Askerlik İşlemleri Kütüğe Göre mi İkametgah Adresine Göre mi Yapılır?

Askerlik işlemleri yaptırmayı düşünen bir çok kişi işlemlerini yaptırırken askerlikle ilgili işlemlerinin kütüğe göre mi yoksa ikametgah adresine göre mi yapıldığını merak ediyor. Şunu net bir şekilde söyleyebiliriz ki askerlikle ilgili tüm işlemlerde sizin kütük adresinize göre işlem yapılır. Sizin ikametgah adresinin askerlik iş ve işlemlerinde hiç bir değeri ve önemi yoktur.

Askerlik Yol İzni Memlekete Göre Mi İkametgah Adresine Göre mi Belirlenir?

Askerde izne giderken km hesabına göre er ve erbaşlara yol izni verilmektedir. Yol izni belirlenirken sizin ikametgah adresinizin hiç önemi yoktur. Sizin memleketiniz (kütük: kimlikte yazan adres bilgileri) neresi ise ona göre izin belirlenir. Diyelim ki sizin memleketiniz Kars. Sizin ikametgah adresiniz de İstanbul. Askerliği de Edirne de yaptığınızı düşünün. Bu durumda size Edirne – İstanbul için değil Edirne Kars için yol izni verilir. Yani sizin nereye gideceğinize bakılmaz. Sizin ikametgah adresinize bakılır.

Askerlik Celp Tespiti Memlekete Göre Mi İkametgah Adresine Göre mi Belirlenir?

1 Ocak itibariyle 20 yaşından gün almaya başlayan kişiler 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre askere alınır. 20 Yaşına yeni giren kişiler eğitim, sağlık gibi sebeplerle askerliğini tecil ettirmezler ise o sene askere alınırlar. Bu alım işlemi de kişinin kütüğüne göre yapılır. Yani 20 yaşındaki kişilerin tamamı aynı anda askere alınmaz. Kütükte yer alan adres bilgilerindeki İl ve İlçeye göre sizin celp döneminiz belirlenir. İkametgah adresinize göre değil Kütük adresinize göre size celp bildirimi yapılır. Kişi kütük adresine göre Şubat, Mayıs, Ağustos yada Kasım celp dönemlerinden birinde askere alınır.

İstediğim Zaman Askere Gidebilir miyim?

İstediğiniz zaman askere alımınız yapılmaz. Kişiler Şubat, Mayıs, Ağustos yada Kasım celp dönemlerinden birinde askere gidebilir. Hemen başvuru yaptım, hemen askere gideyim durumu maalesef yok. Askere gitmeden en az 2 ay önce askere gitmek için başvuru yapmanız gerekiyor. Sizinle ilgili işlemler o sürede yapılıyor ve celp dönemlerinden birinde askere alımınız yapılıyor.

Tecilli olan ve tecil bozdurarak askere gitmek isteyen kişiler için başvuru tarihleri şu şekildedir :
Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Bahattin Ünal

Konya 2000 doğumluyum İzmirde ikamet ediyorum nerede muayene olmam gerekiyor

Üzeyir demir

Lütfen mesajıımın cevapinı bekliyorum

Üzeyir demir

İyi akşamlar ben muyne oldumda erken sevk talebinde bulundum ne zaman belli olur e devlet en ne yapmam gerekiyor çıkar e devlet en yoksa e devlet en beli olmuyor mu şubeyimi arıyoruz bide askerlik durum belgesi de 01.02 2020 tarihine kadar askerlik ile ilişkisi yoktur yani gideceğim tarih 2020 Şubat mı oluyor? Lütfen cevap çok önemli rica ediyorum ?

Ismet comert

1997 dogumluyum tecilimi bozdurdum 09 07 2019 da
Ama kutuge gore mayis diyor 11 aymi bekliyecem ben askere gitmem icin yoksa kasim ayi celp donemine gidebilirmiyim

Mehmet Can

25 07 2000 Mersin doğumluyum ve Mersin’de yaşıyorum. Askerliğimi şuan tecil ettirebilir miyim ?

Okan erbişim

Kırşehir mucur kütüğe bağlıyım askerlik nereye çıkar

Osman demirbağ

Ben elazığı Palu ilçesinde ikametgah ediyorum doğum yeride Palu askerlik şubemde Palu şubesi elazığa göremi hesaplanır yoksa paluya yani İLE mi İlçeyemi

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu