Aday Memurların Askerlik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Memurluğa yeni atanacak ve memurluğa yeni atanmış fakat asaletini henüz alamamış kişilerin askerlik işlemlerine dair bir çok soru sorulmaktadır. Aday memurların ve memur olacak kişilerin sıkça sorduğu sorulara bu yazımızda cevap vereceğim…

1) Yakın zamanda aday memur olarak atanacağım. Aday memur olarak atanacağımı belgelemem halinde askerliğim bir celp dönemi tecil edilir mi?

Aday memur olarak herhangi bir kuruma yerleştirildiğinize dair belge ile en yakın askelik şubesine başvuru yaptığınızda askerliğiniz bir celp dönemi ertelenir. Yani Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gidecektiniz. Fakat o arada atama yapıldı ve bir kuruma yerleştirildiniz. O durumda sizin askerliğiniz sizin talebiniz olur ise bir celp dönemi ertelenir yani sizi şubat celp dönemine aktarırlar…Bir kuruma memur olarak atandığınızı gösterir belge ile askerlik şubesine başvuru yapmanız yeterlidir..

2) Bakaya Kaldıktan Sonra Bir Kuruma Memur Olarak Atandım. Askerliği Tecil Ettirebilir miyim?

Askerliği tecil edebilmeniz için bakaya kalmamış olmanız gerekiyordu. Bakaya kalmadan önce atamanız yapılsa askerliği bir celp dönemi erteleyebilirdiniz fakat şimdi bu işlemi yaptıramazsınız. Kuruma kaydınızı yaptırıp derhal askere gitmeniz gerekir…Lisans mezunu da olsanız önlisans mezunu da olsanız bakaya yada yoklama kaçağı olduğunuz zaman memur olarak atansanız dahi askerliğiniz bir celp dönemi tecil edilmez. Derhal askerliğe başlamanız gerekir.

3) Kamu Kurumunda Aday Memur Olarak Göreve Başladım. Askere Sevk İşlemim Ertelenir mi?

Memur olarak atananların askerlikleri kurumlarının yazılı talebi doğrultusunda Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilecek süreler kadar tecil edilebilir. Yani siz memuriyete atandınız diyelim. Sizin kurumun “ya bu adama çok ihtiyacımız var. Biraz daha askerliğini tecil edin” diye Milli Savunma Bakanlığına yazı yazması gerekiyor. Milli Savunma Bakanlığı da uygun gördüğü kadar sizin askerliği tecil ediyor. Yani memur oldunuz diye tecil hakkınız olmuyor ama kurumunuz “bu adama şu kadar süre acil olarak ihtiyacım var” diye yazı yazıp Milli Savunma Bakanlığına gönderir ise o zaman iş değişiyor. O zaman tecil hakkı veriyorlar size.

4) Kamu Kurumunda Staj Yapanların Askerliği Tecil Edilir mi?

Kamu kurumlarında staj yapanların sevkleri bağlı bulundukları kurumların kanun ve yönetmelikleri dikkate alınarak Milli Savunma Bakanlığının tespit edeceği süreler kadar tecil edilebilmektedir. Ayrıca staj sonrası sınavı olan kişilerin askerlikleri sınavdan sonraki celp dönemine de aktarılabilmektedir. Yani staj yapan sonradan da sınava girecek kişiler hem staj için hem de sınav için celp erteleme / sevk tehiri işlemi yaptırabilmektedir.

5) Devlet Memuru Askerliğini Nasıl Tecil Ettirebilir?

Devlet memuru olmak askerliği tecil ettirebilmek için yeterli değildir. Kişinin kurumunun “bu kişiye çok ihtiyacım var” diye Milli Savunma Bakanlığına yazılı olarak bildirim yapması gerekir. Ancak o zaman memurun askerliği memuriyet sebebiyle tecil edilebilir.

5) Aday Memurken Askere Gidersem Ne Olur?

Aday memurken askere giden kişinin memuriyeti dondurulur. Kişi askere gider ve kişi askerden döndüğünde tekrar aynı kurumda aynı yerde görevine başlar. Yasal hakları askerlik yaptığı süre boyunca saklı tutulur. Kişinin hiç bir yasal hakkı kayıp olmaz.

6) Askerdeyken Memur Olarak Atanabilir miyim?

Bir kişi askerde iken memurluk alımlarına başvuru yapıp memur olarak atanabilir. Kişi eğer atanırsa atandığı kuruma dilekçe ile başvuru yapar. Askerdeyim. Askerden sonra göreve başlayacağım diye kuruma bilgi verir. Asker olduğuna dair belgeyi de yazı ekine ekler…Kurum kişinin askerliğinin bitmesini bekler. Askerlik bitince de kişi kuruma giderek işlemlerini başlatır ve memur olarak atanır…Yani askerdeyken memur olarak atanabilirsiniz. Hiç bir sorun yaşamazsınız…

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ali at

Yurtdışında doktora yapacak kişiler için nasıl bi işlem uygulanacak? (Yaz tatillerinde gidilir diye cevap yazmayın lütfen, yurtdışında doktora işi lisans yaparken eğitim modeline benzemiyor, farklı ülkelerdeki kongre ve seminerlere katılarak ya kendi projelerini diğer bilim insanlarına anlatmalarını ya da güncel konu takip etmeleri beklenilmektedir, kış dönemelerinde hem hocaların aistanlıği yapılırken bir yandan da kendi araştırma projesi için zaman ayırmaları gerekmektedir, yaz döneminde işe daha çok kendi işlerine vakit ayırmakta olup (yayın çıkarma, poster hazırlama vb.) uluslararası kongrelere katılmları gerekmektedir. Olayı bu açılardan da düşünmek gerekmektedir.

Okan macit

Merhaba tecilim 31.12.2019 da bitiyor ..devlet memuruyum ..ertelemek için hastane ewraklarimi hazırlayıp 19.12.2019 tarihinde gönderdi…kaç günde ewrak sonuçlanır …evrak tecil tarihi bittikten sonra sonuçlanırsa KAÇAK durumuna dusermiyim acilllll cewaplarsaniz sewinirim

Başa dön tuşu