371. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Mayıs Celp döneminde silah altına alınacak lisans ve daha üst eğitim kurumu mezunlarının yani Kısa Dönem Er (6 ay er) ve Yedek Subay (asteğmen – 12 ay) statüsünde askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1/2 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

371. Dönem Kısa dönem er ve Yedek Subaylar için henüz bir duyuru metni aşağıda yer almaktadır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

371 Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri Ocak ayının son haftası içerisinde 20 Nisan 2018 tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri 20 nisan 2018 tarihinde saat 10:30‘da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır.

Ne Zaman Teslim Olacağım?

– A grubu çıkacaklar 2-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar 18-19 Haziran tarihleri arasında teslim olacaklardır.

Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 02-04 mayıs 2018, ikinci grubu ise 18-19 haziran 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (Kısa Dönem Er, Yedek Subay, jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 370. Dönem İçin Yaptığı Duyuru Metni (Resmi Açıklamadır)

 

Mayıs 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarına ait trt duyurusu:

Mayıs 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

Mayıs 2018 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);

2017/05, 2017/06 ve 2017/07’nci grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,

28 şubat 2018 tarihine kadar; 1982 ve daha yaşlı doğumlulardan

Yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.

Mayıs 2018 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 aralık 2017 ile 31 mart 2018 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.

1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 31 mart 2018 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.

Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa) hazır bulunduracaklardır.

Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 20 nisan 2018 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.

Seçim ve sınıflandırma sonucunda;

Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 02-04 mayıs 2018, ikinci grubu ise 18-19 haziran 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden iki iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.

Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Yükümlüler bu duyuru metnine www.msb.gov.tr internet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.

Kısa Dönem Erlerin Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (20 Nisan 2018 tarihinde) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi (asteğmen) olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Yedek Subayların Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (20 Nisan 2018 tarihinde) belli olacaktır. Bu tarihte hem kıs dönem mi, uzun dönem mi olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Celp Grubu A ve B Ne Demek

Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

(20 Nisan 2018) kısa dönem erlerin (6 ay er) ve uzun dönem asteğmenlerin (12 ay asteğmen) yani en az lisans mezunu olan kişilerin askerlik yerleri belli olacak. Askerlik yerleri açıklandığında şunları net şekilde öğrenebileceksiniz;
1) İlgi Celp döneminde askere alınıp alınmadığınızı
2) Kısa Dönem er mi yoksa Asteğmen mi olduğunuzu
3) Celp Grubu A mı yoksa Celp Grubu B mi olduğunuzu
4) Birliğinize en geç ne zaman teslim olmanız gerektiğini…
5) Acemi birliğinizin ve Usta Birliğinizin neresi olduğunu
Tüm bunlara ek olarak A grubu çıkanlar bugünden itibaren B grubu çıkanlar ise 1 Marttan itibaren sülüs kağıtlarını (askere sevk belgelerini) edevlet sitesinden veya askerlik şubesinden alabilecekler…Şimdiden herkes için hayırlısı olmasını dilerim.

Hangi Adresten Öğreneceğim Askerlik Yerimi?

https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu?asama=1

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

Bu iki adresten öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
87 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gökhan

“ASAL Sevk Başvurularının süresi bitmiştir.” uyarısıyla karşılaştım. Bunun anlamı nedir?

Mehmet gülen

Beni ne olur asker yapın yoksa dağa kaçıp o terorıstlerın arasına girerim. İstihbaraçı olurum beni yetistirin cumhurbaşkanına sesleniyorum

Ali Baba

Eğer uzun dönem yedek subay çıkarsa usta birliği hemen belli oluyor mu?

