99/3 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşım Başlığı

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Ağustos Celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız. Bu yazımız uzun dönem erler içindir. Yedek subay adayları yada kısa dönem erler için bu yazının bir hükmü yoktur.

Askerlik yerleri 12 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacaktır. 99/3 Tertip Olarak Askere Gideceklerin Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar süre kaldı:

[wpcdt-countdown id=”1286″]

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri 12 Temmuz 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 99/1 Tertipler (2019 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Şubat 2019 Er Celbinde Silâhaltına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru

 1. Şubat 2019 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2019 er celp döneminde;
 3. 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2019 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2019 olmadığı halde, şubat 2019 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2019 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 15 ocak 2019 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2019 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 15 ocak – 01 şubat 2019,

(2) e-devlet üzerinden 15 ocak – 31 ocak 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 14 mart 2019,

(2) e-devlet üzerinden 01 mart – 13 mart 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2019 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 şubat 2019 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 14 mart 2019 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile yoklama kaçağı olup, yoklamasını müteakip 15 gün içerisinde sevk evrakını almayanlar, sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
74 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Alperen şahin

Bir sorum olacak askerden arkadaşım izine geldi Bana da o soyledı, yeni askerlik sistemi yürürlüğe girdiği zaman 6 ayı dolan askerlerin askerliği bitmiş olduğu için asker azlığı yaşanacağı söyledi, bizi yürürlük girdiği zaman mı alırlar yoksa ağustosta mı alırlar

Oğuz

1 veya 2 temmuzda açıklanacağı söyleniyor. Askerlik subeleri kurban bayramı nedeniyle bize bunu soylediler?? Ayrica yeni sistemde A ve B olurmu asker yetmezliğinden dolayı?

İbrahim

5 temmuzdan sonra açıklanacak kardeşim 18 temmuz da da teslim oluncak diye blyrm kurban bayramı dolayısıyla

Kaan

Ben yedek subay adayı olarak Ağustos ta gitmek için tecili bozdurdum da bende 17 si diyor bir fark var mı Ağustosta gidebilirim degil mi farkı anlatırsaniz çok sevinirim

Mehmetçik

Aynen kardeşim kurbandan dolayı erken alacaklar diye biliyorum bende

Mert

Kütük kasım yolluyor arkadaşlar fakat ben e devlet den yoklama yaparken celp secimini ağustos yapmıştım. 1 sene önceden yaptım yoklamayı 🙂
Sonra aklımda soru işareti kalmaması açısından şubeye gidip sordum ne zaman alınırım diye ağustos olarak gözüküyo dediler. Umarım kasım’a ertelenmem..

Mehmetçik

Kardeş kütük kasımsa ağustos da gitme şansın yok bende senin gibi yaptım mayıs gözüküyordu askerlik şubesine sordum mayısta gitcek gözüküyorsun dediler çıkmadı sonra sorduğumda senin kütük 3 gönderiyor ağustosta gideceksin dediler boşuna ümit bağlama sakın benim gibi üzülürsün kaç aydır işsiz bekliyorum öyle. Arkadaşlar kütüğünüz kaç gönderiyorsa o tarihte gidiyorsunuz erken gitme diye bişi yok bilginiz olsun

baboli06

kütük derken kardeşim ?

baboli06

kütük dedin biraz araştırdım da. kasım diyor internette. ama askerlik şubesine gittiğimde bana 18 temmuzda gideceksin dedi. askerlik durum belgesi gibi bişey verdi orda da 18 temmuz yazıyor

Mehmetçik

Kardeşim memleketin neresiyse orası kaç gönderiyor ona bak örnek veriyorum Trabzon/falan ilçesi

Burak Ö.

Ağustos celbi için nisanın ilk haftası yoklamamı yaptım,askerlik durum belgesinde 03/09/2019 Tarihine kadar askerlik yönünden bi sakıncası yoktur yazıyor ,ağustosta gidermiyim kesin bilgisi olan var mı ?

Mert

Bende de böyle yazıyor ve çoğu kişide.. Askerlik şubesi bi önemi olmadığını söyledi.

Mert Dincer

aynen bende de yazıyor

Gökhan Yaşar

Kardesim bendede aynisi yaziyo ben subeye gittim temmuz 15 yerin belli olur agustos gidersen dedi sen bi şubeye git en iyisi

Gökhan Yaşar

Kardesim e devlete bakma subeye git bende de aynisi yaziyo bana agustosta gidersin dediler

Batu C.

Ben tecil bozdurdum Ağustos celbiyle gideceğim yeni sistem biz gitmeden çıkar mı? Çıkmazsa eğer askere gidince sonradan çıkınca 6 ay yaparız değil mi ? Bir de bana 17 Temmuz da gidiceksin dediler şube de A grubunda olursan başka tarih demediler.

faruk çevik

ben mayısta tecili bozdurup ağustos için başvuru yaptım. ağustosta kesin gider miyim? kasıma sarkma ihtimali var mı?

