98/2 Uzun Dönem Askerlik

Bu yazımız 98/2 Uzun Dönem (12 ay) askerlik yapacak askerlere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Eğer siz 2018 yılı Mayıs ayında uzun dönem olarak askere gidecekseniz o zaman siz de bir 98/2 tertip olarak tanımlanırsınız.  Yazımızı okuduktan sonra kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletmeniz durumunda size sorunuzun cevabı detaylı olarak verilecektir.

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik) ve uzun dönem er (12 ay er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 adettir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya Şubat, ya Mayıs ya Ağustos ya da Kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir. Uzun dönem er olarak askere gidecek kişiler şubat celp döneminde askere giderse XX/1, mayıs celp döneminde askere giderse XX/2, ağustos celp döneminde giderse XX/3 ve kasım celp döneminde askere giderse XX/4 olarak tanımlanır. Yani bir kişi mesela 2018 yılının Mayıs ayında uzun dönem er olarak askere gidecekse bu kişi askere 98/2 tertip olarak gider. 2018 Kasım ayında askere gidecek kişiler 98/4 tertiptir.

98/2 Tertiplerin askerlik yerleri 13 Nisan 2018 tarihinde açıklanacaktır.

Aşağıda yer alan duyuru metni Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan resmi duyurudur. Lütfen dikkatle okuyunuz!

MAYIS 2018 ER CELBİNDE SİLÂHALTINA ALINACAK YÜKÜMLÜLERE AİT DUYURU

 1. Mayıs 2018 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Mayıs 2018 er celp döneminde;
 3. 1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi mayıs 2018 olanlar,
 4. Celp dönemi mayıs 2018 olmadığı halde, mayıs 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden mayıs 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 13 nisan 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Mayıs 2018 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

 (1) askerlik şubelerinden 13 nisan – 04 mayıs 2018,

 (2) e-devlet üzerinden 13-26 nisan 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 04-19 haziran 2018,

(2) e-devlet üzerinden 04-12 haziran 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Mayıs 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 04 mayıs 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 19 haziran 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Bazı durumlarda bu sürelerde ufak değişiklikler olabilmektedir. Askerlik şubesini arayıp son başvuru tarihinde değişiklik olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Şu an için bir değişiklik yok tarihler kesin.
Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.
Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.
98/2 Acemi Birliği Ne Zaman Açıklanır? 
98/2 Mayıs celp döneminde askere gidecek uzun dönem erlerin acemi ve usta birlikleri Nisan Ayının 3. haftasında yani 13 Nisan 2018 tarihinde açıklanacaktır. Acemi ve usta birliğiniz açıklandığında hangi sınıfa (topçu, er, komando, jandarma vb.) tabi olarak askerlik yapacağınız da belli olacaktır.

98/2 Askerler Ne Zaman Askere Gidecek?

Askerlik yerleri bir aksilik olmaması durumunda Nisan ayının 3. haftası içerisinde açıklanır. Askerlik yeriniz açıklandığı zaman sülüs kağıdınızda A grubu yada B grubu olduğunuz yazar. Askere gideceklerin % 90’ına A celp döneminde geri kalanlar ise B celp döneminde askere gider.

– A grubu çıkacaklar 4-5 Mayıs 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar Haziran ayının ilk iki haftasında teslim olacaklardır.

Herkes Aynı Süre Mi Askerlik Yapacak?

Erken teslim olanlar yani A celp grubunda askere gidenler erken terhis olacak geç teslim olanlar yani B Celp döneminde askere gidenler geç terhis olacaklardır. Her askerin kışlada kaldığı gün sayısı aynıdır. Kimse 1 gün bile fazla askerlik de yapamaz eksik askerlik de yapamaz. Herkesin kışlada kaldığı gün sayısı aynıdır. Fakat yol izni bazı askerlere 3 gün (memleketi birliğe uzak olanlara verilir) bazı askerlere 1 gün (memleketi birliğe yakın olanlara) verilir. Bazı askerler yol izni sebebiyle 2-3 gün az askerlik yapabilir. Yol izni dışında her asker eşit süre askerlik yapmak zorundadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
234 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
vedat yildizhan

ağzının bütün ilçeleri 98/2 gidiyo biten patnos ilçe 98/4gidiyo ağrı merkez kaç gider

vedat yildizhan

ağrının bütün ilçeleri 98/2 gidiyo bitek ağrı patnos 98/4 gidiyo bu durumda ağrı merkez kaç gider

