Er ve Erbaşların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Bildiğiniz üzere yeni yapılan düzenleme ile 1111 Sayılı Askerlik Kanunu yürürlükten kaldırıldı ve bu kanunun yerine askerlik sistemini kökten değiştiren 7179 Sayılı Askeralma Kanunu yürürlüğe girdi. Yeni kanunun yürürlüğe girdiği 25.06.2019 tarihinden itibaren artık askerlikle ilgili tüm iş ve işlemler 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre yapılacaktır. Biz de bu yazımızda sizlere er ve erbaşların 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre kaç gün izin hakkı olduğunu detaylı olarak anlatacağız.

Er ve Erbaşların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Er ve erbaşların izin hakları 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 28. maddesinde detaylı olarak anlatılmıştır. Bu maddede şu ifadelere yer verilmiştir;

MADDE 28- (1) Erbaş ve erlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için bir gün izin verilir. 5 inci maddenin üçüncü fıkrası kapsamında askerlik hizmetine devam edenlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için ilave bir gün izin verilir.
(2) Askerlik hizmetinin gerektirdiği görev ve yükümlülükleri yerine getirme konusunda gayret ve çalışmaları sonucu emsalleri arasında üstün başarı gösteren erbaş ve erlerden, muvazzaf askerlik hizmetleri boyunca, disiplin amiri, disiplin kurulu veya mahkemelerden herhangi bir ceza almamış olanlara, azami üç güne kadar ilave izin verilebilir.
(3) Radyoaktif ışınla çalışan erbaş ve erlere, her ay için iki gün ilave izin verilir.
(4) Muvazzaflık hizmeti esnasında eşi doğum yapan ya da eşi veya ikinci derece dâhil kan veya kayın hısımlarından biri vefat eden erbaş ve erlere, talepleri üzerine ilave on gün izin verilir.
(5) Askerlik hizmetini yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirecek yükümlülerin izinleri 926 sayılı Kanunda belirtilen sürelere göre oranlanarak verilir.
(6) Bu madde kapsamında verilen izinler askerlik hizmet süresinden sayılır.
(7) Birinci fıkra kapsamındaki izinler için bir defa, dördüncü fıkra kapsamındaki izinlerde ise her defasında gidiş ve dönüş yol ve iaşe bedelleri birlik komutanlıklarınca ödenir. Birinci fıkra kapsamındaki izinlerde bir defa gidiş ve dönüş yol süresi verilir.
(8) Bu maddede yazılı izinlerin dışında afet ve acil durumlarda izin vermeye, Cumhurbaşkanı yetkilidir. Verilecek bu izinlerin askerlik hizmetinden sayılıp sayılmayacağı Cumhurbaşkanınca tespit edilir.

İzin Haklarına Detaylı Olarak İnceleyelim

Askeralma kanununun 1. maddesinde “Erbaş ve erlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için bir gün izin verilir. 5 inci maddenin üçüncü fıkrası kapsamında askerlik hizmetine devam edenlere muvazzaflık hizmetinin her ayı için ilave bir gün izin verilir.” ifadesi yer almaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere er ve erbaşlara her ay için 1 gün izin verilmektedir. Bu da 6 ay askerlik yapacak er ve erbaşların 6 gün izin hakkı olduğu, 12 ay askerlik yapacak er ve erbaşların ise 12 gün izin hakkı olduğu anlamına gelmektedir. Gelin örneklerle bunu inceleyelim:

6 Ay Er/Erbaş Olarak Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Diyelim ki siz askere gittiniz ve 6 ay askerlik yapıp döneceksiniz. Bu durumda siz 6 ay askerlik yapacağınız için ay başına 1 günden toplamda 6 gün izin hakkına sahip olacaksınız. Eğer hiç izin kullanmazsanız askerden 6 gün önce döneceksiniz.