Samed gunes

Nette yazan tarihler agustos celbinde gitmek icin 31 mayisa kadar sureniz var dediler bende rahat davrandim 27 mayista tecil bozdurdum ama agustos celbi 1 hafta once kaldirildi dediler simdi kasimda gidiceksin diyorlar bazi ksilerde agustosta gidiceksin diyorlar?

ozan

kardeşim ben ağustosta gidicem ben şubeye gittiğimde haziranın 1 rinde gittim 99 3 gidiceksin dediler son başvuru tarihi geçti ama sıkıntı bişey olmaz dediler yani onu şube ayarlıyor sen e devlete bak sınıf ve tertibat bekliyor diyor mu

Gökhan Yaşar

Bende 99/3 giciden bendede tertibat beklebiyo diyo

ozan

tamam ozaman 3 gidiyorsun devrem hayırlı olsun

Gökhan Yaşar

Eyw devrem beyler yeriniz belli olunca yazin belki ayni yere dusen olur

sadi gökpınar

evet arkadaşlar yerlerinizi yazın

sadi gökpınar

a be grubu ne zaman açılanacak ban 10 temmuzda açıklanır dedıler 17 ile 19 arası temmuz gider dediler

İbrahim

BEYLER BEN MAYISTA GİTMEK İÇİN ERKEN SEVK VERDİM OLMADI KÜTÜK 3 GÖNDERİYO E DEVLETTE 03.09.2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE İLİŞİĞİ YOKTUR DİYO AGUSTOSDAMI GİDİCEM BİLGİSİ OLAN

ozan

aynen ama sen en iyisi en yakın şubeyi ara sor kafan rahat olsun..

Gökhan Yaşar

Kardesim sen e devlete bakma bendede ayni yaziyodu subeye gittim e devleti bosver bizim dedigimize inan temmuz 15 de yerin belli olur dedi.

Halit karTay

Usta ben askerlik sorgulamasina girdiimde 9 uncu ayin 3u askerlik ilişkisi yoktur diyo sikinti varmi teşekurler

mustafa altun

askere ağustos döneminde gideceğim.fen bilgisi öğretmeniyim.uzun döneme başvurdum. yeni sisteme göre çıkma ihtimali nedir.

SEDAT

Ben 96 lıyım 99/3 askerlik şubesinden de temmuz 17 askersin deddiler kütük 99/1 gönderiyor herhangibir değişiklik olur mu

merta

2018 ekim ayında askerlik E Devletten işlemlerimi hallettim ve sonra muayenemi oldum. Evraklarımı askerlik şubesine teslim edip kaydımı yaptırmaya gittiğimde o esnada görevli bayan erken sevk istemişsiniz şubat ayında gidebilirsiniz dedi fakat şubat ayı geldi ve ankaradan izin çıkmadığı için diğer celplere kaldınız dediler. Mayıs celbinde de çıkmayınca osmangazi şubemi aradım ve memleketimi sordular giresunlu olduğum için oranın askerlik şubesine bağladılar T.C kimlik numaramı isteyip sistemden baktılar ve kayıtlı olduğun ilçe ağustos gönderiyor dediler ama kesin gidersin demedi yine takip et dediler.
Konu hakkında bilgisi olan varsa cevaplayabilirse çok iyi olur.
iyi günler.

İbrahim

Dilekçe vermen lazım kardeşim şubemin Kendi celbnde silah altına alınmak istyrm diye aksi takdirde Kasım ayına kalma ihtimalin var

Merta

İbrahim kardeş ben bilmem öyle dilekçe vermeyi ne derlerse ona uyuyorum. Gerçi şubat diye demişlerdi olmayınca o aydan itibaren hayatımın en zor günlerini yaşadım. Herşeyin hayırlısı artık vatan görevimizi çağırdıkları zaman en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız.

İbrahim

Şubeye git orda görevlilere söyle dilekçe vercem diye şubemin Kendi celbnde silah altına alınmak istyrm diye onlar halleder dediğim gibi Kasım ayına kalma ihtimali olur yoksa

Merta

Kesin mi acaba yoksa kasıma kalma ihtimalim var mı ? Çok sorguluyorum kusuruma bakmayın. Bu yüzden uzun zamandır işsiz kaldım ve haliyle bulamadım, uzun uğraşlar sonucu bugün bir yer buldum. Şimdi de %99 ihtimaliniz var diyince içime bi kurt düştü.

Gökhan Yaşar

Kardesim senin yaptini bende yaptim agustos gidersin dedi bi yeri arama farkli bi askerlik subesine git aybi yere gitme daha iyi bilgi alirsin ama 3 gonderiyosa kagit iste bana kagit verdiler 3 gidiceme dair bi de e devlet askerlik durum belgesi sorgulat soyle bisey yaziyomu
03.09.2019 askerlik bir ilisigi yoktur diye
E devletten bak ama srn dedigim arama subeyi git konus

Kaan

Ben tecili bozdurdum gittim muayene oldum mayıs ortasi gibi 98liyim ama kütük 2 gönderiyor du şubeyi aradim 12 15 temmuz yerin açıklanır agustosta askersun dedi bir sıkıntı çıkarmı ki

faruk çevik

ben 24 yaşında mayıs başında tecili bozdurdum.Fakat kütük 4 gösteriyor ağustos mu yoksa kasım mı giderim?

