Komando Olma Şartları Nelerdir?

Komando olarak askerlik yapmak bir gururdur. Komando olmak gün gelip aç kalmak, gün gelip açıkta kalmak anlamına gelir. Komando her zaman her yerde en zorlu şartlarda görev yapan asker demektir. Bu nedenle de komando olmak vatanını gönülden seven bir çok kişinin hayallerini süslemektedir. Fakat herkes komando olamamaktadır çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri komando sınıfına asker alırken özel bir eleme yöntemi geliştirmiştir. Bu yazımda sizlere komando olarak askerlik yapıp yapamayacağınıza dair bir takım bilgiler sunacağım.

Komando Olabilmenin Fiziki Şartları Nedir?

Komando olup olamayacağınız Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre belirlenmektedir. Bu yönetmelikte geçen ifadelere göre kişi komando olabilir yada olamaz. Bu yönetmelikte kişinin boy, kilo, hangi hastalıklara sahip olmaması gerektiğine dair bilgiler verilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde komando olabilme şartları için şu ifadelere yer verilmiştir;

Komandolar, iç hastalıkları, ortopedi, genel cerrahi, göz, kulak burun boğaz, psikiyatri ile lüzum görülen diğer branşlardan sağlık kurulundan geçirilmek kaydıyla seçilir. Komando muayenelerinde akciğer grafisi, tam kan sayımı, sedimantasyon, açlık kan şekeri, üre, kreatinin, AST, ALT, bilirubinler, tam idrar tahlili, HBsAg, EKG ile lüzum görülen diğer laboratuvar tetkikleri ve radyolojik tetkikler yapılır. Komando olacak erbaş ve erler tam sağlam olmalı veya hastalıkları, Hastalıklar Listesinin (A) diliminde bulunmalı ve boyları 160 cm’den uzun olmalıdır. Ancak bunlardan; göz hastalıkları (A) dilimine giren ve -3 diyoptriyi aşan hipermetropi, miyopi ve eksenler arasındaki farkı 1 diyoptriyi aşan muhtelif cins astigmatizması olanlar, astım hastalığı olanlar ve rahatsızlıkları Hastalıklar Listesinin 16 ncı, 17 nci ve 18 nci maddelerinin (A) dilimine girenler komando olamaz.

Bu mevzuat hükmünü gelin birlikte yorumlayalım. Mevzuat diyor ki komando olacak kişi yukarıda sayılan tüm hastalıklara karşı taranır ve tüm bu bulgularda kişi sağlam çıkar ise komando olabilir. Mevzuatta sayılan branşların birinde yada bir kaçında kişiye askere elverişli değildir raporu verilir ise kişi komando olamaz denilmektedir. Yani kişinin komando olabilmesi için tam sağlıklı olması gerekmektedir. Şimdi biraz daha detaya inim madde madde bakalım…

Komando Olabilmek İçin Boy Şartı Nedir?

Komando olabilmek için kişinin en az 160 santimetre uzunluğunda olması gerekmektedir. Yani kişinin boyu eğer 1.60 metrenin altında ise kişi kesinlikle komando olamaz. Komando olmak için alt boy sınırı 160 santimetredir. Boyda üst sınır 210 santimetredir. Yani kişi 160 santimetreden büyük 210 santimetreden de küçük olmak zorundadır. Fakat tabi bu boy oranları mevzuatta yazan kısmıdır. Uygulamada boyu 170 santimetre ile 185 santimetre arasında olanların komando olmada daha şanslı olacağını söyleyebiliriz. Askerlik muayenesi sırasında kişinin fiziki durumuna bakılarak boy kilo oranının uyumlu olmasına da dikkat edilir…

Komando Olabilmek İçin Kilo Kaç Olmalı?

Komando olabilmek için boy tek başına bir anlam ifade etmiyor. Boyunuzla birlikte kilonuza da bakılıyor. Boy ve kilo bir bütün olarak değerlendiriliyor. Kişinin boyundan 1 metre düşülüp 10 ekleniyor ve kilogram olarak kişi bu değerin üzerinde mi diye bakılıyor. Şöyle bir örnekle durumu pekiştirelim. Mesela sizin boyunuz 175 santimetre. 100 santimetre çıkartıyoruz. 75 kalıyor. Bu 75 e 10 ekliyoruz. 85 kilogram yapıyor. Bu 75 ten 10 çıkarıyoruz 65 kalıyor. Yani sizin en fazla 85, en az da 65 kilogram olmanız gerekiyor komando olabilmek için. Yani komando olacakların fit ve sağlıklı olması en önemli şartların başında geliyor.