12 Ay Er/Erbaş Olarak Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Diyelim ki siz askere gittiniz ve 6 ay askerliğe ek olarak 6 ay da paralı askerlik yapacaksınız. Yani toplamda 12 ay er olarak askerlik yapacaksınız. Bu durumda mevzuat diyor ki ilk 6 ay için 6 gün ve 2. 6 ay için 6 gün olmak üzere toplamda 12 gün izin hakkınız olur. Yani 12 ay er olarak askerlik yapacak kişilerin 12 gün izin hakları var. Bu kişiler hiç izin kullanmaz ise 12 gün erken terhis olabilecekler.

12 Ay Yedek Subay/ Yedek Astsubay Olarak Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

7179 Sayılı Askeralma Kanununun 28. Maddesinin 5. Bendinde “Askerlik hizmetini yedek subay ve yedek astsubay olarak yerine getirecek yükümlülerin izinleri 926 sayılı Kanunda belirtilen sürelere göre oranlanarak verilir.” ifadeleri yer almaktadır. Peki 926 sayılı kanunda ne denilmektedir? 926 Sayılı kanunun 125. Maddesinde “Türk Silâhlı Kuvvetlerine mensup subay ve astsubayların barışta her yıl otuz gün yıllık planlı izin hakları vardır. Bu müddete yol dâhil değildir. Ayrıca, kısa süreli mazeretlerde kullanılmak üzere on beş güne kadar yıllık mazeret izni verilebilir.” ifadeleri yer almaktadır. Yani buradan anlaşılacağı üzere askerliğini yedek subay yada yedek astsubay olarak yapacak kişilerin toplamda yol izinleri hariç 30 gün izinleri vardır. Eğer siz  askerliğinizi yedek subay olarak yada yedek astsubay olarak yapacaksanız bu durumda sizin 30 gün izin hakkınız vardır. Eğer hiç izin kullanmazsanız askerden 30 gün önce dönebilirsiniz…

Bedelli Askerlik Yapacakların İzin Hakkı Kaç Gündür?

Bedelli askerlik yapacaklara 7179 sayılı kanun izin hakkı vermemiştir. Bedelli askerlik yapacaklar zorunlu temel askerlik eğitimine katılacaklar ve neticesinde de terhis olacaklardır. Bedelli askerlik yapacaklar için yıllık izin tanımlanmamıştır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
20 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
can özbay

Merhaba yeni askerlik sistemin de yedek astsubaylığa başvurmak için ne zaman, nereden ve hangi şartlarla başvurabiliriz acaba bilgilendirirseniz çok sevinirim

Efkan Kenan

Ben 10 gün dağıtım kullandım 6 gün daha izin hakkım var mı yani

metin şahin

hayırlı günler,benim oğlum kısa dönem asker olarak 30/1/2019 tarihinde askere gitti ve giderkende 1 günlük yol izni verildi,dağıtımdada yol izniyle beraber 7 gün kullandı,yeni sisteme göre benim çocuğumun terhis tarihi ne zamana denk geliyor bilgilendirirseniz sevinirim

Seçkin Ersoy

Merhabalar şuanda askerlik görevimi yapmaktayım yeni askerlik sisteminde bayram iznine ailem gelip 5 gün evci iznine beni çıkarabilirmi bunu öğrenmek istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. ?? Önceden çıkartabiliyormuş sanırım.

Gülseren Bolatcan

İyi akşamlar. Oğlum İngiltere de öğrenci ve 2019 Ağustos 31 de Mardin Kızıltepe de bedelli (21 gün) asker olacak (celp tarihi 31 Ağustos 2019) Bu durum da fili olarak oğlumun askerliği kaç gün sürecek yemin töreni ne zaman yapılacak yol izni kaç gün olacak. yol iznini askerlik bitiş tarihinden önceki günler de mi yoksa askerlik başın da mı kullanması gerekiyor. Kısaca askerlik yol izni düşerek ne zaman başlıyor ne zaman bitiyor tam tarih olarak. Ona göre bilet alacağım Teşekkür ederim

Kenan akkuş

Acemide 6 gun izin kulandim ve yol haki vermediler usta birligindede dogu yol izinimi vermiyorlar bunun icin detayli bilgi almak istiyom

