Askerlik Kilo Muafiyeti Şartları

Askerlik Kanununa göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayından itibaren askerlik yapmaya mecburdur. Normal şartlar altında kişiler askerliklerini eğitim, sağlık ve özel durumlara bağlı olarak erteleyebilirler fakat nihayetinde herkes en sonunda askerliğini yapmak zorundadır. Tüm bunlarla birlikte 7179 Sayılı Askeralma Kanununda bazı sebeplerle bazı kişilerin askerlik yapamayacağına da hükmedilmiştir. Bu durumda olan kişilere askerlikten muaf olduğuna dair belge düzenlenir ve bu kişilere halk arasında çürüğe ayrıldı (askerlikten muaf oldu) denilir. Askerlikten muaf olabilme şartları 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 Maddesine dayanılarak hazırlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde detaylıca açıklanmıştır.

Askerlik Kilo Muafiyeti İle İlgili Mevzuat Ne Diyor?

Kilo fazlalığı yada kilo azlığı olan kişilerin askerlik yapıp yapamayacağına 7179 Sayılı Askeralma Kanununun 20 maddesinde ve Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde yer verilmiştir. Kanunda “Yoklamaları veya askere sevkleri sırasında geçici rahatsızlığı nedeniyle askerlik yapamayacakları anlaşılanlar ile tutuklu ve hükümlü olanların askerlik işlemleri ertelenir. Geçici rahatsızlığı nedeniyle erteleme kararı verilenler rapor bitiminde yeniden muayeneye tabi tutulurlar. Aynı rahatsızlık nedeniyle ertelemesi üç yıl süreyle devam edenler hakkında askerliğe elverişli olup olmadıkları kararı verilir.” ifadesi yer almaktadır. Kanun metnine göre kişi tam sağlam değil ise askere alınamaz. Kişinin geçici hastalığı var ise (örneğin kilo sorunu, ayak kırılması vb) bu durumda kişiye iyileşmesi ve sonra yeniden muayene olması için 1 sene tecil veriliyor. Sonraki yıl kişi muayeneye gidiyor ve kişi iyileşmedi ise yine tecil veriliyor. 3. Yıl sonunda yapılan muayene sonrasında da kişi iyileşmez ise kişiye “askerlikten muaftır” belgesi veriliyor. Kişinin askerlikle ilişiği kalmıyor. Artık kişi istese de askere gidemiyor.
Askerlikten sağlık sebebiyle muaf olmak için bir çok durum vardır. Örneğin aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza neden olabilir. Bunun gibi bir çok hastalık vardır. Eğer Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde sayılan şartları sağlıyorsanız bu hastalıklara bağlı olarak askerlikten muaf olmanız mümkündür.  Aşağıda yer alan boy-kilo tablosuna bakarak askerlik yapmaya elverişli olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Boy Kilo Muayenesi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Kişi yoklama ve muayene işlemlerini yaptırmak üzere aile hekimine yada hastaneye gider. Aile hekimi kişinin kilosunda bir anormallik (yani aşırı kilolu yada aşırı zayıf) tespit eder ise kişiyi hastaneye sevk eder. Kilo hastalığının muayenesi ve hastalık derecesinin  tespiti hastanede yapılır. Hastalık ile ilgili tüm işlemlerin, ölçüm ve değerlendirmelerin hastanede yapılması zorunludur.

Doktor Muayenesi Nasıl Yapılır ve Heyet Raporu Nasıl Verilir

Hastaneye sevk edilen kişilerin boyu ve kilosu alanında uzman hekim tarafından hassas bir şekilde ölçülür. Yapılan ölçüm neticesinde boy ve kilonuz orantılı ve askerlik yapmaya uygun çıkarsa uzman hekim “bu kişi askerlik yapmaya elverişlidir” diye rapor verir ve sizin hastane ile işiniz biter. Askerlik yapmaya elverişli olursunuz. Eğer uzman hekim sizin boy ve kilonuzun askerlik yapmaya uygun olmadığına karar verir ise sizinle ilgili bir dosya hazırlar ve hazırladığı bu raporu hastanenin heyetine iletir. Hastane heyeti haftanın belirli günlerinde toplanır ve heyet raporu verilecek kişilerin durumlarını değerlendirir. Bu değerlendirme neticesinde kişiye ya “askerlik yapmaya uygundur” ya da “1 sene tecil uygundur” diye rapor verirler.