Ali Baba

Acemi birliği sonunda kura çekimi olacak orada belirlenecek falan diyorlardı da ondan sordum

Gökhan

Sınıflandırma tarihi olarak 2 Mayıs’ı gösteriyorlar. Nereye gideceğimiz de dâhil olmak üzere bilmemiz gereken her şey bu tarihte mi açıklanacak?

burak ermiş

merhaba , kısa dönem seçmeme rağmen uzun dönem yedek subay gelme ihtimali var mı

Mehmet Ali

Merhaba hocam,
Tecilim 22 şubatta bitiyor. Mayıs celbi için son başvuru tarihi ise 28 şubat. Ancak ben ağustos celbinde gitmek istiyorum. Mayıs celbi başvuru tarihi geçtikten sonra askerlik için başvuru yapsam bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım yoksa ağustosa mı bırakırlar?

Mehmet Ali

Yani son başvuru tarihi geçse bile yine de o celp dönemi için askere alabilirler. Doğru mu anladım.

Mustafa

İyi günler arkadaşlar, tecilim eylülün sonunda bitti, mayıs celbinde gitmek istiyorum eğer olursa, 28 şubatın sonuna kadar başvuru yaparsam, tecilim bittiği için hemen bir hafta da devre kaybı yaşayarak askere gönderirler mi? yoksa işlemlerim tamamlanıp mayısa mı kayıt ederler? kısa dönem için soruyorum

Okan

Hocam durum nasıl oldu hemen hemen aynı durumdayiz

Gökhan

Şubeden bana verilen belgede askerlik karar maddesi 28 yazıyor. Bunun anlamı nedir? Ayrıca e- Devlet üzerinde 31 Mart’a kadar askerlik ile ilişkisi yoktur yazarken şubenin bana verdiği belgede bu tarih 2 Mayıs’ı gösteriyor. Buradaki farklılığın sebebi nedir?

halid doğan

yükümlünün 1 aralık 2017 – 31 mart 2018 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırması gerekmektedir. ne demek acaba tekrar büroyamı gideceğim

Yakup Arslan

İyi günler.. Benim 2018 Mayıs celbinde askere gitmem gerekiyor. Yalnız Mayıs için son başvuru tarihi olan 28 Şubatı geçirttim. Bu halde mayısta gidermiyim, yoksa Ağustos’a sarkma durumu olurmu.

Yakup Arslan

Teşekkür ederim. Bugün gittim askerlik şubesine Mayıs celbinde gidiyorum.

Yakup Arslan

Evet bana verilen belgede 02.05.2018 son katılım tarihi yazıyor. Ayrıca ben kısa dönem gidiyorum. Sonraki celbe sarkma olmaması sanırım bundan.

memo

Merhaba, üniversite yüksek lisans tecilimi iptal ettiğinden 31 Mart tarihine kadar askerlik şubesine gitmem gerekiyor. Mayıs celbinde de askere gideceğim. Ben rapor alarak bir sonraki celp dönemine ertelemek ve yeniden yüksek lisansa başvurmak istiyorum. Bunu yapmak mümkün mü, mümkünse hangi tarihte ne yapmam gerekiyor?
Teşekkürler

Rafet Kısa

Aynı durumla karşı karşıyayım.. Yanlız rapor hakkının bir defaya mahsus olduğunu söylediler.. Ben daha önce böyle bir rapor alıp bir dönem ertelemiştim..
Şimdi ne yapmalıyım?
Bir diğer sorum ise Yeniden yüksek lisansa kayıt yaptırsak bile yüksek lisans eğitimi ile yeniden 3 yıla yakın tecil hakkı elde eder miyiz? (89 doğumluyum)

Ali bayraktar

Öncelikle merhebalar. Mayis ta askere gidecem. Lisans mezunuyum. Diplomam 3.19. Yedek subay ve komonda ya evet dedim. Bu durum da bana yedek subay gelme ihtimali var mi?

Temindar Tekin

bölüm nedir Ali Hocam

Ali bayraktar

Hocam iletişim Halkla ilişkiler ve Tanıtım. 3.19 . Boy 1.73. 63 kilo. Yedek subay ve komondoya evet dedim. Bakalım yedek subay gelir mi.

Ali bayraktar

Komondaya da evet demek yedek subay gelme şartını artirir mi?

