Askerlik Sağlık Muayenesi Sonrasında Düzenlenen Raporlar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapmakta olan ve görev yapacak olan herkes Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği hükümlerine göre muayene edilir ve muayene sonrasında bu yönetmelikte yer alan maddelere göre kişiye ilgi raporlar düzenlenir. Bu yazımızda sağlık yönetmeliğinde yer alan maddelere yakında bakacağız;

Askere Elverişli Olmayan ve Kalıcı Hastalığı Olanlar Hakkında Yapılan İşlem

Yoklamaları sırasında geçici sağlık kurullarınca veya asker hastanesi sağlık kurullarınca askerliğe elverişli olmadığı tespit edilen yükümlüler askere alınmazlar. Askere alınacak kişinin sağlıklı olması ve ilgi yönetmelikte belirtilen şartları sağlaması gerekir. Askere elverişli olmayanlardan hastalığında iyileşme ihtimali olmayanlar kesin olarak askerlikten muaf olur. Yani kişinin hastalığı ciddi ise ve dinlenme, yada sonraki senelere bırakıldığında zamanla iyileşemeyecek bir durum içeriyorsa kişiye “askere elverişli değildir” raporu verilir ve kişinin askerlikle ilişiği ömür boyu kesilir. Artık kişinin askerlikle ilişiği kalmaz. Halk arasında askere elverişli değildir raporu “çürük raporu” olarak da adlandırılmaktadır.

Askere Elverişli Olmayan ve Kalıcı Hastalığı Olmayanlar Hakkında Yapılan İşlem

Eğer kişinin hastalığı geçici bir hastalık ise o zaman kişi askere alınmaz ve kişiye iyileştikten sonra gel tekrar muayene ol denilir. Hastalık ve arızalarının tedavi ve nekahet hallerinde olması nedeniyle geçici olarak askerliğe elverişli olmayan yoklamaya tabi yükümlüler hakkında “Ertesi Yıla Bırakma”, sevke tabi olanlar hakkında “Sevk Geciktirme” kararı verilir ve düzenlenen rapor onay makamına gönderilir. Yani kişiye tecil işlemi uygulanır. Kişi iyileşene kadar askere alınmaz…

Askerliğe Elverişli Olmayan Erbaş ve Erler Hakkında Yapılacak İşlem

Askere alındıktan sonra asker hastanelerinin sağlık kurullarından “Askerliğe Elverişli Değildir” kararı alan erbaş ve erlerin ön raporları kayıtlı bulunduğu askerlik şubesine ve birliklerine gönderilir. Erbaş ve erler, raporları onaylanıp kesinlik kazanıncaya kadar sıhhi izinli sayılırlar. Terhis işlemleri; raporlar ilgili makamlarca onaylanıp geldikten sonra rapor tarihi esas alınarak ilgili yönergeye göre askerlik şubesince yapılır. Haklarında “Askerliğe Elverişli Değildir” kararı verilenler, gerektiğinde Millî Savunma Bakanlığı Sağlık Dairesi Başkanlığınca yeniden asker hastanelerine sevk edilerek düzenlenen son sağlık kurulu rapor kararına göre ilgili yönerge gereğince işlem görürler.

Geçici hastalık ve arızaları tespit edilen yükümlü, erbaş ve erlere yapılacak işlemler

Kişi hasta ise ve bu hastalığı da geçici ise bu durumda kişi iyileşene kadar bir takım işleme alınır. Kişi hali hazırda askerde ise kişiye istirahat raporu yada hava değişimi verilir. Kişi henüz askerlik yapmaya başlamadıysa yani birliğine teslim olmadıysa bu durumda da ertesi yıla bırakma yada sevki geciktirme işlemlerinden biri yapılır. Geçici hastalık veya arızaları olan yükümlüler hakkında ertesi yıla bırakma veya sevki geciktirme, erbaş ve erler hakkında ise hava değişimi veya istirahat işlemlerinden biri yapılır. Bu işlemleri gerektiren hastalık ve arızalar, Hastalık ve Arızalar Listesinin (C) dilimlerinde gösterilmiştir.

Askerlik Ertesi Yıla Bırakma Nedir?