Komando Olabilmek İçin Göz Derecesi Kaç Olmalıdır?

Mevzuat komandolar için göz şartını şöyle tanımlamıştır. ” Göz hastalıkları; Hastalıklar Listesinin (A) dilimine giren ve -3 diyoptriyi aşan hipermetropi, miyopi ve eksenler arasındaki farkı 1 diyoptriyi aşan muhtelif cins astigmatizması olanlar” Yani mevzuat diyor ki bir kişi eğer askerliğe elverişli ise ve komando da olmak istiyorsa gözünün en fazla 3 derece miyop, hipermetrop ve en fazla 1 derece astigmat olması gerekiyor. Yani kişi komando olmak istiyor ise gözü 3 dereceden daha fazla bozuk olmamalı. Kişinin gözü 2,5 derece miyop ise komando olabilir ama 3,5 derece göz bozukluğu olan birisi komando olamaz. Göz sınırı 3 derece yani.

Astım Hastaları Komando Olabilir mi?

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği astım hastalarının komando olamayacağına hükmetmektedir. Mevzuat hafif düzeyde de olsa astım hastalığı olanların komando olamayacağına hükmetmiştir. Komando genelde dağlarda, zorlu arazilerde görev yapar. Toz ise astım hastalarının bir numaralı düşmanıdır. Hal böyle olunca astım hastalarının komando olması kendi sağlıkları açısından da sıkıntı yaratabilecek bir durumdur. O nedenle astım hastalarının komando olmasına izin verilmemektedir. Hatta hafif düzeyde astım hastalığı olanlar askere alınmakta fakat spor eğitimlerine katılmamaktadır. Astım hastaları er olabilir fakat spordan muaf tutulurlar. Astım hastaları komando olamazlar.

Sağlık Raporu İle Celp Atlatanlar Komando Olamaz

Mevzuata göre geçici hastalığı olanlar için celp atlatma işlemi yapılır. Sağlık sebebiyle celp atlatma işlemi yaptıran kişilerin komando olamayacağı mevzuat hükmünde yer almaktadır. Mevzuat sağlık özrü sebebiyle geçici hastalığı olan hastalardan sevk geciktirmesi, ertesi yıla bırakma veya hava değişimi işlemi yaptıranların komando olamayacağı hüküm altına alınmıştır.

Askerde Komando Olmanın Faydaları Nelerdir?

Aslında bakılırsa komando olmanın kişiye ciddi bir faydası yoktur fakat komando olmak prestij sağlar. Doğuda olup operasyonlara katılan komandolara operasyon tazminatı adı altında ek ödemeler yapılır. Biraz maddi karı vardır fakat manevi olarak komando olmak kişiye çok şey katar. Daha güçlü bir kişilik edinmek istiyorsanız askerliği komando olarak yapmanız faydanıza olur. Komando olmak zorluklarla başa çıkabilme yeteneğinizin gelişmesini ve hayata karşı daha dirençli olmanızı sağlar.

Komando Olmak Gönüllülük Esasına Dayanmaktadır

Komando olmak istiyorsanız ve fiziki olarak da sorununuz yoksa bu durumda askerlik yoklaması esnasında “komando olmak istiyorum” seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. Komando olmak istemeyen kişilerden komando seçilmez. Komandolar gönüllülük esasına göre seçilmektedir.

Ameliyat Olan Biri Komando Olabilir mi?

Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere komando gerek havada gerek karada gerek denizde görev alan özel eğitimli askerdir. Kişinin çocukluk döneminde yada askerlik öncesinde ciddi bir ameliyat geçirmiş olması komando olmasına engeldir. Bunun sebebi ise değişik atmosfer ortamlarında kişinin bedeninin aşırı tepkiler vermesi neticesinde operasyonun aksamasını sağlamaktır. Örneğin askerlik öncesinde ayak bileği kırılmış kişiyi düşünelim. Helikopterle harekat bölgesine gitmek için helikoptere binen kişi basınç farkı nedeniyle ağrı hissedebilir. Yada kişi dağda hareket ederken kırık bölge yeniden ani bir harekette kolayca çatlayabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hiç ciddi ameliyat olmamış kişiler komando alımında tercih edilmektedir.

Psikolojik Rahatsızlığı Olan Kişi Komando Olabilir mi?

Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin komando olabilmesi için psikolojik olarak da sağlıklı olması şarttır. Komando olmak gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak özünde zorluklar barındırmaktadır. Psikolojik olarak zayıf olan kişiler bu zor şartlar altında depresyona girebilmekte ve hatta maalesef intihar eden askerler bile görülebilmektedir. İş bu sebeple komando olacak kişinin çelik gibi sinirlere sahip olması şarttır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
123 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Taha Ereken

Selamun aleykum, Kanadada yasiyorum ve 26 yasindayim. Askerligimi yapmadim ve bu ulkedede cok bunaldim. Geri vatanima donmeyi ve askerligimi olursa komando olarak yapmayi cok istiyorum! Askerligim sonrasindaysa kalmayi ve askerlikte devam edip ilerlemeyi istiyorum. Askerligimi zamaninda yapmadigim icin ne tur zorluklarla karsilasirim? Bu komando olmama engel olur mu? Komando seciminde, tahsilli olup olmamak ne kadar agir basar? Askerligimi zamaninda yapmadigim icin ceza olarak sonsuza dek komando olmayada raziyim, yeter ki gidipte mutfakta patates domates dogramiyim, guney doguya yada sinir otesine yollasinlar! Ne yapmak lazim doguya gitmek icin? Saygilar.

caner

en az kac yas isteniyor

Halil uzun

Jandarma astsubay meslek yüksek okunda öğrenciydim 15 temmuz darbe girişimi nedeni ile okul kapandı şimdi iktisat fakültesi öğrencisiyin seneye askere gidecem inşallah kısa dönem uzun dönem fark etmez JANDARMA KOMANDO GÖZÜMDE KALDI ASKERLİĞİMİ JANDARMA KOMANDO OLARAK NASIL YAPA BİLİRİM ARZU ETSEM JANDARMA KOMANDO OLA BİLİRMİYİM ver müjdeyi kardeşim ?

Erhan bulut

Komando olmak tamamen gönül işidir sende bu heves istek varken ve sağlığında her hangi bir problem olmasa komando olmanda bir sakınca olmaz tüm sağlık taramasını başarılı geçmen lazım inşaallah bu dileğin kabul olur kardeşim

Furkan Kaplan

Ben 2002 doğumlu olup 185 boy ve 100 kiloyum hep komando olmak istemiştim askerliğime 5 6 sene var acaba o zaman sınava girsem olur muyum hiçbir hastalığım yok Allah şükür

Erhan bulut

İnşaallah olursun

yakup

hocam merhabalar yazida ” miyobu 3 dereceden fazla olmayan ” demissiniz, bu 3 derece tek bir goz icin mi yoksa her iki gozun de toplam derecesi mi ? sol gozum 2.75 sag gozum 2.50 derece miyop

murat

merhaba.ben 4 senelik üniversite bitirdim.Kısa dönem yada uzun dönem komando olmak istiyorum.bildiğiniz gibi kasım celp döneminin son başvuru tarihi 30 ağustos.Şuan yurtdışındayım. Ağustos ayının 3. haftası askerlik şubesine gideceğim.Acaba anlattığım tarihte askerlik şubesine gitmek yani başvuru tarihinin son günlerinde gitmek komando olmam için dez avantajmıdır? şansım azalırmı? Yada kasım değilde şubat celp döneminimi bekleyeyim?

kemal mihrali

Merhabalar bende otomotiv mühendisiyim komando astegmen olmak istiyorum kasımda neden fazla gitme olasılıgı komando onu merak ettim bide benim boy 167 kilo 67 sıkıntı olur mu ameliyat döğme vs yok

ugur

merhaba.Lisans mezunuyum.komando olmak istiyorum işaretlersem ve çıkarsa askerliği kısa dönem mi yoksa uzun dönem mi yapacağım.Rütbe ne oluyor çıkması durumunda.

Erhan bulut

Bende sene2002 de Isparta dağ komando okulunda eğitim gördüm usta birliğim Siirt 3 komando tuğayı 2 tabur 4bl silah takımında görev yaptım terörle mücadelede şerefim ve Onur’umla kalbindeki vatan aşkıyla görevimi başarıyla tamamladım gerektiğinde vatanıma hizmetten asla geri kalmayacağıma şereflim ve namusum Özer’ine and içiyorum
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE
Erhan bulut

deniz turan

merhabalar gözlerini çizdiren komando olabilir mi ?