Hakan Türközü

1996 doğumluyum kütük 3.celp gönderiyor. mayıs ayında e devlet üzerinden tecilimi bozdurup askerlik başvurusu yaptım. Celp sevk tarihi için erteleme istemedim. Sistemde 03/09/2019 tarihine kadar askerlik ile bi ilişiği bulunmaz yazıyor. Ağustosta askere alırlar mı?

Mehmet

99-2 Beyler gelmeyin AMK Sıkıyorlar

Ersin KAYA

Merhabalar tecili bozdum kütükten dolayı 4. Celp çıktı ben erken gitmek için dilekçe verdim. Muhtemel sevk nisan idi o olmadı. Şuan durum belgesinde 03.09.2019 a kadar ilişiği yoktur yazıyor. Ama askeriyeye gittiğimde ağustos yoklamasında adın gözüküyor dediler. Ve ordan bir kağıt verdiler orda ise 18.07.2019 sevk tarihî yazıyor. Ne zaman gidicem hala anlayamadim hangi tarihi beklicem onu da bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Recep turunf

2 Temmuzda yer açıklanıyor. 18 Temmuz da da gidiyoruz.

faruk çevik

Merhaba dün askerlik şubesine gittim.Bana sevk yeerlerinin 4-5 temmuz gibi açıklanacağını söyledi.Fakat burada 12 temmuz görünüyor.Hangisi doğru?Bilgilendirirseniz sevinirim.İyi günler.

sadi gökpınar

banada burdan 10 temmuzda a b grubu belli olur dedıler a çıkanlar 17 19 temmuz arası giderler dedi

muhammet temtek

burdaki yazılan şey neye dayanılarak yazılıyor? inanmayın arkadaşlar MSB nin sayfasında açıklanma tarıhı 02 temmuzdan itibaren yazıyor

Karakaya

Yerin açıklanacaği 17 temmuz yazıyor (yedek subay adayiyim)kağidimda ama sürekli farklı tarihler söyleniyor birde yeni yasa gereği erken gitme filan diyorlar şimdi tam olarak ne zaman askerlik yerim belli olur ve askerliğe (yani birliğime )hangi ayda katılırken bilgilendirirseniz çok sevinirim

asım çakırca

bende de aynı durum var askerlik şube halleder mi acaba ???

Yunus Kaçman

Diyarbakır /Silvan 99 luyum ne zaman giderim

Bedirhan yesilyurt

sistem de kayıtlı sevk bilğiniz bulunmamaktadır lütfen en yakın askerlik şube sine başvurunuz dio vede askerlik durumu ilişkin tereddüt halinde
diyor bu nedir arkadaşlar

Fikret zeybek

Resmi olarak acıklandıkdan hem sonra yani 12 temmuzda bakıldında gideceğiniz yeri görüçeksiniz

Kenan

Lisans mezunları 12 Temmuz da açıklanacak.

ramazan

benim kütük 99/3 agustos gönderiyor 18 temuzda askere gidecekmiyim

Gökhan

Ne zaman başvuru yaptın

M28

İyi akşamlar
Bir konu hakkında bilgi almak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. 2018 kasım ayında askerlik muayene mi oldum ve akabinde askerlik şubeme gidip evraklarımı teslim ettim. Şubede ki memur erken sevk istediğinden şubatta gidersin dedi fakat şubat geçti çıkmadı şuan e devlette 03.09.2019 tarihine kadar askerlik ile ilgili ilişiği yoktur diyor. Acaba tecil ettirme şansım var mı bu aşamadan sonra ve eğer tecil olursa 1 yıl olarak mı yoksa daha fazla mı çıkıyor.

Yunus Kaçman

Arkadaslar askerlik yeri açıklanan varmı

Gökhan Yaşar

Amasya merkez

Yunus Kaçman

Sivas merkez

HsynVrc

Yunus kardeşim açıklandı mı?

Yunus Kaçman

Aynen açıklandı

Mustafa Ak

Ankara/Etimesgut B giden arkadaşlar Gruba Gelin https://chat.whatsapp.com/FbsJvuy97LyBBxAfFnVslZ

Seer

Nereden baktın kardeş e devletten gözükmüyor

Ts11

Bu açıklananlar ağustosun b grubunda gidecekler için mi. A grubu gidecekler ne zaman açıklanacak.

Bedirhan yeşilyurt

Kimlik bilgileri ile askerlik durumuna ilişkin tereddüt halin de altında da bu belge 6 07 2020 ye kadar gecerlidir diyo ne yapmam lazımarkadaşlar

Başa dön tuşu