Yoklamada veya yoklamadan sonra gönderildikleri sağlık kurullarında yapılan muayeneleri sonucu geçici bir hastalık veya arızaları tespit edilenler hakkında ertesi yıla bırakma işlemi yapılır. “Ertesi Yıla Bırakma” kararında ilgili uzman tabip ve sağlık kurulunca hastalığın tıbbi seyri gözönüne alınır. Belirli bir süre takip edilmesi halinde, hastalığın gidişatında düzelme ya da ilerleme nedeniyle Hastalık ve Arızalar Listesinde yer alan ilgili maddenin (A), (B) veya (D) dilimleri uyarınca hastalığın değerlendirilmesinde değişiklik ihtimali öngörülüyorsa ertesi yıla bırakma işlemi uygulanır. Ertesi yıla bırakma işleminin gerekçesi rapor içeriğinde açıkça belirtilir.

Askerlik Sevk Geciktirme Raporu?

Yoklamaları neticesinde askerliğe elverişli oldukları tespit edilenlerden, sevkleri esnasında rahatsızlanan veya rahatsız olduğunu beyan eden yükümlüler hakkında, askerlik şubelerince sevk edilecekleri sağlık kurumlarından alacakları rapor sonucuna göre geçici sağlık kurulları veya asker hastaneleri tarafından sevk geciktirme işlemi yapılır. “Sevk Geciktirme” kararında ilgili uzman tabip ve sağlık kurulunca hastalığın tıbbi seyri göz önüne alınır. Belirli bir süre takip edilmesi halinde, hastalığın gidişatında düzelme ya da ilerleme nedeniyle Hastalık ve Arızalar Listesinde yer alan ilgili maddenin (A), (B) veya (D) dilimleri uyarınca hastalığın değerlendirilmesinde değişiklik ihtimali öngörülüyorsa sevk geciktirme işlemi uygulanır. Sevk geciktirme işleminin gerekçesi rapor içeriğinde açıkça belirtilir.

Askerlik Hava Değişimi ve İstirahat Kararı

Askerlik şubelerince birliklerine sevklerinden sonra geçici bir hastalığı tespit edilen erbaş ve erler hakkında hava değişimi veya istirahat işlemi yapılır. Kişi iyileştikten sonra tekrar askerlik görevine döner ve askerliğini yapar.

Sağlık Raporuna İtiraz Edebilir miyim?

Evet. Sağlık raporuna itiraz edilebilir. Yoklamada, sevki esnasında ya da silah altında yapılan muayeneleri neticesinde haklarında verilen sağlık raporlarına itiraz edenler hakkında yapılacak işlemler Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin sağlık muayenesine ilişkin mevzuata göre yürütülür. Bunlardan sevke tabi olan yoklama kaçağı ve bakayalar tertip edildikleri birliklere derhal sevk edilir. Ancak, yükümlülerin itirazlarına ilişkin dilekçeleri alınarak usulüne uygun olarak kontrol muayene işlemi başlatılır.

Derhal kesin işlem yapılacak haller

Yükümlü, erbaş ve erlerde zaman içerisinde ve tedaviyle, Hastalık ve Arızalar Listesinde yer alan ilgili maddenin (A), (B) veya (D) dilimleri uyarınca değerlendirilmesinde değişiklik ihtimali öngörülmeyen sabitleşmiş hastalık ve arızalar bulunması halinde ertesi yıla bırakma, sevk geciktirme veya hava değişimi işlemi yapılmaz. Bunlar hakkında ilk raporları doğrultusunda kesin işlem yapılır. Yani kişi hasta ise ve bu hastalığı da geçici bir hastalık değilse ve bu hastalık da kişinin askerlik yapmasına engel ise kişi askerliğe elverişli değildir raporu alır. Beklemez bu karar doğrudan verilir.

Hastalık ve arızaların birleşmesi

Yükümlü, erbaş ve erlerde tespit edilen ikiden fazla hastalık veya arıza sekelleri ayrı ayrı olarak Hastalık ve Arızalar Listesinin (A) dilimleri kapsamında “Askerliğe Elverişlidir” kararı gerektirdiği halde, bu hastalık ve arızaların birarada bulunması kişinin askerlik görevi yapmasına engel olacak nitelikte ise bu kişi hakkında sağlık kurullarınca “Askerliğe Elverişli Değildir” kararı verilir.

