Sağlık Sorunu Olanların Bedelli Askerlikten Faydalanması

2018 yılı içerisinde bedelli askerlik kanununun çıkacağı artık kesinleşti. Artık herkes bedelli askerlik kanununun çıkmasını bekliyor. Bu bekleyiş sürerken sitemize askerlikten muaf olanların ve sağlık sorunu olanların bedelli askerlikten nasıl yararlanacağı ve bu kişilerin temel askerlik eğitiminden muaf olup olmayacağı sorulmaktadır. Gelin mevzuat hükümlerine bakalım ve sorunun cevabını hep birlikte değerlendirelim.

Sağlık Sebebiyle Askerlikten Muaf Olanlar Bedelli Askerlikten Faydalanabilir mi?

Sağlık sebebiyle askerlikten muaf olanlar 2018 yılında çıkacak bedelli askerlikten faydalanabilecekler. Çıkacak bedelli askerliğin taslak metninde Mevzuat şöyle diyor;

“Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair karardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar”.

Mevzuatın 1. fıkrasında ise 15.000 TL ödeyenlerin bedelli askerlikten faydalanacağına dair hüküm yer alıyor. Yani özetleyecek olursak kişi eğer bedelli askerlik kanunu yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle askerlikten muaf tutuldu ise 15.000 TL para ödeyerek bedelli askerlikten faydalanabilecek. Askerlikten muaf olan kişi ayrıca 21 günlük temel askerlik eğitiminden de muaf olacak. Yani muaf raporu alanlar 15.000 TL ödeyecekler ve ödemeyi yapar yapmaz askere de gitmeden, temel askerlik eğitimine de katılmadan askerlikten muaf tutulacaklar.

Kilo Sorunu Olanlar Bedelli Askerlikten Nasıl Faydalanacak

Yukarıda bedelli askerlik kanunu çıkmadan önce askerlikten sağlık sebebiyle muaf olanların durumunu anlattık. Burada da bedelli askerlik kanunu çıktığında henüz askerlik hizmetinden muaf olacağına dair rapor almayan fakat sağlık durumu askerlik yapmaya uygun olmayanların durumunu inceleyeceğiz. 2018 Yılında çıkacak bedelli askerlik kanununun detaylarında buna ilişkin net bir metin yok fakat daha önceki yıllarda çıkan bedelli askerlik kanunlarında buna ilişkin ek maddeler vardı. Bu kanuna da bu madde eklenecektir yada da daha önceki yıllarda olduğu gibi genelge, uygulama esasları gibi ek mevzuat ile durum açıklığa kavuşturulacaktır. Gelin geçmiş yıllarda durumun nasıl işlediğine bakalım;

1999 yılında çıkarılan bedelli askerlik kanununda şu ifadeler yer almaktadır:

1111 sayılı Askerlik Kanununun 35 inci maddesinin (A) ve (B) fıkralarındaki yasal mazeretleri nedeniyle belirlenen celp döneminde silâh altına alınamayanların sevkleri, mazeretlerinin sona ermesini müteakip ilk celp döneminde yapılır. 

Yani diyor ki kişi eğer askere alım zamanına kadar kilo verir ise askere alır, 21 günlük temel eğitimi yaptırırım. Eğer kişinin sağlık sorunları var ve bu sağlık sorunları askere alım zamanına kadar iyileşmez ise o zaman bu kişiye tecil veririm.  İyileştiği zaman askere alırım…Peki askerlik kanununun 35. maddesinin A ve B fıkralarında hangi ifadeler yer almaktadır;

Madde 35 – (Değişik: 20/11/1935 – 2850/1 md.) 
(Değişik birinci cümle: 22/5/2012 – 6318/8 md.) Yoklama sırasında aşağıda gösterilen nedenlerle askerlik yapamayacakları anlaşılanların işlemleri ertelenir:
A) Vücudları askere yarıyacak derecede büyümemiş olanlar.
B) Zamanın geçmesiyle veya tedavi ile geçecek illet ve hastalıkları olduğu sıhhi muayene neticesinde anlaşılanlar ve mevkuf veya mahpus olanlar (bunlardan işbu kanunda yazılı çağrılma zamanına kadar iyileşecekleri veya mahpusiyetleri biteceği anlaşılanlar ertesi seneye bırakılmayıp bedeni kabiliyetlerine göre asker edilirler).

