98/2 Tertipler Askerlik Yeri Sorgulama

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Mayıs Celp döneminde (98/2) silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

98/2 Tertiplerin askerlik yerleri 13 Nisan 2018 tarihinde açıklanacaktır.

98/2 tertipler için henüz bir duyuru metni yayınlanmamıştır. Fakat yazımızın en alt bölümünde 97/4 Tertipler için yayınlanan duyuru metnini görebilirsiniz. Bu metnin bir benzeri (sadece tarihler değişecek) 98/2’ler için de yayınlanacaktır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

98/2 Mayıs celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri Nisan ayının 3. haftası içerisinde 13 Nisan 2018 tarihi içerisinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır. 98/2 Tertiplerin askerlik yerleri 13 Nisan 2018 tarihinde açıklanacaktır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 97/4 Tertipler İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Aşağıda yer alan yazı 97/4 tertipler için yapılan yazılı açıklamadır. Buna benzer bir duyuru metni 98/1 celp dönemi için de yayınlanacaktır. 97/4 tertipler için yayımlanan duyuru metni şu şekildedir;

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde 97/4 tertipler için bir duyuru yapılmış ve bu duyuruya göre 97/4 tertiplerin askerlik yeri 13 Ekim 2017 Saat 10:30’da açıklanacaktır.

1)  Kasım 2017 er celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 45’inci maddesi Uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2) Kasım 2017 er celp döneminde;

a. 1997 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi kasım 2017 olanlar,

b. celp dönemi kasım 2017 olmadığı halde, kasım 2017 celp döneminde silah altına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,

c. yasal nedenlerle askere sevkleri tehir edilenlerden sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden kasım 2017 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.

3) Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silah altına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 13 ekim 2017 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir

4. Kasım 2017 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:

a. birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 13 ekim – 01 kasım 2017,

(2) e-devlet üzerinden 13-26 ekim 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

b. ikinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01-15 aralık 2017,

(2) e-devlet üzerinden 01-11 aralık 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

Yükümlüler birinci grup için; e-devlet üzerinden 13-26 ekim 2017 (dahil), askerlik şubelerinden 13 ekim – 01 kasım 2017 dahil, ikinci grup için; e-devlet üzerinden 01-11 aralık 2017 dahil, askerlik şubelerinden ise 01-15 aralık 2017 (dahil) tarihleri arasında yaptırabileceklerdir. sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.

Kasım 2017 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 kasım 2017 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 15 aralık 2017 dahil, 02 ocak 2018 tarihinde sevke tabi olanlardan aynı gün sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.

6. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
85 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet İğneli

Hayırlı geceler, 1998 doğumluyum.Muayene esnasında mayıs celbini seçtim. Bugüne kadar E-Devletten baktığımda 7/2/2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur yazıyordu. Bugün baktım 4/5/2018 yazıyor . Bu değişiklik ne anlama geliyor ? Mayısta gider miyim ? Çok teşekkür ederim.

salih bingöl

Mrb aynı sıkıntı bendede var ben 98/4 gidecektim erken sevk istedim şubat çıkmadı sonra 4.5.2018oldu kesin gidermiyim

Kadir çelenk

Slm benim tecil 31.12.2018 tarihinde bitiyor ben tecili
bozsam mayis ayinda gidermiyim.

M.can

Kardeşim erken sevk genelde kabul olmuyor bende şubatta gidecektim gittim 2 kere dilekçe verdim herkes %95 askersin demişti ama olmadı kendi kütüğüm 2 gönderiyor onun için mayısta kesin gidiyorum ben sende kendi memleketin kaç gönderirse o zaman gidersin erken alım yapmıyorlar e devletteki tarih değişimi ise tertibat bekleniyor yazar altında kendi celp dönemin gelene kadar o tarih değişmez mesela mayısta gitmezsen o tarih ağustos olacak

