Hangi Bölüm Mezunları Yedek Subay Olabilir

En az lisans düzeyinde eğitim gören kişiler askerliklerini ya kısa dönem er (6 ay er) yada yedek subay (asteğmen-12 ay) olarak yaparlar. Lisans mezunlarından da büyük bir kısmı kısa dönem er olarak askere alınırlar. Geriye kalanlar ise yedek subay olarak askerliklerini yaparlar. Hal böyle olunca hangi bölüm mezunlarının askerliklerini yedek subay olarak yaptığı, hangi bölüm mezunlarının askerliklerini yedek subay olarak yapma ihtimalinin daha yüksek olduğu merak edilmektedir. Bu yazımızda biraz bu konuya değineceğiz…

Kişiler Neden Yedek Subay Olarak Askere Alınır

Öncelikle normal siviller neden yedek subay olarak askerlik yapar konusuna bakmamız gerek. Türk Silahlı Kuvvetleri subay ihtiyacı olduğu için bazı kişileri askere yedek subay (asteğmen) olarak almaktadır. Yani asıl amaç askeriyenin ihtiyacı olan subay ihtiyacının giderilmesidir.

Yedek Subay Alımı Hangi Kritere Göre Yapılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri subay ihtiyacını gidermek için yedek subay olarak alımı yapar. Bu alım her dönemde farklılık gösterir. Her birlik askere alım döneminden önce kaç tane subaya ihtiyacı olduğunu ilgili birimlere bildirir. Örneğin A ili A tugayında 100 tane subay kadrosu var diyelim. O dönem de 80 tane subay kadrolu olarak çalışıyorsa o tugayın en az 20 tane subaya ihtiyacı var demektir. Bu 20 kişi ilgili birimlere bildirilir ve bu bildirim doğrultusunda 20 tane asteğmen kadrosu ilgili yerlere tahsis edilir. Bir de bizim şu kadar harita mühendisine, şu kadar hukuk şu kadar doktor, şu kadar dişçiye…ihtiyacımız var denilir…Ona göre de askere alımda yedek subay seçimi yapılır.

Yedek Subay Alımında Mesleğin Önemi Nedir?

Her askeri birliğin kendine özgü özellikleri vardır. Mesela topçu, tankçı vb birlikler savaşta matematiksel hesaplamalar yapmak zorundadır. Örneğin 2 kilometre ilerde bir düşman unsur var diyeli. Bu durumda siz rastgele top atışı yapamazsınız. Top hangi açı ile atılacak, hangi yöne doğru atılacak, rüzgar hangi şiddette esiyor ve rüzgar hızı, öndeki dağ, tepe vb yapılar atışı nasıl etkiler gibi bilgileri ilgili personelin hesap yaparak bulması gerekir. Örneğin şu resimdeki senaryoya bakarsanız 60 metrelik bir yükseklikte bulunan bir tepeden aşağı doğru atış yaptığınızı düşünün. Bu durumda hangi açı ile atış yapmanız gerektiğini, hangi yöne doğru atış yapmanız gerektiğini, rüzgar hızını falan belirlemeniz gerekir

Asteğmen Olma Şartları

Hal böyle olunca matematik ve mühendislik dallarından mezun olarak arkadaşların yedek subay olarak askere alınma ihtimalinin doğal olarak daha yüksek olduğunu görebilirsiniz. Çünkü yedek subayların çoğu birliklerde görev yaparlar ve bu tür hesaplamaları başarı ile yerine getirmeleri beklenir.  Tüm bunlarla birlikte sadece mühendisler değil başka mesleklerden de bir çok yedek subay alımı yapılır. Askeriye hangi alanda personele ihtiyaç duyuyor ise o alana yönelik alım yapar. Yeri gelir işletmeci alır, yeri gelir mühendis…O zamanki ihtiyaç çok önemlidir.  Mühendis ihtiyacının daha çok olduğu da düşünüldüğünde mühendislerin yedek subay olarak askerlik yapma ihtimallerinin biraz yüksek olduğunu görürüz.