Sınır vakalarda karar yetkisi

Hastalık ve Arızalar Listesinde tam karşılığı bulunmayan sınır vakalarda Gülhane Askeri Tıp Akademisi Profesörler Sağlık Kurulunca karar verilir. Bu karar kesindir ve bu karara itiraz edilemez. Kurula sevk yetkisi Millî Savunma Bakanlığı Sağlık Dairesi Başkanlığına aittir.

Yükümlü, erbaş ve erler hakkında yapılacak diğer işlemler

Geçici hastalık ve arızaları olanlar hakkında, hastalıkları geçinceye kadar veya sekel haline gelinceye kadar sevk geciktirme, ertesi yıla bırakma veya hava değişimi işlemi yapılır. Ertesi yıla bırakma, sevk geciktirme ve hava değişimi süreleri ilk işlem tarihinden itibaren üç yılı geçemez. Sabitleşmiş hastalık ve arızalarda üç yıllık süre beklenmeden Hastalık ve Arızalar Listesinin uygun hükümlerine göre kesin işlem yapılır.  Silah altındaki erbaş ve erlerde bulunan, hayati tehlike içermeyen ve ameliyatla tedavi edilmesi mümkün olan hastalık ve arızalar, bunların yazılı rızaları alınmak kaydıyla tedavi edilir. Ameliyata rıza göstermeyenler hakkında bu Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılır. Hayati tehlike içeren veya kendini ifade gücü bulunmayan hastalık veya yaralanma hallerinde, şahsın rızası aranmaksızın gerekli olan cerrahi müdahale veya tıbbi tedavi yapılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
99 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet

Selamlar. Benim kilo problemim var. Bu sitede verdiğiniz boy kilo hesabına göre baktığımda 4-5 kilom fazla çıkıyor. Ayakta uzun süre duramıyorum hiç, hemen başım dönüyor bu kilo fazlalığından dolayı. Ancak görüntü olarak şişman gözümüyorum. Bana kesinlkle 1 yıl uzatma verilir mi? Çünkü sizin boydan 3 çıkar 30 ekle ikiye böl hesabına göre 4 kilo fazlam var. 1 kilo bile fazla olsa kesinlikle 1 yıl uzatma verilmesi gerekmez mi? Yoksa doktorun insafına mı kalmış?

Mehmet

Öncelikle çok teşekkürler her sorumuza cevap verdiğiniz için büyük bir eksiği dolduruyor bu site şuan. Benim korkum kilo fazlam olmasına rağmen bana art niyetli bir askeri doktor falan denk gelecek ve inadına muafiyet vermeyecek. Çünkü duyuyoruz devamlı 145 kilo olanı bile almışlar falan. Yani bu kilo fazlası olan kişiler duruma itiraz etmedikleri için mi alındılar askere? Eğer kilo fazlam olmasına rağmen tecil vermezlerse nereye itiraz edebiliyoruz ve itiraz süreci nasıl işliyor? Teşekkürler.

Oguz

Iyi günler
24 yasindayim.7 yaşimdan beri epilepsi hastayim. Ilac kullaniyorum. Ayni zamanda acikogretimden üniversite okuyorum. Hastaligimdan dolayi askere alinirmiyim alinmazmiyim onu sormak istiyorum.

Onur Mızrak

Merhabalar öncelikle boy kilo ortalamasına baktım ve boyum 194 kilom 56 yı gecmıyor nekadar uğraşsamda en fazla 59 u görebildim ve şuan okuyorum tecilimin bitmesine az kaldı ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz

Barış

Merhabalar, ben tecilimi ağustos ayı için bozdum ancak sağlık raporuna itiraz ettim süreç biraz uzadı. Eğer 31 mayısı geçerse sağlık işlemlerinin bitmesi , ağustos celbini kaçırır mıyım?

murat incir

merhabalar gecen yıl askerlik için basvurduğumda madde 64/c 1 yıl erteleme verdiler .
2015 yılında sağ elimde fleksör tendon kesisi olmustu 4.5. parmaklarım acılmıyor avucumda ameliyat izi var bu sene durumum ne olur teşekkür ederim

kahya

Merhaba 5 ay önce muayene oldum sağ gözüm %80 görmüyor geri hizmete atılmamak için söylemedim şimdi askere gitmeden tekrar muayene olabilir miyim çürük alma ihtimalim yüzde kaç 98/2 b gidiyorum

