Ek C2 Belgesi Nedir?

Bu yazımızda sizlere askerlik işlemlerinde kullanılan ek-c2 belgesinin nasıl bir belge olduğunu ve belgenin özünde ne işe yaradığını anlatacağım. 7179 Sayılı Askeralma Kanununda şu ifadeler yr almaktadır.

(2) Yükümlülerin askerlikleri, lise veya dengi okullarda öğrenim görenler için 22 yaşını, fakülte ve yüksekokullar ile meslek yüksekokullarında öğrenim görenler için 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçmemek kaydıyla, mezun oluncaya veya ilişikleri kesilinceye kadar ertelenir. Bu kapsamda;

a) Bitirdiği okulun dengi veya daha alt seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri ertelenmez.

b) Çift anadal programına kayıtlı yükümlülerin bir programdan mezun olmaları hâlinde askerlik erteleme işlemleri diğer anadal programındaki öğrenciliğine göre yürütülür.

c) Yoklama kaçağı veya bakaya kaldıktan sonra ya da 21 inci maddenin birinci fıkrası gereğince yoklama kaçağı olarak muayenesi yapılarak sınıflandırma kaynağına alınacaklardan; sevke tabi tutulacağı celp tarihine kadar okula kayıt yaptıranların bu fıkra kapsamında askerlikleri ertelenmez.

ç) Yurt dışında yükseköğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, öğrenciliklerinin yetkili Türk makamlarınca tanınmasını müteakip yukarıdaki esaslara göre ertelenir.

(3) Öğrenim kurumlarından terk, ilişiği kesilen veya mezun olanlardan;
a) Lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri istekleri hâlinde mezuniyet tarihinden itibaren üç yıl, mesleki ve teknik lise mezunları için ilave üç yıl, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunlarının askerlikleri ise mezuniyet ya da ilişik kesme tarihinden itibaren iki yıl süreyle ertelenir. Bu erteleme süreleri lise veya dengi okul mezunları için 22, mesleki ve teknik lise mezunları için 25, fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişikleri kesilenler ile yüksekokul ve meslek yüksekokulu mezunları için 28 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

b) Dört yıl ve daha uzun süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olan yükümlülerin askerlikleri istekleri hâlinde iki yıla, yüksek lisans eğitimini tamamlayanların ise bir yıla kadar ertelenir. Yurt dışındaki öğrenim kurumlarından mezun olanlara, talepleri hâlinde, denklik işlemlerini tamamlayabilmeleri için ayrıca bir yılı geçmemek üzere erteleme hakkı tanınabilir. Bu bent gereğince yapılan erteleme süreleri 32 yaşını tamamladıkları yılın sonunu geçemez.

c) Erteleme süresi içerisinde yükseköğretim kurumuna kayıt yaptıranların askerlikleri öğrencilik nedeniyle ertelenir.

ç) Askerlik çağına girmeden önce lise veya dengi okullar yahut yüksekokullar veya meslek yüksekokullarından mezun olanlar ile fakülte veya yüksekokul ile meslek yüksekokulundan ilişiği kesilenlerin ertelemeleri, askerlik çağına girdikleri yıldan itibaren başlar. Bu hüküm diyor ki eğer sen öğrenciysen senin askerliğini sen öğrenci olduğun için ertelerim. Öğrenciliğin bittikten sonra askerlik vazifeni yerine getirirsin. Yani devlet öğrencilerin öğrencilik hayatları boyunca askerlikle uğraşmalarını istemiyor. Tabi burada yaş şartı önemli. Kişinin okulla işi bittikten sonra askerliğini yapar diyor.

Ek C2 Belgesi Nedir?

Ek c2 belgesi öğrenciliği devam eden kişilerin askerliklerini tecil etmek için öğrenim gördükleri eğitim kurumundan alıp askerlik şubesine teslim ettikleri bir belgedir. Şimdi bu noktada öğrenci olduğunuzu nasıl askerlik şubesine bildireceksiniz sorunu ortaya çıkıyor. İşte ek c2 belgesi tam olarak bu noktada devreye giriyor. Ek c2 belgesi öğrenci belgesi değildir. Ek c2 belgesi öğrenci durum belgesidir. Bu belgede kaç yıldır öğrenim gördüğünüz, kaydınız aktif mi, pasif mi, kaydınız dondurulmuş mu, yaşınız kaç, okul kaç yıllık, okul yüksek lisans mı yoksa lise mi…Tüm bu bilgiler ek c2 belgesinde yer almaktadır. Askerlik yaşına giren ve askerlikle ilişiği olan kişilerin öğrenim gördükleri okuldan yada üniversiteden ek c2 belgesi alıp askerlik şubesine götürmeleri gerekir eğer kişi öğrenim mazereti sebebiyle askerliğini tecil ettirmek istiyorsa.