Aylin

Nişanlim piyade komando uzman çavuşluğu kazandı sizce nasıl yani hep doğuda mi kalır batıya gitse bile genelde doğu görevine tekrar gider mi? Yada düzenli bir evlilik hayatı olmaz mı beni bilgilendirir mısınız?

Berke

Merhaba benim duyduklarıma göre ne kadar doğrudur bilmiyorum ama, “komando olmak istiyor musunuz” sorusuna pek bakmadıklarını duydum, mesela ona hayır diyenleri bile fiziği iyiyse göndermeleri gibi bir durum söz konusu imiş sanırım. Bunun bir gerçekliği var mı acaba? Teşekkürler

Mahmut Aysabar

Ben ordogul okudum komamdo olmak istiyorum bana yardimci olursaniz sevinirim

Mahmut Aysabar

Hmm bide komando olmak icin nerden basvurabilirim bide ben askerlik yapmadim bu sorun olurmu cevabinizi bekliyorum

Turkishsoldier

Ben komando olmak istiyorum nolursun bana yardımcı ol benim alerjik astımım var kronik degil yani ben zaten yokmus gibi yasıyorum hicbir sıkıntım yok ben 1,2 ay ilac kullandım sonra bıraktım doktorada gitmedim çünkü bir sıkıntım yok olsaydı zaten söylerim deme niye sıkıntı çekiyimki bana yardımcı ol psikolojim alt üst oldu insallah olabilirim eger olursam ülkem ve bayrağım icin elimden geleni yapcagıma şerefim ve namusum üzerine yemin ederim dua edin kardeslerim olabiliyim

Turkishsoldier

Acaba spor mulaktlarinda iyi olursam bisey demezler mi

FEHMİYE GÖÇEN

Kadın komondo alimi var mi 2019 icin söylüyorum varsa ne zaman kadinlar komondo olabikir mi

FEHMİYE GÖÇEN

Boyum 173 cm kilom 68 gayet dayaniliyim yani kilo almamak icin zaten sureli mekik falan cekiyirum amaa kiz olduğum icin askerlikde komondolugu işaretlemek gibi bir lüksüm yok ondan dolayi hangi sinavlardan gecmeliyim bana bi yardımcı olursaniz sevinirim. Teşekkürler…

Kerim Saraylı

Hocam komando olmak istiyor musunuz sorusuna hayır dedim ama bir iki arkadaşın da hayır demesine rağmen komando y.subay askere gittiğini duydum. Acaba komandoya ihtiyaç var diye fiziki koşullara uyan kişiler tercihe bakılmaksızın alınıyor mu? Bi cevap yazabilirseniz sevinirim.

gürkan yamer

Merhaba, 22 yaşında yeni mezun mimarım. Hiç bir sağlık, fizik problemim yok ve boyum 185 ama kilom 70. Şubat dönemi için başvurumu yaptım, komando olmayı çok istiyorum sizce kilom problem olur mu ? teşekkür ederim.

Emin

Ben apandist oldum acaba komando olabilirmiyim

EminBulut

Ben apandist oldum beni komando olarak askere alirlarmi

Hüseyin taş

Menisküs ameliyatı olan biri komando olabilir mi

Turkishsoldier

Yukarıda sey demissiniz astim hastalri komando olmaza demissiniz buna hafif de dahil mi ben kosuya gidiyorum herkezin kostugu kadar kosuyorum bana cokta bisey opmuyor ayrica doktora bile gitmiyorum şükürler olsun ki çunku gerek yok simdilik ben zaten kick boks lada ugrasiyom sporu yapan biryim olmamam mi lutfen yardimci olun kara harp okuluna ya da milli savunma universite ne gitsem olammami inşallah herkez komando olur yani sporda basarili olsam almazlar mi mekigi sinavi cok cok cok iyi yapiyom yardimci olun zaten psikolojim alt ust oldu yardimci olun lutfen

mehmet karaca

askere kısa dönem jandarma olarak gidip komando olabilirmiyiz?

Ferda Özaçık

Merhaba Hocam

Sağ kulak sağ kulak konuşma alma eşiği 25 db diye sonuç aldım odiyo testinde bir çok yönetmelikte 25 dahil sağlam kabul edilir yazıyor .
Kulak zarımda delik var komando olabilir miyim ve 1.5 yıl önce aldığım normal reçeteli psikoloji ilacı etkiler mi ? Epikriz istedi psikolog alıp götüreceğim.

