2019 Yılı Celp Dönemleri

Değerli Ziyaretçilerimiz;

Yeni kanun yayımlandı fakat yeni kanunun yönetmeliği henüz çıkmadı. 1 Ocak 2020 tarihine kadar celp dönemleri eskisi gibi devam edecek. Yani şu anda eskisi gibi toplamda 4 celp (şubat, mayıs, ağustos, kasım) var.

Celp kelimesi askerlik yükümlülerinin silah altına alınmak üzere çağrılmasına verilen isimdir. 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre 1 Ocak itibariyle 20 yaşından büyük erkeklerin tamamı ile 41 yaşından küçük erkeklerin tamamı eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır ve bu askere gitme işlemi de celp dönemlerinde olur. Kafanıza göre ben askere gideceğim, hemen beni askere alın diyemiyorsunuz. Devlet yılın bellirli günlerinde askere alım yapıyor. Bu askere alım dönemlerine de celp deniliyor.

Diyelim ki siz 20 yaşından gün aldınız ve eğitim sağlık gibi mazeretiniz de yok. İşte bu noktada mecburen bu celp dönemlerinden birinde askere gidiyorsunuz ya da kanuna aykırı hareket ederek yoklama kaçağı yada bakaya oluyorsunuz.

Diyelim ki siz herhangi bir üniversitede okudunuz, mezun oldunuz ve mezun olduktan sonra askerliği 2 sene tecil ettirdiniz. Tecil bitiminde mecburen bu celp dönemlerinden birinde askere gidiyorsunuz ya da kanuna aykırı hareket ederek yoklama kaçağı yada bakaya oluyorsunuz.

TSK yılın belirli günlerinde asker alımı yapmaktadır. Ben askerlik yapmak istiyorum, hemen beni askere alın dediğinizde hemen askerliğe başlayamıyorsunuz. Askerliğe alım yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemler dışında kafanıza göre askerliğe başlayamazsınız. İşte bu şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi askere alma dönemlerine celp dönemleri denilmektedir.

7179 Sayılı Askeralma Kanununda yapılan düzenleme ile bu celp dönemlerinin ihtiyaç olması halinde artırılabileceği belirtilmiştir.

Kaç Celp Dönemi Var?

Askere gidecek kişiler er, erbaş, yedek astsubay, yedek subay yada bedelli askerlik fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 dönemdir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir.

Kendinizi bu celp dönemlerine göre ayarlamanız gerekmektedir. Belirlediğiniz celpte askere gidebilmek için aylar önceden plan yapıp kafanızda planladığınız celp son başvuru tarihinden önce yoklama ve muayene işlemlerini tamamlamanız gerekmekte.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

2019 Yılı Celp Dönemleri

2019 Yılında Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemleri vardır. Kişi bu dönemler dışında askere gidemez. Bu kanunen mümkün değildir. Askere gitmek isteyen bir kişi bu dönemlerden birinde askere gitmek zorundadır.

7179 Sayılı Askeralma Kanununda yapılan düzenleme ile bu celp dönemlerinin ihtiyaç olması halinde artırılabileceği belirtilmiştir. Celp sayısının 4’ten 12 ye çıkarılması Milli Savunma Bakanlığının inisiyatifindedir.

Tecil Bozdurup Askere Gidecekler için Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Tecilli olan ve tecil bozdurarak askere gitmek isteyen kişiler için başvuru tarihleri şu şekildedir :
Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Not: Bu son başvuru tarihleri nadiren de olsa o dönem askerlik başvurusu yapan sayısına ve asker ihtiyacına göre bir kaç hafta öne yada bir kaç hafta ileriye alınabilmektedir. Bunun da sebebi o dönem askere gitmek için çok az başvuru yapılmış yada çok fazla başvuru yapılmış olunmasıdır. Yani işinizi son hafta son güne bırakmamanızı tavsiye ederim.

1999 Doğumlular İçin Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Tecilli olmayan ve  1 ocak 2019 tarihi itibari ile 20 yaşından yenice gün alan kişiler ise askere memleketlerine göre (kütükleri hangi celp döneminde asker gönderiyor ise) askere alınacaklardır. Her il ve her ilçe farklı celp döneminde asker göndermektedir. Memleketin gönderdiği tarihten önce askere gitmek isteyen 20 yaşındaki kişiler askere daha erken gitmek istiyorlar ise başvuru sırasında “askere erken sevk” yaptırmalıdır. Yani daha önceki celp dönemlerinde gitmek istiyorum diye belirtmeleri gerekir.

Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi Nedir?

Celp dönemi son başvuru tarihlerinden sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihlerden sonra başvuru yaparsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve planladığınız zamanda askere gidemezsiniz. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğinize karar verdiyseniz başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız. Bu tarihlerden sonra başvuru yapmanız durumunda istediğiniz celp dönemini kaçırırsınız. Hatta işi garantiye almak için kafanızda bir celp dönemi varsa o celp dönemi son başvuru tarihinden en az 10 gün önce askerlik şubesine gidiniz. İşi garantiye almış olursunuz… 

Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.

 Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.

 Askere Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi gelmemiş kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Bu durumda kişinin askerlik şubesine gidip askere daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi gerekir. Celp erkene alma işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir fakat bu başvurular her zaman uygun bulunmaya da bilir. O dönem çok sayıda askere gitme başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip kendi celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine:  http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

Askere Memlekete Göre mi Gideceğim?

Memlekete göre askere gitme sadece o yıl yenice 20 yaşına giren kişiler için önemlidir. 20 yaşından büyük kişiler için memleket askerlik için hiç ama hiç önemli değildir. 20 Yaşından büyük kişiler tecil süreleri bittikten sonra yada tecillerini bozdurduktan sonraki ilk celp döneminde askere giderler. Bu kişilerin memleketle işi yoktur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
191 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
NUMAN DEMİR

şubatta akere gitmek istiyorum 1999/10/08 doğumluyum muayenmi olup şubatta gidebilirimiyim

VATAN

gidersin kardeşim erken sevk iste

Serhat Demirtürk

Şuan yeni tip askerlikten söz ediliyor. Bu uygulama ne zaman başlayacaktır acaba. Ona göre tecilimi bozduracağım bu konuda yardımcı olabilir misiniz acaba?

İbrahim

Şubat 2019 için celp tercihi yaptım 2018 Haziran’da kabul olurmu ?

Miraç Maho

10.11.1999 doğumluyum. Ben 2019 mayıs ayında askere gitmek istiyorum bu mümkünmüdür 2 aydır bu konuyu tartisiyoruz lütfen bi yardımcı olur musunuz

abdullah

kardeşim e devleten başvurunu yap sen başa mayıs celp tarihini yaz belki gide bilirsin

Muhammed Fatih

hayır kardeşim öyle değil senin ilinin doğum tarihine göre semtine ilçesine bağlı olduğun yer hangi dönemi kapsıyorsa ben ıspartalıyım merkeze baglıyım 99/3 ağustosta gitcem diğer köyler bazıları 99/1 bazıları 99/4 mesela il ve ilçene göre olur doğum ayı günü değil 🙂

Muhammed Samil

1994 doğumluyum Üniversiteyi 2016’da bitirdim ve şu an yoklama kaçağı durumundayım. 30.11.2018 tarihinden önce askerlik şubesine gidip yoklama yaptırırsam da en erken 2019 Şubat’ta askere giderim değil mi?

Mustafa Turgut Küçükkılınç

İyi günler benim tecilim 31.12.2018 tarihinde bitiyor ve ben asker gitmeyi düşünüyorum kacaktan tecil ettirmistim şimdi bozdursam hemen gidersin diyor askerlik şubesi doğru mu dur

Ercan ATALAY

Ben 01.01.1999 doğumluyum şubatta gitmek istiyorum şubeye gittim öyle bişey yok dedi 31 aralığa kadar muane olup kütüğe göre gonderileceksiniz dedi 65 vanliyim sizce şubatta gönderirler mi???

Doğan koç

aakeriyeyi Arayıp genel celp dönemi veya internet kütük il ilceye bakıp kaç gönderdiğine bakabilirsin

ferdi agırtas

bende aynı sorunu yasıyorum ne yapacagımı bilmiyorum bende vanlıyım kutugum muradıye aradım ocakta arabizi dediler ama subata gidersin dediler

Tarih Öğretmeni

Tarih Öğretmeniyim, (atanamadım.) Mayısta Subay Öğretmen olarak gitmek istiyorum. Pedagojik Formsyon belgemi internet üzerinden ertelerken görünmedi. Başvurunca verebiliyor muyum ? bunda herhangi bir engel olduğunu düşünmüyorum ama yapılması gereken bir şey var mı ? Subay Öğretmen olasığı diğer gruplara göre nedir ? (asteğmenlik)