Ek C2 Belgesi Ne İşe Yarar

Ek c2 belgesi öğrenciliği devam eden kişilerin askerliklerini tecil etmek için öğrenim gördükleri eğitim kurumundan alıp askerlik şubesine teslim ettikleri bir belgedir. Öğrenci belgesini öğrenim gördüğünüz okuldan almanız ve askerlik şubesine teslim etmeniz neticesinde askerliğiniz askerlik şubesi tarafından tecil ediliyor.

Ek C2 Belgesi Örneği

Ek c2 belgesinin nasıl bir belge olduğunu şu link’e tıklayarak görebilirsiniz.  Ek C2 Belgesinin örneğini görmek için buraya tıklayın.

Ek C2 Belgesiyle Askerlik Erteleme Nasıl Yapılır

Diyelim ki bir yerde okuyorsunuz ve askerliği de tecil ettirmek istiyoruz. Bunun için öncelikle öğrenim gördüğünüz okula başvuru yapıp ek c2 belgesi almak istediğinizi söyleyeceksiniz. Öğrenime devam ediyorsanız okul size ek c2 belgesi vermek zorundadır. Size verdikleri ek c2 belgesini ülkenin herhangi bir yerinde bulunan herhangi bir askerlik şubesine teslim etmeniz gerekiyor. Ek c2 belgesini askerlik şubesine teslim edince askerliğiniz şube tarafından otomatik olarak tecil edilecektir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
17 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
elbeyli

açık öğretim fakültesi öğrencisiyim. 1994 doğumluyum ama askerliğimi şuan tecil edemiyorum. ne yapmam lazım (kaçak ya da bakaya durumum hiç olmadı)

Murat

Merhaba
Lisede kayidi sillenen öğreciller ek -c2 belgesinini ala bilirler mi?

Muhammed Akdu

Askerlik şubesinde bu belgenin aslını mı istiyorlar? Okuldan şu anda uzakta bulunuyorum. Okuldan fotoğrafını alsam şubede aslını isterler mi?

Sezgin Akyüz

Ek c2 belgesinde beklemeli olduğumuzu göstermek nasıl olucak peki

Burak

Öğrenci işleri bu belgeyi veremeyeceğini söylüyor.Sistem kendi kendine tecil ediyormuş yöksis aracılığıyla.Bana bu belgeyi vermek zorunda mı?Zorundaysa bunun dayanağı nedir?Tecilim bitti ve bir aydır erteleme bekliyorum.

Enes

Aynı sorun şu an ben de de var acaba nasıl çözdünüz sorunu lütfen yardımcı olun acil

Abbas Y

Merhaba ben 21 yaşındayım okulumu donduracağım ve bir sene daha hazırlanmayı düşünüyorum ama dondurduğumda askerlik tecil ettirmem gerekecek mi? Dondururken bu belgeyi isteyip askerliğe teslim etmem mi gerekiyor yardımcı olur musunuz?

Hakan Kaya

12 dönem öğrencisiyim bundan 1 yıl önce bir sene tecil hakkımı kullandım ve bir sene daha tecil ettirme hakkım varmıdır teşekürler

Can Bozlu

Merhaba yaşım 23 ve açık liseden özel akşam lisesine geçicem yani paralı okul bu durumda ek c2 belgesi alıp askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Acil yardım

Ek c-2 öğrenci belgesi e devlet üzerinden gözükmüyor.Bu okulla alakalı bir durum mu (öğrenciyim 12.sınıfa geçtim). LÜTFEN ÇOK ACİL LAZIM

Last edited 3 yıl önce by Acil yardım
can

e devletten açık lisedekiler alabiliyor eğer normal okula gidiyorsan gittiğin lisenin müdür yardımcısından iste onlar veriyor

can

Şİmdi açık lisedeyim ben 19 yaşındayım ekc2 belgesi e devlette gözüküyor oradan alıp götürsem olur demi illa halk eğitim merkezine gitmem gerekmiyor demi

Özay

Gitmen gerek ben orda çalışıyorum ıslak imza mühür gerekli onlar olmadan o belge fazla bı anlam taşımaz

Mert hakan demir

Merhabalar benim abim ocak 2022 de asker ve bende ailevi sebeplerden dolayı(bakacak kimsenin olmaması maddi açıdan, bazı rahatsızlıklarından dolayı) askerliğimi ertelemek istiyorum babamla giddim mi erteleyebilir miyim vede nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler

Başa dön tuşu