98/3 Tertipler Askerlik Yeri Sorgulama

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Ağustos Celp döneminde (98/3) silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

98/3 Tertiplerin askerlik yerleri  09 temmuz 2018’de açıklanacaktır.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

98/3 Ağustos celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri Temmuz ayının 3. haftası içerisinde 9 Temmuz 2018 tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 09 temmuz 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 98/3 Tertipler İçin Yayınladığı Resmi Duyuru Metni

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde 98/3 tertipler için bir duyuru yapılmış ve bu duyuruya göre 98/3 tertiplerin askerlik yeri 09 temmuz 2018 Saat 10:30’da açıklanacaktır.

Ağustos 2018 Er Celbinde Silâhaltına Alınacak Yükümlülere Ait Duyuru

 1. Ağustos 2018 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Ağustos 2018 er celp döneminde;
 3. 1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi ağustos 2018 olanlar, b. Celp dönemi ağustos 2018 olmadığı halde, ağustos 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 4. Yasal nedenlerle askere sevkleri tehir edilenlerden sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden ağustos 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 5. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 09 temmuz 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 6. Ağustos 2018 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 7. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 09 – 27 temmuz 2018,

(2) e-devlet üzerinden 09 – 26 temmuz 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 – 11 eylül 2018,

(2) e-devlet üzerinden 01 – 10 eylül 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Ağustos 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 27 temmuz 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 11 eylül 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
138 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
özkan ülgen

Merhaba ben şubat-2 1998 doğumluyum 2017 haziranda muayne oldum kağıdımda 2 mayıs ‘ta gideceğimi diyor ama ben şubatta gitmek istiyorum olurmu acaba yardımcı olsanız sevinirim tşk ederimm…

Sinan

E devletten baktım 04/05/2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakınca yoktur yazıyor askeriyenin verdigi kagıtta ise agustos diyor ama muhtemel mayısta celbinde gitme şansım varmı

Sinan

Çok saol teşekkür ederim

Osmanlı

Ben 98/ agustaos dogumluyum bağlı bulundugum ilçe agustos gönderiyor 2017 ekim ayında askerlige başvuru yaptim e devletten baktıgımda ise 04/05/2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yaziyor askeriyenin berdigi kagıt agustos diyor acaba beni mayıs celbinde askere alirlarmi

omer.mct

98,3 instgrm @omer.mct

onur gökburu

Selamın aleyküm ben 98/2 tertip olarak askere gidiyorum mayıs 2 sevk tarihi yazıyor ve ben sözlemeşli erbaş alımına başvuru yaptım bana detaylı bilgi verirmisiniz

Osmanlı

Selamun aleyküm 98 2/ yerleri açıklandı a,sı belli oldu aynı zamanda b, sidemi belli oldu 04/05/2018 yazanlar ne olacak teşekkürler

MERSİNLİ

SELAM E DEVLETTE 26.07.2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR DİYOR BU NE ANLAMA GELİYOR?

huseyin elçi

S.a reis benim kütük ağustos ben erken tercih yaptım şubat ve mayıs olmadı kasıma kalma ihtimalim varmı

Gökhan

30.06.2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakınca yoktur diyor ne anlam çıkarmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.tşkr

Ali kanık

S.a kütüğüm ağustos gönderiyor erken gitmek istedim şubat ve mayıs göndermediler kendi küğüm ağustos da kessin gidermiyim

askerlik

nisan ayında tecilli mi bozdurdum. erken sevk ile ilk tercihim kasım..ikinci tercihim agustos yaptılar.normal sevk tarihin gelecek sene mayıs dediler. bozdurduktan sonra mayıs 4 ü yazıyordu
26 agustosa attı lakin kütügüm de şubat ayında alımı yapmış şimdi ben ne zaman askere giderim?

okay

AŞAĞIDA KİMLİĞİ YAZILI YÜKÜMLÜNÜN 26/07/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ
YÖNÜNDEN BİR SAKINCASI YOKTUR.
ERTELEME NEDENİ : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR

Böyle yazıyor e devlette şubatta bozdurdum tecili 97 doğumluyum.
Bir sıkıntımı var tekrar mı gitmem gerek şubeye

Hüseyin

yok ağa bende aynı sen gibiyim ağustosta dedilerse ağustosta alırlar umarım B grubu gitmeyiz 🙂

Ali Can ULAŞ

Merhabalar!
Askerlik şubesine gittim ve bana 24 Temmuzda gideceksin dediler, bu normalmı ?
bir kaç yere daha sordum kimsenin öyle olmamış.Bilgilendirirmisiniz.
Teşekkürler…