Yukarıda görüldüğü üzere kişinin sağlık sorunları var ise, kişinin vücudu yeterince büyümedi ise yada kişinin bedeninde zamanla iyileşeceği öngörülen bir hastalık var ise (mesela kilo zamanla iyileşir, yaralar zamanla iyileşir … vb.) bu hastalıklara sahip olanlardan hastalığı askere alım zamanına kadar iyileşeceklerin tecillerinin yapılmayacağı ve kişilerin bedeni kabiliyetlerine göre askere alınacağı söylenmektedir. Yani kişinin eğer sağlık sorunu var ise bu kişi bedelli askerliğin temel askerlik eğitimine katılamaz. Bu kişiye tecil verilir. Kişi iyileşir ise o zaman ilk celpte askere sevk edilir ve 21 gün askerlik yapar diyor.

Sağlık Sorunu Olan Kişi 21 Günlük Temel Askerlik Eğitimine Katılacak mı?

Yukarıda açıkladığım üzere sağlık sorunu olan kişiler iyileşene kadar askere gidemeyecekler. Sağlık sorunu olan biri kesinlikle askere alınmaz. Bunu kafanızdan atmanız gerek. Şöyle düşünün. Kişi 200 kilo. Bu kişi bedelliye başvuru yaptı diyelim. Bu kişi askerlikten muaf raporu da almadı henüz. Bu kişiyi alıp da temel askerlik eğitimine dahil mi edecekler? Mevzuat diyor ki kişinin iyileşebilir bir hastalığı var ise (kilo gibi mesela. sonuçta kişi 3 sene içerisinde kilo verip zayıflayarak askere elverişli hale gelebilir) o zaman iyileşene kadar bekler kişi iyileşince askere alırım diyor. Ama eğer kişi iyileşemeyecek bir hastalığa sahip ise ve askere de elverişli değil ise zaten bu kişiye askere elverişli değildir raporu veriliyor… Özetle kişi aşırı kilolu ise bedelliye başvuru yapacak, bedelli kapsamına girecek, zayıflayana kadar beklenecek, 3 sene içerisinde zayıflayamaz ise o zaman kişiye muaf raporu verilecek ve kişi muaf olunca temel askerlik eğitiminden de muaf olmuş olacak ve terhis olacak. Sağlık sorunu olanlar kesinlikle 21 günlük temel eğitime alınmayacak. 

Bedelli Askerlik 21 Günlük Temel Askerlik Eğitimine Kimler Katılacak

Sağlık sorunu olan hiç kimse askere alınmayacak ve 21 günlük temel askerlik eğitimine katılmayacak. Askere alınacak kişilerin sağlıklı olması şart. Bu şartı taşımayan kimse temel eğitime alınmayacak. Daha önce muaf raporu alanlar zaten temel eğitimden muaf olacaklar. Şu anda sağlık sorunu olanlar ise iyileşene kadar 21 günlük temel eğitime alınmayacaklar. İyileştikleri, hastalıkları düzeldikten sonra kişi temel askerlik eğitimine alınacak. Sağlık sorunu yaşayan biri kesinlikle kışlaya alınmaz. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre sağlık sorunu olan kimse kışlaya alınamaz, askerlik yapamaz…Net.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
130 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Emre

Tecil/Muafiyet alacak kadar aşırı kilom var. Bedelli askerlik 21 günlük askere alması mevcut mevzuata göre yapılırsa evet, fazla kilo sebebiyle 2-5 yıl tecil verip sonunda hala zayıflayamamışsam çürük veriyorlar.

Ancak, madem 2-5 sene tecil verip bekletecekler; ben niye bedelli yapayım? Sonunda çürük almam garanti ise, normal askerliğe başvururum 15 bin TL cebimde kalır. Ayrıca 21 günlük temel eğitim imkanı önümüzdeki 2-5 sene boyunca var olacak mı, onu da sorgulamak lazım.