Ahmet

Merhaba , 1998 doğumluyum. 2017 Aralık ayında muayene oldum. Mayıs celp dönemini seçtim. E-Devlet’ten askerlik durum belgesi sorguladığımda “7/2/2018 tarihine kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur.” yazıyor. Erteleme nedeni “Sınıf ve tertibat bekliyor.” yazıyor ki ben tecil ettirmedim. Bunlar ne demek anlayamadım . Açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler.

Necati Okal

98/2 Mayıs”ta gidiyorum Allah’ın izniyle

Hüseyin

Merhaba iyi günler yazınızı okudum sorumun cevabını bulamadım 1996 doğumluyum 10 ocak 2018 de tecil bozdurdum 2 yıllık üni. Mezunuyum mayısta gitmek istiyordum fakat şubedeki memurlar mayıs celbi dolu olabilir o dönem gidemezsin bi diğeride bulunduğun yer 4 gönderiyo kasımda gidersin dedi ama e devlette 07.02.2017 ye kadar sakıncası yoktur ve sınıf ve tertibat bekliyor yazıyo sizce askere nezamana giderim cevaplarsanız sevinirim iyi çalışmalar

şehmuz kerelti

Merhabalar
02/07/2018 tarihine kadar askerlik yönünden bi sakıncası yoktur yazıyor e-devlet de şimdi ben Şuabtta mı gidecem Mayıs da mı gidecem

Birkan

07.10.1998 doğumluyum tokatliyim muayene olalı 8 ay oldu bizim memleket dört tertip götürüyor benimde dört gitmem gerekiyordu ama ben celp tercihi yaptim e devlette sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor askerlik şubesine gittim subatta listede adım yok mayısta kesin gidermiyim askere şimdiden teşekkürler.

Mehmet

98/2 Burdalar mı

Mehmetzeki akay

Ben98 liyim kasim ayi bitmeden muayne oldum gunulu olarak erken gitmek istiyom dedim yani subata bana tm dediler ama yerim beli olmadi subeye gitim mayisi bekle dediler bu nasil olacak

Komando

E devlette bakamiyorum teknik aksaklik diyor ne yapmam gerekiyor birde askerlik yerindeki memure kadin erken gidemezsin dedi normalde 984 benim celp donemim israrla mayisa yazdirdim muhtemel.yaziyor.suan ama kadin.bana cikmaz dedi ihtimal.varmi sizce aralik.ayinda tercihde bulundum sag olun simdiden

ergün yagız

merhaba ben şimdi muayanemi oldum ve muhtemelle sevk tarihi 7/005/2018 gözükoyr

Resul ispir

Ben 2017 temmuz ayında muayene oldum celp kagıdıgımda 98/2 yazıyor yani mayısda askere gidecem
Peki ben sülüs kağıdını almaya nisan ın 15 inde gidecem
Yani bu sülüs kagıdıgını almadan yapmam gereken başka birşey varmı ?

Ali Sacıhan

Ya benim arkadaşıma 98/1 yazdılar ama yeri daha belli olmadı kayıtlı olduğu kütük askere 3 gönderiyor acaba ondan mı ?

Ömer Faruk

09.03.1998 doğumluyum 98/2 mayıs için başvuruda bulundum.E devlette erteleme nedeni sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor.Benim yapmam gereken bir şey varmı?

