376. Kısa Dönem ve Yedek Subay Askerlik Bilgi Paylaşımı

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Ağustos Celp döneminde silah altına alınacak lisans ve daha üst eğitim kurumu mezunlarının yani Kısa Dönem Er (6 ay er) ve Yedek Subay (asteğmen – 12 ay) statüsünde askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız. Kısa dönem ve yedek subay adaylarının nerede askerlik yapacakları ve sınıflarının ne olacağı 12 Temmuz 2019 tarihinde belli olacaktır.

376. Kısa Dönem ve Yedek Subay Askerlik Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar kaldı:

[wpcdt-countdown id=”1365″]

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Aşağıda bu duyuru metnine ulaşabilirsiniz…

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

376. Kısa Dönem ve Yedek Subay Ağustos celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri 12 Temmuz 2019  tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30‘da açıklanacaktır.

Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır.

Ne Zaman Teslim Olacağım?

– A grubu çıkacaklar 18-19 Temmuz 2019  tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar 4-5 Eylül tarihlerinde teslim olacaklardır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (Kısa Dönem Er, Yedek Subay, jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek?

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 376. Dönem İçin Yaptığı Duyuru Metni  – Ağustos 2019 Celbinde Silahaltına Alınacak Yedek Subay Aday Adaylarına Ait Duyuru

 1. Ağustos 2019 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Ağustos 2019 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);
 3. 2018/08 ve 2018/09’uncu grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,
 4. 31 mayıs 2019 tarihine kadar; 1983 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik

Hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.

 1. Ağustos 2019 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 mart 2019 ile 30 haziran 2019 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranların sınıflandırma işlemi yapılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.
 2. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 30 haziran 2019 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.
 3. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa), vali yardımcısı, kaymakam, diplomat, okutman, üniversite araştırma görevlisi, üniversite öğretim görevlisi, insansız hava aracı/silahlı insansız hava aracı kadrolarında görev yapan yükümlülerin mesleklerini icra ettiklerine dair belgelerini hazır bulunduracaklardır
 4. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 12 temmuz 2019 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.
 5. Seçim ve sınıflandırma sonucunda; a. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 18-19 temmuz 2019, ikinci grubu ise 04-05 eylül 2019 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
 6. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden bir iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.
 7. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

 1. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
 2. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Kısa Dönem Erlerin Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (12 Temmuz 2019) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi (asteğmen) olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Yedek Subayların Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (12 Temmuz 2019) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Celp Grubu A ve B Ne Demek

Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

(20 Nisan 2018) kısa dönem erlerin (6 ay er) ve uzun dönem asteğmenlerin (12 ay asteğmen) yani en az lisans mezunu olan kişilerin askerlik yerleri belli olacak. Askerlik yerleri açıklandığında şunları net şekilde öğrenebileceksiniz;
1) İlgi Celp döneminde askere alınıp alınmadığınızı
2) Kısa Dönem er mi yoksa Asteğmen mi olduğunuzu
3) Celp Grubu A mı yoksa Celp Grubu B mi olduğunuzu
4) Birliğinize en geç ne zaman teslim olmanız gerektiğini…
5) Acemi birliğinizin ve Usta Birliğinizin neresi olduğunu
Tüm bunlara ek olarak A grubu çıkanlar bugünden itibaren B grubu çıkanlar ise 1 Marttan itibaren sülüs kağıtlarını (askere sevk belgelerini) edevlet sitesinden veya askerlik şubesinden alabilecekler…Şimdiden herkes için hayırlısı olmasını dilerim.

Hangi Adresten Öğreneceğim Askerlik Yerimi?

https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu?asama=1

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

Bu iki adresten öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
18 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Emre yıldız

Merhaba 4 yıllık mühendislik lisans mezunuyum y.subay olarak askerliğimi yapmak istiyorum. E devlette komando olmak istiyor musunuz sorusuna hayır cevabını vermem y.subay çıkma şansını ne yönde etkiler?

cihan gül

Ağustos ayında askere gideceğim fakat 18n19 temmuzda sevk edilir ibaresinden askere temmuz ayında gideceğim mi çıkıyor ?

Emre Y.

Merhaba sol güzümde 3.50 sağda 1.50 miyop var. Lisans mezunuyum acaba bu göz dereceleri y.subay olarak zorunlu askerliğimi yapmama engel mi? Veya y.subaylık çıkma şansımı engeller mi? İlerde y.subay olmak istesem hiç bir şansım yok mu? Valla moralim bozuldu cevaplarınızı bekliyorum 🙁

Erkin

Merhaba, 3 gün önce askerlik şubesine gidip tecilimi bozdurdum ağustosta gitmeyi planlıyorum ama e devlet ten asal süreç takibi yaptığımda falan bu yazı çıkıyor: “Yükümlü olarak kaydınız bulunmadığı için askerlik yoklaması işlemlerini gerçekleştiremezsiniz.” hiç bir şekilde başvurduğuma dahil bir bilgi yok acaba bir sorun mu var yoksa normal bir durum mu?

Erkin

Yeni gördüm cevabınızı askerlik şubesine gitmedim yine aynı şeyler yazıyor. Askerlik durum belgemde de bunlar yazıyor.

“AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 30/06/2019 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İLE
İLİŞİĞİ YOKTUR.

ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR”

Askerlik şubesinden sevk öncesi hazırlığımı falan yaptım elimde kağıdımda var sadece e devlette süreç takibi asal yoklama gibi kısımlar yükümlü olarak kaydınız bulunmuyor yazıyor.

Alii

Merhaba, şubeye giderek mayısta tecilimi bozdum ağustos celbinde gideceğim söylendi. Sevk öncesi işlemlerimi de yaptılar. Şuan e devletten baktığımda ise asal yoklama süreç takibinde yoklama, aile hekimi muayene ve şube işlemleri tamamlanmadı diye bir ibare var. Askerlik durum belgesine baktığımda ise sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. Elimdeki belgede 18.07.2019 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor e devlette ise 30.06.2019 yazıyor. İşlemlerimde bir sıkıntı var mı acaba. Teşekkürler.

Erkin

Bendede tam olarak aynı şeyler yazıyor sıkıntı yoktur bence

Osman

Aynı durumdayız üstad .
Bugün gittim şubeye 12 temmuz da açıklanacakmış . Çıkmazsa bir dahaki celp dönemini bekleyin dediler

Kudretce

Merhabalar, Yurtdışında Uçak ve Roket mühendisliğini bitirdim ve Türkiyede denkliğimi Uçak Mühendisi olarak aldım. 2019 Ağustos celbinde askere gidiyorum ve yedek subay olmak istiyorum.

1-Yeni askerlik sisteminin bize bir farklı olurmu Yedek subay çıkma şansı açısından ?
2-Boy kilo vs oranım tam olarak tutmuyor. 173 boyundayım 81 Kiloyum. Yedek subaylıkta 173 boy için max 78 kg olmak gerek gibi bi liste var. Bu net olarak yedek subay olma şansımı ortadan kaldırırmı ?

ünal

Birliğe kaçında teslim olunacak, malum öğretmen olanlar kpss girecek 28 temmuzda

Kamill

21inde teslim tarihi diyor ne yapacaz sınav kalıyor

Bozkurt

Merhaba,20 ve 21 Temmuz da kpss var.Napcam ben şimdi?

Muhammed Furkan ÖZKAN

Askere Asteğmen olarak gideceğim. Eğitim süresince akıllı telefon kullanma hakkına sahip miyiz?

Başa dön tuşu