Hangi Meslek Mensupları Zorunlu Olarak Yedek Subay Olarak Askerlik Yapar

Türk Silahlı Kuvvetlerinin her alandan personele ihtiyacı vardır fakat sivilde olduğu gibi bazı meslek mensuplarına daha çok ihtiyaç duyulur. Bu mesleklerin başında doktor, diş hekimi, hukuk mezunları, mühendislik fakülte mezunları gelir. Doktorlar ve diş hekimlerinin tamamı 12 ay yedek subay olarak askerlik yapar. Hukuk mezunu kişilerden de bir çok kişi yedek subay olarak askerlik yapar. Hukuk mezunlarının bir kısmı askeri hakim olarak bir kısmı da birliklerde yedek subay olarak iş yaparlar.

Yedek Subay Olmada Yabancı Dil Bilmek Önemli Mi?

Dil bilmek bir çok alanda olduğu gibi yedek subaylıkta da zaman zaman dikkate alınmaktadır. Çünkü birlikte dil bilen personelin bulunmasına dikkat edilir. Ayrıca yurt dışında görev yapan birliklerimiz de vardır. Buralara ülkeye göre ilgi dilleri bilen kişilerin alınması tercih edilir…

Açık Öğretim Fakültesi Mezunları Yedek Subay Olabilir mi?

Devlet için diploma önemlidir. Kişinin açık öğretimden yada örgün öğretimden diploma alması devlet için ayı değerde ve önemdedir. Açık öğretim mezunu olup yedek subay olarak görev yapmış yüzlerce kişi bulunmaktadır…

Diploma Notu Yedek Subay Olmada Önemli mi?

Okul ve mezuniyet notu en çok merak edilen konulardır fakat şunu belirtmem gerekir ki bununla ilgili resmi bir açıklama yok fakat okuduğunuz okul yedek subay olmanızı az da olsa etkiliyor. Tecrübeler bunu gösteriyor. Şöyle anlatayım. Dandik bir üniversitenin saçma bir bölümünden mezun olan kişinin ortalaması 4.00 olabilir. Çünkü okulda okuyan kişilerin yetenekleri sınırlıdır. Kötünün iyisi olduğu için 4.00 yapmıştır. Oysa bazı üniversiteler var ki kişi mezun olurken canı çıkar. Herkes inek gibi ders çalışır, araştırma yapar…Okulu bitirmek bile kendi başına başarıdır. Bu kişiler 4 üzerinden 2.30 ile mezun oldu diyelim. Şimdi bu 2.30 ile mezun olan 4.00 ile mezun olandan daha mı başarısızdır? Böyle olmadığı için diploma notunun aşırı önemli olmadığını görebilirsiniz. Zaten alımlarda da bunu görüyoruz. Düşük ortalamaya sahip kişiler de yedek subay olabiliyor…

Yedek Subay Meslek Kurası Nedir?

Bazı kişiler yedek subay olurken aynı zamanda meslek kurası çeker. Yani kişi hem yedek subay olur hem de mesleğini yapar. Mesela kişi avukat diyelim. Avukat yedek subay olunca bir birliğe gidip askerlik de yapabilir. Askeri mahkemede hakim olarak da görev yapabilir. İşte hakim olarak çalışanlara meslek kurası çekti denilir…Bu kişi kendi mesleğini yapar memur gibi…En şanslı gurup meslek kurası çekenlerindir diyebiliriz…

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
142 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa

İyi Günler. Ben Şuan Yüksek Lisans Kamu Yönetimi okumaktayım. Bu yıl Kasım celbinde tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. Verilen Formda Komando Olmayı ve Yedek Subay olmayı işaretledim.

Boy:186 Kilo:78
Lisans Ortalamam: 3,21
Gözlük kullanıyorum iki göz toplam derecesi 5,50 (miyop)

1)Komando Olmak için Göz Derecesi Şartı Nedir?
2)Yedek Subay Olma İhtimalim Nedir?
3)Askerde Teskere Bırakmak Yeniden Geldi Mi yada Askerde Nasıl Kalırım?
4)Yedek Subay Daha çok Mühendislik Fakültelerinden mi Alınıyor? Kamu Yönetimi Bölümünün Şansı Nedir?
Teşekkür Ederim. İyi Çalışmalar.

mustafa

teşekkür ederim cevabınız için dedğiniz gibi sağlık yönetmeliğine baktım ancak yedek subaylıkla ilgili bir göz şartı bulamadım.peki göz derecesi Yedek Subay olmama engel olur mu ?

