2019 Yılı Yedek Subay Maaşı Ne Kadar?

Temmuz 2020- Ocak 2021 Yedek Subay Maaşını öğrenmek için : Buraya Tıklayın

Askerlik yükümlülüğünü yerine getirmek isteyen lisans mezunları askerliklerini 7179 Sayılı Askeralma Kanununa göre bedelli asker, 6 ay er ve erbaş, 12 ay yedek subay yada 12 ay yedek astsubay olarak yapabilir. Askerliklerini yedek subay/astsubay olarak yapmak isteyen kişiler de maaşların ve özlük haklarının neler olduğunu merak etmektedir. Bu yazımızda askerlik rütbelerini ve bu rütbelerde görev yapan askerlerin aldığı maaşların ne kadar olduğunu göstermeye çalışacağız.

Yedek subaylar/astsubaylar devlet memuru gibi kabul edilirler ve maaş ve özlük hakları da bu çerçevede değerlendirilir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yeterli sayıda kadrolu/sözleşmeli subay olmamasından dolayı subay ihtiyacı geçici olarak yedek subay / yedek astsubay istihdam edilerek yapılır. Yedek subaylar kendilerine denk rütbedeki subaylarla aynı maaş ve özlük haklarına sahiptir. Devlet memurlarına yapılan zamlar aynı şekilde yedek subayların maaşlarına da yapılır. Temmuz 2019 tarihinde tüm memurlara enflasyon farkı ile birlikte toplamda yüzde 5+1 oranında zam yapılmıştır. Temmuz 2019 tarihinden Ocak 2020 tarihine kadar yeni bir zam yapılmayacaktır.Temmuz 2019 tarihinden Ocak 2020 tarihine kadar asteğmenler aşağıda gösterilen maaşı alacaktır. Bu maaş asteğmenlerin ellerine geçecek net paradır. Bürüt ücret bunun çok üzerindedir fakat asteğmenlere aşağıda gösterilen miktar kadar net para ödemesi yapılacaktır.

Temmuz 2019 – Ocak 2020 Dönemi Rütbeli Maaşları Ne Kadar?

Aşağıdaki maaşlar taban ücretleri ifade etmektedir. Maaşlara görev yapılan yere göre ek ödemeler yapılmaktadır.

 • Astsubay Maaşı 5000 TL
 • Asteğmen Maaşı : 5563 TL
 • Teğmen Maaşı : 6007 TL
 • Üsteğmen Maaşı: 6325 TL
 • Yüzbaşı Maaşı: 6896 TL
 • Yarbay Maaşı: 7848 TL
 • Albay Maaşı: 8482TL
 • Tuğgeneral Maaşı: 9752 TL
 • Tümgeneral Maaşı: 11020 TL
 • Korgeneral Maaşı: 11655 TL
 • Orgeneral Maaşı: 12289 TL

Görev Yerine Göre Yedek Subay Maaşı Artar mı?

Görev yapılan yere göre Asteğmenlerin aldıkları maaş da değişmektedir. Batıda görev yapan asteğmenler doğuda ve olağanüstü hal bölgesinde görev yapan askerlere göre nispeten daha az maaş almaktadırlar. Havacı olarak görev yapan asteğmenler diğer askerlere göre ek tazminat almaktadırlar. Uç ve sınır birliklerinde görev yapan TSK personeli de yine ayrıca ek tazminat almaktadır. Yani kişinin nerede ve hangi birlikte görev yaptığına göre maaşı bir miktar değişmektedir.

Yedek Subay Ne Zaman Maaş Almaya Başlar?

Asteğmenlere eğitim gördükleri acemilik dönemi boyunca maaş verilmemektedir. Bu kişilere acemilik yaptıkları süre boyunca sadece askeri öğrenci maaşı verilmektedir. Bu ücret de bir hayli azdır. Aylık 300 TL gibi bir ücret düşünülebilir. Acemiliği bitirip birliğinde görev yapmaya başlayan asteğmene ise asteğmen maaşı verilir.

Doğuda ve KKTC’de Askerlik Yapanlar Ne Kadar Maaş Alır?

Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 5563 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmen ise yaklaşık olarak 6249 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır. Maaşlar arasında bu nedenle ciddi farklar oluşmaktadır. Bununla birlikte KKTC ve BOSNA’da asteğmenlik yapan kişilere ek ödemeler yapılmakta ve bu kişilere ciddi maaşlar ödenmektedir. Yurt dışında görev yapan asteğmenler batıda görev yapan asteğmenlerin neredeyse 2 kata kadar maaş alabilmektedir.

Teğmen Maaşını Ne Zaman Alırım?

Yukarıda yer alan tabloda belirtilen ücretler subay ve generallerin ortalama başlangıç maaşlarıdır. Bu maaşlara ek tazminatlar dahil değildir. Şöyle bir örnek vererek durumu açıklayayım. Göreve yeni başlayan teğmen maaşı 2018 yılında 4.944 TL civarındadır. Ancak doğuda görev yapan teğmenlerin maaşları ise doğu tazminatı gibi ek ödenekler ile birlikte yaklaşık 6.000 TL ile 6.500 TL civarında olduğu bilinmektedir. Yani yukarıda yer alan değerler ek hizmet tazminatı olmadan geçerli olan ve batıda görev yapan kişiye göre yazılmıştır. Doğuda görev yapacak asteğmenler yukarıda yer alan maaşların biraz daha üzerinde maaş alacaklardır.

Askerliğini asteğmen olarak yapan kişiler askerliğinin son 3 ayında terfi alır ve teğmen olarak askerlik yapmaya başlarlar. Bu durumda bu kişilere teğmen maaşı ödenir. Teğmen olan asteğmen de artık teğmen maaşı alacak demektir.

Tabip Asteğmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Kişinin hangi meslek mensubu olduğuna bakılmaz ve askerliğini asteğmen olarak yapan herkese asteğmen maaşı bağlanır. Mühendis olan da doktor olan da öğretmen olan da eğer asteğmen olarak askerlik yapıyorsa aynı maaşı alır. Asteğmen olarak görev yapanların hangi meslekten olduğuna bakılmaz. Herkes aynı maaşı alır.

Asker Öğretmenler Ne Kadar Maaş Alır?

Kişinin hangi meslek mensubu olduğuna bakılmaz ve askerliğini asteğmen olarak yapan herkese asteğmen maaşı bağlanır. Mühendis olan da doktor olan da öğretmen olan da eğer asteğmen olarak askerlik yapıyorsa aynı maaşı alır. Asteğmen olarak görev yapanların hangi meslekten olduğuna bakılmaz. Herkes aynı maaşı alır.

Askerliği Asteğmen Olarak Yapma Şartları

Üniversiteyi bitiren bir çok kişi askere gitmeden önce iş bulmada ciddi sorunlar yaşamaktadır. Hal böyle olunca askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen binlerce kişi bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin yedek subay ihtiyacı sınırlıdır fakat bir çok genç askerliği yedek subay olarak yapmayı talep etmektedir. Bu durumda askerliğini asteğmen olarak yapmak isteyen kişiler arasından seçim yapılmakta ve asteğmen olacak kişiler bilgisayar ortamında ihtiyaca göre rastgele belirlenmektedir. Bazen asteğmen ihtiyacı fazla olmakta ve kişi er olarak askerlik yapmak istemesine rağmen askere asteğmen olarak gitmektedir. Bazen de asteğmen olmak istemesine rağmen er olarak askere gidenler olmaktadır. Kişinin asteğmen olup olmayacağına kendi karar verememektedir.