Refik şentürk

Ben 12 ay askerlik yapıyorum 25.07.2019 tarihinde sülüs aldım ve 27 sinde teslim oldum Ve ocağın 23 de 6 ay daha yapmak için sözleşme yaptım ve 12 gün izin hakkım var bu izin hakkımdan ( ( ( 10 gün kullandım ))). komutanlarımıza soruyorum kullandığım izin haklarım Şafak dan düşüyorum yoksa düşmüyormu diye sordum düşmüyor diyorlar ama bunlar benim hakkım diye biliyorum siz ne düşünüyorsunuz yada bildiginiz bişey varmı acaba düşüyorum düşmüyormu izin hakkımı kullanırsam

ismai ç.

kardeşim yaptığın izinler şafaktan düşer toplamda askerlik 12 aysa bunun 1 ayı izindir yani izin kullanmassan 1 ay erken dönersin bu şekilde hesapla toplam iznin askerlik süresine dahildir kullanmadığın izinlerin olursa o kadar erken dönersin.

A e

Bilgi yanlışlığı var. ilk 6 ay için 6 ikinci altı ay için 12 gün izin hakkı var. İlk altınayda izin kullanmayıp ikinci altı ayda 18 gün kullanamıyorsun o 6 gün yanıyor.

İbrahim

Merhaba admin.
29 haziran sevkimin son günü. Sevkten önce dizimde menisküs yırtığı meydana geldi. 1 aydır iyileşme evresinde. Şuan biraz sendeliyorum. Yani 1 haftaya iyileşir. Demem oki askeriyede bu konu da yardimci olurlarmi. Yada sevkimi 1 hafta erteleyebilirmiyim. Yardimci olursan sevinirim. Yedek Subay olarak gidicem.

Hüseyin kaplan

Bir sonraki döneme erteleme şansın var

Kadir

Merabaha arkadaşlar ben yedek astsubay olarak yapıyorum görevimi kaç gün rapor hakkımız var net bişey bilen var mı

Bksorumvvr

Çarşı izni olmayan askerlere 24 gün erken terhis demişler de sizce doğru mu

Buse Burcu

Sevgilim askere gidecek ve kalmayı düşünüyor ne kadar sürüyor bu kalma süresi

Berk Can

“Buse Burcu” Eğer normal askere gidiyorsa ilk 6 ay yapıp gelecektir. Ama kalmak istiyorsa 12 ay yapıp gelecek demektir. Şayet eğer ilk 6 ay boyunca, her ay olmak üzere izin kullanmazsa, ve diğer 6 ay içinde 6 günlük izin kullanmazsa, 12 yada 24 gün önceden terhis olur. Yani 12 yada 24 gün önce askerden gelmiş olur.
Not: Kalmak istiyorsa 12 ay yapacak. 12 ay içinde toplam 12 veya 24 günlük izni olacak. İznini kullanmazsa, askerliğini 12 veya 24 gün önceden bitirmiş olacaktır. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Berk Can

Ayrıca 2. 6 ay için her ay olmak üzere belli bir miktarda yani askeri ücret kadar maaş almaktadır. Toplam:12 bin tl yada fazlası kadar maaş almaktadırlar. Bende bildiğim kadar yardımcı oluyorum. İlk 6 ay sadece harçlık verilir. Tam hatırlamasam da 300 tl gibi bir harçlık veriliyor. Belki de daha fazla.

Last edited 3 yıl önce by Berk Can
Anıl kocabaş

Merhaba ben burnumdan ameliyat olucam şafak 36 kaç gün rapor hakkım var.

Ayşehan Özlem Bedir

Merhabalar. Eşim şuan askerde. Bende hamileyim doğumuma az kaldı. Doğumda verilen izin dışında bir de refakatçi izni varmış. Benim de bakacak kimsem olmadığı için eşim refakatçi izni almak istiyor ama şafaktan düşüp düşmediğini bilmiyoruz. Yardımcı olursanız sevinirim

askerlikizin

İzin hakkı 12 güne mi çıkarıldı

Başa dön tuşu