Umarım bir yönetmelik çıkar da, bedelli tercih eden insanları 21 gün eğitim için 2-5 sene tecille süründürmezler.

oğuzhan

beni 2017de penisiline alerjim olduğu için mevki hastanesine sevk ettiler askerliğe elverişlidir raporu almam için fakat mevki hastanesi 1 yıl tecili uygundur diye rapor düzenledi gönderdi ben bu rapor ve karara itiraz ettim 2017 11. ayda kurula tekrar girdim bu sefer testlerimi yaptırıp kullanmamam gereken ilaçların doktor onaylı raporunu alıp heyete girdim heyet beni gene 1 yıl erteledi bedelli içinde para yatırdım bu ne olacak bu şekilde bedelliden yararlanabilecek miyim?askerlik şubesi sistem izin vermiyor diyor.

Can

Bence bu şekilde kanun çıkması saçma olacaktır diyelim ki; Ertelemesi olan adam 2 sene sonra kilo verdi. Herkes 21 gün eğitimi yapıp bitirmiş olacak. 2 sene sonra tek başına gidip mi temel eğitimi alacak ? Bu kanun 20 sene önceki kanun ben bu şekilde çıkmayacağını düşünüyorum.

Hasan Kaya

Emre Bey merhaba, ben de aynen sizin durumunuzdayım. @askerlik’in dediği gibi olursa ne yapmayı düşünüyorsunuz? Bir-iki sene sonra kilo verip tek başınıza 21 gün yapar mısınız, yoksa 3 yıl boyunca kilodan dolayı muaf mı olursunuz ? Bu cevabın altına yorumunuzu bekliyorum.. Saygılar..

emre t

21 gün için 2-5 sene boyunca tekrar tekrar çağırmaları en başta bedelli askerliğin gerekçelerine ters. Ben askerlikle ilişkimi önümüzdeki 5 sene kesemeyeceksem, neden bedelli yapıyorum. Umudum direk muaf tutulmak veya temel eğitim şartının iptal edilmesi.

Lakin umutlarım boşa çıkarsa, yine de muhtemelen bedelli yapacağım gibi. Askerlik süresinin değişip herkes için 9 aya çıkması durumu vs. var. 21 günü bulmuşken kenara atmakta fayda var. İlerde zayıflarsam filan..

Hasan Kaya

Emre Bey bedelli askerlik başvurunuzu yaptınız mı? Yaptığınızda nasıl bir durumla karşılaştınız acaba ? Lütfen açıklayabilir misiniz? Çünkü sizin gibi durumda olan yüzlerce kişi var ve vereceğiniz cevap herkese çok faydalı olacaktır

Veli Onay

merhaba hocam , ben lisans mevzunuyum kasım dönemi için başvuru yaptım yedek subay olarak yapmak istiyorum kısa dönem istemiyorum lakin e devletten yapılan başvuruda bana bunu seçenek olarak sunmuyor kısa dönemmi yapmak istiyorsun uzun mu diye bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım lütfen cevabınızı bekliyorum

Asker uşağı

tüm lisans mezunları artık otomatik olarak yedek subay aday adayı diyebiliyorum. Yani ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Emin olmak için bir askerlik şubesine başvurabilirsiniz.

dj4895/2

Panik atak kekemelik ve göz bozukluğu (2,5) olan kişi muaf olur mu? Muaflığın ölçüsü nedir

Gsdsf

Hem para verip hemde her sene kilo kontroluna gitmek çok saçma. O zaman nden 15 bin vereyim ki.

