99/1 Uzun Dönem Askerlik Bilgi Paylaşımı

Bu yazımızda sizlere 2019 yılı Şubat Celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Askerlik yerleri 15 ocak 2019 tarihinde açıklanacaktır. 99/1 Tertip Olarak Askere Gideceklerin Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar süre kaldı:

[wpcdt-countdown id=”1029″]

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri 15 Ocak 2019 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 99/1 Tertipler (2019 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Şubat 2019 Er Celbinde Silâhaltına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru

 1. Şubat 2019 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2019 er celp döneminde;
 3. 1999 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2019 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2019 olmadığı halde, şubat 2019 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2019 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 15 ocak 2019 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2019 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 15 ocak – 01 şubat 2019,

(2) e-devlet üzerinden 15 ocak – 31 ocak 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 14 mart 2019,

(2) e-devlet üzerinden 01 mart – 13 mart 2019 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2019 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 şubat 2019 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 14 mart 2019 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile yoklama kaçağı olup, yoklamasını müteakip 15 gün içerisinde sevk evrakını almayanlar, sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İllere Göre 2019 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. 2019 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
150 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Halil uzun

Merhaba
4 yıllık fakülteden 01 şubat 2019 tarihinde mezun oluyorum şubat celp dönemin de kısa dönem olarak askere gitmek için kasım ayında tecili bozdursam mezuniyet belgemi veya diplomamı sonradan versem uzun dönemden kısa döneme çevrilir mi çünkü tecili bozdurduğum tarihte mezun olamıyorum

mustafa yorulmaz

Merhabalar
Benim şöyle bir sorum olacaktı 31.12.2018 de tecilim bitiyor ne zaman askere alırlar beni

yusuf bilgi

ben şubata askere gittcem muane oldum nissan ayında e devlete en yakın askerlik şubesine gidin yazıyo

yusuf bilgi

1 ay kalamı düzelir acaba

Ferdi Öztürk

Sinop dikmen 1999

yusuf bilgi

SİNOP NERESİ KARDEŞ ŞİMDİ BEN MUANE OLDUM ŞUBATA ASKERSİN DEDİLER E DEVLETE MUANE OLUN YAZIYO

yusuf bilgi

BNDE BOYABATLIYIM SİNOPLULAR ŞUBATAMI GİDİYO

Mahmut Ertonbul

10.01.1999 hangi ay gidecek

İbrahim Halil

Selamun Aleyküm Ben Şanlıurfadan Vatanını Milletini Seven Bİriyim 28.01.2000 Olmakla birlikte askerliğini yapmamış ortaokulu bitirmiş liseyi açıktan devam ederek lisanslı bazı spor dallarındayım ve sizden istediğim şudur benim askere nezaman gidebilirim ve dahi ben askere nekadar erken olursa okadar gelmek istiyorum gönüllü olarak gelmek ve dahi ister rütbeli ister rütbesiz orda kalmak istiyorum dağlarda bayırlarda çatakta batakta herzaman ve heryerde olmak istiyorum vatanımı milletimi o teröristlere karşı korumak istiyorum peki şunu sorabilirsin neden bukadar istiyorsun diye benim dedelerim çanakkalede urfada vedahi bir çok ilde ülkede vatanını savunup korudu ve bazı yerlerde kendini bilmez şerefini satmış varlıklar bizi böleceğini sanıyor ve askerlerimizi milletimizi şehit ediyorlar buna göz yumamam işte bu yüzden ben yaşamımın sonuna dek asker olup vatanımı milletimi anamı babamı ailemi ve herkesin ailesini korumak istiyorum yazımı çocuk sanıp dikkate almayabilirsiniz ama nolur olumlu veya olumsuz sadece olmaz dahi yazsanız bile benim için çok güzel olacaktır ALLAH Tüm ASKERLERİMİZİ VE TÜM TÜRK ÜLKESİNİ KORUSUN ….

Evren

Merhabalar, ben 1993 doğumluyum 31.12.2018 kadar tecilim var. Üniversiteden bakanlar kurulu kararıyla aktarma yani atılmış olarak görünüyorum yinede tecil hakkım olmasına rağmen kullanmak istemedim ve şubatta gitmek istediğim için e devlet üzerinden asal yoklama başvurusu yaptım. Orada askerlik şubenizin genel celp dönemleri 2019 şubat 2019 mayıs 2019 ağustos 2019 kasım olarak yazıyor en üstte şubat var ve o şekilde başvuruyu yaptım. Bugün aile hekimine gittim askerliğe el verişli raporunu aldım sistemede işlenmiş şuanda işlemim askerlik şubesinde görünüyor. Şubata kesin asker olmuş olur muyum ? Kayseriliyim istanbulda yaşıyorum neye göre diğer kullanıcılara ile ilçeye göre değişiyor diyorsunuz farklılık gösterme ihtimali var mı ? Varsa şubatta gitmek için ne yapmalıyım ? cevaplarsanız çok sevinirim.