Gökhan

Merhaba,

Ben Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümünden onur derecesiyle mezun oldum. Bir süre tecil hakkımı kullandım ve geçtiğimiz ay tecilimi bozdurdum. Tarafıma verilen evrakta celp dönemimin mayıs ayında olduğu yazıyor. Bildiğim kadarıyla normal şartlarda kısa dönem er olarak askerliğimi yapacağım. Tecilimi bozdurmak için şubeye gittiğimde yedek subay olmak istemediğimi bildirmiştim. Fakat şimdi fikrimi değiştirdim. Askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum. Önümüzdeki günlerde tekrar şubeye gidip yedek subay olmak istediğimi beyan edeceğim. Aklımı kurcalayan bazı konular var, bunları sizinle paylaşmak istiyorum:

1- Fiziksel özelliklere ne derece dikkat ediliyor bilemiyorum ama daha rahat yardımcı olabilmeniz adına bahsedeyim. Boyum yaklaşık olarak 1,80 cm, kilom da aşağı yukarı 60 ila 65 dolaylarında geziyor.

2- Biri sol kolumda, diğeri de kasık bölgemde olmak üzere iki adet dövmem var. Sonradan pişman olduysam bile ne yazık ki geriye dönüp yaptığım hatayı telafi edemiyorum. Bu sıkıntı yedek subay olma yolunda önümde bir engel oluşturur mu?

3- Yedek subay olabilmek adına şansımı artırmak için komando olmak istediğimi de beyan edersem seçilme ihtimalim artar mı?

4- Ne kadar çok istesem de sonucun benim tasarrufumda olmayacağını biliyorum. Yine de durumumu göz önünde bulundurarak genel bir değerlendirme yaparsınız çok mutlu olurum. En merak ettiğim husus dövmeler… Bu konuyu komando ve yedek subaylık için ayrı ayrı değerlendirirseniz memnun olurum

İyi çalışmalar dilerim.

Gökhan

Yedek subay olduğumu öğrendim bugün. 🙂

bekir yurtoğlu

kaç gün önceden belli oluyor

Salih

Merhaba,

Diyetisyenlik mezunuyum. Yedek subay adayı olarak başvurumu yaptım.

371. dönem Mayıs celbi yedek subayları hangi dönemin yerini dolduracak? Bu konuyla ilgili net bir bilgi bulamadım. Basit bir mantıkla 368. dönem Ağustos celbi yedek subayları görevlerini Ağustos itibariyle bitirecek ve yerleri boş kalacak. Mayıs celbinden gelen adaylar 1 aylık acemilik eğitiminden sonra 15 gün dağıtım izni alacak. Bu da ortalama Haziran 15-20 arası esas birliğine teslim olması demek. Askeriye elindeki kadronun Ağustos ayında terhis edileceğini biliyor.

Sonuç olarak 368. Ağustos Dönemin yerini 371. Mayıs Dönemi mi doldurur?

Atakan Yakalı

merhaba ben rehberlik ve psikolojik danışmanlık mezunuyum.Mayıs celbi için tecilimi bozdurdum yedek subay adayı olarak başvuru yaptım.Çıkma olasılığı nedir bilgisi olan var mı ?

Cem Taktak

Merbaha ben Mayıs celbi için kısa döneme evet diyerek başvurdum ama bunu uzun dönemi seçecek şekilde değiştirebilir miyim? Başvuru tarihi geçti ama yine de birkaç gün içinde değişim yapabilir miyi?

muhsin yılmaz

yasadışı olarak bağış toplamak suçtur bilginize şikayet edildiğinde başınız çok fena ağrıyacaktır.

mert

uluslararası lojsıtık bolumunden lısans mezunu olucam lojıstık bolumunun bır etkısı olur mu astegmen olmak ıcın

Erhan

Merhabalar,

2 yıllık dış ticaret bölümünü bitirdim 4 yıl tamamlamam için üstüne 2 yıl da açık öğretim işletme bölümü okuyorum bu sene mezun olacağım. Yedek subay olma imkanım var mıdır ? Teşekkürler.

İbrahim

Selamun aleyküm,
lisans mezunuyum diploma notum 3,55. aynı zamanda eski hükümlüyüm. sabıkam oldugu için yedek subay olamam kanısındayım fakat asıl aklıma takılan sabıkamdan dolayı kısa dönem hakkımıda yakarlar mı?
Teşekkürler kolay gelsin.

Övünç AYDIN

Merhabalar,

İki sorum olacaktı:

1) Akademisyenlerin yedek subay olma ihtimalinin yüksek olduğunu duymuştum. Bu bilgi doğru mudur?