Asker uşağı

aynen katılıyorum bedellinin hiç bir mantığı kalmıyor bu şekilde. Bedelli denen şey kişilerin askerlik ile ilişkilerini bir an önce kesmelerini sağlamalı. Ben yine her sene muayene olacaksam ne anladım böyle bedelliden.

kara murat

hocam boyum 1.76 kilom 51 ,
örneğin kilom az bastı fakat bedelliden yararlanmak istiyorum.
kilomdan dolayı direkt 15.000 tl ödeyip 21 günden muaf olabilirmiyim ?
saygılar

Süleyman Ünal

Hiç yoklama yaptıramadım fakat kronik hiper tansiyon hastasıyım. Bedelli askerliğe başvurursam yararlanabilir miyim? Yaşım tutuyor

Enes polat

Askerliğe elverişli değil raporu aldım 15 bin tl verip 21 gün temel eğitim almak istiyorum böyle bi hakkım var mı

mustafa

Merhaba,
Yaş ve diğer tüm şartlarım bedelli askerliğe başvuru için elverişli ve kesin muafiyet alacağım bir hastalığım söz konusu. Daha evvel yurt dışında eğitimime devam ettiğim için bu bedelli yasasının bahsettiği tarihten önce alınmış bir muafiyetim söz konusu değil. Ben şimdi bedelliye başvurduğumda ve paramı ödediğimde, sağlık kurulundan da kesin muafiyet alarak 21 gün eğitimden muaf olacağım dediğiniz üzere. Ancak benim sorum, aldığım muafiyet sebebi olarak “bedelli” olarak mı kayıtlara geçecek? Yoksa “el verişli değildir” olarak mı geçecek? Ben muafiyet belgesinin bahsedilen tarihten önce alınıp alınmaması ile ilgili bu kısmı anlayabilmiş değilim tam olarak. Dolayısıyla parayı boşuna yatırmamak için önce bu konuda aydınlanmak lazım. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim, teşekkürler.

Uğur yılmaz

Ama askerlik şubesi öyle demiyor eğer elverişsiz raporu alırsan para iadesi yaparız çürük raporu verilir diyor

brr

Merhaba.Benim sorum şu ; Askere alındıktan sonra ve bir süre askerlik yaptıktan sonra muaf olup elverişsiz raporu alan biri bedelliden faydalanabilirmi fayadalanamaz mı ?

brr

Merhaba ,askerdeyken askerliğe elverişsiz olup muaf raporu alan biri olarak askerlik şubeye gittiğimizde sadece askere gitmeyen muaf raporlu olanların bedelliden yararlanacağını söylüyorlar.Bunu neye istinaden söylüyorlar.Birde burda eşitlik ilkesine aykırı bir durum yokmu ?Sonuçta iki türlüde elverişsizsin.Bununla ilgili nereye başvurabilir bilgi alabiliriz?Sizin sorma durumunuz varmı sayın admin ?Lütfen aydınlatın bizi.Saygılar

musra

Kilo ile ilgili muafiyet kesin ve kesinlikle 3 yıl ile mi sınırlı.
Yani 3 muayeneden de geçemeyen muaf mı oluyor? Bir yerlerde 5 yıla falan uzayabilir yazıyordu bu ne kadar doğru? 3 yıl kanunen kesin bir bilgi mi?
Teşekkürler.

Bedelli

Peki bende uyku apnesi var. 21 gunluk egitim surecine dahil edilir miyim?

Gökhan

Merhaba
28 yaşındayım 1.85 boyunda ve 140 kiloyum ve yaklaşık 6 senedir aynı kilodayım.Şuana kadar hiç şubeye gitmedim, şimdi bedelli de çıkmış durumda ama ben bedelli yapacak durumda değilim(maddi olarak) kilodan erteleme alıp 3 yılın sonunda muaf olma durumu söz konusu normal şartlarda fakat endişem istisnai durumlar söz konusu oluyor mu? Mesela kimisi kilosu sınırın üstünde ama askere alıyorlar gibi her kafadan ses çıkıyor. Sağlık kontrolüne gitmeye çekiniyorum ya alırlarsa diye Nasıl bir yol izlemeliyim , Bu konuda bilgi verir misiniz?

