FMF Hastaları Askerlik Yapabilir Mi?

FMF hastalığı yani Ailevi Akdeniz ateşi genetik bir hastalıktır. MEFV geninin mutasyona uğraması neticesinde bu hastalık oluşur. Bu hastalık kalıtsal bir hastalıktır ve anneden ve babadan çocuklarına geçtiği bilinmektedir. Anne ve babası taşıyıcı olan çocukların FMF hastalığına yakalanma ihtimali % 25’tir. Bu hastalık genellikle akdeniz havzasıyla ilişkilendirilmektedir ve bu nedenle de adı Ailevi Akdeniz Ateşi olarak bilinmektedir. Bu yazımızda sizlere FMF hastalığı olanların askerlik yapıp yapamayacakları bilgisini paylaşacağım.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre bir kişi tam sağlam olmadan askere alınamaz. Bir kişinin askere alımının yapılabilmesi için kişinin Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerinde tanımlanan kriterleri sağlaması gerekir. Örneğin kişinin boyu 180 cm ve kilosu 135 kilogram ise bu kişi askere alınamaz. Bir kişinin boyu 150 santimetreden küçük ise askere alınamaz…Bu örnekler çoğaltılabilir. Bu yazımızda da FMF hastalığı konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hangi hükümleri içeriyor ona bakacağız.

Mevzuata Göre Kimler Askerlikten Muaf Olabilir?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde tüm hastalıklar listelenmiştir. Bu hastalıklar  Hastalık ve Arızalar Listesi olarak tanımlanmıştır ve hangi hastalıklara sahip olanların askerlik yapabileceği hangi hastalığa sahip olanların askerlikten muaf tutulacağı açıkça bu  Hastalık ve Arızalar Listesinde belirtilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde şöyle denilmektedir;

a) Askerliğe elverişli olanlar: Sağlık yetenekleri bakımından hiçbir hastalık ve arızası bulunmayanlar ile hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin (A) dilimlerine girenlerdir.
b) Askerliğe elverişli olmayanlar: Hastalık ve arızaları, Hastalık ve Arızalar Listesinin (B) ve (D) dilimlerine girenlerdir.

Yukarıdan anlaşılacağı üzere eğer kişi hastalıklar diliminin (A) bendine giriyor ise kişi askerlik yapabilir ve askerliğe elverişlidir demektir. Fakat kişi Hastalık ve Arızalar Listesinin (B) ve (D) dilimine giriyor ise o zaman kişi askerlik yapamaz ve askerlikten muaf olur.

FMF hastalığı Hastalık ve Arızalar Listesinin Hangi Maddesine Giriyor?

FMF hastalığı Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nin 45. maddesinde Sindirim Sistemi Hastalıkları başlığı altında incelenmiştir. 45. Maddenin (B) bendinin 9. fıkrasında “Histopatolojik veya mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış ve sekel bırakarak iyileşmiş tüberküloz peritonitis veya sindirim sistemi tüberkülozları (Resmi sağlık kuruluşlarından alınan onaylı rapor ve patoloji raporu gereklidir.), komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.).” denilmektedir.

45. Maddenin (D) bendinin 5. fıkrasında “Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi (FMF) (Resmi sağlık kuruluşlarından alınmış sağlık kurulu raporu ile işlem yapılabilir.), brit ileusları ve benzeri komplikasyonlar yapmış yaygın peritonit sekelleri ve yapışıklıkları, kronik (en az altı ay süreyle devam eden) intestinal pseudo obstrüksiyon sendromu.” denilmektedir.

Yani bu maddeden anlaşıldığı üzere FMF hastalığı Hastalık ve Arızalar Listesinin (B) dilimine ve (D) dilimine girmektedir ve FMF hastalığı olanlar askerlikten muaf tutulmaktadır. Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız ailevi akdeniz ateşi hastalığı olanlar ve komplikasyonsuz ailevi akdeniz ateşi olanlar askerlik yapamaz ve askerlikten muaf olurlar.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
20 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Altın

Fmf hastasi tanısı olması yeterli mi yani? Ataklar geçirmiyor bile olsa muaf sayılacak midir?

Osman Köycü

Yani illaki bir dna raporu almamız gerekmez degğilmi ömür boyu ilaç kullanmak zorundayım bu hastalık için askerliğim tecilli tecili bozdurmak istiyorum daha iyibir işde calışmak için

muhammet tahur

son durum nedir acaba askere gittiniz mi ?

