Yedek Astsubay Olma Şartları Nelerdir?

Yedek Astsubaylık 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 8. Maddesinde tanımlanmıştır. Bu tanımlamada şu ifadelere yer verilmektedir.

MADDE 8- (1) Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı kadar yedek astsubay adayları;
a) İki veya üç yıl süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlar,
b) Dört yıl ve daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunlarından istekli olanlar,
arasından seçilir. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek astsubay miktarından fazla olan yükümlüler askerlik hizmetini erbaş ve er olarak yerine getirir.
(2) Yükümlülerin yedek astsubay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.

Kanun Metninin Yorumlanması

Kanun metninde astsubay olarak askerlik yapmak isteyenlerin en az 2 yıllık bir yüksek öğrenim kurumundan mezun olmaları gerektiği özellikle belirtilmiştir. Yani ön lisans mezunları 7179 sayılı kanunla askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilme hakkına kavuşmuştur. Yeni kanun 2 Yıllık yüksek okul mezunlarının askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilmelerine olanak sağlamıştır. Ön lisans mezunlarından askerliğini yedek astsubay olarak yapmak isteyenlerin başvuru asnasında “askerliğimi yedek astsubay olarak yapmak istiyorum” demesi gerekmektedir. Çünkü mevzuata göre istekliler arasından ihtiyaca göre seçim yapılır denilmektedir. Her başvuru yapan yedek astsubay olamamaktadır çünkü ihtiyaca göre yedek astsubay seçilecek, geri kalanlar er ve erbaş olarak askerlik yapacaklardır denilmektedir.

4 Yıllık fakülte mezunlarından istekli olanların askerliklerini yedek astsubay olarak yapabilecekleri fakat bunun için bir kontenjan olduğu belirtilmektedir. Yani devletin o dönem kaç adet yedek astsubaya ihtiyacı var ise o kadar kişi istekliler arasından kura ile belirlenecek. Her başvuru yapan lisans mezunu askerliğini yedek astsubay olarak yapamayacak. Lisans ve üstü eğitim kurumundan mezun olanların askerliklerini yedek subay, yedek astsubay, 6 ay er, 12 ay er, bedelli asker olarak yapma ihtimali vardır.

Yedek Astsubay Olmada Hangi Hususlar Önemlidir?

Eğitim seviyeniz ön lisans ve üzeri ise yedek astsubaylığa başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte dil bilmek ve dil bildiğini belgelemek, üst eğitimlerden (yüksek lisans, doktora) birini tamamlamak, sertifikalara sahip olmak, fiziksel olarak yedek astsubaylık yapabilecek özellikte olmak sizi yedek astsubay olmada bir adım öne çıkaracaktır.

Yedek Astsubay Boy Kilo Şartı Nedir?

Yedek astsubay olacakların aşağıda yer alan boy ve kilo oranlarına sahip olması gerekmektedir. Bu boy ve kilo oranlarına sahip olmayan kişiler maalesef yedek astsubay olamazlar.

astsubay boy kilo şartı

Yedek Astsubay Maaşı Ne Kadardır?Yedek astsubayların maaşı astsubayların aldığı maaşlardır. Doğuda görev yapanların maaşları da batıda görev yapan astsubayların maaşlarından biraz daha yüksektir. Maaş yaklaşık 5000 TL -6 000 TL aralığındadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Asker Adayı

31 yaşında işletme(lisans) mezunu olarak asteğmen olma şansım var mı?
Asteğmenlikte bir yaş sınırı var mı?

Lütfen yardımcı olun.

Tolgahan Gençcan

Yoklama kaçağı değilim, 10 Haziran’da mezun oldum askerlik görevimi asteğmen olarak yapmak istiyorum, benim için son gün 31 Temmuz mu yoksa 31 Ağustos mu?

Koray şimşek

Yedek astsubay olarak hak kazandım kasımda askere gidiyorum 92 liyim askerde astsubay olarakda kalmak istiyorum 1 ocak itibari ilere 2 aylık asker olacağım ve yaşım yıl itibari ile 28 olacak ama ben 27 yaşında yedek astsubay olarak silah altına alınacağım ben astsubaylığa başvuru yapabilirmiyim bu durumda?

Ali şimşek

Aynı durum bende de var ,1 yaş farkı ile kalamazsın diyen de var yaşın önemi yok diyen de var

anonim

ortalaman kaçtı acaba söylebeinlirmisin

Hüseyin Tolga

Herkese merhabalar.
95 doğumluyum (yaş 24) ve bu yaz mezun oldum. Lojistik bölümü MYO mezunuyum. Askere gitmek için işlemlerimi gerçekleştirdim. Yedek astsubaylık tercihimi de yaptım ve celp dönemim şubat ayı belirlendi. Şu an sonuçların açıklanması için bekliyorum. Benim sorum şu;
Bir çok site gezdim ve bu site ile birlikte hemen hemen tüm siteler aynı bilgiyi paylaşıyor. Benim kilom 88, boyum 1.74 muayenede resmi olarak bunlar yazıldı. En çok korkum kilodan alınamamak. Ve artık bilgisayar otomatik olarak attığı için YEDEK ASTSUBAY seçilememek beni korkutuyor. Vücut açım 88 gibi değil aslında dümdüz iri yapılıyım. Sizlerce, bu verdiğim bilgilerden dolayı YEDEK ASTSUBAY olarak şansım nedir?

k.a

bun nasıl oldu acaba? bende 93 doğumluyum myo mezunuyum ekim 2 de askerlik aşvurusu yaptım ama hala belli olan sonucum yok

Başa dön tuşu