Gökhan

Merhaba,
Çarşamba gideceğim kontrole tanıdık vasıtasıyla edindiğim bilgiye göre direk D diliminden tek seferde çürük alma durumu varmış mevzuata göre sanmıyorum ama bir ihtimal sonucu paylaşacağım sizlerle görüşmek dileğiyle

Bilal

Iyi gunler
Benim diz ameliyatli 11 ay once oldum mesele kosamiyorum 21 de sorun olur mu acaba almalarini istiyorum erteleme olmaz dimi

Caner Candır

muayene oldum fakat emar sonucu bekleniyor bütün evraklarımı kontrol ettiler ve sadece doktor onayı kaldı . Şimdi o sonuç açıklanana kadar son gün geçecek bir sorun teşkli eder mi?

Hasan arslan

Yaklaşık bir ay önce menisküs ameliyatı oldum sol dizimi sadece 90 derece bükebiliyorum. Hareketler kısıtlı. 1 yıl bekleyecekmiyim şimdi nasıl olacak erteleme mi verecekler.

Mehmet

Merhaba, ben iki kere muayene oldum ikisinde de 1 yıl erteleme aldım. Aslında bu kilom ile ilkinde muaf olmam lazımdı ama doktorlar biz verince laf ediyolar kurulda 3.yılda veriyoruz dediler hep ben de uzatmadım nasıl olsa bedelli yaparım diye. Şimdi bedelliye başvurunca 3. Kez muayene olacağım benim durumum ne olur sizce? Hastane muaf deyince param iade mi olur yoksa yine erteleme verip bekle mi derler ya da 21 gün eğitimsiz bedelli mi yaptırırlar. Hala üniversite öğrencisiyim eğitime gidersem 3 ayım boşa gidecek.

VampirBey

Merhaba ben şuan 179 boyunda ve 110 KG biriyim.
Bedelli için şubeyi arayıp muayene olacak mı diye sorduğumda bana “bedellide muayene yok” dediler. Normal gidebileceğim kilodan 4-5 kg fazlam var. Beni de mi bekletecekler yani 1 sene?

Uğur yılmaz

Iyi günler şimdi ben 2011 yılında kilodan dolayı erteleme almıştım daha sonra 2012 üniversiteden dolayı tecil oldum hâlân öğrencilikten dolayı tecilliyim şuan hâlâ kilo sorunum var 2011 de aldığım rapor geçerli olurmu yoksa bedelli basvurdugugumda zayıflayana kadar ertelerler mi…

Uğur yılmaz

Iyi günler şimdi ben 2011 yılında kilodan dolayı erteleme almıştım daha sonra 2012 üniversiteden dolayı tecil oldum hâlân öğrencilikten dolayı tecilliyim şuan hâlâ kilo sorunum var 2011 de aldığım rapor geçerli olurmu yoksa bedelli basvurdugugumda zayıflayana kadar ertelerler mi…

SAMET DEMİRCAN

sizinle iletişime nasıl geçebilirim?

Duran Ceylan

Iyi akşamlar, bedelli askerlik celb dönemleri açıklanmış, yoklamam bu ayın sonuymuş, benim de mülakat var 10 Eylül’de acaba 10 Eylül’den sonra mı ya da bu ayın sonunda mı yoklama yaptırsam iyi olur(yoklama kaçırıırsa sevk olur mu) ?

Adem Turan

Merhabalar kilo fazlam var daha önce muayene olmadım, bu bedelli ile ilk kez başvuru yapıp muayene olacağım 20 kg kadar fazlam var, erteleme verirseler örneğin 1 yıl ardındab kilo vermiş olursam 21 günlük temel eğitim hakkım 1 yıl sonrada geçerlimidir ? Ya da tekrar kilo veremedim 2 yıl belkide 3 yıl ertelediler en sonunda çürük raporumu verecekler yoksa normal terhis belgesimi ? Eğer çürük verilecekse para ödememizin burada bir mantığı yok çünkü. Amacım kilo veremesem bile çürük değil normal terhis belgesi almak. Sizin bahsettiğiniz muaf hangi anlamdadır ? Teşekkürler

erkan bey

merhaba sol gözüm yüzde 10 görüyormuş sağ gözde hiç problem yok katarakt varmış.bedelli yapabilir miyim 21 günlük temel eğitim.ya da elverişsiz raporu alır mıyım?