emrullah akansu

merhaba ben 1999 doğumluyum muhane oldum celp donemi 2019 subat yazıyor ben o tarihte mi gidicem yardımcı olursanız sevinirim

berk

yok kardeşim o ilk alım tarihidir yani birinci celp

Halilcan

Benimde aynı şubattamo gidicegiz?

hakan kurt

Merat ettigim konu su yenı sistem askerlik subat celp donemıne vururmu sizce

Anıl Çoban

Admin kardeşim benim kütüğüm Konya halkapınar 99/1 gidicek diyor ne kadar doğru kesin mi ? çünkü ona göre işten erken çıkacağım

hakan kurt

kardesım ocagı bekle cıkma belkıde mayısta gıdersın orda yazan net degıl cunku

Ibrahim arslan

Şimdi ben 20.10.18 tarihinde butün işlemlerimi tamamladım benim kütügüm muş ta ama ankarada yaşıyorum ben hangi sehre göre takip etmeliyim ve ayrıyetten sunu da sormak istiyorum şubatta gitme olasıliğım nedir muşun celp dönemi mayıs bana ya subatta yada mayısta askersin dediler

Tsmer

Hayırlı günler bir sorum olacaktı uzun zamandan beri aklıma takılıyor 1999 doğumluyum tüm işlemlerimi yaptım ve askerlik şubesine gittim bana verdikleri kağıtta celp dönemi şubat 2019 yazıyor ve ocak ayından itibaren takip et dediler bunun anlamı nedir acaba?

albay

ocak 11 de gideceğin yer açıklanacak onun için bak demişler

Ömer can

Eylül ayında muayene oldum askeriye bir kagit verdi muhtemelen şubat yazıyor şubatda gitermiyim

sabırsız

zaman geçmk bilmiyor yaa biran önce acıklansada gitsek

sabırsız

tsk cumleten

abdullah altıparmak

admin kardeş ben 09.08.1999 doğumluyum 2018 şubat ayında muayene oldum ve bana verdikleri kağıtta sevk tarihi 29.01.2109 yazıyor.bazılarında ise muhtemel yazıyorbende yazılı olna normal sevk tarihi kesin gidermiyim işten çıkıp tatile gidecem ona göre

Hakan

Arkadaşlar 06.06.1999 doğumluyum Kahramanmaraş busene 1 gönderiyor ben erken muayne olmadım buğün muayne oldum şubatta gidemezsin dediler ama şansına kalmış dediler sizce gidebilirmiyim

osman yel

dostum 1 gitmen icin basvuru suresini kacirdigindan 2 gidiceksin

Mehmet Ali

Ben 99 agustos dogumluyum muayne oldum kütüğüme gore agustos gosteriyor şubedeki askerlik durum belgesi kağıdında muhtemel sevk tarihi 2019 şubat yazıyor ne zaman gidebilirim ben sizce ?

hüseyin yaprak

mrb 01,03,1999 luyum tokat erbaa celp dönemleri şubata yazıyo internete şubata muyane oldum

hüseyin yaprak

teşkkür ederim

yusuf bilgi

BEN MUANE OLALI 6 AY OLUYOR 99 DOGUMLUYUM MEMLEKETİM SİNOP ŞUBATA GİDECEM AMA E DEVLETE BİŞEY YAZMIYO ASALA TIKLIYINCA KAYDINIZ YOK DİYO

Göksel Aşkın

Admin kardeş 11 Ocak die cvp vermişsin herkese ama resmi açıklama var 15 Ocak ta açıklanacak yerlrr

yusuf bilgi

beni 99 3 velan yolamaz ama dimi 99 1 gidicem

kadir elveren

Ben internet aracılıgıyla yaptım basvurumu 14.01.1999 dogum tarıhım sevk kagıdı vermedıler askerıyeye gıttım takıp et dedıler ve takıp edılcek bısey olmadıgından kaldı boyle askerıyeye her gittigimde geri yollanıyorum ne zaman giderim muaynemı oldum ama ne zaman giderim belli olmadi haylan ne zaman olur acaba acil cevap verirseniz mutlu olurum

dogan koç

aynı şeyi banada yaptılar takip et dediler takip edilecek bir sey yok Kütüğün Kaç yollarsa o celp dönrminde gidersin

Mehmet Ali

Ben 99 agustos dogumluyum muayne oldum kütüğüme gore agustos gosteriyor şubedeki askerlik durum belgesi kağıdında muhtemel sevk tarihi 2019 şubat yazıyor ne zaman gidebilirim ben sizce ?