Yukarıdaki iş ve işlemler 3 sene boyunca her yıl tekrarlanır. Kişi 3 sene boyunca iyileşme göstermez ve boy kilo oranı askerlik yapmaya elverişli hale gelmez ise kişiye hastane heyetince “askerlikten muaftır” raporu verir. Kişinin askerlikle ilişiği kesilir.

Boy Kilo Muayenesi Nasıl Yapılır?

Boy ve kilo muayenesi askeri hastanelerdeki hassas tıbbi cihazlarla yapılmaktadır. Yapılan hassas ölçümler neticesinde gözlemsel inceleme de yapılarak sizin askerliğe elverişli yada askerliğe elverişli olmadığınıza karar verilir. Askerliğe elverişli olup olmadığınız boy ve kilo oranınıza bakılarak yapılır. Boyunuza oranla aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak askerlikten muaf olmanıza sebep olabilir.

Boy Kilo Oran Tablosu ve Muafiyet Hesaplama Yönetmi

Boy ve kilo oranına bakılarak bazı kişiler askere elverişli kabul edilirken bazı kişiler de sınır değerlerin üzerindeler yada altındalar ise askere alınmazlar ve askerlikten muaf olurlar. Askere gidecek kişilerin boy kilo hesabı aşağıdaki tablodaki verilere bakılarak yapılır:

Boy kilo oranı sınır değerlerin üzerinde yada altında olan kişilerin askerliği 1 sene tecil edilir ve seneye yeniden muayeneye gelmesi istenir. Sonraki yıl da boy kilo oranı sınır değerin üzerinde yada altında ise yine 1 yıl tecil verilir ve kişiye sonraki yıl da gelip muayene olması söylenir. 3. Yılda da kişi eğer yine sınır değerlerin üstünde yada altında ise o vakit kişi askerlikten muaf tutulur. Yani toplamda 3 yıl sonunda kişi sınır değerlerin altında yada üstünde çıkarsa kişi askerlikten muaf olur.

Askerlik Boy Kilo Muaf Olma Şartları Tablosu

Aşağıdaki tabloda kırmızı ile işaretlenen bölümlere bakarak kaç kilo olanların askerden muaf olduğunu görebilirsiniz. Boy ve kilo hesabına göre askerden muaf olup olmadığınızı aşağıdaki tablodan öğrenmeniz mümkün.

Örnek 1:  Boy 150 cm ise, kilo 85 kilogram ve üzerindeyse ya da 33 kilogram ve altındaysa kişiye 1 sene tecil verilir. Sonraki yıl yine tecil verilir. 3. Yıl sonunda yine kilo sınır değerler içinde değil ise kişiye muaf raporu verilir ve kişinin askerlikle ilişiği kalmaz.

askerlik kilo muafiyeti

Sahte Çürük Raporu Almanın Cezası Nedir?

Evrakta sahtecilik yaparak çürük olmadığı halde kendini çürük raporu almış gibi gösterenlerle ilgili olarak başta evrakta sahtecilik suçu olmak üzere TCK’nın 304. maddesi gereğince yasal işlemler uygulanır. Evrakta sahtecilik suçu için TCK’da 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası öngörülmektedir. Bununla birlikte gerek görülmesi halinde 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’na göre idari para cezası yaptırımı da uygulanabilir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
716 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Fatih

Merhaba,
Boyum 184 cm kilom 115 cm. Çizelgeye göre 111 kg’nin üzeri tecil edilir gözüküyor. Kilom 112 olsa bile tecil ediyorlar mı ? 1 ocakta tecilim bitiyor

Yunus dere

Admin sorumu cevaplandirabilirseniz çok sevinirim. Boyum 172 kilom 103. Ama bady sporu yaptığım için kiloma göre yağ oranım o kadar çok degil. Yanı kilom çok belli etmiyor. Tecil alabilir miyim?

Yılmaz yıldız

Merhaba ben Yılmaz 1.53 boyundayım 48 kiloyum acaba askere alınabilirmiyim

Mahsun yaman

Benim boyum 1.66 kilom 49 askerlik yapmak için bi engel var mi ?