Halit özdemir

Merhaba
Ben bedelliye başvuru yaptım. Fakat yoklamada kilodan dolayı 1 yıl erteleme verdi. Ben daha öncesinde bu kiloyu verip 1 yıllık ertelemeyi erkenden bozdurup askere gidebilir miyim.

Ramazan

Hocam iyi gunler 174 boyundayim 114 kiloyum 42 kilom fazlamvar ama 15 bini yatirdim heyette curuk vereceklermis parami geri alabilirmiyim yada nasil bir yol izlemeliyim

Kadir

1.78 boyundayım kilo 198 bedeliye başvuru yaptım ama muayede erteleme verdiler bedellide muaf olmusmuyum cevap anlamak istiyorum

ali şahin

erteleme aldıysan maalesef muaf olmuyorsun ertesi yıl tekrar muayeneye gideceksin ondan sonraki yıl muaf oluyorsun hep böyle duydum.

ensari atabay

merhabalar
Bedelli askerlik kanunu yürürlüğe girdiği tarihten sonra sağlık sebebiyle askerlikten muaf tutuldu ise sadece yatırdığı ücreti geri alabiliyor mu
teşekkürler

Sami YALIN

2006 yılında askelik görevimi yaparken askerliğe elverişli değildir Raporu aldım bedelli askerlikten faydalanmak için askerlik şubesine gittigimde aldığım cevap sen askerde muaf olduğun için bedelli yapamazsın dediler .Halbuki yasada muaf olanlarda faydalanabilecek diyor.Bu durum cidden bu şekildemi yoksa kanun bizede hak tanıyormu sonuçta kanundan önce askerliğe elverişli değildir raporu aldım.Acil cvp bununla alakalı ne yapabilirim bedelli yapmak istiyorum.

Uğur yılmaz

Sayın hocam bi arkadaşa yazmışsınız ister bedelli den sonra ister önce muaflık alırsanız bedelli yapmış olursunuz ama bana askerlik şubesinde öyle denilmedi ilk basta parayı yatır eger askerliğe elverişsiz raporu verilirse para geri iade edilir çürük raporu alırsınız denildi

ali şahin

1.78 128 kg bedelli askerlik yapabilirmi nasıl bir yol czilecek lütfen bilgi verin

Oğuz ASLANPINAR

Öncelikli olarak, belirtilen tarihten önce tecil bozdurmadığım ve sağlık kontrolüne girmediğim için belirtilen maddeden yararlanamıyorum. 17 Eylül tarihinde paramı yatırıp, başvurumu yaptım. E-yoklama sistemi üzerinden yoklama işlemlerimi tamamladım ve sağlık raporu için aile hekimime gittim. Kendisi hastaneye sevkimi verdi. Eğer hastanede de askerlik için elverişsiz çıkacak olursam (sanırım 1 senelik tecil verecekler kilodan dolayı) kilo verene kadar bedelli hakkım kilo verene bende kalacak anladığım kadarıyla. Bunlara dayanarak ;

1-)Belirtilen kiloya 1 senelik tecilimden önce ulaşmış olursam eğer tekrar muayene talep edip bedelli askerliğe gidebiliyor muyum?

2-)Belirtilen kiloya hiç ulaşamadım ve parayı yatırdığım için bedelli için beklemeye devam ettim.

3. Muayenem sonunda da fazla kilodan askere elverişsiz raporu verdiler diyelim. Bu durumda verdiğim 15.000 TL’yi tekrar talep etme imkanım var mı?

4-)Parayı yatırdığım için çürük yerine bedelli yaptı belgesi mi verilecek?

5-)Hepsinden ziyade talebim doğrultusunda kilo fazlamın çok olmaması sebebiyle (181 cm, 110 kg) askere gidebilme şansım var mı?

6-)26 yaşındayım ve gençlik dönemimde 3 sene profesyonel basketbol kariyerim vardı. Spora dayanarak kilo durumumun göz ardı edilmesi söz konusu olur mu?

