373. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Kasım Celp döneminde silah altına alınacak lisans ve daha üst eğitim kurumu mezunlarının yani Kısa Dönem Er (6 ay er) ve Yedek Subay (asteğmen – 12 ay) statüsünde askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

373. Kısa Dönem ve Yedek Subay Askerlik Yerlerinin Açıklanmasına şu kadar kaldı:

[wpcdt-countdown id=”1024″]

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Aşağıda bu duyuru metnine ulaşabilirsiniz…

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

373. Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri Ekim ayının son haftası içerisinde 19 Ekim 2018 tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30‘da açıklanacaktır.

Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır.

Ne Zaman Teslim Olacağım?

– A grubu çıkacaklar 30 Ekim-1 Kasım 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar 05-06 Aralık 2018 tarihinde teslim olacaklardır.

Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu  30 Ekim-1 Kasım 2018, İkinci grubu ise  05-06 Aralık 2018 tarihinde tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (Kısa Dönem Er, Yedek Subay, jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 373. Dönem İçin Yaptığı Duyuru Metni (Lütfen Dikkatlice Okuyunuz. Resmi Duyurudur)

Kasım 2018 Celbinde Silahaltına Alınacak Yedek Subay Aday Adaylarına Ait Duyuru

 1. Kasım 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Kasım 2018 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);
 3. 2017/10, 2017/11 ve 2017/12’inci grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,
 4. 31 ağustos 2018 tarihine kadar; 1982 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.
 5. Kasım 2018 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 haziran 2018 ile 30 eylül 2018 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranların sınıflandırma işlemi yapılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.
 6. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 30 eylül 2018 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.
 7. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa), vali yardımcısı, kaymakam, diplomat, okutman, üniversite araştırma görevlisi, üniversite öğretim görevlisi, insansız hava aracı/silahlı insansız hava aracı kadrolarında görev yapan yükümlülerin mesleklerini icra ettiklerine dair belgelerini hazır bulunduracaklardır.
 8. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 19 ekim 2018 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.
 9. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;
 10. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 30 ekim-01 kasım 2018, ikinci grubu ise 05-06 aralık 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
 11. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden bir iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.
 12. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

 1. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
 2. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Kısa Dönem Erlerin Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (19 Ekim 2018) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi (asteğmen) olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Yedek Subayların Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (19 Ekim 2018) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Celp Grubu A ve B Ne Demek

Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

(20 Nisan 2018) kısa dönem erlerin (6 ay er) ve uzun dönem asteğmenlerin (12 ay asteğmen) yani en az lisans mezunu olan kişilerin askerlik yerleri belli olacak. Askerlik yerleri açıklandığında şunları net şekilde öğrenebileceksiniz;
1) İlgi Celp döneminde askere alınıp alınmadığınızı
2) Kısa Dönem er mi yoksa Asteğmen mi olduğunuzu
3) Celp Grubu A mı yoksa Celp Grubu B mi olduğunuzu
4) Birliğinize en geç ne zaman teslim olmanız gerektiğini…
5) Acemi birliğinizin ve Usta Birliğinizin neresi olduğunu
Tüm bunlara ek olarak A grubu çıkanlar bugünden itibaren B grubu çıkanlar ise 1 Marttan itibaren sülüs kağıtlarını (askere sevk belgelerini) edevlet sitesinden veya askerlik şubesinden alabilecekler…Şimdiden herkes için hayırlısı olmasını dilerim.

Hangi Adresten Öğreneceğim Askerlik Yerimi?

https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu?asama=1

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

Bu iki adresten öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
52 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Veli Onay

merhaba hocam , ben lisans mevzunuyum kasım dönemi için başvuru yaptım yedek subay olarak yapmak istiyorum kısa dönem istemiyorum lakin e devletten yapılan başvuruda bana bunu seçenek olarak sunmuyor kısa dönemmi yapmak istiyorsun uzun mu diye bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım lütfen cevabınızı bekliyorum

aybars yüksel

tecili bozdururken secenek cıkmadı dımı bende de aynı durum var bılgı edınebıldiniz mi?

ali

arkadaşlar askerlik şubesinde size yedek subay istiyor musunuz komando istiyor musunuz diye soracaklar zaten, e devlette başvuru yapılırken sadece kamonda istiyor musunuz sorusu mevcuttur. Yani herhangi bir sıkıntı yok askerlik şubesine gittiğinizde bu iki soruyu cevaplandırın yeterli.

