372. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Ağustos Celp döneminde silah altına alınacak lisans ve daha üst eğitim kurumu mezunlarının yani Kısa Dönem Er (6 ay er) ve Yedek Subay (asteğmen – 12 ay) statüsünde askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1/2 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

372. Dönem Kısa dönem er ve Yedek Subaylar için henüz bir duyuru metni yayınlanmamıştır. Fakat yazımızın en alt bölümünde 370. Dönem Kısa dönem er ve Yedek Subaylar için yayınlanan duyuru metnini görebilirsiniz. Bu metnin bir benzeri (sadece tarihler değişecek) 372. Dönemler için de yayınlanacaktır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

372 Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri Ocak ayının son haftası içerisinde 20 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30‘da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır.

Ne Zaman Teslim Olacağım?

– A grubu çıkacaklar 26-27 Temmuz 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar 10-11 Eylül 2018 tarihleri arasında teslim olacaklardır.

Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 26-27 temmuz 2018, İkinci grubu ise 10-11 eylül 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (Kısa Dönem Er, Yedek Subay, jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 372. Dönem İçin Yaptığı Duyuru Metni

Ağustos 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarına ait duyuru

Ağustos 2018 Celbinde Silahaltına Alınacak Yedek Subay Aday Adaylarına Ait Duyuru

 1. Ağustos 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Ağustos 2018 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);
 3. 2017/08 ve 2017/09’uncu grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,
 4. 31 mayıs 2018 tarihine kadar; 1982 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler,

Erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.

 1. Ağustos 2018 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 mart 2018 ile 30 haziran 2018 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.
 2. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 30 haziran 2018 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.
 3. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa), vali yardımcısı, kaymakam, diplomat, okutman, üniversite araştırma görevlisi, üniversite öğretim görevlisi, insansız hava aracı/silahlı insansız hava aracı kadrolarında görev yapan yükümlülerin mesleklerini icra ettiklerine dair belgelerini hazır bulunduracaklardır.
 4. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 20 temmuz 2018 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.

 5. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;
 6. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 26-27 temmuz 2018, İkinci grubu ise 10-11 eylül 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

 1. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden bir iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.
 2. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

 1. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
 2. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
 3. Yükümlüler bu duyuru metnine www.asal.msb.gov.tr internet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.

Millî Savunma Bakanlığı

Askeralma Genel Müdürlüğü

Kısa Dönem Erlerin Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (20 Temmuz 2018 tarihinde) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi (asteğmen) olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Yedek Subayların Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (20 Temmuz 2018 tarihinde) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Celp Grubu A ve B Ne Demek

Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

(20 Nisan 2018) kısa dönem erlerin (6 ay er) ve uzun dönem asteğmenlerin (12 ay asteğmen) yani en az lisans mezunu olan kişilerin askerlik yerleri belli olacak. Askerlik yerleri açıklandığında şunları net şekilde öğrenebileceksiniz;
1) İlgi Celp döneminde askere alınıp alınmadığınızı
2) Kısa Dönem er mi yoksa Asteğmen mi olduğunuzu
3) Celp Grubu A mı yoksa Celp Grubu B mi olduğunuzu
4) Birliğinize en geç ne zaman teslim olmanız gerektiğini…
5) Acemi birliğinizin ve Usta Birliğinizin neresi olduğunu
Tüm bunlara ek olarak A grubu çıkanlar bugünden itibaren B grubu çıkanlar ise 1 Marttan itibaren sülüs kağıtlarını (askere sevk belgelerini) edevlet sitesinden veya askerlik şubesinden alabilecekler…Şimdiden herkes için hayırlısı olmasını dilerim.

Hangi Adresten Öğreneceğim Askerlik Yerimi?

https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu?asama=1

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

Bu iki adresten öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
77 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
sedat kaya

31.01.2018 tarihinde tecilimi bozdurdum mayıs döneminde askerliğe başlarım diye düşünüyordum ancak bir arkadaşım 6 ay önce tecilini bozdurdu hala gidememiş sende beklersin büyük ihtimalle dedi askerlik şubesinde erken askerlik için mayıs dönemini seçmiştim mayısta gidememe ihtimalim var mı prosedür nasıl işliyor biraz yardımcı olur musunuz.