Gökhan

Merhaba,

Nasip olursa mayıs celbinde askere gideceğim. Önceden şubeye gidip gerekli işlemleri yaptırdım. E-devlet sistemi üzerinden askerlik durum belgeme baktığımda şöyle bir açıklamayla karşılaştım:

“Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 31/03/2018 tarihine kadar askerlik işlemleri
yönünden bir sakıncası yoktur.” Erteleme nedeni olarak da “Sınıf ve tertibat bekliyor.” deniyor.

Bu bilgiye istinaden benim tekrar şubeye gitmem mi isteniyor? Şubeden bana verdikleri belgede “… 02.05.2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur.” yazıyor. İki belgede farklı tarihler gösterilmiş. Ben şimdi hangisine itibar etmeliyim?

Bir hususta daha bilgi almak istiyorum. Bize verilecek olan PTT kart aşağı yukarı ne zaman elimizde olur? Önümüzdeki günlerde adres güncellemesi yapacağım. Kartın eski oturduğum yere gönderilme ihtimali var mı?

Teşekkürler.

Ahmet

Bende Merak ediyorum

Gökhan

Ahmet de merak ediyor.

selim güleçyüz

selim de merak ediyor

emre kaan

hayırlı günler,bu bize verilen kağıtta statü olarak yedek subay adayı yazıyor.Acaba herkeste aynı mı? Yoksa yedek subay çıkma ihtimali yüksek mi?Komandoya ve yedek subaya evet dedim.Yüksek lisans mezunuyum.

Ali bayraktar

Kardeşim her lisans mezunu bildiğim kadarıyla istemesede statu de yedek subay yazılıyor.

Gökhan

Merhaba,

Pek çok kişinin PTT hesabı açılmış. Benimki neden açılmadı sizce? Eğer kartım vaktinde gönderilmezse herhangi bir PTT şubesine gidip kart olmadan adıma yatırılan parayı alabilecek miyim?

birkan

merhaba askerlik yerleri açıklandı lisans mezunuyum az önce e devletten sisteme baktım herhangi bi sınıflandırma yapılamadı yazıyor. bizimkiler daha sonra mı açıklanacak yoksa ağustostamı gideceğim

birkan

Bilgi icin tesekkurler

Ali bayraktar

Merhebalar. lisans mezunuyum 20 nisan da yerlerimiz aciklanacak. Benim asal sorgulama da sevk suresi dolmustur diyor. Hiç bir anlam veremedim.

Mustafa Karakaya

merhaba ben lisans mezunuyum, en son durum belgemi sorguladigim siniflandirma bekliyor yaziyordu ama bugun durum belgesini sorguladigimda 15/5/18 e kadar gecici tecilli yaziyor anlam veremedim ??

Xcv

Askerlik yerleri belli oldumu

murat

Açıklama geldi ama hala edevlette “SİSTEMDE KAYITLI SEVK BİLGİNİZ” bulunmamaktadır uyarısı var bende.

can

kısa dönem acemi birliği yerim belli oldu usta birliği yerim ne zaman belli oluyor ?

Emre Çevikdoğan

95 Doğumluyum, Yerim belli olmuş İskenderun / Deniz Er. Büyük olasılıkla asteğmen olarak giderim diye düşünüyordum hayal kırıklığı oldu. Kısa dönem er olarak. Bu konuda size bi sorum olacaktı bu acemi birliği için olan sonuç mu yani usta birliğinde yine asteğmen olabilir miyim?. Birde celp gurubu 2 çıktı. 2 çıkması kötü bişey sanırım kimse istemiyor bunun sebepleri ne olabilir okul disiplin cezaları vs mi?

Gökhan

Merhaba,

Eğitim birliğim, “J.KOMD.OKL.K.LIĞI/FOÇA / FOÇA / İZMİR” olarak geçiyor. Esas birliğim ile alakalı bir bilgi girilmemiş. Yedek subay olarak gideceğim. Sınıfımda ise jandarma yazıyor.

