Yeni Askerlik Sisteminin Detayları

Değerli ziyaretçilerimiz. Bildiğiniz üzere 1111 Sayılı Askerlik Kanununda ciddi değişiklikler yapılacağı yetkililer tarafından açıklanmıştı. Bu açıklamalar neticesinde Türk Silahlı Kuvvetleri yoğun bir mesai yaparak yeni kanuna son şeklini verdi. Değişiklikleri içeren taslak bu hafta içerisinde Meclise sunulacak ve mecliste kanun değişikliğine ilişkin çalışmalar yapılarak yapılan değişiklikler yasalaşacak. Biz bu yazımızda sizlere yapılacak değişiklikleri genel hatlarıyla izah etmeye çalışacağız. Aşağıda yer alan bilgiler mecliste değiştirilebilir sonuçta yasama yetkisi meclise ait fakat aşağıda yer alan konuların olduğu gibi kanunlaşması bekleniyor.

Herkes 1 Aylık Zorunlu Temel Eğitim Alacak

Yeni sistemle bedelli askerlik yapacaklar da, yedek subay, yedek astsubay olanlar da, 6 ay er olanlar da, uzun dönem er olanlar da mecburen 1 aylık temel askerlik eğitimine tabi tutulacak. 1 Aylık temel askerlik eğitimi çok eleştirilse de yetkililer bu 1 aylık temel askerlik eğitimi ile Türk Silahlı Kuvvetleri ile vatandaş arasındaki bağın güçleneceğini düşünüyorlar. Bu 1 aylık temel eğitimde temel savunma bilgileri, TSK hakkında genel bilgiler, yanaşık düzen eğitimi, silah kullanım bilgisi askerlere verilecek. Temel askerlik eğitimi bedelli askerlikte bir çok insana ciddi sorun yaratmıştı. İşinden, okulundan ayrılıp askere gitmek zorunda kalan insanlar bu durumdan çokça şikayet etmişti. 1 Aylık temel askerlik eğitimi için yetkililer mecliste bir düzenleme yapacak mı bekleyip göreceğiz.

Askerlik Sistemi Seçmeli Hale Getirilecek

Yeni askerlik sistemi ile asker adaylarına bedelli askerlik, 6 ay zorunlu askerlik, 6 ay zorunlu askerlik + 6 ay ücretli askerlik, 6 ay zorunlu askerlik + 6 ücretli ücretli askerlik + profesyonel askerliğe geçiş olmak üzere askerlik ile ilgili pek çok alternatif model sunuluyor. Tüm askerlik tiplerinde de 1 aylık temel askerlik eğitimi zorunlu olacak.

Lisans Mezunlarının Tek Tip Askerlik Düzenlemesi Sonrası Durumu

Eskiden en az lisans mezunu olmayanlar 12 ay askerlik yapıyordu. Lisans mezunları ise 6 ay er yada 12 ay yedek subay olarak askerlik yapıyordu. Artık lisans mezunları ya 6 ay er ya 12 ay asteğmen yada astsubay olacak. Yani eğer siz lisans mezunuysanız askerliğinizi ya 6 ay er olarak yapacaksınız. Ya da 12 ay yedek subay yada asteğmen olarak yapacaksınız. Dilerseniz de askere komutanların da onayı ile asteğmen yada yedek subay olarak kalabileceksiniz. Eğer bedelli askerlikten faydalanmak isterseniz o zaman da 1 aylık temel askerlik eğitimini tamamlayacaksınız. Sonrasında 40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6 formülüne göre (günümü şartları ile yaklaşık 30 000 tl) bir bedel ödeyecek ve terhis olacaksınız. Bedelli askerlik bu sayede kalıcı hale gelmiş olacak.