2) Yüksek Lisans sonrasında bakaya kalmıştım ve 369 TL para cezası kesilmişti. Sonrasında doktora programına başladım. Bu durum, doktora tamamlandıktan sonra askere alındığımda yedek subay olmamı engeller mi?

Şimdiden teşekkür ederim.

Dental

Diş tabibiyim kısa dönem er çıktı. Asılsız bilgi var . Düzeltin lütfen başkası magdur olmasın

Mutlu Bozkurt

Sayın admin merhabalar ,
Bende yedek Subay olarak askerliğimi yapmak istiyorum maliye bölümüm 3.02 diploma puanım var yedek subay çıkma olasılığı nedir ?

caner

Merhaba lisans ibf mezunuyum yedek subaylığada başvurdum fiziki özellikler olumlu anlamda seçilmeyi etkilermi bilmiyorum 1.92 100 kiloyum

Mehmet Ali Şahin

181 boy, 100 kilo ile yedek subay olma ihtimali nedir? Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Öğretmenliği Bölüm birinciliği olarak tamamladım. 3.67 Ortalama ile. Teşekkür ederim

Erdi

Merhaba, makine mühendisliği mezunuyum. Askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum fakat e-devlet üzerinden yoklamamı yaptırırken “Yeden subay olmak istiyor musunuz?” sorusu ile karşılaşmadım. “Komando olmak istiyor musunuz?” diye soruyor sadece. Konuyla ilgili herhangi bir bilginiz var mı? Teşekkür ederim şimdiden

ALPEREN FIRTINA

makine mühendisliği mezunuyum.bu yıl askere gitmek için normal şartlarda 2020 yılına kadar olan tecilimi bozdurdum.ancak askerliğimi yedek subay olarak yapmak istiyorum.kısa dönem er olarak çıkması şu anda benim için hiçbir anlam ifade etmiyor.bu sebeple kısa dönem çıkması gibi bir ihtimalle karşılaştığım takdirde askerlik şubesine falan giderek tecilimi 2020 yılına kadar ”ben tecilimi tekrardan uzatmak istiyorum” diyerek tekrardan uzatma şansım var mı?ya da örneğin yüksek lisans eğitimine başlamak gibi bir yöntemle uzatma imkanım var mı?yoksa hangi dönemde, nerde ve ne olarak askerlik yapacağımız belli olduktan sonra istesek de istemesek de o celp döneminde o tarihe kadar gitmek zorunda mıyız?bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.ilgilendiğiniz şimdiden teşekkür ederim

ALPEREN FIRTINA

öncelikle sağolun sorumu yanıtladığınız için.peki bu şekilde diyebilmek için öğrenimine devam ediyor olmak gibi herhangi bir şartı sağlamak gerekmekte midir?bir de 1111 sayılı askerlik kanununu incelediğimde bu durumla ilgili bir madde göremedim.böyle bir konuyla ilgili dilekçe yazmam gerekirse dayanak olarak gösterebileceğim bir kaynak, yönetmelik, yönerge var mıdır?varsa paylaşabilir misiniz benimle

bozkurrt

ıyı gunler .kasım ayı için uzun doneme başvuru yapıcam işletme muzunuyum nevşehir unıversıtesı gno 3.07 çıkma olsılığı varmıdır.

Veli Onay

merhaba hocam , ben lisans mevzunuyum kasım dönemi için başvuru yaptım yedek subay olarak yapmak istiyorum kısa dönem istemiyorum lakin e devletten yapılan başvuruda bana bunu seçenek olarak sunmuyor kısa dönemmi yapmak istiyorsun uzun mu diye bu konuda nasıl bir yol izlemem lazım lütfen cevabınızı bekliyorum bir de ben genel celb döneminde alınmak istemiyora hayır dedim kasımı seçtim bunun evet dememle bir farkı var mı teşekürler şimdiden

Uğur TOMBUL

Merhabalar,
Ben Yıldız mekatronik mühendisliği mezunuyum. Tecilimi bozdurup kasım celbi için başvuru yapıcam. Ama uzun dönem istiyorum. Kısa dönemin bana hiç bir getirisi yok. Çıkma olasılığı nedir. ? Birde askerlik yerim açıklandığında kısa dönem çıkarsa sülüsümü almadan bedelliye başvuru yapabilir miyiz. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

Muhammet Çelik

KTÜ jeoloji muhendisligi mezunuyum. 3.60 ortalama ile mezun oldum. Kasım ayı için uzun dönem çıkma ihtimali sizce nedir?