Metin E. Oktay

Merhaba, yüksek lisans kaynaklı tecilim bitmek üzere ancak diz dönmesinden dolayı sağ dizimde hasar var. ön çapraz bağlar tamamen kopuk ve menisküs yırtığı var. doktorum bir gün dizindeki ağrılar artacak ve dizin kitlenmeye başlayacak ve o zaman ameliyat zamanı gelmiş diyeceksin demişti. Geçtiğimiz hafta gittiğim farklı bir doktor da aynı yorumda bulundu. Ameliyat olmayı düşünüyorum. bu şartlarda muafiyet, erteleme, sevk tehiri gibi durumların hangisinden yararlanabilirim. görüşlerinizi rica ediyorum.

Ali bayraktar

Merhaba ben mayıs ta askere gidecem. Diplomam notu 3.19. Lisans mezunuyum. Yedek subay ve komonda ya evet demişim. Bu durumda bana asteğmenlik çıkabilir mi?

halil

ben kısa dönem istedim ama sanşsız durumlar yüzünden uzun dönem yapmak istiyom ne yapmam gerek…. başvuruyu değiştirmem mi lazım ağustosta gitcem not ortalmam 2,95

Ali bayraktar

Komondaya da evet demek yedek subay gelme şartını artirir mi?

Halil Kiraz

Merhaba 03.05.2018 ayına kadar tecilliyim. Haziran ayında yani B Grubu olarak askere gitmek istiyorum.Hangi ayda tecilimi bozdurursam Haziran ayı giderim?

Bariss angars

Merhaba
Mart ayinda b grubu kisa donem olarak askerlik yerim belli oldu ankara mebse gidecektim ancak bazi sebeplerden dolayi tekrar tecil ettirdim son anda gidemedim ve agustos sonu cagrilacagim soylendi
Suan islerimi halettim ve bir an once gidip bitirmek istiyorum ne yapmaliyim en erken ne vakit gidebilirim lutfen cevapalrsaniz sevinirim

Batuhan Kirecci

Merhabalar, Kasım 2018 celp dönemine kadar tecilim bulunuyor ancak, Ağustos döneminde gitmek istiyorum ben bu yüzden tecili bozdurup, erken sevk dilekçesi almam gerekiyor ancak şuanda bir yerde çalışıyorum ve kıdem tazminatı için bu belge gerekiyor ve ben bu ay sonunda işten ayrılacağım, mayıs başında sevk belgesi alabilir miyim, yoksa nisan ayında da erken sevk belgesi için başvuru yapabilir miyim? Son başvuru tarihi 31 Mayıs olarak görünüyor da başlangıç tarihi yok hiçbir yerde, yardımcı olabilir misiniz?

Sercan ky

Merhaba, ben lisans mezunuyum nisan ayının sonunda tecilimi bozdurdum. ve ağustos celp döneminde askere gideceğim. Benim sorum şu, yedek subaylık için sanırım sınav oluyordu o sınavın tarihi ne zaman ve nereden takip edip öğreneceğim. yardımcı olursanız sevinirim.

Ismail e.

Şuan askerde olan bir arkadaşım ile bugün görüştüm. Uzun dönem yapıyor ve acemiliği bir ay sürmüş. Neye göre acemiliği bir ay veya 2,5 ay olarak belirleniyor. Bir de acemiliği sonunda sınav yapacaklarmış, sınav sonunda usta birliği icin yerler belli olacakmis ve sınavı geçenler yedek subay olacakmış, geçemeyenler er mi olacakmış ne tam anlamamış. Sınav kalktı diye biliyordum ama sınav hala uygulanıyor mu?

Ismail e.

Çok teşekkürler hocam. Cevaplarınız için çok mutesekkirim. Sınavın kapsamı nedir peki?