Adnan Dündar

1 sendedir muayene olmuşum hallen yerim belli olmuyor geç gitmek istemiyorum hemen gitmek istiyorum 20 yaşıma 1 aydır girmisim hallen bir duyuru yok yardım eder misiniz

ferhat kul

bendede 26.07.2018 yaziyor agustosun kacinda gideriz teslim olmaya

Onur Coşkun

Selamın aleyküm üstadım ben nisan 2018 da tecil bozdurdum.
Kayıtlı olduğum il Şubat celbinde alıyordu
Muayenemi oldum e devlette sınıf tertibat bekliyor muhtemel sevk tarihi 26 temmuz 2018 yazıyor. Ne zaman giderim ? Simdiden çok teşekkür ediyorum. ..

Kemal Öztürk

Merhabalar muayenemi herşeyimi ocak ayında yaptırdım erken sevk için mayısı seçtim mayısta uygun görürlerse alırlar dediler almadılar. Şuan devlette 26.07.2018 tarihine kadar askerlik sevki yönünden sakıncası yoktur diyor benim kayıtlı olduğum şube ağustos celbi götürüyormuş öyle söylediler şimdi ağustosta kesin askere gidecek miyim?

Kemal Öztürk

Bana ağustosta kesin gidiceksin mayısta gidemezsen dediler gidicem ağustosta kesin yani?

İbrahim Halil Subaşı

eyvallah sagolun

Derman

Merhaba arkadaşlar ,
Mayıs ayında askerlik şubesine gittiğimde ağustos celbinde askersin demişlerdi. e-devlette de 30/06/2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyordu. Bugün o tarih 31/07/2018 olmuş. Bu değişiklik ağustos celbinde gidemeyeceğim anlamına mı gelir?

Derman

Cevapladığınız için teşekkür ederim.

Ahmet ali

İyi akşamlar, kısa dönem yedek subay olarak askerlik yapacakların askerlik yerleri ne zaman belli olacak kesin tarih ? Ve ağustos ve eylül gruplarının planlanması nasıl oluyor kriterler nedir ? Erken başvuru yapanlar ağustos geç başvuranlar eylül dönemi mi ? Teşekkürler

Ahmet ali

20 Temmuz’da yerler belli olacak 26 Temmuz’da teslim olacağız çok geç değil mi? Daha erken açıklanma ihtimali olmaz mı ?

Mehmet gör

Ben düz tabanım ayakta durmakta güçlük çekiyorum napmalıyım

Çetin CAN

Merhaba,

Ben kısa dönem askerliğe Ağustos’ta gidebilmek için tecilimi Mayıs ayında bozdurdum.
E-devlet üzerinden askerlik durumumu baktığımda 31.07.2018 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor, Sınıf ve Tertibat Bekliyor diyor.
Eğer ben A grubu gidersem 20 temmuzda mı açıklanıyor, bir de teslim tarihi 1 Ağustos mu?

teşekkürler, iyi çalışmalar.

hasan gokce

merhaba ben 1988 dogumluyum normalde subem mayıs ayı gönderiyordu muayenemi olup ben kasımda gitmek istedigimi bildirdim subedekilerde kasım ayını tercih ettiklerini ama yüksek ihtimal mayısta gidersin dediler ama cıkmadı mayıs ayında temmuzda gel agustosa cıkıp cıkmadıgına bakarız dediler sizce agustosmu cıkar yoksa kasıma kalırmıyım…bugun e devleti kontrol ettigimde hala sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor oysa gideceklerin sınıflandırmıs yükümlü yazıları cıkmaya baslamıs diye okudum sizin bilginiz varmıdır

ercan

askerlik belge durumu sorgula diyor bundanmi ogreniyoruz

Mehmet gör

Ben düz tabanım ayakta çok durunca halsizleşiyorum askere gidermiyim acil cevap

Dinçer dinç

10/07/2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur diyor ben kesin ağıstosta gidermiyim tecilimi 28 Mayıs’ta bozdurdum

Ali oztek

Slm admin ben 01 03 1998 dogumluyum Şanlıurfa haliliye ye bagliyim verilen evrakta sevk tarihı Kasım diyor evet devlete ise 26 07 diyor acaba bu celbte gidebilirmiyim

Özgür Aydopan

Balıkesirden varsa bana mesaj atsın 05439757720

İbrahim dana

98/3 tertipler için yerler açıklandı mı acaba?