Günümüzde ihtiyaç durumuna göre lisans mezunu kişiler otomatik olarak yedek subay, yedek astsubay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay/astsubay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz bunlardan birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay/astsubay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

Yedek Subaylar Kaç Ay Maaş Alır

Yedek subay olarak askerlik yapacaklar acemilik döneminde maaş alamazlar fakat acemilik bittikten sonra maaşları nakit olarak hesaplarına yatar. Yedek subaylar devlet memuru gibi kabul edilir ve maaşları peşin olarak yatar. Yani yedek subay olanlar acemilik bitince ayın 15’inde maaşlarına kavuşur. Acemilik dönemi meslek kurası çekenlerde daha kısadır. Meslek kurası çekenler yaklaşık 1 ay acemilik yapar ve sadece 1 ay maaş alamaz. Geri kalan 11 ayda maaş alırlar. Meslek kurası olmayanlar ise 2 aya yakın bir süre acemilik yapar. Bu sürede maaş alamazlar. Geriye kalan 10 ayda maaş alırlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
15 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Asker

Merhabalar. Acemiliğim havacı yedek subay adayı olarak çıktı(sağlıkçıyım). Acemilikten sonra da havacı olarak mı devam ediyorum yoksa rastgele mi belirleniyor bu durum? Teşekkürler.

yamto

dövmeli gözlüklü fit vücutlu biri yedek subay olabiliyor mu acaba

Bir dost

Nasıl olamaz :)) 375.donem sağlık asteğmenlerini hiç görmediniz herhalde bilip bilmeden insanlara yanlış bilgi verme

veys korkmaz

merhabalar.ben bu sene elektrık elektronik mühendisliğini bitirdim.tecilimi bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum.yedek subay olarak gitme şansım nedir?İkinci bir sorum ise yedek subaylığın olması için kilo şartı ilk alımda mı belli oluyor yani muayenede kaydedilen kilo mu gecerli?

burak

merhaba yeni sistemde yedek subay olursak maaş ve özlük haklarında bir değişiklik varmı acaba lisans bitirdim temmuz sonuna kadar askerlik şubesine baş vurmam lazım hangi celbe yetişirim teşekkür ederim

Anadağ- Jandarma Komando

Kasım celbine yedek subaylık şansın en düşük ihtimaldir. Bir sonra ki celp dönemini beklemeni tavsiye ederim çünkü bir önceki dönem en çok mayıs döneminde alım yapıldı. Yani onlar gelecek sen gideceksin ihtimalin yüksek olur mayıs celbinde.

Turgay çınar

Merhaba. Bedelli askerlik başvurusu yaptim .
Celp dönemi gelmeden önce iptal ettirip parayi geri alıp patronlara geri verecegim.
11.07.1989 doğumluyum askerde as teğmen olarak askerlik yapabilir miyim.
Manisa merkez komando eğitim okulu çıktı benim bedelli askerlik yeri . Yetkililer den mail yoluyla cevap bekliyorum. turgaycinar1@hotmail.com mail adresim .

Veli

Merhaba ellerinde vitiligodan dolayı yer yer beyazlık olan birisi yedek subay olabilir mi?

selim can

ben varım ne oldu

mustafa özdemir

merhaba!
ben bu şubat’ta askere gitmeyi düşünüyorum benim üç sorum var;
1) şubat veya başka zamanda gitmem uzun dönem çıkma şansımı etkiliyor mu?
2) 4 yıllık gastronomi mezunuyum 4 yıldan fazla iş tecrübem ve biraz da yabancı dilim var. sahip olduğum nitelikler bana uzun dönem çıkma şansını az da olsa etkiler mi ?
3) eğer istersem teğmen olarak askerde kalabilir miyim ve zamanla rütbe kazanabiliyor muyum?

selim can

evet …………………………….

MERT ALPER

2021 temmuzda tehcir bozdurdum 15/01/2022 ye kadar askeriyeyle bağlantım yok yazıyor muhtemelen şubatta gideceğim subaylık istiyorum sporcuyum besyo öğretmenlik mezunu ve A-B milli sporcuyum ve avrupa derecem de var subaylık çıkma olasılığı nedir ?

emir

hukuk mezunu icra müdürüyüm kamudayım nedense yedek subaylık için başvurdum kasım celbi için subaylık vs çıkmadı hukuk notum 3.10 buna rağmen er olarak çıktı bide bedelliyi sülüste çıkan yerdemi yaparım ne yapabilirim itiraz etsem ne olur yanıtlarsanız sevinirim

Last edited 1 yıl önce by emir
Başa dön tuşu