Kenan

MEB de kadrolu çalışan olmanız gerekiyor askerlikte Subay öğretmen olabilmeniz için(subay öğretmen maaşlarını MEB tarafınca yatırılır) ,bende tarih öğretmenliği mezunuyum bizzat kendim sordum şubeye
Bol şans

Muhammmet çalıkoparan

1999 dığumluyum 21 kasımda muane işlemlerini halllettim ve 2 gün sonra şubeye gittim daha sisteme düşmedi 1 hafta 10 gün sonra gel dedi ve 3 aralıkta gittim yani bugün dilekce yazdım şubatt ve mayısta diye ordaki kadın yazdırdı sizce şubatta gidermiyim 24/05 doğum tarihi

İsmail Tiryaki

1995 doğumluyum 31 aralıkta tecilim bitiyor ne zaman askere giderim.
Gitmek için herhangi bi işlem yapmam gerekiyor mu?

ali tıraş

selamın aleyküm bizim köy 99/3 gönderiyor ben 99/2 gitmek istiyorum nasıl yapabilirim

Muhammed Ali

Selamın aleyküm tecilimi bozdum ve Kasım ayında müracaat ettim şubat ayı için, şuan sistemde e devlette SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR olarak yazıyor ve 31.01.2019 tarihine kadar sakınca yoktur diye yazıyor. Yukarıda olan 2019 hangi ile göre celp dönem alımları olacak diye yazıyor kütük ordu ama ben istanbul avcılardan yaptım sizce şubat mı yoksa ileride tarihte gitme durumum varmı 95 doğumluyum.

Ali Aksay

Ben Bu 31 e tecilim bitiyor ve 95liyim ben ne zaman giderim askere daha bozdurmadım

Ali Aksay

1995 liyim 31 Ağustos’ta tecilim biliyor ben Mayıs ta gitmek istiyorum gidebilirmiyim memurum

şehmus eroğul

En geç 28 şubatta tecili bozman gerekir mayıs ta askere gitmek için.

Oguzhan karakus

Merhaba benim 31.12.2018 tecilim bitiyor Konya Ereğli kütük şubat ilk celpte alıyor tecili bozdurmadım muayene de olmadım ocak basında olsam mayıs a kalır mı 30 kasım diyor şubat için bu tarihte başvuru yapmayan bi sonra celp dönemine kalır diyor ben şubatta gitmek istemiyorum mayıs istiyorum mayıs olur mu yeni memurum yeni evlendim sıkıştım kaldım bi yardımcı olun lütfen

Oguzhan karakus

Çok teşekkür ediyorum peki uzun süre muayene yoklama yaptırmadan beklesem memur olduğum için işyerine ilişik kesme kağıdı gelir mi gelse de işten atabilirler mi kurum amiri şu yeni sistemi bekliyorum o yüzden belki çıkar

Ali Aksay

31 aradıkta tecilim bitiyor yanlış yazdım yoruma ve ben Mayıs’ta gitmek istiyorum askere ve kütük Kasım da alıyor subata gitmesem olmaz mı

ali aksay

İyi akşamlar ben bugün yoklamayı yaptırdım celp Mayıs , Ağustos , Kasım yazıyor önemli olan şey aile hekimim memlekette ben aile hekim i buraya aldırırsam zaman kaybı yaşıyor bulunduğum şehirde şivil toplum merkezlerinde askerlik muanesi olabilir miyim yardımcı olur musunuz

ahmet erdem

hocam tecilim bitti gittim muaynemi oldum 31/01/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR tahminen askere ne zaman alınırım nüfusa kayıtlı oldugum il ilçeye göre agustos celbinde alınıyor bende o celpte gitmek istedigimi belirtmiştim mayıs celbindemi alırlar bu sakıncası yoktur tarihi değişir mi

ahmet erdem

hocam muayneyi 25 aralıkta oldum yinede şubatta mı giderim

TANER GÜL

Merhaba ;
27.04.1999 doğumluyum muayene işlemlerimi Ekim ayının ortalarında tamamladım Şubat ayında askere gidebilmek için işlemleri e – devlet üzerinden tamamladım ve orada Şubat celp dönemini seçtim . Kütük Samsun – Salıpazarı 99/ 4 gönderiyor . Ben şimdi hangi celp giderim askere seçtiğim için Şubat ayında mı yoksa kütük 4 diye Kasım ayında mı alırlar .
Yardımcı olur musunuz bu konu hakkında .