Sezgin Cellek

04/05/2018 rdevlette yazıyor acaba mayıztamı gidcem

Ömer Faruk

98/2 askerler ne zaman askere gidecek bölümünde yanlışlık var 2017 yazıyor 2018 olacaktı

Ali Sacıhan

Peki ben muayene olduğum da mayıs dediler , kütüğüm de mayıs yolluyor. Mayısta kesin gider miyim peki?

muhammed KARAHAN

pekı bende muayene oldum ama celp dönemi MUHTEMEL MAYIS YAZIYOR mayısta alırlar mı

Alper Kaldır

İyi günler, ben uzun dönem askerlik yapacağım.Tecilim bitti, şubat dönemi için askerlik şubeye gitmedim.Muhtemelen bakaya durumdayım. Mayıs celbi için 28 Şubat , Ağustos Celbi için 31 Mayıs tarihleri mi geçerli bu durumda? Mart sonuna kadar çalışmak zorundayım.Martın son haftası askerlik şubeye gidersem Mayıs celbine hemen alırlar mı yoksa her şekilde Ağustos mu olur? Tercihen Ağustos istiyorum.Selamlar..Saygılar..

Ömer Faruk

Mayıs celbine almazlar zaten mayıs için başvuru tarihi geçti ağustosa alırlar ama onun belirli tarihleri var tarihlere dikkat et

OGUZ YELER

kardeş bakaya düşmezsin suan gitsen suan alırlar askere aynı sekıl benımde bende yoklama kacagı gozukuyorum gıttım soyledım 1 evrak eksigim var.Verdiginm anda alacaklar 1 gun yol izniyle beraber

Zafer

Merhaba, askerlik tecilim bitti.Şubat dönemi için askerlik şubeye gidemedim.Son zamanlarda çok kilo aldım.Boyum 1.78 – Kilom 115. İnternette boy ile kilo arasında 35 fark olursa.2 sene 6 aylık periyodlarda kontrol edilir ifadesi gördüm.Bu süreç nasıl işliyor.Sevk işlemleri sırasında görevli doktor mu kilo elverişli olmadığı için 6 ay erteletiyor?

Onur Ertuğrul Genç

Merhabalar admin 97 doğumluyum önlisans (2yıllık) mezunuyum tecili bozdurdum muhtemel celb Mayıs yazıyor muhtemel olduğu için kesinlik payı yok eğer Ağustos çıkarsa itiraz dilekçesi yazma hakkımız bulunuyormu ?

Onur Ertuğrul Genç

Ayrıca Mayıs celp dönemi ne zaman açıklanacak ?

Mehmet Ali

Aöf te öğrenciyim e devlette erteleme nedenine sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor Askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

Mehmet ali

tecil için şubeye başvurdum yerler açıklandıktan sonra tecil ettirebilirsin dediler
doğru mudur

Ahmet KURAL

ek c2 balgesi ile tecil ettirebilirsiniz ama benden tavsiye askerlik olayını fazla geciktirmeyin. mesela ben şuan askerdeyim bazı arkadaşlarım geç geldikleri için çok pişmanlar ama karar sizin tabiki

Ahmet korkmaz

Muayene oldum 2 mayıs terhis yazıyor 2 Mayıs’ta gidermiyim

Huseyin Turan

Mayis ayinda askere gidicem sulusum ne zamn belli oluyo en erken

UFUK

Şubat ayında tecilimi bozdurdum mayısta kesin olarak gidermiyim. E-Devlette 04.05.2018 tarihi itibariyle askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor aynı zamanda erteleme nedeni olarak sınıf tertibat bekliyor diye bir ibare var. Mayıs celpinde kesin gidermiyim? Teşekkür Ederim şimdiden.

