374. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Şubat Celp döneminde silah altına alınacak lisans ve daha üst eğitim kurumu mezunlarının yani Kısa Dönem Er (6 ay er) ve Yedek Subay (asteğmen – 12 ay) statüsünde askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

374. Kısa Dönem ve Yedek Subay Askerlik Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar kaldı:

[wpcdt-countdown id=”1139″]

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Aşağıda bu duyuru metnine ulaşabilirsiniz…

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

374. Kısa Dönem ve Yedek Subay Şubat celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri 18 Ocak 2019 tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30‘da açıklanacaktır.

Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır.

Ne Zaman Teslim Olacağım?

– A grubu çıkacaklar 30 ocak-01 şubat 2019 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar 13-14 mart 2019 teslim olacaklardır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (Kısa Dönem Er, Yedek Subay, jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek?

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 374. Dönem İçin Yaptığı Duyuru Metni (Lütfen Dikkatlice Okuyunuz. Resmi Duyurudur)

Şubat 2019 Celbinde Silahaltına Alınacak Yedek Subay Aday Adaylarına Ait Duyuru

 1. Şubat 2019 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2019 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);
 3. 2018/01, 2018/02, 2018/03 ve 2018/04’üncü grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,
 4. 30 kasım 2018 tarihine kadar; 1982 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.
 5. Şubat 2019 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 eylül 2018 ile 31 aralık 2018 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranların sınıflandırma işlemi yapılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.
 6. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 31 aralık 2018 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.
 7. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa), vali yardımcısı, kaymakam, diplomat, okutman, üniversite araştırma görevlisi, üniversite öğretim görevlisi, insansız hava aracı/silahlı insansız hava aracı kadrolarında görev yapan yükümlülerin mesleklerini icra ettiklerine dair belgelerini hazır bulunduracaklardır
 8. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 18 ocak 2019 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır. 7. Seçim ve sınıflandırma sonucunda; a. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 30 ocak-01 şubat 2019, ikinci grubu ise 13-14 mart 2019 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
 9. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden bir iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.
 10. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

 1. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
 2. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
 3. Yükümlüler bu duyuru metnine www.asal.msb.gov.tr internet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.

Kısa Dönem Erlerin Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (18 Ocak 2019) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi (asteğmen) olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Yedek Subayların Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (18 Ocak 2019) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Celp Grubu A ve B Ne Demek

Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

(20 Nisan 2018) kısa dönem erlerin (6 ay er) ve uzun dönem asteğmenlerin (12 ay asteğmen) yani en az lisans mezunu olan kişilerin askerlik yerleri belli olacak. Askerlik yerleri açıklandığında şunları net şekilde öğrenebileceksiniz;
1) İlgi Celp döneminde askere alınıp alınmadığınızı
2) Kısa Dönem er mi yoksa Asteğmen mi olduğunuzu
3) Celp Grubu A mı yoksa Celp Grubu B mi olduğunuzu
4) Birliğinize en geç ne zaman teslim olmanız gerektiğini…
5) Acemi birliğinizin ve Usta Birliğinizin neresi olduğunu
Tüm bunlara ek olarak A grubu çıkanlar bugünden itibaren B grubu çıkanlar ise 1 Marttan itibaren sülüs kağıtlarını (askere sevk belgelerini) edevlet sitesinden veya askerlik şubesinden alabilecekler…Şimdiden herkes için hayırlısı olmasını dilerim.

Hangi Adresten Öğreneceğim Askerlik Yerimi?

https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu?asama=1

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

Bu iki adresten öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
26 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa turgut

İyi günler benim tecilim 31.12.2018 tarihinde bitiyor ve ben ceza yemiştim kacaktan tecil ettirdigim için askerlik şubesi hemen gidersin doğru mu

sabırsız

merhaba hocam subat ayında askere gidicim uzun dönem çıkmasını çok istiyorum
bölüm matematik çıkma ihtimali varmı acaba. neye göre belirleniyor

berke

Merhaba. İnşaat mühendisiyim. Uzun dönem yapmak istiyorum sizce şansım nedir ? (yedek subaylığa başvurdum)

Freeloader

Merhabalar. Bu hafta içinde tecil bozduracağım. 2 sorum olacak.

1-Şubat celbine yetişir miyim?

2-Psikoloji mezunuyum ve askerliğimi asteğmen olarak yapmak istiyorum fakat yeni askeri sistem birkaç ay içinde çıkacak gibi söylentiler var. Eğer şubata yetişebilirsem sistem değişir mi? Değişirse yedek subay olarak devam eder miyim?Bir bilginiz var mı bu konu hakkında. Teşekkürler.

Yiğit Samet

hocam lise mezunu uzun dönemlerinde mi 15 gün sonra açıklanacak bide eylül ortası gibi bozdurdum tecilimi şubat celbine alınırmıyım.