Barış Özer

ben bu 31 mayıs 30 haziran olayını anlamadım ağustos celbi için 31 mayıs son tecil bozdurma tarihiydi. simdi bir 30 haziran olayı gecıyor nedir bilgisi olan var mıdır acaba ?

Emilio Ş.

Merhaba,
Öncelikle üniversite eğitimime devam ediyorum agustos ayında mezun olabılme ıhtımalım var ıkı sorum olucak 12aylık yedek subaylık cıktıgı zaman ıcerısınde yapmama gıbı bır durum soz konusu mudur yoksa bu sekılde atanıldıgımız ıcın yapmak mecburıyetınde mı kalıyoruz bunun dısında mezun olduktan sonra dıyelım agustos ayında mezun oldum en erken ekım ayında tecılı bozdurup kasım aralık aylarında mı askere gıdebılırım ?

İyi çalışmalar..

emre dokgöz

Merhaba beyler,
Bende ağustos celbinde askere gideceğim ama hagb cezam var kısa dönemi etkiler mi ?

Erkek hemşire

Merhabalar lisans hemşire mezunlarına yedek subaylık çıkma ihtimali nedir ?

SÜLEYMAN CİHAT

Merhaba,
askerlik durum belgesinde kimliği yazılı yükümlünün 30.06.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyordu ancak dün sisteme girdiğimde tarih 31.07.2018 olarak güncellenmiş. Bu ne anlama gelmektedir?

Berkay eskici

Arkadaslar merhaba,

Biliyorsunuzki erler 9 temmuzda yedek subaylar 20 temmuzda belli olacak. Ben dusuk ihtimalde olsa yedek basvurdum 4 yillik halkla iliskiler mezunuyum. 9 temmuzda yerim aciklanmaz ise bu su mu demek oluyor 20 temmuzda yedek subay olarak yerim aciklanacak?

Ornegin mayis celbinde 13 nisanda erler 20 nisande yedek subaylar aciklanmis. Mesela 13 nisan tarihinde yedek subay basvurmus bir uni mezunu yeri aciklanmadiysa eger 20 nisanda yedek subay oldugunu mu ogrenmistir mesela?

Yasin Suçek

Yedek subay sınıflandırma sonucu sorgulama ekranına girdiğim zaman gün içersinde belli olacaktır gibi bir ibare var arkadaşlar
Bugün bizi de açıklarlar mı sizce

mçakır

lisans mezunu kısa dönemim ama hala yerim açıklanmadı bi bilgin var mıdır reis şubeye gitmem gerekir mi

kubilay

hocam 28-29 kpss sınavı var. sen diyorsun 26-27 teslim olacağız 🙂 ne yapıcam ben şimdi?

kubilay

ben de aynı düşündüm saolsın. o kadar hazırlandık 2 gün erken çağırıyorlar olaya bak. insan bir düşünür kpss en büyük sınavlardan birisi bu kadar da düşüncesizlik olmaz ki yani

rıza

merhaba,
mayıs ayında gidip başvurumu yaptım. 4 yıllık üni. mezunuyum. ağustos celp döneminde askere gitmem gerekiyordu. e devlet üzerinden yoklama başvuru sürecine baktığımda hiçbirinin tamamlanmadığını gördüm. Bunun benimle bir ilgisi var mı? Başvuru yaptığıma dair belge aldım şubeden ve yoklama tarihi 27.01.2016 zamanında tecil ettirdiğim eski tarih gözüküyor. celp dönemi agustos 2018 yazıyor. kısacası sormak istediğim şey bu yoklama süreci ağustos celp döneminde askere gitmeme engel bir durum oluşturur mu?
başka bir konu da ordaki görevli bana yedek subay başvuru formu doldurttu ve belgede yedek subay adayı yazıyor. ben yedek subay istemediğimi sorunca belirttim kendisine. yedek subay mı olucam kısa dönem mi yapıcam?