Sözleşmeli erbaş ve komando olmak için heyet karşısına çıkacağım .
Lütfen Sadece bu iki doktor kaldı görecek

oguzhan

Selamun aleuküm ben varikosel ameliyatı oldum yaklasık 1ay oldu komando olacağım bi sıkıntı olurmu ?

yiğit yüceer

ben sat komandosu olmak istiyorum ama hafiften düz tabanlığım var. Koşabiliyorum hızlıyım ve çeviğim ama uzun süre ayakta dikilince canım acıyor. Sat komandosu olabilir miyim ?

MUHAMMED TALHA ÖZKAN

ben bir yerde okumuştum komando olmak için gözlüksüz olmak gerekiyormuş sen biraz abartmadınmı 3 derece diye 🙂

Ethem

Doğruyu söylüyo 3 derece yi geçmeyecek

Ayhan gürlü

Mide perforasyonu ( mide delinmesi)
Açık ameliyat oldum 15cm dikiş izi var
Askerligime 1 sene var daha
Normalde 191cm boy 70 kilodayım +10 kilo alıcam
Genel yaşantımda hicbir sağlık problemi yaşamadım ce sağlıklı bireyim hemde sapa sağlam
Ama komando olmayı herşeyden cok arzuluyorum ve askerde komando olarak kalıp uzman çavuş olmak istiyorum benim genel sorum geçirdiğim ameliyat engel olurmu

Hasan Feyzi

Esselamünaleyküm ☺️ Abicim ben renk körüyümde askerliği komando olarak yapabilir miyim

Muhammed Mücahid Dikidaş

SelamınAleyküm abi ben 187 boy 105 kiloyum hafiften bel göbek var ama kaslıyım güç konusunda gayet iyiyim kilom fazla diye acaba sorun olurmu komando olmama engelmidir ?

Deniz bey

Ben komando olmak istiyorum 14 yaşındayım gecen yaz koluma tel takildi kirildigi icin 3 ay durdu ama cikarildi sağlıklı olduğu için kolum komando olabilir miyim ? Teşekkürler…

memo

olursun kardeşim. yaşında genç, çabuk kaynamıştır kemikler merak etme

Ethem

Abi Selamun Aleyküm bi sorum olucak, komando olmak için lise mezunu şart mıdır

Mehmet kekik

Ben görev yapan jandarma astsubayım. Benim jer iki gözümde de miyop var. Sağ göz 2,5 sol göz 2,5 şeklinde göz bozukluğu var. Ben komando olur / olamaz raporunda sonuç ne olur

mert özkent

kardeşim sen gerçeksen jandarmaysan bu konuda komando jandarma farketmez yani gözün bozuksa sen jandarmada olamazdın yalan attığın doğru hadi bunları geçtik jandarma asttubay diyede bir rütbe yok yani kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ama yalan attığın kesin hemde jandarma astsubaysan nasıl komando olcan

Fatih

Kardeşim sen ne saçmalıyorsun bişey biliyormus gibi bende jandarma komando uzmanım jandarma komando astsubaylarda var subaylarda

Ömer Kılıç

Göz sınırı tek göz için mi 3 yoksa iki göz toplamı mı 3?

Ömer Kılıç

Peki bu sadece piyade içinmi geçerli yoksa komandoda da 6 ya kadar mı iki göz? Ben piyade komando uzman erbaşım 1 yıldır meslekteyim komando branşından düşmek için tekrar rapor almaya gitmeyi düşünüyorum 2 göz toplamı 5 benim. Bu sebeple soruyorum. Cevap için teşekkürler

MUHAMMED TALHA ÖZKAN

Bişey sorcam lens takmak komando olmaya engel mi,birde yüzümde büyük bir ben varda o engel olur mu?

MUHAMMED TALHA ÖZKAN

Ama gözüm 4 derece miyop (ikiside yani) lens yine engel olur mu

Barış Kurnaz

Selamun aleykum bende jandarma uzman erbaşlığa başvurdum heyet raporunda jandarma komando da asayiş te olabilir yazıyodu boyum 1.71 kilom 59 acaba neye gore komando seçiyorlar cevaplarsaniz sevinirim

Barış Kurnaz

Mulakatlarda barfikste 7 tane çektim diğerlerinden tam puan aldım.Boy ile kilom da cok orantılı değil.Çevremde askerlik yapanlara soruyorum seçebilirler dediler eğer komandoya gonderirseler asayişe geçiş hakkım olur mu?