Şimdi ben komando eğitimi mi alacağım. Gideceğim yer hakkındaki düşünceleriniz nedir, bunu merak ediyorum. Bir de sevk bitiş tarihim 4 Mayıs imiş. En geç bu tarihte birliğime teslim olmam gerekiyor. Doğru mu anladım?

Gökhan

Hakkımızda hayırlısı olsun. Bu güne değin aklıma takılan bütün soruların cevabını verdiniz. Sizin bilgilerinizden çok yararlandım. Bununla birlikte teskin edici sözlerinizle moral buldum. Eminim bu konuda pek çok kişi benimle hemfikirdir. İyi ki varsınız.

Gökhan

Tekrar merhaba,

Acemi birliğindeki eğitimimi tamamladım. Yaklaşık iki buçuk ay süresince eğitim gördüm. Aldığım eğitim sizin de öngördüğünüz üzere oldukça ağır ve zordu. Ama neyse ki tünelin sonunda ışık göründü ve sağ salim bir şekilde evime döndüm. Şimdi ise sırada Kastamonu var. Umarım burada her şey benim için daha kolay olur. 🙂

Gökhan

Yıllar sonra kendimi yine burada buldum. Kastamonu’da fiziksel olarak çok zorluk yaşamadım. Eğitim alayındaydım ve uzman çavuşlar yetiştiriliyordu. İzmir’deyken koğuşta kaldık ama Kastamonu’da kışlada kalma zorunluluğumuz yoktu. Birliğe yakın bir aparta yerleştim. Hatta kedimi de yanıma aldım. Ara sıra annem geldi. Çok fazla hasret çekmedik. Tabur komutanından epey fırça yemişliğim vardır. Ama harika bir bölük komutanım vardı. Şimdi tebessümle anıyorum o günleri. 🙂

Mehmet küçük

Merhaba

Mayıs celp döneminde olduğum halde 2.grup olarak haziran 18 de teslim olacağım fakat sülüs ne zaman çıkar en erken ne zaman alabilirim ?

Murat

Ben de egitim birligiyle esas birligi ayni gözukuyor ayni yerdemi askerlik yapacam

semih

bende de aynı

semih

Merhaba jandarma kısa dönem olarak sınıflandırmam yapılmış sevk başlangıç tarihi 2 mayıs bitiş tarihi 4 mayıs asal sevk başvurusu yapmadım daha muayene ne zamana kadar olabilirim

Oğuz

Beden Eğitimi Öğretmenliği mezunuyum. YEdek Subay olup meslek olarakda subaylık yapmak istiyorum. Ama askerliğe basvurdugum zaman kısa dönem mi uzun dönem mi cıkacagını nasıl öğrenebilirim. Ben cok istiyorum subay olmayı . Kısa dönem istemiyorum

tarkan

18.19 haziran tarihi 9.10 temmuza ertelenmiş

Vural ağgül

Mart ayında askerlik şubesine gittim. Ülkenin tek askeri benmişim gibi apar topar evrak hazırlayıp, askere gidiyorsun dediler. Mayıs geldi çattı, hazirana uzattılar. Haziran geliyor, Temmuz a attılar. Bakalım, temmuzda ne yapacaklar? Peki, ben bu süre içerisinde ne yapıyorum? Sevdiklerimle defalarca vedalaşıyorum. İşimden ayrılmak zorunda kalıyor ve beş parasız ortada geziyorum ve yaşadığım huzursuzluklar da cabası. Peki, bunlar kimin umrunda?

Üniversite sınavlarını erteleyip seçim yapan bir kafa tarafından yönetildiğimiz müddetçe, bir karış yol alamayız

BURAK Kartal

ACEMİ KASTAMONU, USTA BİRLİĞİ TUNCELİ OLAN JANDARMALAR VAR MI ? 🙂

Muhsin

Mayis celbi b grubunda kisa donem askere gidecegim. Bedelli askerligin cikacagi resmi makamlarca konusuluyor. Bakaya kalip sigortali iste calisarak bedelli askerligi bekliyebilir miyiz?

Başa dön tuşu