Tek Tip Askerlik Düzenlemesinin Detayları 2019

Bildiğiniz üzere son günlerde tek tip askerlik konusu gündemde. Resmi kaynaklar bu konuda ser veriyor sır vermiyor. Hal böyle olunca da tek tip askerlik düzenlemesinin detayları konusunda herkes kulaktan kulağa farklı bilgiler aktarıyor. İşin özü şu aşamada tek tip askerlik konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Henüz bir mevzuat yayımlanmadı fakat tek tip askerliğe geçiş için Milli Savunma Bakanlığı bir taslak üzerinde ciddi anlamda çalışıyor. Geçtiğimiz ay Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar hükumet yetkililerine ve cumhurbaşkanına tek tip askerlik düzenlemesinin taslağı hakkında bilgi verdi fakat hükumet bu taslağı yeterli bulmadı ve taslak üzerinde yeniden çalışma yapılmasını talep etti. Şu anda Milli Savunma Bakanlığı bu taslağı yeniden düzenliyor, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile değerlendirmeler yapıyor ve taslağa son şeklini vermek için uğraşıyorlar.

Tek Tip Askerlik Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Şunu net olarak belirtmekte fayda var. Bu kanun öyle yada böyle çıkacak çünkü her yıl 700 000 kişi askerlik çağına giriyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin asker ihtiyacı ise her yıl 400 000 kişi. Yani bu durumda her yıl 300 000 kişilik bir yığılma söz konusu oluyor. Zaten bu kanun da bu yığılmayı önlemek için hazırlanıyor. Kanunun tahminen yerel seçimlerden 1 ay sonra çıkabileceğini düşünüyorum.

Tek Tip Askerlik Düzenlemesinin Detayları

Tek tip askerlikte bedelli askerlik, 3 aylık, 6 aylık ve 12 aylık askerlik olacak. Tek tip askerlik düzenlemesinde temel askerlik herkes için zorunlu olacak. Askerlik çağına giren herkes 1 aylık temel askerliği mecburen yapacak. İster bedelli ister 12 aylık askerlik olsun herkes temel askerlik eğitimine katılacak.

Bedelli askerlik kalıcı hale getirilecek. Yani bedelli askerlik yapmak isteyenler bedelli için kanun çıkmasını beklemeyecek. Kişi bedelli askerlik yapmak isterse hemen bedelliye başvurup bedelli askerlikten faydalanabilecek. Bedelli askerlikte yaş sınırı kaldırılacak. Bedelli askerlik ücreti o yılki subay maaşına endekslenecek. Subay maaşı arttıkça bedelli askerlik ücreti de artacak.

Tek Tip Askerlikte Lisans Mezunlarının Durumu Ne Olacak?

Lisans mezunları isterse 1 aylık temel eğitime katıldıktan sonra bedelli askerlik yapabilecek. Bedeli ödeyip askerliği bitirecek. İsterlerse kısa dönem er olarak askerliğe devam edecek ve kısa dönem er olarak 3 ay, 6 ay, 9 ay askerlik yapacak. Buradaki ay farkını ise mezun olunan lisans bölümü belirleyecek. Mesela doktor 9 ay askerlik yapar. Mühendis 3 ay askerlik yapar gibi düzenleme yapılacak. Diplomaya göre kişinin askerlik yapacağı süre belirlenecek. Lisans ve üstü eğitim kurumundan mezun olanlar isterlerse de yedek subay olarak askerlik yapacaklar. Yedek subay olarak askerlik yapanlardan kamutanı tarafından başarılı diye onay alanlar sözleşmeli subay olarak TSK bünyesine katılacak ve subay olarak Türk Silahlı Kuvvetlerine katılmış olacak. Bu sayede subay ihtiyacı giderilmiş olacak.

Tek Tip Askerlikte Lisans Mezunu Olmayanların Durumu Ne Olacak?

Lisans ve üstü eğitim mezunu olmayan yani lise, ortaokul ve ilkokul mezunu olanlar ya 12 ay askerlik yapacak ya da 1 ay temel askerlik eğitimi yapıp sonra bedelli askerlikten faydalanarak terhis olacaklar. Lise mezunları için 9-12 aylık askerlik süresi lisans mezunları için ise 6 aylık askerlik süresi üzerinde duruluyor.

Tek Tip Askerlik Hakkında Genel Değerlendirme

Değerli arkadaşlar. Tek tip askerlik düzenlemesi henün yasalaşmadı. Henüz net bir bilgi yok. Kanun çıktığında detaylar belli olacak ama yukarıda yer alan bilgiler en yetkili makamlar tarafından dile getirilen bilgilerdir. Son durum bu şekildedir. Kanun çıktığında sizleri detaylı olarak bilgilendireceğiz. Bilginize.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
5 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mevlüt Orhan

Aşırı karışık bir sistem olmuş.Şimdi ben 3 hafta sonra yolcuyum ve kaç ay kalacağımı bilmiyorum 🙂 Şaka gibi.Hani atamam olsa veya düğünüm olsa her şeyi ertelemek zorunda kalacağım.Bu sistemler en az 1 yıl öncesinden duyurulması gerekiyor aslında ve millet ona göre takvim belirlemeli ama nerde 🙁

Tolga

merhabalar azami okul süremi doldurduğum için okul kaydımı silmiş ve şuanda 2019 sonuna kadar tecilim var.(2 sene tecilli idi, tekrar tecil ettirdim)öğrenciliğim bittiği için tecil bozulucak. tekrar nasıl tecili devam ettire bilirim lütfen akıl verir misiniz, teşekkürler.

hakan

Bir tarafınla dinlemişsin Sayın MSB Hulusi Akar’ı bir tarafınla dinlemişsin ki tabloyla çıktı anlattı halen burada insanları yanıltıyorsun yazını paylaşıyorum senin yazın ((ortaokul ve ilkokul mezunu olanlar ya 12 ay askerlik yapacak ya da 1 ay temel askerlik eğitimi yapıp sonra bedelli askerlikten faydalanarak terhis olacaklar)) külliyen yalan askerlik org diye site açıp insanları yanıltmak ayıptır ve bil yada hiç koyma sitene orta okul ilkokul mezunları yani lisans altı olanlar 1 ay eğitim alacak sonra 5 ay kıta görevi yapacak toplam 6 ay bu 6 ay dolduğu zaman yani 1 ay örnek eğitim bitti kıta görevi de yaptı 5 ay 6.ay kalmak istiyorsa eğer kendi isteği ile de değil komutanları memnun ise ben kalmak istiyorum diyorsa 6 ay daha askerlik yapacak bu 6 ay maaşlı olacak lakin en önemli yeri burası seninde insanları yanılttığın ki hemen değiştir bu 5.ay kıta görevi bittiğinde kalmak istemez ise terhis olacak zaten profesyonel askerlik sistemine geçiş olduğu için herkese 12 ay yaptırma gibi amaçları yok düzelt hemen insanların aklını karıştırma

ÖmerHbrveren

2 yıllık MYO Aşçılık bölümü mezunuyum. 04/07/2019 yani bugün itibariyle tecilimi bozdurup başvuru yapsam Kasım celbi için yedek astsubay olabilir miyim?

Başa dön tuşu