Lise ve İlkokul Mezunlarının Tek Tip Askerlik Düzenlemesi Sonrası Durumu

Eski kanunda Lisans mezunu olmayanlar (ön lisans, lise, ortaokul, ilkokul mezunları) eskiden 12 ay er olarak askerlik yapıyordu. Yeni çıkacak kanun ile artık lise ve ilkokul mezunları için zorunlu askerlik süresi 6 ay olacak. Lisans mezunu olmayan kişiler dilerlerse 1 ay temel askerlik eğitimi alacak. Sonrasında 40 bin gösterge X memur maaşı katsayısı X 6 formülüne göre (günümü şartları ile yaklaşık 30 000 tl) bir bedel ödeyecek ve terhis olacaksınız. Eğer bedelli askerlikten faydalanmadınız diyelim o durumda 6 ay er olarak askerlik yapacaksınız. 6 Ayın sonunda dilerseniz terhis olacaksınız dilerseniz de 6 ay maaş alarak askerliğe devam edeceksiniz. Yani 6 ay maaşsız zorunlu askerlik yapacaksınız. Kalan 6 ayda da askerde kalmak isterseniz 6 ay boyunca maaşlı olarak askerlik yapacaksınız. Toplamda 12 ay askerlik yapacaksınız eğer kalan 6 ayda maaş alarak devam edecekseniz. Eğer 12 aydan sonra da askerde er ve erbaş olarak kalmak isterseniz komutanların da olur vermesi durumunda askerde kalabileceksiniz.

Önlisans Mezunlarının Tek Tip Askerlik Düzenlemesi Sonrası Durumu

1111 Sayılı askerlik kanununda lisans mezunu olmayanlar (ön lisans, lise, ortaokul, ilkokul mezunları) eskiden 12 ay er olarak askerlik yapıyordu. Artık ön lisans mezunları için farklı bir seçenek daha var. Ön lisans mezunları askerliklerini ya yedek astsubay olarak ya da 6 ay er olarak yapacak. Dileyen ön lisans mezunları da 1 ay temel askerlik eğitimine katılacak ve sonrasında yaklaşık 30 000 tl bedel ödeyerek terhis olacaklar. Yani bedelli askerlikten faydalanmış olacaklar.

Ön lisans mezunları için yeni hayata geçirilen Yedek Astsubaylık unvanı eskiden yoktu. Yeni kanunla birlikte artık yedek astsubaylık diye bir unvan var.

Bedelli Askerlik Şartları Nedir?

Kısaca şöyle özetleyebiliriz. Artık en kısa askerlik: 1 ay + 30 bin TL. Yani 1 ay temel askerlik eğitimini herkes (sağlık sorunu olmayan) tamamlamak zorunda. Askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenler, eğitim şartı aranmaksızın 240 bin gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak bedel miktarını ödeyecek. Sonrasında bir aylık temel askerlik eğitimini yerine getirmek şartıyla askerlik yükümlülüklerini yerine getirmiş sayılacaklar. Günümüz şartlarında 240 bin gösterge yaklaşık 30 bin TL’ye tekabül ediyor. Belirtilen 240 bin gösterge, Cumhurbaşkanınca iki katına kadar artırılabilecek veya yarısına kadar azaltılabilecek. Bedelli askerlik artık kalıcı hale gelecek diyebiliriz.

Er General Olabilir mi?

Eskiden erler için kariyer basamakları yoktu. En fazla uzman er/erbaş olabiliyorlardı. Yeni çıkacak kanun ile artık er olarak askerliğe başlayan bir kişi general dahi olabilecek. Örneğin 6 ay er olarak başlayan bir lisans mezunu askerlik bitiminde astsubay olacak. Sonrasında subay, general vb olabilecek. Kariyer basamaklarının önü açılıyor diyebiliriz.

Askerde Er Olarak Kalana Ne Kadar Ücret Ödenecek?

Yeni askerlik sistemi bedelli askerlik yapmayanlara sosyal haklar getirecek. Bu kapsamda, yükümlü erbaş/erlere yönelik sosyal yardımlar artırılacak. Yükümlülerden istekli olanlardan temel askerlik eğitimini yaptıktan sonra 6 ay süreyle askerliğe devam edeceklere asgari ücretten az olmamak üzere harçlık ödemesi yapılacak. TOKİ ev alımında öncelik verilecek. İş kurabilmeleri amacıyla devlet bankalarından kredi sağlanabilecek.

Herkes Bedelli Askerlik İsterse Ne Yapılacak?

Herkes bedelli askerlik, yedek subaylık yada yedek astsubaylık istedi diyelim. Bu durumda ne yapılacak? Bu durumda istekliler arasından kura çekilecek. Yani lisans mezunu herkes yedek subay olamayacak. Yada ön lisans mezunu herkes yedek astsubay olamayacak.

Tek Tip Askerlik Düzenlemesini İçerek Kanun Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Yeni düzenleme bu hafta içinde meclise gelecek ve düzenleme 23 haziran seçimleri öncesinde kanunlaşacak. 

Tek Tip Askerlik Şu An Askerde Olanları Kapsayacak mı?

