99/2 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Mayıs Celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Askerlik yerleri 12 Nisan 2019 tarihinde açıklanacaktır. 99/2 Tertip Olarak Askere Gideceklerin Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar süre kaldı:

[wpcdt-countdown id=”1250″]

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri 12 Nisan 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 98/1 Tertipler (2018 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

ŞUBAT 2018 ER CELBİNDE SİLÂH ALTINA ALINACAK YÜKÜMLÜLERE AİT TRT DUYURUSU

 1. Şubat 2018 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2018 er celp döneminde;
 3. 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2018 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2018 olmadığı halde, şubat 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 12 ocak 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2018 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 12 ocak – 31 ocak 2018,

(2) e-devlet üzerinden 12 – 25 ocak 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 13 mart 2018,

(2) e-devlet üzerinden 01 – 08 mart 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 31 ocak 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 13 mart 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
40 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet turan

Merhabalar ben 99 doğumluyum , Erzurum Köprüköy doğumlu yeri . Şimdi e devlette ; 04.05.2019 yazıyor bugün geldi bu yazi, Mayıs’ta mi gideceğim acaba

fatih

mayısta gitmiceksin memleketin kaç gönderiyorsa one göre gidiceksin

Yardımınız lazım

İyi günler ben lisans mezunuyum imalat mühendisliğini bitirdim yani geçici diplomam elimde kardeşim sorum şu ben askeri şubeye gidip başvursam askere mayısta gitmek için benim mayısta askere alınma olasılığım nedir ve yedek subay olma olasılığım nedir. YDS yok ort. 2.80 bilgileriniz için teşekkür ederim

Komando

Çıkmaz en az 3. Ört lazım

CEVAP

Kesin bilgimidir ort. daha düşük kişiler kabul edildi uzun döneme bedelli yapan çok hiçmi etkisi olmayacak çıkması yönünde kardeşm

Okan

99/2 ne zaman aciklanir

Barış

KARDESİM 99/2 LER NİSAN DA ACIKLANIYOR NUFUSA KAYITLI OLDUGUN İL VE İLÇENE BAK HANGİ AY OLARAK GİTTİGİNİ GÖRÜRSÜN

furkan bayrak

12 nisan da yerler beli oluyor

laz

İyi günler
04-05-2019 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur diyor. Bundan önce ise 31-01-2019 tarihine kadar yazıyordu neden değişmiş olabilir bir bilginiz var mı acaba.

Sinop

Benimde öyle yazıyor öncede 31.01.2019 yazıyordu celp tercihi yapmıştım ben mayısı birinci sıraya koymuştum ama şubeden seçtiğin gibi olmaz yaşıtlarınla subatta gidersin demişlerdi halbuki yerim açıklanmadı sonra tekrar sordum şubeye celp tercih yapmışsın ondan yerin çıkmamış dediler yani inşallah mayısta giderim artık. Benim abim askerde şuanda ondan dolayı bekleme durumum olurmu

hakan

mayıs ta gideceğim dair bi belge verdiler bana bende mayıs da gitmek istiyorum ama belgede muhtemel sevk belgesi yazıyor kütüğümde ağustos gönderiyor internettden baktım mayısda gidermiyim ?

Halit bircan

30/08/99 doğumluyum abiler kardeşler muaynemi oldum bana 02/05/19 teslimsin dediler yolladılar sülüsümü ne zaman almaya gidin biraz bilgi verin şimdiden teşekkürler

EMİN AKÇİÇEK

Kardeşim 12 NİSAN DA YERİN ACIKLANIR 15 NİSAN DA GİDER SÜLÜSÜNÜ ALIRSIN BENDE 2 KALKIYORUM ZATEN

cihat karatas

nisan 12 sine belli oluyor galiba kardeşim

o nur aydın

merhablar bana kasım da gideceksin dediler 99 doğumluyum ama mayısta da gidebilirsin tam belli olmaz dediler mayısta gitmek istiyorum bende zaten de mayısta gitme olsağım kaçtır ?

abdullah ceylan

brocum nereye bağlıysan askeri şubene git bligi al köyün kaç yolluyorsa ona göre gidersin

BİLGİN ECE

bana da öyle dediler ama mayısta gidebilirsin dedi

Faruk akbal

Ya bende muane oldum ama internette. Baktığımda kutumgum 2gosteriyor bende aradım şubeyi 3gidicen diyor

emin akçiçek

Beyler yerler acıklandı 05537743336 sivas merkez 5 tugay komutanlığı

Sinop

Benim de sivas merkez

Alper Culfa

İskenderun Deniz Er Eğtim Alayı Olan Var mı

azad yakar

Var kardeşim memlket nere

Alper Culfa

Ardahan

zeki zeytineli

beyler açıklandığını söylüyorsunuz ama bende herhangi birşey çıkmıyor

Onur kenar

manisa alaşehir varmı ? 😀

mehmet demirkaya

Hava Er Eğitim Tugay Komutanlığı/Kütahya/Kütahya Merkez düşen varmı ? 5313136434

Özgür Baş

Amasya-Merkez Varmı Düşen

Lnlbıbıovoy

Bilecik söğüt varmıdır bana ora çıktı

Umut Atak

Tokat/Merkez Düşen Var Mı Ben Tokat Merkez Düstum
05550210173 13 Haziranda Sevk Tarihi

Umut Atak

Tokat Merkez Düştüm

mert

Hayırlı günler,
2018 Kasım ayında muayenemi oldum ve E-Devlette askerlik durum belgesi sorgulama kısımında sürekli tarihi ileri atıyor, ve şuan ki tarih 21.05.2019 tarihine kadar askerlik ile ilişiğiniz yoktur diyor. Bunu ilk defa gördüm acaba ne anlama geliyor ve mayıs celbi için B grubu gideceklerin yerleri hangi tarihte açıklanıyor. Bilgi vermeniz mümkün mü?
Bu arada erteleme nedeni yazan kısımda sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor.

mert

Normalde durum sorgulamasında belirttikleri tarihe son 10-15 gün kala ileri tarihe atıyordu fakat bu sefer bir değişiklik olmadı. Şubeden bana şubat ayında gidebilirsiniz demişlerdi erken sevk istediğiniz için fakat şubat ayında çıkmadı sormaya gittiğimde ise ankaradan izin çıkmadığını söylediler. Askere gitmeyi cani gönülden istiyorum fakat bir şeylerin net olmaması beni çok huzursuz ediyor yaklaşık 5 aydır işsizim bu yüzden.

Üzeyir demir

Mrba sen erken sevk isediginde kaç gün sonra sormaya gitin

ÖmerHbrveren

2 yıllık MYO Aşçılık bölümü mezunuyum. 04/07/2019 yani bugün itibariyle tecilimi bozdurup başvuru yapsam Kasım celbi için yedek astsubay olabilir miyim?

Üzeyir demir

Mrba çok acil bi sorum var sorabilirmiyim lütfen cevap

Başa dön tuşu