Ahmet Yıldırım

Merhaba askerlik sağlık yoklama muayenesinde gözlerimdeki bozukluğun tam sınırda olduğunu madde 1B ye girdiğini yanlız göz oranlarımın tam sınırda olduğu için elverişşiz raporu veremeyeceğini söyledi göz bozukluğum toplamda 13 derece hiremetrop ve sağda 10/5 sol gözde 10/3 görme kaybım var bu rapora itiraz edebilrmiyim ve itirazlar nereye yapılıyor teşekkürler

Ahmet çam

Merhaba ben 2 ay önce sağlam olduğum halde çürük raporu aldım bu çürük raporuna itiraz edebilirmiyim geri askere gitmek istiyorum geri götürürlermi, bana lütfen acil yardım edermisiniz rica ediyorum ne yapmam lazım lütfen bana bişey söyleyin kafayı yicem

Cankus

Merhabalar,
Yüksek Lisans, Doktora derken askerlik için gün geldi çattı. Sağ kalçada ameliyatım var, (izi yaklaşık 15*20cm). Ayrıca ileri derecede boyun fıtığım, bel fıtığım mevcut. Sağ diz kapağımda da yırtılma var. Sol gözümde de göz tembelliği mevcut. Bu koşullarda askere alınır mıyım? Askerlik şubesinden hastaneye sevk süresi ve heyet kurul kararı ortalama ne kadar sürer? Yaşım 30 bu arada. Teşekkürler

TOLGA YOLDAŞ

Merhabalar ,
Devlet hastanesinden askerliğe elverişli olmadığıma dair çürük raporu aldığım taktirde askeri heyet bu rapora itiraz edebiliyor mu ?
Teşekkürler.

TOLGA YOLDAŞ

vermiş olduğunuz cevap için çok teşekkür ederim ama ben tam sormak istedğimi yazamamışım . ben şuan askerdeyim acemi birliğim bitmek üzere bacağım ile ilgili sıkıntılarım var gitmiş olduğum devlet hastanesinde doktor bana askerliğe elverişli değilsin dediği taktirde hastane heyeti buna itraz edebilir mi ? tam tersi bir rapor verebilir mi ?

Y.g

Askere gitmek için ilk muanede bana curuk vermediler. Sag kalca eklem bolgesinde kemik erimesi var buna bagli olarak hareket kisitligi ve kisalik var askerde ilk uc ayimi dolduracakken curuk verdiler maas alabilirmiyim..

İlker özkan

Bana 3. Yoklamamda askerliğe elverisli degildir raporu verdiler
Boy 171. Kilo 123 du o zmn
Suan 102 kg dayim ve sıkı bir diyet yapiyorum 2.5 ayda 22 kg verdim eylule kadar 85 i fln gorurum ben bu rapou iptal ettirmek istiyorum askerlik subesi ilgilenmedi ben askeligimi yapmak ve uzman olmak istiyorum ankaraya kadar da gitmeyi dusunuyorum yonlendirecek birileri varsa sevinirim

Umut Sezgin

Merhabalar askelik yoklama tarihim 10 ağustos 2018 ile 24 ağstos 2018 arası erkenden gidip muayene olabilirmiyim? Birde geçen sene muayene oldum kilodan 1 sene ertelediler şimdi geçen seneye göre kilom 10 kilo arttı sonuç ne olur acaba?

Okan

Merhaba Boy: 177 Kilo: 117 Hastanede heyet raporunda 1 sene erteleme verildi. 1 sene dolmadan 2 3 ayda istenilen kiloya düşersem. Ertelemeye itiraz edip askere gidebilirmiyim.Cevaplarsanız sevinirim iyi akşamlar..

emre

merhabalar ben emes hastasıyım uzun süredir atak geçirmiyorum askere gitmek istiyorum beni alırlarımı yada doktorumdan uygundur raporu alrsam heyete sunarsam olurmu?