Fatih DAL

Merhabalar,
ben Makine Mühendisliği 2,61 ortalama ile mezunum, tecilim haziran ayında doldu 2018 Kasım Celp döneminde askere gideceğim. Bu yıl biliyorsunuz 350 bin kişi bedelli için başvuruda bulundu. Bu durum göz önüne alındığında Uzun Dönem çıkma ihtimali yüksek midir sizce? Bir yorumda bulunmanızı rica ederim. Saygılarımla…

Orkun Yavuz

Aynı soruyu sorcaktım hocam ben de, kasım celp döneminde gidiyorum,makine mühendisiyim Uzun Dönem istediğimi belirttim,dil sınavlarımı fln da gösterdim, çıkma olasılığı yüksek midir?

Furkan ERDOĞAN

merhaba hemşirelik mezunuyum kasım celp döneminde askere gideceğim uzun dönem çıkma ihtimali nedir sizce ?

Şükrü ASLANTÜRK

merhaba ben işletme mezunuyum şubat celbınde askere gıdecem alllah nasip ederse.muhasebe olarak bir yerde bir senedirli çalışıyorum.Askerı şubeden aldığım kagıtta yedek subay yazıyor uzun dönem çıkar mı sizce?şimdiden teşekkür ederim.

Tuğrul Sipahi

Merhaba, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler mezunuyum. Mezun olduktan hemen sonra 1 yıl NATOda çalıştım. Kasım celbi için tecilimi bozdum. Askerlik şubesine ingilizce puanımla birlikte NATO hizmet sertifikamı ve Dışişleri bakanlığı tarafından verilen NATO Gizli seviyesindeki belgelere erişim yetkim olan kleransımı teslim ettim. Ayrıca kara kuvvetlerinde çalışmıştır diye not düşüldü. Bedelli başvurusu yapan yüzbinlerce kişi olduğunu da var sayarsak bu şartlar altında yedek subay olma şansı sizce nedir?

orkun akan

Merhaba.Lojistik bölümü meslekçi olabilir mi? 4 senelik Lojistik mezunuyum Kasım celbi için cıkma olasılıgı nedir acaba?

tolga çeliköz

halbuki lojistik, taşımacılık, depoculuk askeriyede doğan meslek gruplarıdır. bence tercih ediliyor olmalı. net bilgisi olan var mıdır, ben de 4 yıllık lojistik mezunuyum

Erdal çanak

merhaba ben aöf işletme mezunuyum, kasımda kısa dönem olarak askere gideceğim. usta birliğine geçtiğimizde ne tip eğitimler alacağım lütfen aydınlatırmısınız? duyduğuma göre işletme okuyanları genelde kantine veriyorlarmış bu ne kadar doğru?

Kenan Öztürk

mühendislik mezunuyum kasımda uzun dönem askerlik yapmak istiyorum şimdi tecilimi bozdurup başvuruda bulunsam ne zaman belli olur uzun dönem çıkıp çıkmayacağı

Sait

Geç kaldın birader tecil bozma işini ağustosta yapacaktın. Admin gelip seni aydınlatsın diyecem ama siteye çok seyrek giriyor sanırsam.

UĞUR KAS

Merhaba hocam.Ben eylül ayında Makine Mühendisliğinden mezun oldum yaşım 26.Ortalamam 2.44 yabancı dilim var boyun 1.77 kilom 75.Kasım celp dönemine yetişemediğim için şubat ayında askere gitmek için başvuruda bulunacagım ama uzun dönem istiyorum.Bu ozellıklerde uzun dönem çıkma ihtimalim sizce nasıldır.Yorum yaparsanız çok sevınırım.Saygılarımla.

Şevket Tanrıverdi

Her bölüm mezunu meslekçi asteğmen olabiliyor mu? Yoksa sadece tıp hukuk gibi 3-4 bölüm mü? Mesela işletme veya uluslararası ilişkiler bitiren biri ihtimal az da olsa meslekçi olabilir mi?