Mehmet AYBUĞA

Ben 15 ay yaptım

SERKAN KIZILTOPRAK

benim adana balcalı hastanesin 2016 teşhis yapıldı balcalıdan 3 imzalı heyet raporum var
fmf hastasıyım düzenli kırmızı hap kullanıyorum heyete gireceğim sizce sonuç ne olur

Tuncay kaymaz

Hocam ben de fmf hastasiyim günde 2 tane kolşisin ilaç kullanıyorum. Askerlikten muaf mı olacağım yani şimdi.
Öyleyse ne yapmam gerekiyor bunun için bilgilendirebilir misiniz?

Selda

Benim oğlumda fmf hastası şimdi geldik hastaneden ama atak olmadığı için kan aldılar iki sene erteleme vermişlerdi sonuç ne çıkacak bilmiyorum

Emre AKKAYA

Merhabalar,
Benim askerlik tecil süremin birmesine 1 yıl kaldı. FMF hastasıyım. Tecil süresi bitmeden muafiyet için başvurabilir miyim.

Mustafa uyma

Ben fmf hastasıyım ve askeri veya polislik okumayi düşünüyorum hastalıkla ilgili hiçbir sıkıntım yoktur bi bilgisi olan lütfen yazsın sıkıntı olurmu .?

Ali Topçu

Benimde hayalim asker olmak sorun oluyomu

Hüseyin Çiloğlu

Valla bende öyle asker olmak istiyorum benim bir sıkıntımda yok hani arka vb şeylerde çok şükür yok bende bilgi edinebildinmi söylemeden asker olabilirmiyim yani gecebilirmiyim şimdiden teşekkürler

Mehmet AYBUĞA

Ben 1989/4 yaptım askerliğimi askerlik muayenesinde sorduklarında fmf hastası olduğumu raporlarimla gösterdim asker Hastanesi’ne günlerce gittim orda da tanı konuldu 52/b askerliğe elverişlidir komando olamaz raporu vermişlerdi çok zoruma gitmişti o rapor komando olamaz demeleri ulaştırma olarak yaptım kışla komutanının sivil soforuydum orda bana kaç kez söylediler sen çürük alıp gidebilirsin boşuna yapıyorsun diye ama o hizmeti icra etmek benim için bir serefti tekrar alsalar bı 15 ay daha seve seve yaparım ??

alihan soydam

Komplikasyonlu ve tedaviye yanıtsız fmf ne demek? Komplikasyonsuzla farkı nedir?

Aliihsan Koçak

5 kilo fazlam vardı onu verdim şuan askerlik şubesi gitsem yardımcı olurlar mı yoksa 1 sene beklemem gerekmi . Boy 1.82 kilo 105

Yavuz avcılar

Bnm cocuk fmf hastası asker elverişli dediler askere gitcek nasıl oluyor

SERKAN KIZILTOPRAK

GENETİK TAHLİLİN VARMIYDI VEYA BİR RESMİ RAPOR SUNDUNMU HEYETE

sefa

fmf hastasıyım ve düzenli ilaç kullanıyorum atağım çok nadir oluyo yani çok yorulduğum zaman oluyo
ve askerlik yapmak istiyorum yapabilir miyim.

Ozan Uluca

Arkadaşlar Merhaba ; bu konuyla ilgili hiç bir yerde net bir bilgi yok. Bugün raporum e devlete düştü o yüzden sizi bu konuda aydınlatmak istedim. Askerlik Muayenesi için aile hekimime gittiğimde FMF hastası olduğumu belirttim ve Maltepede oturduğum için Kartal Lütfi Kırdar Şehir Hastanesine Yönlendirdi. Sağlık Kurulunda işlemleri başlattım iç hastalıklarına sevk edildiğim için iç hastalıkları da fmf in dalı romatolojiye sevk verdi. Romatoloji doktoru hastalığın hikayesini dinledikten sonra ataksız haldeki kan değerlerimi istedi ve bir yazı verdi ilacı keselim ve atağın 2. Günü mesai saatleri içerisinde kan değerlerine bakılacak diye. Tam 2 ay sonra atak geldi ve 2. Gününde kan testi yaptırmaya gittim. Kan değerleri çıktı , 37B5’e göre askeri elverişli değildir yazısı ile heyete sevk etti. Cuma Günü heyete girdim yüzüme karşı birşey söylemediler ve bugün heyet kararı e devlete düşmüş. Yani Atak anındaki kan tahlilleri ve atak öncesi kan tahlillerinizle karşılaştırıldığında eğer ki bulgular tutuyorsa muafsınız Bilginize

Ozan

Merhabalar ben FMF hastasiyim 2 senedir Cerrahpasa Tıp Fakultesinde tedavi goruyorum genetik raporum vs herseyim var 3-4 ay içerisnde askerlik tecilim biticek askere alirlar mi peki

Başa dön tuşu