Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadar

Askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek isteyen önlisans mezunları ve lisans mezunları askerliklerini 7179 Sayılı Askeralma Kanununa diğer seçeneklerin (bedelli askerlik, 6 ay er, vb) yanı sıra 12 ay yedek astsubay olarak da yapabilir. Askerliklerini yedek astsubay olarak yapmak isteyen kişiler de maaşların ve özlük haklarının neler olduğunu merak etmektedir. Bu yazımızda askerlik rütbelerini ve bu rütbelerde görev yapan askerlerin aldığı maaşların ne kadar olduğunu inceleyeceğiz.

Yedek astsubaylar devlet memuru gibi kabul edilirler ve maaş ve özlük hakları da bu çerçevede değerlendirilir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yeterli sayıda kadrolu/sözleşmeli subay olmamasından dolayı subay ihtiyacı geçici olarak yedek subay / yedek astsubay istihdam edilerek yapılır. Yedek subaylar kendilerine denk rütbedeki subaylarla aynı maaş ve özlük haklarına sahiptir. Devlet memurlarına yapılan zamlar aynı şekilde yedek astsubayların maaşlarına da yapılır. Temmuz 2019 tarihinde tüm memurlara enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 5+1 oranında zam yapılmıştır. Temmuz 2019 tarihinden Ocak 2020 tarihine kadar yeni bir zam yapılmayacaktır.Temmuz 2019 tarihinden Ocak 2020 tarihine kadar yedek astsubaylar aşağıda gösterilen maaşı alacaktır. Bu maaş yedek subayların ellerine geçecek net paradır.

Temmuz 2019 – Ocak 2020 Dönemi Rütbeli Maaşları Ne Kadar?

Aşağıdaki maaşlar taban ücretleri ifade etmektedir. Maaşlara görev yapılan yere göre ek ödemeler yapılmaktadır.

 • Astsubay Maaşı 5000 TL
 • Asteğmen Maaşı : 5563 TL
 • Teğmen Maaşı : 6007 TL
 • Üsteğmen Maaşı: 6325 TL
 • Yüzbaşı Maaşı: 6896 TL
 • Yarbay Maaşı: 7848 TL
 • Albay Maaşı: 8482TL
 • Tuğgeneral Maaşı: 9752 TL
 • Tümgeneral Maaşı: 11020 TL
 • Korgeneral Maaşı: 11655 TL
 • Orgeneral Maaşı: 12289 TL

Görev Yerine Göre Yedek Astsubay Maaşı Artar mı?

Görev yapılan yere göre subayların aldıkları maaş da değişmektedir. Batıda görev yapan subaylar doğuda ve olağanüstü hal bölgesinde görev yapan askerlere göre nispeten daha az maaş almaktadırlar. Havacı olarak görev yapan subaylar diğer askerlere göre ek tazminat almaktadırlar. Uç ve sınır birliklerinde görev yapan TSK personeli de yine ayrıca ek tazminat almaktadır. Yani kişinin nerede ve hangi birlikte görev yaptığına göre maaşı bir miktar değişmektedir.

Yedek Astsubay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar?

Astsubaylara eğitim gördükleri acemilik dönemi boyunca maaş verilmemektedir. Bu kişilere acemilik yaptıkları süre boyunca sadece askeri öğrenci maaşı verilmektedir. Bu ücret de bir hayli azdır. Aylık 300 TL gibi bir ücret düşünülebilir. Acemiliği bitirip birliğinde görev yapmaya başlayan yedek astsubaylara astsubay maaşı verilir.

Doğuda ve KKTC’de Askerlik Yapanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir astsubay yaklaşık olarak 5000 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir astsubay ise yaklaşık olarak 5700  TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır. Maaşlar arasında bu nedenle ciddi farklar oluşmaktadır. Bununla birlikte KKTC ve BOSNA’da asteğmenlik yapan kişilere ek ödemeler yapılmakta ve bu kişilere ciddi maaşlar ödenmektedir. Yurt dışında görev yapan subaylar batıda görev yapan subayların neredeyse 2 kata kadar maaş alabilmektedir.

Askerliği Yedek Astsubay Olarak Yapma Şartları

Üniversiteyi bitiren bir çok kişi askere gitmeden önce iş bulmada ciddi sorunlar yaşamaktadır. Hal böyle olunca askerliğini yedek subay yada yedek astsubay olarak yapmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yedek astsubay ihtiyacı sınırlıdır fakat bir çok genç askerliği yedek astsubay olarak yapmayı talep etmektedir. Bu durumda askerliğini yedek astsubay olarak yapmak isteyen kişiler arasından seçim yapılmakta ve yedek astsubay olacak kişiler bilgisayar ortamında ihtiyaca göre rastgele belirlenmektedir. Bazen yedek astsubay ihtiyacı fazla olmakta ve kişi er olarak askerlik yapmak istemesine rağmen askere yedek astsubay olarak gitmektedir. Bazen de yedek astsubay olmak istemesine rağmen er olarak askere gidenler olmaktadır. Kişinin yedek astsubay yada yedek subay olup olmayacağına kendi karar verememektedir. Kişinin dil bilmesi, okuduğu okulun seviyesi, mesleği gibi seçeneklere göre kişi yedek astsubay olabiliyor yada olamıyor.

Yedek Astsubaylar Kaç Ay Maaş Alır

Yedek astsubay olarak askerlik yapacaklar acemilik döneminde maaş alamazlar fakat acemilik bittikten sonra maaşları nakit olarak hesaplarına yatar. Yedek astsubaylar devlet memuru gibi kabul edilir ve maaşları peşin olarak yatar. Yani yedek subay olanlar acemilik bitince ayın 15’inde maaşlarına kavuşur. Yedek astsubaylar 11 ay astsubay maaşı alırlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet KIZILAY

Hocam Merhabalar Aca Yedek Astsubay olmak için tecil bozup birliğimize varınca mı Yedek Astsubay olmak için başvuruyoruz yoksa gitmeden önce burada mı belirtiyoruz? Ve nereden başvuruyoruz.

ÖmerHbrveren

Aynı sorunun cevabını ben de merak ediyorum. Bütün siteler click bait başlık veriyorlar, askerlik şubesine gittiğimiz de burdaki yazılanlar ile çalışanların söyledikleri birbirini örtüşmüyor. Biri kasım ayında biri 2020 yılında bu sistemin güncelleneceğini söylüyor

ismailemektar

bende aynı bilgileri merak ediyorum msb tüm telefonları ya cevap vermiyo yada meşgul !

Başa dön tuşu