Yunus dere

Teşekkürler admin bey zaten ben şu an için askere gitmek istemiyorum ailevi durumlardan dolayı. Kesin gitmemek için biraz daha mı kilo almam gerek acaba?

efe

3 yıl önce yapılan tecil için muyane 2018 tarihinde gecerli oluyoırmu ozamankı kilo ile şimdiki kilo farklı

Kemal yenici

Ben 19 yaşındayım xanax kullanıyorum boy 183 kilo 59 askerlik çürük alabilirmiyim

Misafir ziyaretçi

Slm admin bu sorunu cvplarsan çok sevinirim bugün 30.11.2017 askerlik muayenesi olsun kilo 101 boy 172 çıktı toplum sağlığı merkezi dokdor yazdı fakat sağlık kodu girmedi ayağımda öte yandan topuk dikeni var o yüzden hastaneye sevk verdi şubeye gitdim sevki elime verdiler hiç kilo bahsetmedi sonra ben sordum memur arkadaş lar boşver kiloyu seni hastaneye sevk etmişler kilom muaf mi ne olcak sizce

Misafir

Boy 149 cm 63 kg askerlik yönünde bir engel var mı?

misafirrrrrr

merhaba admin,
Geçen sene 1.75 boy ; kilo ise 117 olarak heyete girdim ve bir sene erteleme aldım. bugun ise ikinci muayenemi olmaya gittim. doktor kilo 120 yazdı ve sonuca da 33-d askerliğe elverişli değildir yazdı. heyete götürdüm raporu vermeye. çalışan personel ikinci de de erteleme vermesi gerekirdi niye muaf vermiş doktor dedi. yarın heyet de karar verilecek. sence ne gibi bir sonuç çıkar ?

misafir58

merhaba admin,

boy 1.76 kilo 111 şu anda yarın kurula gireceğim erteleme verirler mi kesin olarak ne diyorsunuz ?

Mahmut gun

Merhaba admin ayakkabısız boy 176 kilo 105 kilodan ötürü askerlikten 1 yıl erteleme verirlermi.

Aykut

Boyum Ayakkabısız 183 Kilom üstumde giysi olmadan 117 . Yaşım 30. Askerlikten muaf olur muyum ?
Ayrıca Ayaklarim Düz Taban. Hiç muayeneye girmedim

Aykut

Bir iş için sağlık raporu için muayeneye girmiştim. İki ayagimda yarı düz Taban çıktı. Bir sonraki sağlık raporunda sol ayağım tam düz sağ ayağım yarı düz taban çıktı.
Ertelemelerde hastane kontrolüne gidiyor muyuz. Hastanede yatma olayı var mı?

Aykut

Tamam Bir an önce muayeneye gireyim . Bu şartlarda buyuk ihtimalle erteleme verirler demi . Tecil bozarlarsa sıkıntı olur. Calismaktayim şu anda devlet memuruyum

osman

boyum 178 kilom 51 zayıfım biraz. askerlikten muaf olur muyum acep

Yunus İçoğlu

Hep kilolulari açıklamasının ama lütfen bizide gorun.. ben uzunum ve zayifim .. ben nasıl hesaplama yapicam? “+30” yerine “-30” yaparak mı?

Yunus İçoğlu

Üstteki yanıtımı ve bu yanıtı siler misiniz? Teşekkürler.

ALP BEY

Mrb bn 26 yasındayım. Askerliğimi ünv mezun olduktan sonra tecil ettüm..tecil süresi bitti. 2018 Muayeneye çağıracaklar. Birkaç sağlık proplemim var.. Bunlar;

En basta Boyum 1.61 CM Kilo ise 46, bazen 47 yani 47 üstü çıkmıyor..

Sağlık proplemim;

1) uzun süredir troid ile ilgili muayene görüyorum. Halende muayene devam ediyor..o nedenle klio alamıyom.her sabah ilaç kullanıyorum eutrox denen ilaç. Günde 2 tane alıom.

2) sağ gözden katarakt amaliyatı oldum.sağ gözümde yapay mercek var.

3) sol göz ise uzağı net göremiyom, çift görme var( yazıları üst üste görmek gibi, uzaktaki yazıları okuyamıyorum ) galiba miyop.

Zaten muayene çağırdıklarında bunları söylüyecem.

Sizce heyet bunlara çürük verir mi? Ya 1 yıl erterler yada temelli çürük verirler.. Diye düşünüyorum. Sizce? Cevap bekliyorum.