Berkay zehir

Selam arkadaşlar yer kaç gibi açıklanacak 🙂 bekliyoruz

erkan

Heyecan içinde beklemedeyiz…

Ali oztek

Slm arkadaşlar askerlik hakında bilgisi olan varsa bana ulaşsın acil 05428318941

fıratyılmaz

sevk işlemleri gün içerisinde başlayacaktır yazıyor. Hala ses yok.

Erhan Yıldız

Mrb 01.02.1999 doqumluyum ve şubat ayında muayene oldum nüfus kütük diyarbakır hani ne zaman askere qiderim bakarmisiniz..

Ali oztek

Admin ben Şanlıurfa Haliliye bağlıyım Haliliye Normalde Kasım ayında gönderiyor ama benim e Devlet’te 26 0 7 208 yazıyor Yani demek istediğim bu kurada gidebilir miyiz

Burak Akkaya

Sevk belgesini nasıl çıkarıcam bu belge bidefaya mahsustur yazıyor bi sitede bende yazıcı yok yazıcı olan bi yerden mi sevk işlemlerini yaptırmalıyım yanlış bi şey yapmak istemiyorum yardımcı olur musunuz

Gökhan kılıç

Iyi günler arkadaşlar benim sonuçlar daha çıkmadı ben de 98 3 gidiyorum bana askerlik subesi öyle demisti ama daha belli olmadı ne zamam belli olur yardimci olurmusunuz

onr

ben önlisans (2 yıllık ünv ) mezunuyum 15 nisanda bozdum tecili su an 26.07.2018’e kadar sakınca yoktur yazıyor ağustos ayında gidermiyim acaba?

onr

tahmini olarak ne zaman acıklanır bilginiz var mı?

fatih kılınç

98 3 b gurubu kaldım ne zaman giderim bilgisi olan varmı

erkan

A Grubu sağlık kodu mevcuttur ne anlama geliyor. Jandarma karakol eri 🙂

Ali oztek

Arkadaşlar yerler beli oldumu

serhat güldalı

abi arkadaslarımın yerleri beli olmus ama benimki de agustos bir hatta onlar beden sonra muane odular onlarinki beli benimki deil nede cok acil yardim lutfen

umut akkaya

merhaba bende martta tecili bozdum ama agustos olan e develette baktım asal başvurunuz yoktur gibi bir cevap var lütfen yardımcı olun ben agustoda gidermiyim

Ahmet ali

Ağustos celbi için Mart ayının 24 ünde tecilimi bozdurmuştum üniversite mezunuyum kısa dönem. E devlette 31.07.2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor bu ne demek oluyor ? Teşekkürler

Ozan Göl

Bu bilgiyi her yerde aradım ya çok teşekkür ederim dostum gerçekten aydınlattın beni yukarıdaki sorun benim içinde geçerliydi yani 20 temmuzu bekleyeceğiz anlaşılan

serkan

98/3 ama sınıf belli değil 26,07,2018 kadar askeri yükümlülük yoktur diyo kesin kasımamı giderim acil lütfen

Mehmet gör

Merhaba iyi günler ben düz tabnım ayakta çok duramıyorum koşamıyorum çok ayakta durunca ayaklarım ağrıyor %8 düz tabanım muaf olurmuyum

Mehmet gör

Ben %8 derece düz tabanım acil cevap

Tarsuslu

Mayısda bozdum Tecili 2lık Üniversite mezunuyum 26/07/2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor ne zaman giderim askere şimdiden Teşekkürler

Yasin KALENDER

eğerki sınıflandırılmış yükümlü yazıyorsa askerliğin çıkmış demektir. E-devlette yazar o, sınıf ve tertibat bekliyor yazıyorsa bir sonraki celpe yani kasım’a kalmış demektir.

Mehmet gör

İyi günler ben hastaneye gittim ama ayağımın derecesi uyuşdu ama 2 madde uyuşmadı ayakta duramıyorum ve koşamıyorum askerde alabilirmiyim rapor

Erhan Yıldız

Mrb 01.02.1999 doqumluyum ve muayene oldum nüfus kütük diyarbakır hani rica etsem askere ne zaman qideceqime bakarsmisnız

Erhan Yıldız

Mrb 01.02.1999 doqumluyum ve şubat ayında muayene oldum kütük diyarbakır haihani rica etsem hani kaç gidecek bakarimsnz

Erhan Yıldız

Mrb 01.02.1999 doqumluyum ve muayene oldum nüfus kütük diyarbakır hani hangi ceplte asker alımı yapacak

Başa dön tuşu