Melih Taha

Antalya’nın celp tarihi verilmemiş, benim haziran ayına kadar askerlikle ilgili sorunu yoktur diyor.. ben mayısta başvuru yaparsam yüksek lisans mezunu olarak ağustosa askere gider miyim?

Melih Taha

ben yüksek lisanstan yeni mezun oldum… şuan başvursam da şubat celbini kaçırdım heralde. Mayısı beklemem gerekiyor değil mi ?

serkan

mayıs ayı için tecil bozdurmayı düşünüyorum lisans mezunuyum bozdurduğum taktirde tek tip 9 ay mı giderim yoksa kısa dönem mi diyelimki bugün bozdurdum şubatta tek tip yasalaştı beni de kapsar mı

Yusuf Batur

muaynemi oldum 31/01/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR tahminen askere ne zaman alınırım nüfusa kayıtlı oldugum il ilçeye göre agustos celbinde alınıyor bende o celpte gitmek istedigimi belirtmiştim mayıs celbindemi alırlar bu sakıncası yoktur tarihi değişir mi

cuma balyan

mrb 1996 siverek doğumluyum kayıtlı olduğum ilçe celp dönemi ağustos benimde tecilim yeni yılda bitti bende bi süre daha erteletmek istiyorum da demin yoklama işlemlerimi yaptım e devlet üzerin den sizce ne zaman hangi celp döneminde çağrılırım abimde şuan asker en azından o gelinceye kadar erteleyebilirsem iyi olur.şimdiden teşekkür ederim iyi akşamlar

ünal koç

Selam kardeşim 05312014789 bu telefon no dönüş yaparmsn .
Bu konu hakkında yardıma ihtiyacım var

ahmet koç

Merhaba;
Benim askerlik durum belgesi olarak 01.02.2019 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazıyor yoklamayı 31 aralık 2018 ‘ de yaptırdım son tecil tarihi buydu ve ikamet etmiş olduğum ilçe mayısta alıyor .
Ne zaman askere giderim ne yapmam gerekiyor
Lütfen yardilımcı olur musunuz.

mehmet tolga

şimdi olursan mayıs gidersin

Serhat DEMİRTÜRK

Ben 04/06/1994 doğumluyum ve lisans mezunuyum kısa dönem başvurdum şubat ya da martta çıkar değil mi ertelenme gibi bir durum olmaz yani

cihan şentürk

Şubatta askere gidiceklerin,bu ayın kaçında sınıf ve tertibatı açıklanır?

Dodo

15 ocak Kardeşim

Mehmet karabacack

Meraba ben muynemi 30 kasımda oldum şehir 1 goturuyor ben şubata askere gıde bilirmiyim

Temel Adalı

Merhaba ben 26.01.2018 tarihinde askerlik başvurusunda bulundum kayıtlarmı yaptırdım bulunduğum ilçe 99/4 gönderiyor 99/1 gitmek istiyorum kesin olarak Kasım’da mı gidicem?

Evrim Tongüç

Bazı sitelerde 11 ocak, bazı siteler de ise 15 ocakta 99/1 uzun dönem askerlik yerleri açıklanacak diyorlar. Hangisi doğru. Net bir bilgi var mıdır ?

VATANDAŞ

18 OCAK CUMA SAAT 10.30 DA AÇIKLANACAK

Doğan Koç

Doğru Olan 15 Ocak Kardeşm Askeri şubelerin dedigi Olur.

Ali Doğan Güney

10/09/2000 doğumluyum hangi ayda askere giderim Konya/Kadınhanı

Ali Mert

Tecilimi 2018 Aralık ayının 27 de herşeyi tam bitirdim başvuru 25 e genel celp dönemini işaretldim 95 doğumluyum başvuru yaptıktan sonra celp döneminde subat2019, Mayıs2019 ve Kasım 2019 yazıyor , Şubat celp askerlik için başvuruyu kaçırdım ve askerlik durum belgesin de 31.01.2019 tarihine kadar sakınca yoktur diyor benim memleket ise kütük celp Kasım 2019 alıyor . Ben ne zaman askere giderim . Yapacağınız yorum için teşekkür ederim

Hasan Özkan

Merhaba arkadaşlar yakın bir tarihte 4 yıllık okulumu bitirdim ve şuan lisans mezunuyum .Tecil bozdurup askere gitmek istiyorum .Bu işi E-devlet üzerinden yaparken takıldığım kısmı sizlere danışmak istedim .
Formu doldururken karşıma şöyle bir soru çıktı ;

Askerlik Şubenizin Genel Celp Döneminde Silah Altına Alınmak İstiyor Musunuz?
Evet seçeneğini seçtiğim zaman altında herhangi bir şey çıkmıyor fakat
Hayır seçeneğini seçtiğim zaman bir soru daha yöneltiyor .