Sa Ka

Merhaba anlayamadigim bir konu var, mesela eger kilo ust sinirindanda baya ustteyseniz, direk muaf oluyormusunuz, yoksa yine de 3 sene boyunca kontrole gitmek zorunda misiniz ?

Sa Ka

Cok tesekkur ederim yanitiniz icin, benim kilo oranim, ust sinirin 30 kg ustu.

mehmet bilen

Beyler sözleşmeli er alımına başvurucam mekik sınav ve koşuda sorun yok ama boyun 1.77 ve kilom 89 sorun olur mu sizce?

mehmet bilen

Beyler ben sözleşmeli er alımına başvurucam sınav mekik ve koşuda sorun yok ama boyun1.77 kilim ise 89 kilodan sorun olu mu sizce?

volkan sönmez

Admin kolay gelsin.Yaşım 25 boyum 183 cm kilom 139 ilk kontrolde muaf alırmıyım yoksa 3 sene kontrole çağırırlarmı ? gözlük kullanıyorum astigmat ve miyop var.birde belde fıtığım var kiloya dayalı

emre t

boy 180, kilo 130. yaş 30. yüksek tansiyon, bel fıtığı ameliyatı, az miyop göz ve tiroid var. bir seferde muaf alma ihtimalim var mı, yoksa bir kaç sene kontrole çağırırlar mı, yorumunuz nedir?

(bir de görünümüm ful göbekli obez değil, güreşçiye benziyorum; kararlarında bir etkisi olur mu?) ,

çok teşekkürler

emre t

Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Hasan Can

Benimde boyum 180 kilom 124 ne olur sizce

Gökan bozyılan

Boy 185 yas 23 kilo 160 bir yıl ertelendim ve aynı kilodayim bu sefer çürük alirmiyim tesekkür ler

Erdem Gün

Heyet doktorlarının biri C/33 bir diğer doktor ise 7bf4 verdi bu durumda hangisi işleme alınır?

hasan mumcu

Merhabalar.
Yaşım 30 boy 167 cm kilom ise 96 dır.
Tecil alır mıyım?

Yakup

Arkadaşlar askerde ayağımı kırdım ve kilo aldım şimdi doktora çıkıyorum salı günü kan tahlili alcak çürük verirler mi boy 1.78 kilo 113

Yakup

5 buçuk ay hava değişimim var

Yakup

Şimdi direk çürük mü vercekler başkalarına tecil veriyolar 1. 2 sene kan tahlilinde birşey çıkmazsa ben askerliğimi yapmak istiyorum cevabını bekliyorum admin teşekkürler

Yakup

Admin hastaneye gidicem yarın dünden beri haber bekliyorum bi bilgi versen artık

askerlik muaf

Merhabalar, 30 yaşındayım 3 üniversite bitirdim yüksek lisansı uzatarak bu yaşıma kadar tecil ettirdim. eğitimle ilgili artık tecil durumum bitti. aynı zamanda üniversitede ders vermekteyim. boyum 179 kilom 115. sizin vermiş olduğunuz bilgilere göre beni de 1 sene erteleyebilirler ama benim düşüncem acaba bu 30 yaşına gelmiş ne olursa olsun artık gitsin derler mi. teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Onur T.

2018 1Ocak İtibariyle tecilim bitti 30 yaşındayım 1.71 boy ve 101 kiloyum, öncelikle ne yapmam gerekiyor muayene ye ben mi gitmem gerekiyor. Askerlik şubesinden eve kağıt mı gelmesini beklemeliyim ?

Onur T.

Çok Teşekkür Ederim

şeref aydem

bende kalp romatizması var. kalp kapağı sorunu. pomem e almadılar. asker muaf olur mu

Yakup

Beyler admin muaf dedi ama çok şükür gidiyorum karakoluma ödicez dönicez inşallah vatan borcumuzu

Nurullah yildirim

Acaba boy ve kilonuz kacti.

tamer yıldırım

merhaba admin
2 hafta önce sağlık ocağına gittim. kilo boy bilgilerini girdi sisteme obez dir diyor ama askerliğe engel değil olduğunu söyledi doktor boy 172 kilo 102

Onur T.

