aramın iyi olması gerek ?

Emre baş

Makine getire biliyormuyuz yasak diyorlar ama ziletten olcan diyorlar trasi

ahmet safak

çıkmadığı halde askerlik şubesine gitmek neden şart?

Ahmet Özer

valla içimizdeki kurt’un yanıtını almak diyeyim sonuçta en garanti yer orası olur oradan öğrenebileceğimiz duyabileceğimiz bir yorum çok önemli sonuçta işlemlerde orda yapılıyor e devlet ten sadece sonuçları görürüz ama orda herşeyi söyleyebilirler sanırım bu

Bay psikolog

Askında şart değil. Askere sevk belgesi (sülüs) gideceğşn tarihten 15 gün evvel e devletten temin etmen gerek. Etmezsen sadece askeri şubeden alabilirsin. Nerde yaşıyorsun bu arada ne mezunusun?

Ahmet Özer

bizim hayattan bir bok olmaz diyeyim bay psikolog lise mezunu vasıfsızın önde gidenin biriyim işte bursadan katılıyorum yarışmaya ve bekliyoruz.

Bay psikolog

Kendine haksızlık ediyorsun. İnsanın kalitesini belirleyen ne mezunu olduğu değil kendine ne kattığıdır. Okuryazar olmamasına rağmen kendini geliştirip okumayı öğrenip şirket kurup tomarca para kaldıranlar var.

Ahmet Özer

valla ben bu saydıklarından asla olmayacağım olamayacağım bu bi kesin bir şey de kattığımız yok hani sen sanırım bedelli yapacaksın 33 küsür bin olmayıp 20bin seviyelerinde olsa idi bende bedelli yapacaktım ama kısmet napalım

ahmet safak

açıklanan var mı

Ahmet Özer

bekliyoruz gardaşım Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. aha bu yaziyi hala askerlik durum belgesine bakamıyorum günde 2 kez hak verdiği için

TURAN KILINÇ

bekliyoruz akşama açıklanır diye his var içimde

Emre baş

Aksam belli oluyorlar gece 10 filan gunduz aciklanmiyo

Frkn yldrm

Saat oldu 12 daha bisey yok

Ahmet Özer

sanırım akşam açıklanacak böyle giderse bekliyoruz bakalım

TURAN KILINÇ

akşama gençler bence bakmayın hiç herkes farklı kafada devletin dediğinede bakılmıyor artık

Ahmet Özer

Gün içerisinde sınıflandırma sonuçları açıklanacaktır.
SON DURUM BU ARKADAŞLAR BURDA OLAN VAR İSE AYNEN BÖYLE YAZIYOR

TURAN KILINÇ

bendede aynısı ahmet

sansar

tam olarak nerden görebilirim bu yazıyı Ahmet?

Ahmet Özer
TURAN KILINÇ

bazı kişilerin açıklanmaya başlamış bende aynı hala bakar mısınız sizde

Ahmet Özer

bakıyoruz değişiklik yok bende heralde akşama tamamlanmış olur

Not: Askerlik durum belgesinde sınıflandırılmış yükümlü olmuşum asker sayılırız artık sanırım (:

Bay psikolog

Acaba alfabetik mi? Benim de açıklanmamış.

Ahmet Özer

Valla artık asker sayılırız sınıflandırılmış yükümlü yazdığına göre heyecandan gidicem az kaldı 😀

TURAN KILINÇ

bende hala gün içerisinde yazmakta. Yükümlü yazmıyor bir sorun olabilir mi ?

Cemil ZENGİN

Kütahya hava er eğitim tugayı beyler var mı arkadaş

Ahmet Özer

yerin orası mı çıktı kardeş

EKREM

AÇIKLANMADI DAHA..

Ferhat

Açıklandı sandık, toplandık bilgisayar başına.
skym açıklanmamış deyip geri dağıldık. Sağol.

Ahmet Özer

biraz daha sabır biraz daha 🙂

Ferhat

kütahya hava er çıktı.

Emre baş

Var hava er

Okan

SAHRA SIHHİYE OKULU VE EĞİTİM MERKEZİ KOMUTANLIĞI
SAMSUN çıktı, kasım ayında gideceğim. Aynı yer çıkan var mı ?

Okan

Asker alma genel müdürlüğünün sitesinde yazıyor ;
“1. Ekim, Kasım ve Aralık 2019 celp ve sevk dönemleri sınıflandırma sonuçları açıklanmıştır.

2. Ekim 2019 celp ve sevk döneminde silahaltına alınacaklar sevk evrakını;

23 Eylül – 30 Eylül 2019 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden,

23 Eylül – 01 Ekim 2019 tarihleri arasında askerlik şubelerinden,

3. Kasım 2019 celp ve sevk döneminde silahaltına alınacaklar sevk evrakını;

15 Ekim – 31 Ekim 2019 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden,

15 Ekim – 01 Kasım 2019 tarihleri arasında askerlik şubelerinden,

4. Aralık 2019 celp ve sevk döneminde silahaltına alınacaklar sevk evrakını;

15 Kasım – 01 Aralık 2019 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden,

15 Kasım – 02 Aralık 2019 tarihleri arasında askerlik şubelerinden alabileceklerdir.”

Bay psikolog

Okan benim de öyle. Aynı. Jandarma kuvvetleri

ekrem

58 İNCİ TOP.TUG. KH. VE KH.BL./ACIKIR

Emre

Arkadaşlar piyade branş 29 nedir acaba? Tuzla çıktı.

Ömür Can

bu yorumu beğenmeyenin senin ben a..

Başa dön tuşu