Hangi Yılda Silah Altına Alınmak İstiyorsunuz?
2019 ve 2020 yılları var bunlardan birini seçtiğiniz zaman celp dönemleri çıkıyor Mayıs -Ağustos-Kasım gibi burda seçemiyosunuz fakat sıraya koyabiliyorsunuz yani bir döneme çıkmazsa diğeri gibi .

Asıl sorum şu ;

Ben Mayıs ayında askere gitmek istiyorum kısa dönem olarak ve 25 yaşındayım .
Askerlik şubenizin genel celp döneminde sorusu kafamı kurcalıyor nüfusa kayıtlı askerlik şubeme baktığımda benim kayıtlı olduğum ilçe Şubat 2019 yılında asker alımı yapmış .Mayıs ayında farklı bir ilçe gönderim yapıcak .

Benim burda hangi şıkkı işaretlemem gerekiyor .Yardımcı olursanız çok sevinirim .

Hasan Koç

Kasım ayı içerisinde tecilimi bozdurmuş bulunup şubatta gidicem diye beklerken 15/01/2019 tarihinde askerlik şubesini aradıgımda adamlar bana nisandaki süreci takip edin dedi sizce ne yapmalıyım şubatta gitmek için tesekkürler simdiden cevaplar için.

mert

İyi günler
1999 doğumluyum askerlik başvurusunu E-devlet üzerinden yaptım ve ardından aile hekimime muayene oldum. Sonrasında askerlik şubesine gittim, oradan bana vermiş oldukları kağıtta celp dönemi şubat 2019 yazıyordu ve muhtemel sevk tarihi olarak da 29.01.2019 tarihli gün yazıyordu Fakat bugün şubat celbinde askere gideceklerin yerleri ve sevk tarihleri açıklanacak e-devlete giriyorum er sınıflandırma sonuçlarında ‘hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır’ yazıyor. Sevk başvuru kısmında ise sistemde kayıtlı sevk belgeniz bulunmamaktadır, lütfen en yakın askerlik şubesine müracaat ediniz yazıyor bunun anlamı nedir acil bilgi verebilir misin lütfen şuan kafam çok karışık.

srknbz

kardesim seninki mayis o zaman

Kadir

Aynısı benimde başımda kardeşim dikkat et B grubu olarak ta gidebiliriz her gün gir e devlete kaçırmayalım

Isa ışık

Ben 30 kasım’dan önce yoklama başvurusu yaptım ama muayeneyi 16 ocakta oldum .hangi celp döneminde giderim

Asker

şubat celbi

Efe ahmet

Nisanda gidecekmişim.. Öyle bi celp yok ama??

Efe ahmet

Nisanda gidecekmişim ..ama öyle celp yok..???

Zafer

Bende nisanda brem

tayfun

beyler tecillim 2020 de anca şimdi bozsam şubat celp alırlar mı

Asker

alırlar ama mayıs celbine

furkan

2019 subat 1 de tecilim bitecek ne zaman askere giderim

furkan

2019 subat 1 de tecilim bitecek ben tam olarak ne zaman askere giderim

ömer akyüz

mayıs ta askersin kardeşim

Süleyman şahin

Mrb Şimdiden vereceğiniz bilgi için teşekkür ederim benim şehrim normalde Kasım’da sevk gönderiyor ancak ben erken sevk istedim ve şuan askerlik durum belgesi sorguladim 31.01.2019 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor altttada sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor bilgi verebilir misiniz

Asker

24 nisan da gidecek var mı ?

Mehmet toprak

Ben muayene oldum sonra 4 giderim diye tertip itiraz etim şubat ta olmadı mayısta gidermiyim gidersem bile gitmeden kaç hafta önce haber gelir

Utku Uzun

Merhaba 22.01.2000/Trabzon/OF Doğumluyum 2020/Şubat celbinde askerliğe katılmak istiyorum fakat Tarbzon/Of Celp tarihi Ağustos olarak belirlenmiş
19 yaşındayım 2019/Kasım ayında Şubat celbi için başvurabilme olanağım var mı ? Teşekkürler iyi günler.