Ahmet KURAL

KARDEŞİM EĞER E-DEVLETTE O ŞEKİLDE BİR YAZI VARSA MAYISTA ASKERE GİDERSİN İÇİN RAHAT OLSUN SEN SADECE KENDİNİ ASKERLİĞE HAZIRLA YETER MADDİ VE MANEVİ YÖNDEN TABİ’Kİ 🙂

Fatih Bor

Ben tercih yaptim ve ilk tercihim 2kiydi gitme imkanim varmi normal celp donemim 3 askeri acik var su an bildigim kadariyla. % verebilirmisiniz.

ilyas yılmaz

selamın aleküm e devlete 04.05.2018yazıyor mana verilen kağıtada mays 2 yazıyo kütükte mayız cep gönderiyor buyuk ihtimal mayıs celpde gidermiyim

onur gökburu

Selamın aleyküm acil cevaplarsınız sevinirim 98/2 tertip olarak kağıdımda mayıs 2 yazıyor sevk tarihi ve ben sözleşmeli erbaş başvuru yaptım bana biraz açıklama yaparmısınız nasıl olur

emrah emrem

sülüs kagitlari ne zamn çıkar pki

Mehmet C.

Merhaba admin temmuz 95 Amasya doğumluyum önlisans mezunum 11.12.2017 de tecili bozdurdum yoklama muayene işlemleri tamamlandı celp tercihi olarak Mayıs yaptım. Bimere yazmıştım kesin Mayıs olur mu diye gelen cevapta Mayıs celbinde sınıflandırılmadığım yazıyor. Lütfen yardımcı olun.

Mehmet C.

Çok teşekkür ederim kafamda deli sorular vardı yani gidersem veya gitmezsem de buraya not olarak düşücem arkadaşlar bilgilensin.

Umut bulut

Önlisans mezunuyum 20 ocakta tecilimi bozdum ilk tercihe mayıs yazdırdım ama muayene felan olmadım mayısta gidermiyim

Abdulkerim şimşek

Meraba ben 01/15/1998 doğumluyum ben muayne oldum sevk tarihi 02/5/2018 diyor ama muayne olduma dahil e devleten cıkmıyor niye askerliğin bana verdiği kağıtta o kağıt e devleten sisteminde çıkmıyor bana yardımcı olursanız sevinirim

Abdulkerim şimşek

Meraba ben muayne oldum sevk tarihi 02/5/2018 diyor ama muayne olduma dahil e devleten cıkmıyor niye bilgisi olan veya bu işten anlayan biri varsa bana söyliyebilirmi rica etsem 01/15/1998 doğümluyum

Burhan tokar

98 van çaldıran doğumluyum yoklama olmadım beni hemen askere gönderirler mi

Can hepgezer

20.01.1998 dogumluyum gecen sene muayne oldum yanliz e_devlet uzerinden bakiyorum mayisin 4 sevk tahri yaziyor kutugum sakarya adapazarı dogum yeri gemlik bursa askere nezamn kaca kac giderim acaba yardimci olurmusunuz

Can hepgezer

Sevk tahri derken e-devlet den bakiyorum 04.05 2018 tahrine kadar askerlik islemlerinde bir sakinca yoktur yaziyor bu sevk tahrimi oluyor

Faruk

Mayıs ta gidersin kardeşim benim gibi

Mahsum borlukan

Ben 9ay oldu muayene olalı ama benı daha goturmedıler nsl olck soylermısınız

Mahsum borlukan

Ben 9 ay once muayene oldum ve benı hale goturmedıler ben ne zmn gıderım

Ulaş uysal

Bizim memleket 98/2 gönderiyor tam olarak ayın kaçında olim oluyor

mete akbulut

Benim normal crlp dönemim 2018 ağuştos ama brn 2017 de muayne olurken tercih yaptım erken gitmek için 1 devrede almadılar mart ayında tekrar gittim mayıs 2 askersin dediler ama e devlette hiç birşey görünmüyor sistrm arızası veriyor mayısta kesin gidermiyim

Abdülkerim Bağış

Ben Aralık ayında muayene oldum A grubunda gideceğim yoksa b grubundanda mı gidecem ama askerlik kağıdında da Mayıs 2 yazmış

İmad kehya

Mrb ben son yoklamamı yaptırdım ve askerlige elverişlidir dendi aradan aylar geçti ve şuan sağlık sorunum var 98/2 olarak sevk edileceğim tekrar muayene olabilir miyim ne yapmam gerekiyor nereye başvurmam gerek tşrk.