Salih Yavuz AKAR

Hocam merhaba, kasım celbi için başvurdum. Dil puanım olmasına rağmen götürmedim bir fark yaratır mı? Birde kimlerin kısa kimlerin uzun yapacağına ihtiyaca göre bilgisayar rasgele mi seçiyor yoksa tek tek kişileri inceleyip seçen görevliler mi var? Seçim ve yerleştirme süreci konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Mehmet

Merhaba, Bilgisayar öğretmenliğinden bu sene mezun oldum. Askerliğimi tecil ettirdim. Askere uzun dönem yedek subay olarak gitmek istiyorum. Mezuniyet not ortalamam:3.20 ve ales sınav notumda var. Boy: 184 Kilo:85 Tecilimi bozup askere gitmek istiyorum. En çok hangi celp dönemlerinde şansım artar. Yada yedek subay gitme ihtimalim düşük mü?

Oğuzhan Öz

Kolay gelsin. Türkçe öğretmeniyim ancak henüz atamam yapılmadı bu durum yedek subaylığı etkiler mi ? Mayıs ayında gitmeyi düşünüyorum ben de. Ortalamam 3.16 Ales puanım 77 yabancı dil puanım düşükte olsa var o da 16.5 yedek subaylık durumu sizce ne olur ?

Metin akın

Ben diş hekimi olarak başvuru yapsam yedek subay olarak yapabilir miyim ihtimal var mı sonuçta bir sürü dis hekimi bedelli olarak başvuruya katıldı ya o yüzden diyorum

Mehmet Hoca

Çok kişi bedelliye başvuru yaptı. Yani bu ara (şubat mayıs) celp döneminde de ihtimal fazla…Yani yedek subay olmanız ihtimal dahilinde… Diye bir yorum yapmışsınız. Şubat dönemi normal şartlarda alımın az yapıldığı bir dönem mi ? Bedelli dolayısıyla yedek subay olma şansı artıyor öyle mi ? Yani tecilimizi şubat için bozmak yedek subaylık için yararımıza mı olur ? Yoksa mayıs celbini beklesek mi? Yorumlarınız bizim için önemlidir. Teşekkür ederim.

mhmt ...

Sosyal hizmet mezunları genelde yedek subaylık yapıyorlarmış samsun sıhhıye çıkıyormuş RDM lerde vs. not ort.3.09 kpss paunı önemli mi? Sağlık Fakültesi çıkışlıyım.Şimdi tecil bozdursam şubata anca mı gidebilirm uzun dönem olması % de kaç ihtimalle olur sizce?cevabınızı bekliyorum en kısa zaman da!!

Yunus Emre

Sakarya Üniversitesi İnşaat ve çevre mühendisliği bölümlerini bitirdim.Ortalamalarım 3 ün üzerinde 2 bölüm bitirmemin avantajı olurmu sizce bide şubat celpi son tarihi 30 kasımmış şimdi başvursam mayısamı atacak beni

ali

Merhaba bilgisyar müh. mezunuyum ortalamam 2,31 mayıs ayında başvuracağım yedek subay çıkma ihtimali düşük mü sizce?

Alperen Tuğay

Merhaba öncelikle emeğinize sağlık.

Hukuk fakültesi mezunuyum. Şu an stajyer avukatım. Boyum 1,95 kilom 76. Para biriktirme amaçlı ikinci ayımda stajı böldürüp askere gitmeyi planlıyorum. Bununla alakalı birkaç sorum var.

1) Ağustos celbinde veya Mayıs celbinde askere gitmek için tecilimi ne zaman bozdurmam gerekiyor?
2) Komando kısmını işaretlemem yedek subaylık ihtimalini arttırır mı? Hatta şu şekilde soruyu genişleteyim; neler yapmam yedek subay olma ihtimalimi artırır?
3) Hangi celp döneminde ihtimal daha yüksek?
4) Omzumda ve göğsümde dövme var. Ne denli etkisi olur?
5) Yabancı dil sınavı olarak tek dikkate alınan sınav YDS mi yoksa YÖKDİL’de dikkate alınıyor mu?

Yanıtlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Saygılar.

gökhan çabuk

para biriktirmek içinmiiiiiiiiii

yücel

2 yıllık bi böülm bitirdikten sonra 12 ay astsubaylığda kazandık diyelim 12 ay bittikten sonra askerde astsuay olarak kalınıyomu

Hasan Cebeci

Merhabalar, ben 2 yıllık basın yayın bölümünü bıraktım daha sonra 4 yıllık RTS bitirdim .Ve 8 yıldır makine sanayinde çalışıyorum. Düzenli değil tabi ama en az makine mühendisi kadar bilgiliyim. Çıkma ihtimali nedir ? (Bıraktığım okul Marmara bitirdiğim Gümüşhane Üniversitesi.)

onur şan

merhabalar hemşireyim diploma notum 2.3 yedek subaylığa başvurmak istiyorum olabilir miyim çıkma şansı nedir?