Merhaba Admin, 1 ocak 2018 de tecilim bitti demiştim az önce e devletten baktım 4 şubat a kadar ilişkisi yoktur diyor bunun nedenini biliyor musun? Ayrıca 170 boy kilom şuan 103 en önemlisi evliyim yaş 30 1 yıl erteleme verirler mi kilo-muafiyet konusunda?

CAFER DEMİRHAN

BOYUM 177 KİLOM 106 TECİLİ BOZDURMAK İSTİYORUM FAKAT KİLOM TUTMASSA DİE KORKUYORUM TECİL BOZDURMADAN MUAYENE OLUNURMU VEYA NE YAPMALIYIM

barış bulaç

Merhaba bu değerler ne kadar doğru resmi bir yerde açıklama gibi bir şey var mı yada link. Kesinlikle yukarıdaki tablo doğrumudur yani ?

mahmud güngördü

boyum 1.90 kilom 130 askerlik durumum ne olur

Ens01

Merhaba Admin benim boy 165cm kilo 135 bu durumda muaf etme durumu nedir teşekkürler

özgür aydın

Selamlar. Yukarıda vediğiniz bilgilere göre benim kilom fazlası ile sınırın üstünde fakat şuan okulda kaydım var. 2. döne kayıt yaptırmazsam direk muayeneye gitsem tecil verirler mi. birde kontroller senede bir mi yoksa 6 ayda bir mi.

veli

merhaba ben 176 boy 107 kiloyum 1. ve 2. muayenelere gittim heyete girdim 1 yıl erteleme verdiler bu 3. muayene oluyor heyet dediler ama heyetin alma veya muaf bırakma şansı var dediler sizce doğrumu sınıra göre ben en fazla 103 olmalıyım.

veli

genede almaları gibi bir ihtimal var yani o tablonun üstünde ise alamazlar diye biliyordum ben

veli

hım anladım sınır 103 ben 107 arada 4 kilo var o kadar insiyatif almazlar herhalde. genede hayırlısı bu sırada yazanın herkes +30 diyor ama bazıları +35 diyor doğru olan +30 yani sizin listedeki değilmi ?

Mert

Merhabalar,

Bu listedeki üst sınırlar üzerinden +9 kilo opsiyon var diye duydum ben, +9 kiloya kadar ekstra bir sağlık kontrolünden geçirilip sağlık sorunu yoksa askere gönderiliyor kişi diyorlar. Konuyla ilgili mevzuatta bir şey göremedim gerçi ama uydurma mıdır bu +9, yoksa doğruluk payı var mı acaba?

Mert

Ben şuan hesapliyorumda 1.70 boy 70×3=67
67+30=97 oluyo bnde noluyo alinirmiyim simdi qlmis olsalar

Mahmut gun

Sayın admin ve arkadaşlar ayakkabısız boy 176 kilo 105 kilodan ötürü askerlikten 1 yıl erteleme verirlermi???

mahmut gun

çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgi için bu konuda çok endişeli olduğum için muayeneye bile gidemedim belki erteleme vermezler gibisinden.pek sayın admin doktorlarin insiyatif kullanmasi gibi bir durum varmi?bide kiloyu eksik falan yaziyorlarmis bununda aslı varmi yoksa hurafemi?

Mahmut gun

Cok cok tsk ederim admin

Murat

Boy 157 kilo 85 90 arasinda alip veriyorum askere alirlarmi yardimci olabilirmisinz

kayahan cantürk

ben 1.71 boyunsa 102 kiloyum ne olur sonuç ?

Mahmut

Sayin admin ben simdi 1988 dogumluyum e devlette 4 subata kadar askerlikle ilgili sikinti yok yaziyor. ayakkabisiz boyumu kilomu net bir sekilde ölçtürdüm boy 175 kilo 107 benim durumum ne olur erteleme verirlermi?

Abdullah tetik

Verirler benim 175 kilo 102 çıktı 1 kilo fazlam daha olsa muafiyet alıyodum

İBRAHİM AKGÜL

sayın admin ben açık kalp ameliyatı oldum göğüs kafesim açıldı kalp kapağında delik vardı muafiyet alırmıyım

Abdullah tetik

Bu gün muayene mi oldum boy175 kilo 102.1 çıktı yani 30.1 kilo fazlam var 900 gr daha fazla olsam muafiyet alıcaktım. Bide aç karına gitmiştim diğer tahliller için 900gr yaa yemek yesem belki 103 olcaktım benim buna itiraz etme hakkım var mı

Mahmut

Abdullah bey benimde yas 30 boy 175 kilo 107 kesin erteleme verirlermi?yani kesinliligi varmi bu boy kiloya gore cevaplarsaniz cok sevinirim.