Ahmet çam

Merhabalar hocam ben askerde sağlam olduğum halde çürük raporu almıştım, bu raporu itiraz ettiremedim ben rapor iptali için mahkemeye dava açsam kazanırmıyım mahkeme bana ceza verirmi yada sağlık raporumu ister lütfen yardımcı olurmusunuz çok zor durumdayım

nebi

Ahmet çam ne oldu askerlik durumu

Eren sezer

Intahplu romatizma hasatligim var muane oldum. Muanede solemedim.solemeye karar verdim askere alirlarmi

Şahin

Merhaba hocam 28 yaşındayım, ağustos 2017 de nikah işlemleri için kan testi yaptırdığımda orak hücreli anemi teşhisi konuldu. Bunun üzerine askerlik başvurusu yaptım muafiyet almak için. Heyete çıktığımda kalıcı bir kan hastalığı olmasına rağmen 1 yıl erteleme kararı verildi. Bu karara itiraz etmek istiyorum. Sizce iç hastalıkları madde 35 D/1 de geçen iyileşme sağlanamayan kan hastalıkları maddesine istinaden askerliğe elverişli değildir kararı verilebilir mi? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Umut Aslan

Kolay gelsin. Anne baba akraba evliliği dolasıyla her 2 kulağımda orta derece kayıp var bende. Sol kulak 48-55 desibel. Sağ kulak ise 50 ila 60 desibel arasında değişiyor. Yaş da 29 a varmak üzereyim. Bu yılbaşından hemen sonra tecil im bitip askere gideceğim. Bu derecelerle çürük alma ihtimalim var mı?

Ahmet Can

Merhaba, ben 2 ay önce önlisans mezunu oldum 1 yıl dgs ye çalışıp lisans fakültesine yerleşmeyi düşünüyorum. minimum kilo sırının bayağı altındayım. E devletten asal yoklama işlemlerimi yapıp muaniye yi seçersem, heyet vs. bana 1 yıl tecil verirse geçici hastalık olduğundan dolayı, ben 1 sene içerisinde kilo alırsam dahi bu 1 senin sonunda üniversiteme devam etme hakkım var mı yoksa direk askere gitmem mi gerekir ?

Ahmet Can

ben zaten tecil hakkımı kullanmadım askerliğe el verişlidir deseler bile bu tecil hakkımı o zaman kullanabilir miyim

Ahmet can

cevabınızı yeni gördüm teşekkür ederim. çok extreme sorular soruyorum kusura bakmayın. aklımda şöyle bir soru var heyet neredeyse 3 kere beni kilo kontrol için çağırma ihtimali vardı ya okuluma devam ederken çağırmaları sorun olur mu? “zaten okuyorsun okurken bu işlemler yapılmaz” deme durumu olur mu?

fikret

merhaba, ben bedelli için dilekçemi verdim fakat henüz parayı yatırmadım. her iki gözümün miyop+astigmat toplamı tam 14.00 yapıyor. hastaneye gitsem elverişli değildir raporu alabilir miyim. veya elverişlidir raporundan sonra tekrar bedelliye başvurmak için yeniden dilekçe mi vermem gerekir. bilginiz varsa yardımcı olursanız sevinirim

Hasan Kaya

Merhabalar hocam ben şeker hastasıyım hem ilaç hemde insülin kullanıyorum bana muaf verirler mi ?

Bedirhan yesilyurt

Sistemde kayıtlı sevk bilginiz bulunmamaktadır lütfen en yakın askerlik şubesine başvurunuz dio ne demek ?

Bedirhan yesilyurt

15 eylülde mesaj attım ama halen bir cevap yok

Hüseyin

Hocam, iyi günler. Çok uzun oldu ama ancak anlatabildim durumu. Neredeyse tüm mevzuata ve SYY’ye baktım. Sanıyorum bütün hastalıklarım A dilimine giriyor. Benim günlük yaşantımı bile zora sokan çeşitli kronik hastalıklarım var ve bunları bir türlü iyileştiremedim, zaten birçoğu sendrom gibi işliyor, tanı koymakta ve tedavi önermekte zorlanıyor doktorlar. Psikiyatrik bir durum da söz konusu gibi, bütün bölümler sorunun anksiyete gibi bir durumdan kaynaklandığı belirtiyor her seferinde.

Ben aile hekiminin sevki ile, Pazartesi askeri bir hastanede beş bölümden ayrı ayrı muayene oldum. Üç doktorun ilgilendiğini bile düşünmüyorum. Bu hastalıkların hepsi birbirini besleyen ve zora sokan rahatsızlıklar. Stresim arttığında kolayca yatağa bile düşebiliyorum. Günlük hayatta kendime özel yaptığım yemekler ile beslenebiliyorum. İBS yüzünden tuvaletimi tutmakta bile zorlanıyorum. Fibromiyalji gibi romatizmal bir hastalık yüzünden şu aralar sabahları kalkamıyorum, akşamları bazen uyuyup kalıyorum, bacak ağrılarından deli oluyordum sınav dönemleri hele. Midem azıtırsa sürekli solunum yönünden hastalanıyorum. Ama bütün bunlara rağmen rapor alma ihtimalimin olduğu tek hastalığın Hipotiroidi olduğu söylendi, o da bir ihtimal.

Benim anladığım, romatizmal bir hastalığın kendisi zaten tek başına yeterli duruyor listede, Madde 36 uygun duruyor? Zaten benim de en güvendiğim rahatsızlığımdı. A61 F1 yazmış. Romatizmal hastalıkları sanırım Dahiliye altında görmüştüm. Acaba muayenemi Fizik Tedavi’de olduğum için mi bu karar verildi?

Bunun dışında birden fazla A dilimi rahatsızlığı da, sizin de dediğiniz gibi, yeterli duruyor. Psikiyatrist ise yarım dinleyerek, kaydında herhangi bir şey yok dedi geçti. Anladığım kadarıyla, askerliğe gittikten sonra bir şey olursa o zaman hava değişimi gibi uygulamalarla ilgilenebilirmiş. A16 F1 üzerinden elverişli vermiş. Tanısı geçirilmiş anksiyete bozukluğu, aktif şikayet yok. Bunu da sanıyorum durumu anlatırken kullandığım “Bir ara depresyona da girdim çıktım sanırım.” ifademe dayandırdı galiba. Halbuki ben bütün sorunlarım psikiyatri bölümüne açıldığı için kendisini sona bırakmıştım, nasıl aktif şikayet yok?

Bir bu kadar da daha saymadığım rahatsızlığım var. Sanırım zararsız ama böbrek kisti ve taşım var. Alerjiye girer mi bilmem Alerjik Rinit rahatsızlığım var, Reflüm olduğunda bu devreye giriyor işte. Tanı konulamamış idrar sorunlarım var. Tanımlanmadı ama muhtemelen Hemoroidim var. Elim oldukça kuru, spor yaparken yırtılabiliyor. Sanırım strese bağlı ufak görme sıkıntıları, kulak hassasiyeti, el titremesi ve göz seğirmesi çıkabiliyor.

Sizin bu duruma yorumunuz ve düşünceniz nedir? İtiraz edeceğim zaten. Kaç güne kadar edebilirim ve süreç aşağı yukarı nasıl işler? Sonrasında neler olabilir? Benim süreci kuvvetlendirmek için yapabileceklerim neler? Ben bu hastalıkların toplu şekilde muayene edilmesini istiyorum, birbirleri ile etkileşimine bakarak. Bunun için yapabileceğim nedir? Yani genel olarak önerileriniz nelerdir? Yorumlarım ne kadar doğrudur? Şimdiden çok teşekkür ederim.

Turkishsoldier

Ben komando olmak istiyorum spor a da gidiyorum ama alerjik astım var kronik degil ben 1, 2 ay ilac kuallandım sonra biratım doktorada gitmiyorum cunku bir sikintim yok yani cogu yerde engel olur yazıyo derecesine gore mi bilmiyorum ben sıkıntı çeksem olmak istememde zaten niye durduk yere rahatsızlık cekiyimki deme ama benim hicbir sıkıntım herseyi yaparım komando olmak icin nolursun bana yardımcı ol

Turkishsoldier

Acab spor mulaktlarinda iyi olabirsem belki alirlarmi

Delibaş

Dahiliye doktoru 36 kilo fazlan var evrağa 1 yıl tecil edilmesi uygun ve gerekli görülmüşdür yazdı 3 doktora daha gözükücem sonuç ne olur

Mehmet Ali Mutlu

Merhaba,
Bedelli askerlik için başvurum onaylandı ve parayı yatırdım. Yoklama istendi Aile hekimi yüksek tansiyon sebebiyle hastaneye sevk etti. Yapılan incelemeler sonucunda kalbimde sorun olduğu için askerlikten muaf edildim. Yatırmış olduğum parayı geri almak için nasıl bir yol izleyeceğim?

