Tecil Bozdurmadan Muayene Olabilir miyim?

Ziyaretçilerimizin en çok merak ettiği şeylerden biri de tecili bozdurmadan askerlik muayenesi olup olunamadığı konusudur. Bu sorunun cevabına ulaşabilmek için öncelikle askerlik yoklama ve muayene işlemlerinin hangi prosedürlere tabi olduğuna bakmamız gerekiyor.

Tecil Bozdurmadan Muayene Olabilir miyim?

Bir kişinin yoklama ve muayene işlemlerini yapabilmesi için ilk şart tecil bozdurma işlemidir. Yani bir kişi eğer yoklama işlemlerini yaptırmak istiyorsa yada muayene olmak istiyorsa ilk başta tecilini bozdurması gerekmektedir. Yani “ben tecili bozdurmak istiyorum. Askere gitmek istiyorum” diye işlem yapmadan önce muayene olamazsınız. Tecil bozdurmadan kesinlikle muayene olamazsınız. Eğer muayene olmak istiyorsanız tecil bozdurma işlemi yapmanız şart.

Muayene Olduktan Sonra Askerliği Yeniden Tecil Edebilir miyim?

Diyelim ki tecil hakkınız var ve tecillisiniz. Yoklama işlemlerini yaptırmak için tecili bozdurdunuz ve muayene oldunuz. Askere gidecek gibi işlem yaptırdınız. Sizi muayene ettiler ve size “askere elverişlidir” raporu verdiler. Siz de sonra o dönem askere gitmek istemediniz. O durumda siz bir defaya mahsus olmak üzere “pardon. ben pişman oldum. Askerliği yeniden tecil etmek istiyorum. Bozdurduğum tecil hakkımı geri kullanmak istiyorum. Askerliğimi yeniden tecil edin” diyebiliyorsunuz. Eğer tecil hakkınız var ise askerlik yeriniz açıklansa dahi bir defaya mahsus olmak üzere “pardon. Ben pişman oldum. Şimdi askere gitmeyeceğim. Askerliğimi geri tecil edin” diyebiliyorsunuz.

Bozdurulan Tecil Geri Alınabiliyor mu?

Eğer muayene olmak istiyorsunuz fakat tecil bozdurmaktan da korkuyorsanız o zaman ilk başta tecil bozdurmak zorundasınız. Tecili bozduracak ve sonra muayene olacaksınız. Muayene sonrasında siz isterseniz askerliği tecil hakkınızla yeniden tecil edebiliyorsunuz. Yani tecil bozup sonra o bozduğunuz tecil hakkını geri talep edebiliyorsunuz. Hiç bir sorun yaşamadan askerliğiniz geri tecil ediliyor. Bozdurulan tecil askerlik yapacağınız yer belli olsa dahi askerlik sınıfınız belli olsa dahi yeniden eski haline getirilebiliyor. Yani yeniden tecil ettirebilirsiniz askerliği. Tecil hakkınız olduğu sürece tecil bozdurup sonra tecili bir defaya mahsus olmak üzere geri alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Dostuoğlu

ben askerliğimi tecil ettirdim üniversite bittikten sonra.Bunun için de sağlık raporu istendi.Sağlık raporumu doktor sisteme girdi.Tecilim yapıldı.Ancak ben askere gitmek için geri bozdurdum tecilimi.Mayısta askere gitmek için.İşlemim yapıldı.Bana ordaki görevli ”Sağlık raporun sistemde var gerek yok bir daha doktora gitmene” dedi.Edevletten baktığımda ”Sınıf ve tertibat bekliyor”yazıyor.Oldu mu acaba?

onur şan

lisans mezunuyum 2 yıllık tecil hakkım 10/08/2019 da bitiyor. örneğin 22/05/2019 tecilimi bozdurup muayene olsam sonrada tekrar tecil ettimek istiyorum diyebilir miyim? Oluyorsa ne kadar süre tecil ettirebileceğimi nasıl hesaplanıyor?

ibrahim özden

İyi günler.Ben üniversiteyi yeni bitirdim,okuduğum için 31/12/2020 ye kadar tecil hakkım vardı.Ben e devlete girip tecili bozduruyum dedim bana herhangi bir soru gelmedi yani(Askeriğinizi erteletmek istiyor musunuz gibi) ama çıktıya girdiğimde askerliğinizi ertelemek istiyor musunuz:hayır yazıyo.Şimdi ben tecil bozdurdum mu ?

Burak Özel

Merhaba ben üniversite öğrenimim devam ederken 24 mayısda tecil bozdurdum muayene oldum daha sonra 30 mayısda tekrar tecil ettirdim. Bu aradada 26 mayısda sınava girdim ve yeni açıklandı 4 yıllık mezun oldum. Bugun şubeye gittim tekrar başvuru yapmak için ama şubeden yardımcı olmadılar bana,temmuzun sonuna kadar bekle dediler .E-devletten yoklama başvurusu yapmam gerekiyormus ve tekrar muayene olmam lazımmış. Bunların hepsi okey ama E-devlette yoklama başvurusu yapamıyorum.Askerlik basvurunuz tamamlanmıstır yazıyor.Askerlik durum belgesinde 2020 sonuna kadar tecilli gözüküyorum. ama okul bitti mezunum 4 yıllık. Nasıl bir yol izlemeliyim. Yardımcı olurmusunuz?

Burak GNÇ

burak adaş nasıl yaptın bende muayene oldum tecili uzattım ağustosta da kasım celbı ıle gıtmek ıcın basvuru yapıcam tekrar muayene edecekler mı ?

Mehmet teski

Merhaba ya ben tecil vermek için askerlik şubesine gitim bana sen açık öğretim orta okulundan liseye geçtiğin için kaydın olmuyor orta okulu örgün okumak zorundaydın diyordu

Arif kişi

merhaba tansiyondan erteleme aldım. Fakat başka bir hastaneden elverişlidir raporu aldım
E devlet üzerinden iptal ettirmek için askerlik şubeye gidiniz yazıyor.
erteleme işlemini iptal ettirebilir miyim ?

Hasan

Merhaba arkadaşlar
Ağustos 2020 de 4 yıllık üniversiteden mezun oldum.2022’ye kadar tecil hakkım vardı.İş bulamadığım için tecilimi bozdum, 20 Nisan’da gideceğim yer belli olacak.Ancak karşıma bir iş fırsatı çıktı ve işe başladım.Tekrar tecil ettirebilir miyim?

Burak Bavlı

31.12.2021 tarihinde tecil hakkım doluyor ve şuanda aday memurum acaba belli bir süre askerliği yine erteleyebilir miyim

Yusuf aydın

31.12.2022 tarinde iptal ettiğim tecil süresi bitiyor muayene mi geçen sene mayıs ayında yaptırdım bir türlü celp gelmiyor sürekli erteleme uzuyor tecili ikinci kez iptal ettim artık bir an once gitmek istiyorum ne yapmalıyım

Başa dön tuşu