SİNAN YILDIRIM

10.05.1998 doğumluyum ama kütüğüm yani sivas koyulhisar 4 tertip yolluyor ama ben erken gitmek istiyorum ve 2017 sonuna doğru muayne oldum mayısta gidebilir miyim acaba bilgi verir misiniz ?

sinan yıldırım

10.05.1998 doğumluyum ama kütüğüm yani sivas koyulhisar 4 tertip yolluyor ama ben erken gitmek istiyorum ve 2017 sonuna doğru muayne oldum mayısta gidebilir miyim acaba bilgi verir misiniz ?

Sinan yildirim

04.05.2018 sinif ve tertibat bekliyor yaziyor bugun baktim kayitli oldugum askerlik subesini aradim ayin 20 sinde aciklaniyor diye bilgi verildi ama bazi afkadaslariminki aciklandi bugun

enes çakmak

merhabalar , ben lisans mezunuyum e devlette 30/04/2018 e kadar sorun yok yazıyor sınıf ve tertibat bekliyor bilgisi var , yedek subay olma durumum nedir ?

gökhan savran

Yazıda 13 nisan yazıyor burada 20 nisan demişsiniz

İslam taş

04.05.2018 tarihine kadar askerlik ile ilgili bir sakıncası bulunmamaktadır yazıyor mayısda askere gidermiyim peki

Mahsum borlukan

Aynn bende de aynısı yazıo ne kı bu yaa

Mirza Kayaalp

98’liyimm.. bir hafta önce askerlik şubesine gittim.. ordaki yetkili kaçak olduğumu ve muayene olursan 2 günde gideceğimi söyledi… bende 2 günün bnm için yetersiz olduğunu dile getirdim.. ve diplomam ile işlem yaptı ve 2 mayısta burda ol dedi- simdi 2 mayısta gittiğimde o tecili mi bozacağım ve o ayda mayıs ayında mı gideceğim yoksa daha ileri bir tarihte yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler…

mevlüt aydoğmuş

97 liyim normalde tecilliydim ama 2017 aralık ayında tecilimi bozdurdum 2018 mayısta askersin dediler mayısta kesin gidermiyim bilgisi olan varmı ?

Gökhan demirci

1995 doğumluyum sabah e devletten baktığımda terim ve ne zaman gidicegim açıklanmamışti yalnız subatta bozdurdum tecili 04/05/2018 tarihine kadar askerlik durum engeli yoktur yazısı bulunmaktadır pdf indirme limitim doldugu için subeye gittim ama yeterli aciklama alamadım sistemde gözükmüyor bir sonraki celp donemine atmis olabilir dendi bunun hakkında bilgi almak istiyorum yardimci olanilirmisiniz

Gökhan demirci

Ön lisansim 2 yıllık mezunum buda fark edermi listede adım gozukmuyormus insallah dediğiniz gibidir on lisans dami 20 nisanda belli oluyor

Gökhan demirci

Sabah hakkımi doldurduğum için yazmiyor

Gökhan demirci

Ön lisans mezunuyum ben uzun dönem gidicem yani daha sonrami açıklanir yoksa 3.celp dönemine mi kaldim

Cem Okan

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama’dan kontrol ediyorsan orada yazmaz Gökhan, Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu’ndan kontrol etmen gerekiyor.

Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu

Gökhan demirci

Ön lisans mezunuyum 04/05/2018 tarihine kadar engel yoktur yazıyordu listede adım cikmadi yardim edin diğer celbemi kaldim

Abdülkerim Bağış

E devlette 04 05 yazıyor ama yerim belli olmadı

Mustafa

MErhaba muayene aldığım kağıtta 02.05 98:2 gidiyorum ama edevletten baktığımda sevk tarihi 18.06 diyor ?

İlker Demiroğlu

İkinci Celp Dönemide Atmış Kanka O Yüzden

Başa dön tuşu