Bedirhan yesilyurt

Arkadaşlar en alt sırada tarih var o ne demek

Bedirhan yesilyurt

Birrde tereddüt halinde yazıo

veysel+karataş

Mrb benim kütük 98/3 gönderiyor e devlette ilk başta 07.02.2018 yazıyordu şimdi ise 04.05.2018 yazıyor bu ne anlama geliyor

veysel+karataş

Ben erken sevk talebinde bulunmadım

arda korkmaz

Öncelik len selam 04.05.2018 Askerlik yönünden sakincasi yoktur. E DEVLET ÜZERİNDEN Askeri Şube ye gittim sisteme baktılar.Kasımda askersin dedi çünkü muaneyi kasımda yaptım Şayet Aklıma birşey yatmadı 98/2 tertip yoluyor bizim memleket şimdi ben Mayıs-kasımı arasında kaldım muhane olurken şubat şectim ama lakin olmadı Kütük göremi gönderiyorlar yoksa muhaneye göremi bilemedim muane kağıdımda05.10.2018 yazıyor

Arda

Ben erken sevk istedim subat ayna ama olmadı kütük 2 gonderiyor muaneye goremi askere gidecez ilk asmaya gittigimde 1998 kasim ayinda 2017 muane oldum subat celp donemi isaretledim cikmadi elazig mekezdeyim kütüğü m 2 gonderiyor yani Mayıs ayında inş mayista askeriz

Arda

07.02.2018 e devlette yaziyordu ve sonra 04.05.2018 yazıyor askerlik durum belgesinde 04.07.1998 dogumluyum memleketim 98/2 gonderiyor Elazığ ilk muane olurken kasim ayinda ilk cep donemi Şubat ayında erken gitmek istediğimi soyledim ama subat ayinda cikmadi ben mayısta gidermiyim

veysel+karataş

Yalnız ben erken sevk talebinde bulunmadım

Güney

selam.

ben 1996 doğumluyum ve mayıs celbinde askere gitmek üzere 01.02.2018 de tecil bozdurdum.
şubemin genel er celp dönemi de mayıs.
tecil bozduranlar şubesinin celp dönemine bakılmıyor deniyor ama trt duyurusunda da şöyle bir ibare var ; “1998 Doğumlu ve Bunlarla İşleme Tabi Er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi mayıs 2018 olanlar ” diyor, anladığım kadarıyla 1998 li olanlar ve doğumlu yılı fark etmeksizin işleme tabi yükümlüler (örnek ben) şubesi mayıs gönderiyorsa mayısta gider deniyor ? şimdi ben kesin olarak mayısta gider miyim bilgisi olan yardımcı olursa sevinirim. (askeriyenin bana verdiği bilgi kağıdında da sevk tarihi yazıyor . muhtemel diye bir ibare yok direkt sevk tarihi 02.05.2018 yazıyor)

samet çelik

merhaba askeri şubeye 12.02.2018 gittim ve bana verilen kağıtta 02.05.2018 yazıyor e devlette ise 04.05.2018 yazıyor mayısta askere gider miyim A çıkarmı A çıksın istiyorum

samet çelik

ne zaman açıklanır tam tarih

BURAK KARTAL

Merhaba,

31/03/2018 TARİHİNE KADAR ASKERLİK İŞLEMLERİ YÖNÜNDEN SAKINCASI YOKTUR YAZMAKTA. bU NE ANLAMA GELİYOR? MAYISDA ASKERE GİTMEK İSTEMİŞTİM O ŞEKİLDE İŞARETLEDİM. GİDERMİYİM SİZCE MAYISTA ASKERE? TŞK.

MURAT AKTAŞ

MERHABA BEN ASKERLİK ŞUBESİNE GİTTİM ASKER KAÇAĞI OLARAK GÖZÜKÜYORUM. MAYISTA NE ZAMAN ASKERE GİDECEKLER TERTİP OLARAK GİTMEYİ DÜŞÜNÜYORUM 1996 DOĞUMLUYUM YADA BU DURUMDA NE YAPMALIYIM

erol aksoy

selamın aleyküm mayıs ta askerim ne zaman açıklanır herkse başka bir şey söylüyor 14,15 nisan fakat cumartesi pazara denk geliyor sevk tarihim 04,05,2018

erol aksoy

kesin tarihmidir bu ? çok teşekkür ediyorum tekrardan

nursin

Selamin aleykum celp donemim mayis e devlette 04-05:2018 tarihine kadar askerlik durumunda bi sakincasi yoktur diyor ne olur bu konu hakkinda bilgi alabilirmiyim.