samet sarıaslan

merhaba
tecilim 30/06/2018 tarihinde bitmiş olup 13/07/2018 tarihinde gbt sorguaması sonucu tutanak tutuldu.15 gün içinde askerlik şubeye gitmemi söylediler.bedelli en geç ekimde çıkacak o zamana kadar işlemler nasıl olur. hemen askere alırlarmı?

samet sarıaslan

merhaba
tecilim 30/06/2018 tarihinde bitmiş olup 13/07/2018 tarihinde gbt sorguaması sonucu tutanak tutuldu.15 gün içinde askerlik şubeye gitmemi söylediler.bedelli en geç ekimde çıkacak o zamana kadar işlemler nasıl olur. hemen askere alırlarmı?

halil

merhabalar
Normalde 2019’a kadar tecil hakkım vardı ama bu ağustos celbi için başvuru yapmıştım şimdi de ekimde bedelli açıklanacak diyorlar. Bu celp döneminde sevk belgesini almayıp birliğime katılmasam da ekimde bedelli çıktığında ondan faydalanırsam başım derde girer mi? Saygılar…

murat erkak

merhabalar benim adli sicil kaydım yok gözüküyor ama 1.5 sene önce hakkımda verilen bir hagb kararı var. Hagb engel olmaz deniyor ama emin değilim ve bu durumdan çok rahatsızım. Suç farketmeksizin Hagb’nin kısa dönem askerliğe engel olmadığını söyleyebilir misiniz? Bu durumdan emin misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

mçakır

hagb hüküm vermemiş olması demek hükmün açıklanmasını bekleyebilirler o da dosya içeriğine göre ama hagb nin henüz ortada hüküm olmadığından sorun çıkaracağı ihtimali bile yok bence

murat erkak

eyvallah kardesim mçakır sağolasın yanıt için.

Kara kürek

Merhaba öğretmen askerlik başvurusu sonucu nasıl belli oluyor? Yani çıktıysa ne yazacak sonuçta? Yedek subay mı. Nasıl bir ibare olması gerekiyor.

Erdi

Benimki hala aciklanmadi. Sorun ne olabilir ?

mçakır

aynen benim de açıklanmadı ama benim kısa dönem er

Cihan

Sevk bitiş tarihim 27 temmuz. Ağustos 5 sinavim var. 10 günlük gecikmem olacak. Gidip gelmem mümkün değil zaten. Amasya da acemi eğitimi alicam. 10 gün sonra teslim olsam ne gibi sıkıntılarla karşılaşırım. Teşekkürler.

Medcezir

Acemi birlik Kastamonu, Usta birlik Siirt Celp grubu 1. olarak gidecek var mı?

Yasin Suçek

Kütahya/Yedek subay.. orada olacak arkadaşlara ve tüm askerlik görevi için teslim olacak arkadaşlara hayırlı tezkereler diliyorum..

umut demir

merhabalar kolay gelsin, benim sorum subaylık ile ilgili spor bilimleri fakültesi rekreasyon mezunuyum aynı zamanda formasyonda aldım. Kara,Deniz,Hava kuvvetlerine muvazzaf subay olarak girme şansım var mı? bu bölümlerden mezun olanlara muvazzaf subaylık tanınıyor mu tanınmıyor diye bir duyum var her yere baktım detaylı göremedim yardımcı olur musunuz

furkan kılıç

Merhaba aöf son sınıfım tek ders sınavına girdim dün sonuçlandı mezun gözüküyorum aöf lisans diplomasını 2hafta içinde büroya teslim edecek 31.12.2018 tarihine kadar tecilim var askerlik şubesine gitsem tecilimi geriye cektirsem ne zaman askere alırlar tesekkurler

ihsan Kocaağa

eğitim birliği: ankara/mamak
esas birliği: istanbul/beşiktaş
B grubu gidecekler var mı?

Furkan mert

Meraba tecili bozdursam 98 4 gidermiyim.

Burak Ata

Ağustos celbi 2. grubum. Sevk belgesi edevlette çıkmadı hala. Ne zaman çıkar

Ramazan K

Yarın belli olcak dedi askerlik şubesinden bir tanıdık

Başa dön tuşu