Mehmet Ali

Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır yazıyor erken sevkim şimdi kabul olmadımı gitmeyecekmiyim ?

Mehmet Ali

e devlet yanıltmaz değilmi birde şubeye sormama gerek varmı ?

Mustafa turgut

Ben tecilimi bugün bozdurdum muayeneye filan gitmedim daha ne zaman giderim sizce askere

Ömer can

Merhabalar ben 10.09.1999 dogumluyum ben askerlik subesine gitdim munayne de oldum bana bir kagıt verdiler muhtemelen subat yazıyor sizce gidermiyim askere şubat da bir yardımco yardımcı olurmusunuz

ömer denli

abe ben muayene oldum 01.10.1999 dogumluyum ne zaman askere giderim bi bilginiz varmı

İslam şen

doğum tarihim 15.07.1999 ben kasımda muayene falan tüm işlemleri hallettim 11 ocakta açıklanacak diyor ben büyük ihtimal hangi ayda giderim örnek olarak mart ayında gidiceksin dediler ben 20 yaşıma 15 temmuzda giricem askerliğimi o tarihe alabilirmiyim ŞUAN ASKERLİĞE ERKEN MUAYENE OLDUĞUM İÇİN PİŞMANIM BİRAZ ÖNEMLİ İŞLERİM VAR .cevaplarsanız sevinirim .?

dogan koc

Kardeşim Kütüğünü At il ilce olarak bakayım 05534639217

İslam şen

whatsapp tan attım bakarmısın .

Ahmet

Askerlik sevk kağıdını illa şubeden mi almak zorundayız internet kafeden falan çıkartsak olmuyor mu

AHMET AÇIKGÖZ

11 ocak değil miydi neye göre değişti ?

Göksel Aşkın

11 Ocak tahmini idi kardeş resmi aciklama yapıldı 15 Ocak die

korkmzpekr

Admin 16.06.1999 doğumluyum ilçem bu sene 1 gönderiyor ben erken muayene olmadım aralık ayı içi muayene oldum şubatta gideceksin dediler ama gitmeme ihtimalim var mı.

Göksel Aşkın

Mayıs a kalırsın geç muane olmuşsun Şubat ta gitmen imkansız

Ali

Merhaba 12 05 99 dogumluyum mardin kiziltepe dogumluyum ne zaman giderim celp tercihime once subat yazdim subatta gidermiyim tesekurler

Ali

Memleket subatta gonderiyor

Muhammetali unal

19.04.1999samsun dogumluyum muhtemelen sevk tarihim 29.01.2019 yaziyor subatta gidermiyim acaba tşkler

Özgür Baş

21/04/1999
GÜMÜŞHANE / KELKİT’ Doğumluyum Aralık Ortasında Muayene Oldum Kelkit Şubat Gönderiyor Devre Kaybı Yaşarmıyım Acaba ? Teşekkürler.

can toprak

Bilgileriniz İçin Teşekkürler…

Ahmet karakaya

Ben 21.05 1999 konya karatay dogumluyumda nezaman giderim askere yardimci olursanız sevinirim

Mehmet karabacack

Merba ben muynemi 30 kasımda oldum bulunduğum şehir 99/1goturuyor askere şubata gde bilirmiyim

Murat yıldırımer

Hayır mayısta anca

Muhammetali

1999 dogumluyum subatta gidermiyim sevk tarihi muhtemelen 29.01.2019 yaziyor subatta gidermiyim acaba tşkler

ugurcandıyebırı

01.04.2019 dogumluyum pamukovaya kayıtlıyım 1 gönderiyor işlemlerimi kasımda yaptım kesin olarak subatta gidermiyim

ugurcandıyebırı

01.04.1999 dogumluyum olcaktı

Kahraman Erol

Dostum bende aynı böyleyim Şubatta gidersin dediler banada. 8 Gün sonra anlarız gidip gidmiyeceğimizi İnşallah gideriz

Kadir alaca

Merhaba ben 16.04.99 doğumluyum bulunduğum yer 4 gönderiyor ama ben muayene oldum kasımdan önce ve e devletten en erken silah altında kalınmayı seçtim e devlette 31.01.2019 yazıyor şubatta askere gider miyim kabul olur mu tercihim kasımdan önce yaptım her şeyi muayeneyide başvuruyuda erken seçimim kabul olmuş mudur

Gökhan Özçelik

Kardeş senle aynı pozisyondayım şubata almamışlar

Kahraman Erol

01.10.1999 DOĞUMLUYUM KASIMDAN ÖNCE MUANEMİ OLDUM MEMLEKET 1 ALIYORMUŞ EĞER DEDİ KASIMDAN ÖNCE OLURSAN 1 GİDERSİN EĞER 2019’A BIRAKIRSAN BELLİ OLMAZ DEDİ. BENDE GECEN SENE KASIM OLMADAN MUANE OLMUŞTUM. 8 GÜN KALDI CELP’İN ACIKLANMASINA HADİ HAYIRLISI