Bu konuda net bir açıklama yok. Fakat askerde olanları kapsaması çok yüksek bir ihtimal. Daha önce askerlik süreleri düştüğünde yada süre arttığında askerde olanları kapsamıştı bu düzenlemeler. Bedelli askerlik kanunlarında ise askerliği başlamış olanlar bedelli askerlikten faydalanamaz denmişti. Bu düzenlemede bedelli askerlik de var. Şu anda askerde olanları kapsayıp kapsamadığını birlikte göreceğiz.

Detaylar Ne Zaman Belli Olur?

Haftaya salı günü Ak Parti grup toplantısı var. Orada detayların açıklanması bekleniyor.

Sorularınızı yorum bölümünden iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
19 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Veli Albayrak

Merhaba ben Sosyal Hizmet bölümü mezunuyum (Kıbrıs’tan) , ortalamam 2.65 ben 31 mayısa kadar tecilimi bozdurup ağustos celbi askere gitmek istiyorum. Allah nasip ederse Yedek subay olarak yapmak istiyorum. Önemli mi bilmiyorum ama Boyum 193 kilo 96. Sizce şansım nedir?

Veli Albayrak

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür aklıma takılan son bir şey kaldı. Yeni sistemde yedek subay olayı çıkmaz ise yedek astsubay yapabilme durumu olucak sorum örn ben yedek subay olmak istiyorum seçeneği gibi Bi seçenek mi sunulucak yoksa daha sonradan mı sorulacak zira 31 mayısa kadar yeni sistem çıkmaz ise ben nasıl yararlanacağım? Yordum biliyorum ama son olarak da bana önce “boy kilo sorun değil” sonrasında “boy kilo oranı iyi olması gerektiğini söylediniz bu çelişki gibi geldi bu kısmı anlamadım. Tekrardan teşekkürler yardımınız için

arda bahri

Merhaba ben 1 yıl önce 3 yıllık lise mezunu tecil hakkımı kullandım belgemde 31/12/2021’e kadar askerlik ile ilişiği yoktur yazıyor.Yeni sistemde bu tecil bozulur mu yoksa benim icin hala bu tarihe kadar tecilim var mı?

arda bahri

Yani kanun ne olursa olsun benim kayıtlardaki tecilim hiçbir şekilde değişmez değil mi?

sertunc beyter

6 aylık er için izin olacak mı ve 2 yilliktan mezun olan kişi yedek astsubay olarak kesin kalabilir mi

Furkan

Merhabalar, Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü Mezunuyum, 24 yaşındayım. İngilizce ve Fransızca biliyorum ancak belgem yok (DELF,IELTS gibi). Boks lisansım var ve 2 yıldız dalgıçım. 190 cm 89 kg yim. Yedek subay çıkma şansı nedir. Komando olma sorusuna evet işaretleyeceğim. Takım komutanı yaparlar mı ? meslekçi olmak istemiyorum. Bir de tek tip askerlikten sonra kasım celbi olması yedek subaylık ihtimalini düşürür mü. Fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Anıl Köse

Merhaba ben mesleki açık öğretim öğrencisiyim bilgi teknoloji alanı 16/12/1997 doğumluyum yeni sisteme göre 22 yaşına düşmüs lise tecil. benim şuan 31 aralık 2019 a kadar tecillim var benim için bi sıkıntı oluşurmu acaba? askerlik subesinde bi abiden aldığım bilgiyere göre yasa onaylansada senin için sıkıntı yok dedi fakat emin olmak istiyorum

Alper Culfa

zaten 31.12.2019 kadar tecillisin 1 ocaktan itibaren başlar o zamana kadar askerlikte düşer

mustafa

askerlik yerim ve statüm belli olduktan sonra tekrar tecil ettirdim yeni bedelli sisteminden yararlanabilir miyim?

Alper Culfa

bedelli 19 kasımda başlıyor başvuruları tecilin ne zamana kadar bitiyor benim de yerim belli geçici erteli aldım sınavdan sonuç çıkmazsa giderim 6 ay yaparım

Sinan Yıldızlı

Selamlar bedelli askerliği iptal ettireceğim.Yedek astsubaylığa başvururken acaba bedelli askerliğe başvurmuşluğum engel oluşturur mu acaba ?

Emre baş

Kardes yapabilirsin vallha yedek astsubayliga askerlik subesi tiklim tiklim dolu

Başa dön tuşu