Mehmet

Merhaba ,
Ben Tecillimi bozdurup , bedelli ye başvurdum ve 15 bin TL ödedim. E devlet üzerinden yoklamamı yapıp aile hekimine ordan Kardiyoloji ,Endokrin ve Metablizma hastalıklarına sevk verdiler , Askeri sağlık kuruluna çıktım ve D bendinden direk muaf verdiler , Peki yatırmış olduğum 15 bin TL yi geri iade edecekler mi ? Bağlı olduğum şubenin memurları araştıracağız dediler , nasıl bir yol izlenecek ? Yardımcı olabilir misiniz,

berker topuz

mehmet parayı nasıl geri alabiliyoruz

Gökhan

Merhaba,
Daha öncede sayfaya yazmıştım. İşlemlerimi tamamladım nihayet , tecilimi bozdurup E-devlet üzerinden yoklama başvurusu yapıp önce Aile hekimi oradan hastaneye sevk edildim. Hastahanede Göz kontrolü ardından Dahiliye ve Endokrin kontrolü oldum kan testi yapıldı vs. boyum 1.83 ve 137 kg çıktı +57 kg fazlam varmış, ayrıca şekerde çıktı sonuç olarak 33-C maddesinden kilodan 1 yıl erteleme aldım. Umarım seneye biter

enes

merhaba 28 yaşındayım 184 boyum ve 116 kg dayım sizce 1 sene erteleme alırmıyım bedelliden yararlanıp

Adem Süleymanoğlu

Bedelli başvurusunda bulundum fakat ücreti daha yatırmadım bu süre içerisinde ayak topuğum bir iş kazası nedeni ile kırıldı nasıl bir yol izlenecek?

Şahin özbek

Merhaba. Benim 15 ağustos 2018 tarhinde hastaneden almış oldugum askerlikten 1 yıl ertelemem var. Ben de ertelemeyle uğraşmayayım diye gidip bedelli ücretimi yatırdım fakat askerlik şubesine gittiğimde 1 yıl ertelemem olduğunu ve bedelliyi yapamayacağımı söylediler. Ben de ücreti yatırdığımı söyledim. O zaman 3 yıl beklersin eğer hastalığın geçerse bedelli yaparsın geçmezse de çürüğünü alırsın ücreti geri iade ederiz dediler. Bu bilginin doğruluğu nedir. Bi fikriniz var mı

inci deniz

oğlum fmf hastası ama biz 15.000 tl yi yatırıp yoklamaya gönderdiğimizde 19 ekim 2018 tarinden sağlık kuruluna girmeniz gerekli dediler. Sağlık kurulundan muafiyet çıkarsa paramız iade edilirmi.

Şahin özbek

Ben de fmf hastasıyım. Öncelikle geçmiş olsun. Ben de sağlık kurulundan sevk aldıktan sonra paramı yatırmıştım. Askerlik şubesine gidip sordum bedelli ücretini yatırdığımı ama sevkli olduğum için yapamayacağımı söylediler. Kütüğün neredeyse orfaki askerlik şubesine dilekçe yazacaksın bir de banka hesabı vereceksin sonrasında milli savunma bakanlığı inceledikten sonra paranı gönderir dediler.

Mustafa

Peki alerjik rinit için de temel eğitim geçerli midir?

karamsar sar

iyi günler boyum 187 kilom 113 ben bedellide 21gün eğitime katılmak istiyorum olurmu_?

Adem

Merhaba, 19 Ekim 2018 tarihinde 15000 tl yi yatırdım ve şubeden gerekli işlemleri hallettikten sonra 22 Ekim 2018 yani bugün aile hekimine gittim. Boyum 190 kilom 60. Sistem kabul etmiyor deyip devlet hastanesine sevk etti. Bu tarz durumda olanların akıbeti ne olur?

kazım

Merhaba,
Benim kilodan dolayı 16.11.2018 tarihine kadar ertelemem var. Askerlik şubesine sordugumda sen sadece 3 Kasıma kadar parayı yatıracaksın 10-16 kasım arası şubeye gelip muayene olman gerekiyor eger kilo vermişsen bedelliye hak kazanırsın, aile hekimligi ile işin yok dedi. E devletlede işin yok senin dedi. Fakat bedelli askerlik için 3 kasıma kadar tum işlemlerin bitmiş olması gerekmiyor mu? Yoklama felan yaptırmayacak mıyım yani?