MHS

Hayırlı çalışmalar, ben inşaat mühendisliği mezunuyum, boy 1.80 kilo 68 uzun dönem + komando işaretledim, bu arada göğüs hastalıkları ve kardiyolojide bütün testlerden geçtim hepsi askerliğe elverişlidir yazısı ile şubeye yolladı, şubedeki arkadaş ise şubatta askersin dedi. Benim uzun dönem çıkma olasılığı nedir acaba ? Ayrıca şubedeki arkadaş şubatın ilk haftası git teslim ol dedi acaba bu kesin konuşmayı bana neden yapmış olabilir ?

kerim

merhaba,
iş yerime 22 Ocak tarihinde işten ayrılacağımı bildirdim. İkinci grup çıkarsam sülüs kağıdımı 1 martta alabileceğim söylenmiş. 2. grup çıkarsam tazminat alabilir miyim? Tazminatımı alabilmek için ne yapabilirim?

samed

patrona lok lok yap .

MID

İİBF mezunuyum, tecilimi bozdururken uzun döneme de başvurdum; YDS puanım 78, bunun belgesini başvuruya da ekledim. Fakat İİBF mezunlarının uzun dönem askerlik için pek tercih edilmediğini duydum. Siz ne düşünüyorsunuz, Şubat celbi için bana uzun dönem çıkma ihtimali var mıdır?

samed

bedelli yap bence ben bedelli yaptım simdi uzun dönem yapcam. oda kesmezse öğretmen olcam

Mehmet Tavacı

Elinize sağlık çok bilgilendirici bir yazı olmuş, ancak geri sayım sayıcı 2 gün hatalı gösteriyor.
Cuma’yı iple çekiyorum inşallah uzun dönem çıkar.

mühendis bey

Merhaba Arkadaşlar,

Tecilimi bozdurdum şubat celp dönemi için askerlik yerleri ne zaman açıklanacak ?
Birde uzun dönem yada kısa dönem çıkabilir bu duruma göre askerliği tekrardan tecil ettirebilir miyim? 12.06.2019 kadar tecilim vardı.

Teşekkürler.

Mevlüt Orhan

Arkadaşlar ben şubat celbi için tecil bozdum.Askerlik şubesinden bana 19 ocakta açıklanacaj dedi ama bazı kişiler 15 ocakta yerleri belli olmuş.Bu 15 ocakta belli olanlar lisans mezunu olmayanlar mı ? Ben kısa dönem için bekliyorum,yedek subaylığa başvurmamıştım.

Serhat DEMİRTÜRK

Aynen kısa dönem ve asteğmenler bugün açıklanıyor

oğuz altun

Kardeşim merhaba sayende askerlik konusunda bütün sorularımıza cevap bulabiliyoruz. Benim kişisel bir sorum olacaktı; maliye bölümü mezunuyum ortalamam 3.85 yedek subaylık sence gelir mi? Teşekkürler.

samed

3.86 olsa olurdu Sende yorumda bulun…

ali toprak

hocam uzun dönem gidecektim aralık ayında tecilimi bozdurdum muaynemi oldum 31.01.2019 tarihine kadar sakınca yoktur sınıf ve tertibat bekliyor diyor er sınıflandırma sonucu sevk başvurusundada bulunamadı diyor mayıs döneminemi kaldım demek bu teşekkürler 31.01.2019 yazısı değişir herhalde mayısa kaldıysam demi

Furkan Yıldırım

Sayaç doğrumu

erhannn

arkadaşlar askerlik şubesini aradım yerler açıklandı dedi edevlete bizden önce açıklanıyor dedi şu anda e devletde açıklandı mı? açıklandıysa b grubuna kaldım demek ki.

Mevlüt Orhan

Arkadaşlar yerler açıklanmış.Bana eğitim ve esas birlik olarak Samsun, kısa dönem çıkmış.2. celp olarak 14 martta teslim olacam 🙂 Herkese şimdiden hayırlı teskereler.

Ali Veli

Normalde 31 Aralık 2019’a kadar tecilim varken ve en geç Kasım 2019 Celbi ile askere alınmam gerekirken askere erken gitmek istediğimi belirtip Şubat Celbine aldırdım askerliği. Şu an edevlette sülüsüm çıkmış durumda ancak sınıflandırmam KD. Yeni sistemde Yedek Subay olma şansımı denemek için askerliği ertelemek istiyorum, böyle bir şey mümkün mü?

ÖmerHbrveren

2 yıllık MYO Aşçılık bölümü mezunuyum. 04/07/2019 yani bugün itibariyle tecilimi bozdurup başvuru yapsam Kasım celbi için yedek astsubay olabilir miyim?

Başa dön tuşu