Ali

iyi gunler önceliklen 05 Ekim 2017 de muhane oldum oldugum gün elime bir kagit verdiler. 31.10.2018 tarihine kadar Askerlik yönünden bir sakıncası yoktur diye ve sevk tarihi 31.10.2018 yaziyor erken gitmek icin 2018 Şubat ayını işaret ledim Şubat olmadı Elazığ merkez de yaşıyorum askerlik şube m kovancılar benim şuanki durumum nedir erken gidebilirmiyim e devlet ise askerlik durum belgem 04.05.2018 yaziyor .

Yıldız

Merhaba Ben tecilimi şubat ayında bozdurdum mayıs ayında gitmek üzere ve işte çalışmaktayım tazminat alabilmek için sevk belgesi gerekiyor en erken ne zaman sevk belgesini alabilirim. Teşekkürler.

HASAN

95 doğumluyum ön lisans mezunuyum ekim 2017 de muayne oldum.şubatta kesin gidersin dediler şubatta yerim çıkmadı .mayısda çıkma şansı nedir acaba

Onur bakir

E devlette baktigim da sevk suresinin suresi dolmustur diyo 98 2 gidiyom ben nedrn boyle diyo

Sertac emeksiz

Merhaba 20.11.1998 dogum tarihim sevk dönemim 98/3 ama erken gitmek için başvuru yaptım muane kagıdımda muhtemel sevk tarihi 04.05.2018 yazıyor e devlettede 04.05.2018’e kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yzayıyor 98/2 gidermiyim yoksa gidemezmiyim cevremdeki cogu kişi gidemeyecegimi söylüyor

Hamza öksüz

1997 doğumluyum Şubat sonunda muane oldum askerlik kağıdında mayısın iki sıra ne kadar sakıncası yoktur yazıyor sizce Mayıs’ta gidermiyi bugün açıklanması lazım ama e devletten bakamadim

Ahmet iğneci

Selamün Aleyküm. Ben 98 doğumluyum. 2017 Aralıkta muayene olmuştum. Erken sevk için mayıs ayını seçmiştim. Ama çıkmadı. Kütük son tertip gönderiyor. Şimdi ben ağustosta mı giderim kasımda mı ?

Mehmet doğru

Selamın aleyküm ben şubatta tecilim i bozdum mayısta gidersin dediler ama açıklandı hiç yer falan belli değil . Acaba diğer celp dönemini mi bekleyeceğim.

Batuhan

Selamın aleyküm sevk tarihim mayis 4 teydi ama askerlik subesinde 18 haziran cikti bunu degisturebilir miyim ayrica e devlette gozukmuyor nereye dustugum

Bariss angars

Merhaba Mart ayinda b grubu kisa donem olarak askerlik yerim belli oldu ankara mebse gidecektim ancak bazi sebeplerden dolayi tekrar tecil ettirdim son anda gidemedim ve agustos sonu cagrilacagim soylendi Suan islerimi halettim ve bir an once gidip bitirmek istiyorum ne yapmaliyim en erken ne vakit gidebilirim lutfen cevapalrsaniz sevinirim

Onur akmaz

98/2 b erzincan 59 topcu alayı merkez olan varmı

akın yalın

Evet var kardeşim bende gidecem 59. topçu eğitim tugayı Erzurum/merkez onur akmaz kardeşim 98 2 bursadan çıkıcam ayın 2 mayıs 4 mayıs ta teslim

Bazoo

Selâmün aleyküm abi beni kütük silvan 98 2 kaldiriyor ben 3 ay önce muayene oldum bana Mayıs’ın 2 gidersin dediler ee devleten bakıyorum hiç birşey çıkmıyor bana yardımcı olurmusunuz lütfen saygilar

AYKUT ÇALIŞKAN

Merhaba arkadaşlar benimde acemi birliği 59. topçu er eğitim tugayı
ama sülüs kağıdımda kuvveti: jn.g.k.lığı
sınıfı:jandarma
hizmet şekli: er yazıyor ne anlama geliyor acaba..?