Ahmet Denizci

31 Ağustos yani yarın Kasım celbi için son başvuru tarihi. Ben yarın gidip tecilimi bozdurup Kasım’da askere gitmek için başvuru yapacağım. Eğer uzun dönem çıkarsa gitmek istiyorum. Eğer kısa dönem çıkarsa gitmeyip bedelli askerlikten yararlanabilir miyim ?

Orhan pamuk

hocam basvuru yaptıktan sonra askere gitmemek kacak olarak tabir görür, kısa dönem cıktı ben istemiyom vazgeçtim diyemezsin.

Buradan Yak

Yasada fiili olarak askerlik başlamadığı sürece yararlanma hakkı yok mu? Neye dayanarak söylediniz açıklar mısınız?

Mert Yılmaz

merhaba. Ben Kasım celbi için kısa dönem askerliğe başvurdum. E-devlette

“Askeralma Genel Müdürlüğü İşlemleri : Henüz Tamamlanmadı.

Son Durum:Askerlik Şubesi tarafından onaylanmanız beklemektedir.”

diye yazıyor. Bir sorun mu var acaba? Başvurumu yapytım, Muayene işlemleri de onaylandı diyor. Ana bu sonuncusu aklıma takıldı. Cevaplarsanız sevinirim.

fatih karaca

AYNI SORUN BENDE DE VAR
2 HAFTADAN FAZLA ZAMANDIR BEKLİYORUZ.
“Askerlik Şubesi tarafından onaylanmanız beklemektedir” yazıyor.
ŞUBEYE GİTMEYE GEREK VARMI…..?

Mert Yılmaz

Ben de kimse sorduysam cevap alamadım. Şubedeki görevli memur, “Ankara onaylayacak, ne zaman onaylar bilmiyorum” dedi. Yakın zamanda askerliğini yapmış olanlardan bilenler yok mudur acaba?

Onur kozbay

bayram tatlinden dolayı olablilr veya bu bedelli işlemleri çok fazla yapıldığı için böyle işlere zamn kalmıyor.

Sercan Çelikkaya

bende de aynısı oldu şubeye telefon ettim onaylanmış ancak e devlette gözükmüyor

Mert Yılmaz

Ben de gidip sordum şubeye. Bizde onaylı görünüyor, senin de bizim de yapacağımız bir şey yok dediler. Sorun yok dediler.

mahir sağıroğlu

arkadaşım sizin sınıflandırma tarihiniz ne yazıyor acaba ?

zeki uygun

askerliğimi yedek subay yapmak istiyorum.Kekemelik bir sıkıntı oluşturur mu

MUAMMER KESGİN

4 yıılık üniversite mezunuyum.E devletten yoklamamı yaparken diplomam çıktı seçtim.kısa dönem yapmak için başka bir şey yapmam gerekiyormu? edevlette bununla ilgili bir seçenek çıkmadı.