Emre AK

Merhaba,

Epilepsi hastalığından dolayı aile hekimliği Okmeydanı eğitim ve araştırma hastanesine NOROLOJİ doktoruna sevk etti. Oradaki doktor sadece başvuru nedeni kısmına istanbul tıp fakültesinden takipli olduğumu ve hastalığım hakkında bilgi verdi ve kan tahlili istedi. Bu yazı ile tahlil sonucunun yeterli olduğunu askerlik şubesine vermemi söyledi. Şubedeki albay benim heyet raporu almam gerektiğini ve askerliğe elverişli veya değildir yazması gerektiğini belirtti. Hastanelerde randevu almadan gidince sıkıntı yaşamamak adına uzakta bulunan farklı bir hastaneden randevu alabildim. Aile hekiminin sevk etmediği herhangi bir sağlık kurulu olan eğitim araştırma hastanesinden heyet raporu almam sıkıntı yaratır mı ?

Muhammet Günen

Merhaba bedelli askerlik icin beni aile hekimi hastaneye sevk etti orada ki doktor bakmadi bile bende 100 de 109 duz tabanlık var bunu hic bilgili olmayan da görebiliyor ayrica sag ayak bilegimde kirilmadan dolayi 12 vida ve platin var ona rağmen bana askerlige elverislidir komando olamaz dedi ben buna itiraz edebilir miyim yoksa baska hastaneden tekrar muayene olabilir miyim askeri hastaneye gidebilirmiyim yardimci olabilirseniz cok sevinirim

Muhammet Günen

Peki o itiraz suresi sarfında bedelliden yararlanmama gibi bi durumum olabilir mi daha dogrusu itirazdan dolayi bana herhangi bi yaptirim yada cezai islem olur mu?

Hasan Özsoy

Merhaba,Bedelli askerlik için aile hekimine başvurdum. Aile hekimi boy ve kilodan dolayı ,Hastaneye sevk etti.Hastanede Aile hekiminin yanlış boy ve kilo ölçümünden dolayı heyet karşısına çıktım .Heyet askerliğe elverişli raporu verdi. 19.10.2018 raporu aldım.
E-devlet de hastaneye sevk işlemleri halen kırmızı olarak göstermektedir.(24.10.2018).
Askerlik şubesine konu ile ilgili başvurduğumda,sevk işlemleri kırmızı olarak gösterdiği için işlem yapamadılar.
03 Kasım’a kadar işlemlerimin tamamlanamamasından endişe duyuyorum.
Nasıl bir yol izlemem lazım ?

Cihat Fatih

Böbrek Taşı Tedavisi Görüyorum Yoklama Muayne Sırasında Nasıl Bir İşlem Görürüm ?

aykut yıldırım

sağlık kurulu askere elverişli değil raporu verdi son kararı Askeriye verecekmiş sonuç ne olur bilgisi olan var mı??

aykut yıldırım

teşekkürler yanıt için

Abdullah atuğ

Hocam ben yaklaşık 6 ay önce iş kazası geçirdim ve sonrasından sağ el bileğime platin koydular ve şuan bileğimi oynatmakta sıkıntı yaşıyorum tecil yapabilir miyim

Mehmet can

Merhbalar, sağlık ocağı kilo sorunundan dolayı hastaneye sevk etti, hastanedeki doktor 33-c kapsamında ertesi yıla bırakılması gerekiyor diye bir rapor tutuşturdu elime ve kurula gitmemi söyledi kurul 28 ine gün verdi. Sormak istediğim şu; doktorun verdiği raporu kurulun onaylamama gibi bir ihtimali varmı ? Yoksa direk doktor kararınamı uyuyorlar ? Acil yardım teşekkürler.

zeynel türkyılmaz

askerliğe alverişli değildir raporu almıştım 2015 te ama kaybettim onu tekrar nerden alabilirim

fatih h

Yoklama esnasında aile hekiminin verdiği ”askerliğe elverişlidir” sağlık raporuna sınıflandırma işlemi yapıldıktan sonra itiraz etme hakkımız var mıdır?