Bazoo

Selâmün aleyküm abi beni kütük silvan 98 2 kaldiriyor ben 3 ay önce muayene oldum bana Mayıs’ın 2 gidersin dediler ee devleten bakıyorum hiç birşey çıkmıyor bana yardımcı olurmusunuz lütfen saygilar

Bazoo

Ben ağustosta kadar bekliyemem niye öyle yapıyorlar

mehmet garip istek

Askerlik yeri

Selim

Bende 98/2 b grubu gidiyorum Ankara bamaga düştüm yerim belli oldu ama sevk kağıdımı çıkartamıyorum buna bir yanıt verirsenınız sevinirim ne yapmam lazım benim sevk başlangıç tarihinde yazıyor 18/6 haziranın 18 de teslim olmam lazım ama ben erken gitmek istiyorum buna bir çözüm bulun . bu arada tertiplerim ulaşsın 0555 059 1527 hayırlı teskereler şimdiden

Çağlar Çelik

E devletten askerlik yerimi sorguladığımda kayıt yok bilgisi veriyor. normalde 88 lıyım ve mayıs ayında cıkar bılgısı verılmıstı kayıtlı oldugum ılce mayısta gonderıyor askerlık subesını aradıgımda agustos kasım celplerınde gonderılmek ıstedıgımı belırtıgım ıcın en erken agustos ayına atılmıssınız bılgısını verdıler. ıkı sorum olacak sımdı bana agustosta kesın cıkarmı yoksa kasıma atılır mıyım ve halen e devlette 4 mayıs 2018 tarıhıne kadar askerlıkle alakası yoktur ıbaresı duruyor bu nezaman guncellenır yada guncellenmez mı 4 mayıstan sonra sorun yasar mıyım ?

kasimercan

Cümleten Selâmün aleyküm,
98/2 KIRKLARELİ LÜLEBURGAZ Buradan iletişim kuralım

65 NCİ MKNZ.P.TUG. KH. VE KH.BL. / KIRKLARELİ LÜLEBURGAZ / KIRKLARELİ
65 NCİ MKNZ.P.TUG.K.LIĞI ALB. CELAL DORA KIŞLASI EMNİYET VE MUHAFIZ TK. / KIRKLAELİ LÜLEBURGAZ / KIRKLAELİ

can

e-devlet üzerinden asal sevk başvuru işlemlerini yapamadım. MSB’de kayıtlı Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi adresim güncel değil ve il dışı. en yakın askerlik şubesine gidin yazıyor gittim adam adres değiştirilemiyor dedi. ne yapmam lazım kafam karıştı? sülüsü nasıl ne zaman alacam. 2-4 mayıs arası teslim. güncel olmayan adresse onaylatsam o adrese önemli bir şeyler gidecek?

erkan akkaya

selamın aleyküm 98/2 Manisa merkez piyade yazıyor.
muv özelliği:avcı çavuş yazıyor bilgi verirmisiniz teşekkür ederim.

Bazoo

98 2 b Gurubu amasya merkeze gidecem sülüs kağıdını ne zaman alabilirim

anılcan

gelme olm manisaya 😀 😀

BATUHAN SAĞIZLI

ÇANAKKALE 116 JANDARMA ACEMİLİK YERİM BURDAN GİDEN VAR MI ??
AYRICA 19 HAZİRAN DA TESLİM OLACAKTIM 10 TEMMUZ OLARAK DEĞİŞTİ DİYORLAR KESİN BİLGİ Mİ ?B

Bazoo

98 2 b gurubu nezaman gidecek beli oldumu ben şubeye gidemiyorum arıyorum acmiyorlar bi yardimci olurmusunuz arkadaslar

Başa dön tuşu