Ozan Çakır

Bugün ücreti yatırıp başvurumu yaptım. Görevli bana kilodan ötürü tecil ve üçüncü senenin sonunda muafiyet olur dedi. Askere elverişsiz raporu alırsam yatırdığım ücret ne olur geri alabilir miyim?

serkan yılmaz

slm,ben 10 senedir yab hastasıyım,bu nedenle universite eğitimim çok aksadı;hala da devam edyor.Bana kalsa ben hiçbir girişimde bulunmayacaktım fakat ailem benim 1 sene askerlik yapacak durumum olmadığını bildiğinden ‘oğlum git muaf raporunu al’ belli olmaz bu işler eğer muaflığı alamazsanda bedelliye gidersin dediler.1.5 aylık heyete çıkma sürecimi atlıyorum uzatmamak adına….. bugun heyet askerliğimin 1 yıl ertelendiği kararını bana söylendi,haftaya da yazılı olarak elime geçecek, 10 gün içinde de bedelli başvurumu yapmam lazım.Şunları sormak istiyorum.

1-Bedelli başvurumu yaptım,21 gunluk temel askerliğe de 5 ay sonra çağrıldım dediğiniz gibi 21 gunluk temel askerlik eğitimimi almadan askerlik görevimi bitirmiş sayılıyorum aradan 1-2 sene sonra sağlık kurulu ise bana muaf raporunu verdi.Yatırdığım parayı geri alabiliyor muyum?

2-Bedelli askerliğe başvurdum 1 yıl ertelemem olduğu için temel askerlik görevimi almadan yapmış sayıldım.1 yıl sonra gitmem gereken sağlık kuruluna nasıl olsa askerlik görevim bitti,benim amacım askerlikten muaf olmaktı deyip kurula gitmez isem herhangi bir cezai durum ile karşılaşır mıyım ? kolaylıklar dilerim

Zafer Akkoc

Boy 1.70 Kilo 105 parayi yatırdım aile hekimi hastaneye sevk etti doktor da 1 yıl erteleme verdi raporu kurula ver demişti ama kurula gitmek istiyorum desem de Kilo ver deri yoksa git mi der

oktay bolat

S.a bende romatoıd artrıt var gecen hafta 18.10.2018 tarıhınde normal askerlık işlemlerımı baslattım aile hekımı hastaneye sevk ettı heyet 1(bır) yıl erteleme verdi.Ben yarın bedelli basvurusunu yapıp parayı yatıracagım.Bu durumda ben bedelli askerlık yapacakmıyım ne olacak şimdi….

Aliakar

Arkadaşlar ben parayı yatırdım kulak ameliyatı okduğum için çürük vermeleri ile karşı karşıyayım parayı geri alabilir miyim acill cevap lütfen

Mehmet alper

İyi akşamlar ben 8 yıldır şeker hastasıyım doktor gittim ben dahiliye endikoloji bölümüne sevk etti dahiliye doktoru bana muaf olursun dedi şimdi bedelliye başvuru yaptım ama daha para yatırmadım muaf alırsam para yatırmaya gerek varmı acaba hocam sizden cvp bek…

Mehmet avşar

İyi akşamlar ben 8 yıldır şeker hastasıyım doktor gittim ben dahiliye endikoloji bölümüne sevk etti dahiliye doktoru bana muaf olursun dedi şimdi bedelliye başvuru yaptım ama daha para yatırmadım muaf alırsam para yatırmaya gerek varmı acaba hocam sizden cvp bek…

ali

Merhaba, bedelli başvurusunda bulundum ve muaynede askerliğe elverişli değildir raporu aldım. Bütün dosyalarımı da askerlik şubesine teslim ettim. Yatırmış olduğum bedelli parasını nasıl geri alacağım?

Süleyman slp

S.a şimdi ben bedelli için başvuru yaptim kilodan dolayıda 3. Ve son muayene mi oldum şimdi bedelliden temel eğitimden muaf tutularak faydalanabiliyor muyum

Başa dön tuşu