Abdullah tetik

Evet verirler ben 103 olsaydım verceklerdi

Mustafa Altıntaş

arkadaşlar ılk muaynenız ıse öle ılk gıttıgınız dırek erteelme alma ıhtımalı yusek 2. ve 3 asşamalar var 3 . asama son karar asaması

Abdullah tetik

Askeri kurum a durumu anlattım itiraz işlemleri uzun sürer heyet e girdiğin zaman tekrar heyette boy kilo ölçtürürsün dedi görevli kişi. Haftaya heyete giricem orda söylesem kabul ederler mi acaba yoksa kağıtta ne yazıyosa o mu olur.askere alınmamam lazım çalıştığım iş yerinden çıkarsam zaten bi anlamı kalmıcak

Abdullah tetik

Teşekkürler bilgi için aklıma takıldı çünkü itiraz etmedim bide heyet kabul etmezsse diye inşallah olur

Bayram

Beni boyum 151 kilom 54beni askere alirlarmi

Mustafa Karagün

Yasim 56 Boyum 170 kilo 103 Bedelli askerlik kapsamindan cikarildim. 94 senesinde 1 ay askerlik yaptim 2000 senesinden buyana malulen emekliyim.sinirhastasi,yüksek tansiyon,seker hastasi,deprosjon gibi hastaliklarin hepsi var. Konsolosluk müracat tarihi 31.12.2017 gectigi icin Dövizle askerlik hizmetine göre islem yapilacagini söylediler.Benim durumum ne olur. cok tesekür ederim. Mustafa. Almanya

Mustafa Karagün

cok tesekür ederim,Dogum yilim 01.09.1962 kusura bakma yazmayi unutmusum.Yani ben Türkiye yi gitsem beni asker kacagi diye tutuklarlarmi,Konsolosluk hic bir konuda yardimci olmuyor. ayin 1 rinde konsolosluga gittim kilom fazla oldugundan benim askerligimi tecil veya muaf ederlermi diye kilodan haberim yok dedi.hasta ve sakatsam belki.diye cevap aldim .Lütfen detayli bir sekilde anlatirsaniz cok sevinecegiz uykulaimiz kacti zaten sinir hastasiyim cok berbat oldum. Saygilarimla, Mustafa Karagün

Mustafa Karagün

Cok tesekür ederim.Allah sizden razi olsun.

kısaca fd

acil cevaplarsanız sevinirimm
45 yaşındayım değişik sebeplerden dolayı yapmadım ve daha öncede majör depresyon tanısıyla iki kere ertelemem var.şimdi tekrar devlet hastanesine heyete gönderdiler.heyet raporunda boy:175 kilo 108 yazdılar ayrıca f32 depresif bozukluk
kilo boy hesabına göre 36 kilo fazlam var.
sorum :erteleme veya muafiyet konusunu hastanemi veriyor şubemi karar veriyor.
eger hastane kilo boy hesabına göre(mevzuatagöre) elverişli ihtimali var diyebilirmi derse ne yapmamız gerekiyor şimdiden teşekkürler

Mustafa Altıntaş

kg dan dolayı 3 kere her yıl kontrole gıdıyorsun hastaneye onlar zarfa yazım kaararını verıyor heyete gırıyon

Mustafa Altıntaş

herkese ıyı gunler
suan 3. muayneye gıdecem son muayne sorum su dıyelım çuruk verdıler bır daha çağırıyolarmı 3 senedır beklemesı dert al almazlar anca hastaneye gıt gel bu arada 125 kg

Sercan

Hocam benim yaş 29 boyum 1.73 kilo 118 askerlik tecil sınırı 29 yaş muaf mı olurum yoksa bir yıl dahamı tecil alırım

Demir Çelik

Normalde boyunuza göre sınır 100 siz 118 kilosunuz ilk yıl erteleme 2 yıl erteleme 3. Yıl aynı kiloda yada daha yüksek olursanız muaf olursunuz

Başa dön tuşu