Hakan taştan

99\1 olarak askere gitmek istiyorum ailevi nedenlerimden dolayı ne yapmam gerekiyor

Göksel Aşkın

Tecilli isen tecilini bozdurup en erken Mayıs’ta gidersin şuan Şubat ta gitmen imkansız en erken Mayıs

Gökhan bey

Kardeşim ben 93 dogumluyum eylül 2018 de tecilimi bozdurdum nezaman askere giderim

İbrahim Ceylan

Selamun Aleyküm 99 luyum Mardin Ömerliye Kayıtlıyım Muayenemide Oldum(Ekim 2018’te)Arkadaşlar Hangi Celp Döneminde Giderim

Gökhan bey

Meraba ben 93 dogunluyum eylül 2018 de tecilimi bozdurdum internet üzerinden adana yumurtalık dogumluyum nezaman askerde olurum ? şubatta asker olurmuyum sizce yoksa diger tarihlerde mi alınırım bilgi verirseniz sevinirim

Gökhan bey

Birde internetten celp dönem seçimi yapmadım şubat mayıs agustos gibi tercih yapmadım birşey olurmu

Göksel Aşkın

Bende 93 doğumluyum kardeş bende Eylül de bozdurdum banada Şubat da gidersin dediler muhtemel en Şubat’ta gideriz

Gökhan bey

Anladım göksel kardeşim. Sen genel cepl döneminde tercih yaptın mı peki kardeşim şu ay bu ay diye ben birşey yapmadım sadece askerlige genel celp döneminde alınmak istiyoruma evet dedim herhangi bir seçenek çıkmadı kafam burda karşıyor. Birde bugün bana ptt kartıda geldi şubatta gideriz heralde diye düşünüyorum.

Miro

Arkadaşlar benim kütüğüm 1 ben 3_4 ay öncesinden başvurumuda yaptım şubatta gitmem gerekiyodu bu gün şubeye gittiğimde beni resmen kovdular mayısta gidiyosun diye bişey anlayan var mı ben 1 im ben gitmiyosam kim gitçek benim yerime kafaöda deli sorular??

Memo

Mayis 2018 de muaine oldum mardin kiziltepe kayitliyim celp tercihini ŞUBAT MAYIS KASM VERDIM ne zmn giderim

yusuf bilgi

bana ptt ten kart geldi geldiği için beni daha mayısa atmaz şubata giderim

Ahmet bey

Banada ptt geldi kartım kardeşim şubatta gideriz heralde

Mert Çelikcan

Ben amasyalıyım , 99/1 gidiyorum gözüküyor. Askerlik durum belgemde şu anda 31.01.2019 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor. Kasım ayı veya aralık ayında muayene oldum. Acaba 99/1 mi giderim ? Bana bir yardımcı olup da cevap verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler…

yusuf bilgi

tahminim mayısta gidersin aralık ve kasım ayında muane olanları mayısa atıyor

ahmet

Selamlar
Ben internetten sevk işlemleri yaparken bana sorulan soruda askerlik şubemin celp döneminde silah altına alınmak istemiyorum dedim yani hayırı seçtim bana celp dönemlerini sıralayın dedi şubatı başa koydum Azdavaya kayıtlı şubem ben şimdi kasımı mı bekliyicem yoksa şubatta mı gidicem 31 01 2019’a kadar bi sakıncası yoktur ve erteleme nedeninde sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor cevap verirseniz sevinirim.

yusuf bilgi

NEREYE DÜŞTÜGÜ ACIKLNAN VARMI

abdullah altıparmak

saat 10 30 da açıklanacak dediler daha açıklanmadı nereye çıktıgını bilen var mı

Onur kenar

nezaman açıklanıcak yerler saat 10:30 geçti

yusuf bilgi

valla billa ya resmi acıklma diyolar 20 sine kadar bekleyin dio işi güçü olan var akraba ziyareti var

Onur kenar

askerlik şubesini aricam şimdi ne dicekler bakalım

abdullah altıparmak

eger atarsa attıgını nasıl öğrencez

sedat karaoğlan

henüz açıklanmadı 🙁

Ali

Askerlik subesini aradm gun icinde aciklanacak dediler olmadi yarn aciklanir dediler

abdullah altıparmak

resmen oyun oynuyorlar yaa sanki önemsız bir meseleymiş gıbı

sedat karaoğlan

vay arkadaş daha bekleyecek miyiz bu nasıl iş

sedat karaoğlan

açıklanınca bilgi verin beyler en azından ismimiz çıkmadığında boş yere beklemeyelim :/

hüseyin

Açıklananmadı Daha amk böyle işin

Başa dön tuşu