Barış Kurnaz

Çok teşekkür ederim basarili bilgi verici bi sayfa yapmışsınız Allah emeklerinizi zayi etmesin

ALİ ALTAY

Bişey sorcam iki gözümde 4 derece miyop ve birazda astigmat var ama lens taksam yinede komandoluğa engel olur mu?

ALİ ALTAY

1)Bişey sorcam askere komando olarak gitmek isteyenlere spor mülakatı gibi bir sınav yapılıyor mu yoksa eğer sağlık şartları sağlamsa direk alıyorlar mı?
2)Örneğin ben babamla beraber askerlik şubesine gittim komando olmak istiyorum derken babam oradan çıkışırsa olmaz diye(görevliye yani) böyle bir durum var mı?

MEHMET TEKİN

ben askerlik başvurumu yaptım asal komando olmak istiyor musunuz diye soru geldi evet dedim amaliyat olmadım daha önce kırık çıkık felan olmadı Allaha şükür turp gibiyim inşallah seçerler komando olarak sigara içiyor musun diye soru geldi HAYIR dedim gerçekden de içmiyorum

Mehmet yavuz

Yaş 18 lise mezunuyum ama 9 yaşındayken sol ayağımın bileği kırıldı kemeğin içine platin taktılar kaç sene oldu hiçbir sıkıntı çekmedim dikiş izi yok spor yapıyorum sıkıntı olmuyor koşu ve sayre hiçbir şeyde sıkıntı yaratmıyor benı elerlermi elerlerse platin i aldırsam dikişi lazer le sildirsem gene elenirmiyim?

Akın Ali Yıldız

Ayn bendede onu araştiyorum bende amaliyat oldum ve tek dikiş izi var acaba olabilirmiyim diye

ahmet çakır

gozum gozuk 2.50 mıyop olabılır mıyım ?

Özgür Kaya

Merhabalar benim çenemin altında dikiş var komando olmama ve uzman çavuş olmama engel mi??

kadir kıran

ciddi bir ameliyat yoksa sorun olmaz

ALİ ATALAY

1)Bişey sorcam askere komando olarak gitmek isteyenlere spor mülakatı gibi bir sınav yapılıyor mu yoksa eğer sağlık şartları sağlamsa direk alıyorlar mı?
2)Örneğin ben babamla beraber askerlik şubesine gittim komando olmak istiyorum derken babam oradan çıkışırsa olmaz diye(görevliye yani) böyle bir durum var mı?

TALHA CAN

1)Bişey sorcam askere komando olarak gitmek isteyenlere spor mülakatı gibi bir sınav yapılıyor mu yoksa eğer sağlık şartları sağlamsa direk alıyorlar mı?
2)Örneğin ben babamla beraber askerlik şubesine gittim komando olmak istiyorum derken babam oradan çıkışırsa olmaz diye(görevliye yani) böyle bir durum var mı?

Akın Ali Yıldız

Ayagımda amaliyat olduğu için hayalimden vazgecenk istemiyorum Zaten bu hayatta istedegimiz hiçbisey olmaz karşisana angel çıkar off ?????

Akın Ali Yıldız

Ayağimda amaliyatlik bi olay vardı oldum herşey düzeldi komando olabilirmiyim

Mehmet çiftçi

Peki ben askerlik şubesine gidip asal yoklama başvurusunu yaptım askerlik şubesinde bana dediler komando olmak ister misin evet dedim gerçekten komando mu olucam yok sa dalga mı geçtiler

Serhat kaplan

Uzman komondo hangi okul mezunu

Mete Tetik

Boyum 165 kilom 54 komando olabilirmiyim bide komando boy şartı nedir

Ismail Tok

O boy kiloyla hayatta yapmazlar seni benim 185 boy 80 kilom var acaba egitimlerin üstesinden gelebilirmiyim diye düsünüyorum

Muhammet Çakır

Komando olmak istemeyenler seçilmez isteyenler seçilir demişsiniz ben şubede komando olmak istiyorum dedim Deniz Kuvvetleri Er olarak askere alındım. Şubede istemeyenleri de komando yaptılar. Gerçekten bazen silahlı kuvvetlerde bile haksızlık var. Her şeye rağmen TSK’nde çalışmak ayrıcalıktır arkadaşlar. Er olsanız bile TSK bünyesinde olmak aitlik hissi veriyor Türk gencine. Dilerim elbet bir gün komando olabilirim

Başa dön tuşu