Bulut Karayel

Merhaba ben kasımda yedek subaylık için e devlette lisans mezununiyet belgem çıktı seçtim yoklamamı yaparken 29 Eylül’de aile hekimine gitsem kasımda alırlar mı acaba

Sercan Çelikkaya

kasım celp döneminde gitmen için 31 ağustosa kadar yoklamanı yaptırman gerekiyordu muhtemelen şubatta gideceksin

Bulut Karayel

Yani haftaya Perşembe’ye üniversiteye gidip diplomamı alıcam onla şubeye gidip yedek subay olmak istiyorum desem kasım için alırlar yani.

baran köprülü

iyi günler;
kasım dönemi asker olacaklar için askerlik yerleri 19 ekimde belli olacak.
Peki kısa dönem mi uzun dönem mi gideceğimiz hangi tarihte belli olacak bilgisi olan var mı ?

yasir

19 ekimde yerler belli olduktan sonra sadece tek yapmamız gereken belgeyi alıp birliğe teslim olmak mı? Başka bir işlem yapacak mıyız?

metin

hocam cevap verebilir misiniz?? Bilen birileri aydınlatsa ya bizi.

barış karabıyık

6 temmuz 2018 ‘de tecili bozdurdum,askerlik kağıdında 31.10.2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor ve celp dönemi kasım yazıyor. Lisans mezunuyum.20 ekim de yerim belli olur mu ?

barış karabıyık

ısparta dağ komando komutanlığı- usta birliği osmaniye-toprakkale

barış özkılıç

15 ekimde yerlerin açıklandığı yazıyo bazı haber sitelerinde girdiğimde hakkınıda bir sevk işlemi yoktur yazıyo.

Eyüp

Lisans mezunlarının yerleri 19 ekimde açıklanıyor.

metin

19 Ekime az kaldi bissuru yanıtsız soru var ne admin ne başkası cevap veriyor. Sanırım tüm cevapları 19 ekimde kendi kendimize öğreneceğiz umarim geç olmaz… peki kasım celbi olarak kasımın kaçında gidiyoruz?

Hasan

kasım 2018 kısa dönem ve asteğmenlik yerleri 19 ekimde açıklanacak A Grubu olursak Kasımın ilk haftası B Grubu olursak Aralığın ilk haftası gidicez buraya kadar sorun yok. Sorum şu Bir sonraki celb dönemi olan Şubata kalma ihtimalimiz varmı ? Varsa yüzde kaç ihtimal ?

Hasan

Kısa dönem yapanların acemi birliği ile usta birliği aynı zamanda mı açıklanıyor

ömer

kasımda sevke tabiydim.eylül başında askerlik sevk işlemlerimi yaptırdım.sonra 13 eylülde tezsiz yüksek lisansa kaydoldum.üniversite 20 eylülde tecil için belgeyi gönderdik demesine rağmen askerlik tecilim yapılmamıştı.bunun üzerine askeralma bölge başkanlığını aradım okul belgeyi fakslasın dedi.okul fakslayamadığı için kendim faksladım.ertesi gün kontrol ettiğimde askerlik tecilim yapılmıştı.ancak e devletten baktığımda askerlik yerimin belli olduğunu gördüm yedek subaylık çıkmış.benim bu durumda ne yapmam gerekir.

demir

kasım için e devletten başvurumu yaptım yerim belli olmayınca şubeye gittim ve bana sevk öncesi hazırlık yapmadığım için kasımda gidemediğim söylendi nasıl oluyor bu

demir

ikisinide yaptım aslında e devlette herşey tamam olarak gözüküyordu kafam karıştı

Mustafa

tüm işlemler gerçekleştirilince eylül ayında askerlik şubesine gidip söhi(sevk öncesi hazırlık işlemleri) nin yapılması gerekiyor.

Emre oner

Merhaba admin lütfen cevap yaz çok zor durumdayım.Ben Kasım kısa dönem olarak 1 Kasım’da Tekirdağ’da birligime teslim olacağım boyum 1.83 kilom 47 beni oradan çürük raporu verip geri gönderme ihtimalleri nedir,aşırı gucsuz ve kondisyonsuzum 2 şınav maksimum cekebiliyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum.Fazla naif biriyim orada çok sıkıntı yaşar mıyım. Vatan görevi seve seve yapılır ama kilom beni çok düşündürüyor.Lutfen cevap yaz.

Emre oner

Lütfen cevap yazar mısınız?

Alican

373 kd ler ne zaman terhis oluyorlar izin kullanmayanlar

Başa dön tuşu