Ali sural

Kf hastasiyim kronik kistikfibrsizm heyete gircem doktor kontrolde 46 madde b dilimi yazdı muafmiyim askerden

Burak GNÇ

Herkese selamlar,
2017 yılında trafik kazası sonrası trimalleoler kırık oluştu ve 6 adet vida ve bir adet platin ile sabitlendi. Kazanın üzerinden 3 sene geçti.8.ayda aile hekimi Marmara eğitime sevketti. Kurul muayene etti. 10 derece plantar flexion unda kısıtlık kaybı var askere elverişli raporu verdi. benim sorunum şu eğer askere gitmek istemesem parasını veririm gitmem. Ama ben uzun süre ayakta durunca ameliyatlı ayağım diğerine göre 3 kat şişiyo ve sabahları 2 saat aksıyor. bunu doktora anlatamadım. a/58 f-1 maddesince günlük hareki bozuyor. nasıl bu durumu çözebilirim. Giderim sorun değil zaten 6 ay ama sıkıntı çekeceğim.
teşekkürler.

oktay tarkın

Merhaba ben geçen sene bir hastalıktan dolayı erteleme kararı almıştım.Bu sene kurula çıktım bana elverişli diye karar verdi.durum böyle olunca bende hasta olduğumu beyan ederek itiraz ettim.Sevk ettikleri hastane bana elverişsiz olarak karar verdi.Bu durumda ne olacak?

Ahmet Kar

Merhaba ” askerlige elverişli değil ” raporum tüm incelemeler sonucunda evime posta yoluyla geldi bu raporu ne yapacağım,nerelerde kullanacağım veya askeriyeyemi götüreceğim şubede hiç bilgi vermediler siz bilgilendirirseniz sevinirim ?

Yusuf Ali

Ne kadar sürede geldi posta yoluyla

Emre Bozdağ

Merhaba ben askerdeyken ayağımda kemik tümörü ameliyatı oldum 196 gün hava degisimi aldım heyete çıktım elverişli kararı verdiler itirazda bulunup başka hastaneye sevk istesem aynı karar mi çıkar yoksa başka karar mi çıkar çok acilll

Okan bolat

Merhaba askerlik yoklaması muayenesi oldum aile hekimi gözden dolayı hastahaneye sevk etti hastahanede poliklinik heyete sevk etti sol göz 7 derece ambliyopi sağ söz 4 derece miyop askerlige elverişlidir kararı verdi sorun askere gidip gitmemek değil ehliyet için bu hastahane bana monoküler ehliyet verdi ve sadece göz muayenesine soktular boyun fıtığı bel fıtığı + yüksek tansiyon + koah başlangıcı var göz dışında hiçbirinden muayene olamadım rapor a nasıl itiraz edebilirim

Hasan ballı

Ertesi yıla bırakma raporum var.
Kilo dolayısıyla bu rapor bozulur mu şuan gitmek istiyorum

hasan balsız

askerlik şubesine giderek bozdurabilirsin

Aliihsan Koçak

5 kilo fazlam vardı verdim şuan askerlik şubesine gitsem yardımcı olurlar mı yoksa 1 sene beklemem gerekmi

Baris baris

Merhaba, 2018 yılı aralik ayında üniversiteden mezun oldum. 2019 yili ocak ayinda askerligimi tecil etmek için aile hekimine muayene oldum. 2020 aralik ayina tecil ettridim. Herhangi saglik sorunum yoktu. Sadece onceden kolum kırılmıştı. Kolumda kısıtlılık vardi. Aile hekimi pek önemsemedi. Şimdi ogrendim ki askerlikten muaf olabilirmisim. Yeniden muayene olmak istiyorum. Askerlik şubesiyle konuştum. Tecilim bitince askerlik için yerim belli olunca ancak muayene olabilirim dediler. Sen muayene olmuşsun yeniden olamaazsin dediler. Yeniden muayne olmak icin ne yapabilirim

Necmi

2 3 senedir tecilim bu hafta bozacam bozulmuşta olabilir 1 senlik teciler etiriyordum tecil bozulduktan sonra gitmem zaman alırmı

Hamdi Özkan

Merhabalar ben tek hekim raporuyla askerliğe başvurdum ama heyet raporuda lazımmış o olmadan yaptım başvuruyu. Heyet raporu yüzünden 47 TL ceza yedim. Ne yapmalıyım bilgilendirirseniz sevinirim. İyi günler…

Mehmet

Benim sol 2,5 sağ 0,25 gitme durumu askere

Mehmet

Benim göz sol 2,5 sağ 0,25 asker gitmem durmum

Uğurcan GÜL

merhabalar, askerlikten göz numaralarım yüksek diye yaklaşık 2 yıl önce askerliğe elverişli değildir raporu aldım. Şuan lazer yaptırsam askeriye tarafından askere çağrılma gibi bir durum olabilir mi?

Başa dön tuşu