Accc

Beyler 06/07/2000 doğumluyum e-devletten ilk askerlik durum belgesi sorguladığımda bu yazıyordu

ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 01/02/2019 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENI : SON YOKLAMAYA TABI

Muayene oldum herşey tamamladim şimdi sorguladığımda böyle yazıyor

ASAGIDA KIMLIGI YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 04/05/2019 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI
YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENI : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR

Bunun ne demek olduğunu bilen varmı varsa yazarsa sevinirim ne yapmam lazım

Ömer Duman

kardeşim bende muayneyi yapamadım nasıl nerden yapıyoruz yardımcı olurmusun

Accc

E devletten askerlik yoklamasi yaptim ilk sonra sağlık ocağında muayene oldum askerlik şubesinden de onay geldi 3 yeşil oldu sonra böyle sonuç aldim durum sorgulamada

sehmus

kayitli bulunduğun aile sağlik ocağinda muayane olabilirsin

Accc

Beyler bi cevaplasaniz

Volkan emre demir

Merhaba 1998 doğumluyum 2018 Ağustos da normalde gitmem gerekiyordu 2018 de 1 yıl tecil ettim şuan 2019 Kasım olarak gözüküyor 2018 de tescilli olduğum için erken gidermiyim yoksa Kasım’da mı

Reşitcan

Yarın muayene olacam 6 ay sonra gonderecekler erken istesem gonserirlermi beni

Reşitcan

Gondere bilirlermi acil bi cvp bekliyorum sizden arkadaşlar

Ali Erol

ben 01,07,1999 dogum luyum normal askerlik yapacam muanemi oldum ama e devlete hiç birşey göstermiyor ne muane oldumla nede belgelerimi yardımcı olurmusunuz acaba ?

Kenan Fırat

Merhabalar Ağustos celbinde askere gitmek için tecil bozmuştum ama şimdi tekrar uzatmak istiyorum bunun için son tarih nedir yapabilirmiyim bilgilendirirseniz sevinirim

Furkann

Merhaba arkadaşlar,
Üzerinde çok düşündüğüm bir konu “Celp Dönemi”.
Ben 1997 doğumluyum. 2018 de üniversite bitirdim. 2020 yılına kadar tecilliydim. Ama ben geçen hafta tecilimi bozdurdum. Askerlik şubesine gidip, Ağustos celbinde askere gitmek istiyorum dedim. Tecil bozdurma işlemini tamamladım. Bana dediler 8 Temmuz da sonuçlar açıklanır dediler. Ben Lisans mezunu olduğum için öncelikli olarak Asteğmenlik(Yedek Subay) için başvurdum. Yedek subay çıkmasada kısa dönem çıkacak. Buraya kadar her şey tamam. Aklıma takılan bir soru var. Ben Ağustos celbinde gidebilmek için tecilimi bozdurdum fakat askere alımlar yani celp dönemleri doğduğu yere göre alınıyor diye bir şeyler duydum. Benim doğduğum yerin alımları 1999 larla beraber Şubat celp dönemi olarak geçiyor. Benim yaşıtlarım 1997 ler yani 2017 yılında Ağustos celbinde gitmişler. Benim şuan ki durumum neye göre yapılacak. 2017 yılındaki 1997 lerin durumuna göre mi yoksa şimdiki 2019 ların 1999 durumlarına göre mi aklımda deli sorular.
Beni ne zaman askere gönderirler bu konu hakkında sizin tecrübeleriniz ve fikirleriniz benim için önemlidir.

İlgi ve desteğinize şimdiden çok teşekkür eder, kolaylıklar dilerim.

ÖmerHbrveren

Yedek Subay olarak başvuru nasıl oluyor? Ben de önlisans mezunuyum, tecili e-devletten bozup yedek astsubay olarak başvurumu yapmam gerekiyor?

ulaş ebrişim

Merhabalar ben 97 doğumluyum ve tecilim var kasımda gitmek istiyorum şimdi bozdursam kasımda gitmek istediğimi belirtsem kasımdamı giderim yoksa en yakın dönemdemi

ulaş ebrişim

Vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim

Başa dön tuşu