ARCHİTECH

Merhabalar ben mimarım, ağustos da askere gidecem diploma notum 2.71 yedek subay çıkma ihtimalim yüksekmidir ? teşekkür ederim kolay gelsin.

ARCHİTECH

Teşekkür ederim.

Mustafa

Merhaba,Erciyes RTS mezunuyum 2.68 diploma notum Ağustos ta askere gidecem, yedek subay olma ishtimalim nedir ?

Murat özca

Merhaba. Ben martta tecilimi bozdum, mayısta gidiceksin dediler gitmedim. Şimdi bakaya durumdayım. Ziraat mühendisiyim, yedek subay olmak için sizce yeni sistemi mi bekleyeyim yoksa hemen şubeye gideyim mi? Hangisinde şansım yüksek olur? Bir de şubeye gidip tercih yaptıktan sonra sonucu ne zaman belli olur?

Furkan Çelik

İyi günler.Yalova Üniversitesi uluslararası ilişkiler %100 ingilizce mezunu olarak askerlik konusunda faydalanma ihtimalimin yüksek olduğu herhangi bir şey var mıdır acaba? Yedek subaylık vs gibi. Not: Babam emekli denizci ben de izmir hava ast.subaylığı myo dan istifa edip Yalova’ya geçtim. Boy: 1.83 cm kilo:85 kg

Nurullah Çelen

Düzce Üniversitesinde Tarih alanında Yüksek Lisans yapıyorum. Tez bitme aşamasında. Ağustos ayında inşallah mezunum. Hemen arkasından astsubaylığa başvurabilir miyim. Nasıl bir yön uygulamalıyım bu konuda yardımcı olabilir misiniz. Birde astsubaylık durumum nasıl yüksek mi düşük mü. Orta seviye ingilizce ve ileri düzeyde bilgisayar kullanımı bilgim var. Ortalamam 92.
Lütfen cevap verebilir misiniz. Şimdiden teşekkür ediyorum…

Astek Yılmaz

kardeş önce neye başvuracağını bil.
Astsubaylık değil asteğmenliğe başvuracaksın.

Öğretmen

Merhaba admin,
edebiyat öğretmeniyim YL mezunuyum,dil puanım 67 gano 3,19
yedek subay olma ihtimalim sizce nedir?
Şimdiden teşekkürler

Ali Candan

admin cevaplarsan biz de öğrenmek isteriz. hocamla aynı kriterdeyim hemen hemen

Zeki Çevik

aynen ben de edebiyat mezunuyum biz subay olabiliyor muyuz?

Öğretmen

Kağıt üstünde hiçbir engel yok zeki. Edebiyat mezunları olarak yedek subay olabiliyoruz ama önemli olan yüzde kaç ihtimal. İnş admin aydınlatır bizi 🙂

atakanakdemir

askere şiir mi okuyacaksınız cıkarsa git piyango al o gün sanşlı günündesin demektir

Eğitimci Hasan

Atakan senin gibi dingiller ne yapacak? Mal herif seni.

Selçuk Uygur

atakanakdemir gibi göt oğlanları milleti küçümsüyor aklınca.Ulan yarrak kafalı tıp mezunumusun dünyayı mı kurtardın da bölümlere sallıon a ibine

Öğrenci

üstad o kadar resmi evrak var.Bir imla hatası olmasın belge inceleyen adam fena olmaz bence

Öğretmen

EDİT: Değerli arkadaşlar,bu düzeltmeyi 377.dönem ya da daha sonraki arkadaşlar için yazıyorum. Yedek subaylık çıktı. Meslekçi olacağım. Yedek subaylık bekleyenlere başarılar. Bize hayırlı tezkereler 🙂

Businnes Man

İşletme mezunu adam takım çalışması bilir koordinasyonu organizasyonu insan ilişkilerini etkili konuşmayı plan programı ve en önemlisi yöneticiliği bilir.Ama gel gör ki tsk çok tercih etmiyor işletmeyi.Bu saydıklarım kesinlikle bir komutanda olması gereken özellikler biz bunu daha bölümü okurken öğreniyoruz bu mantıkla işletme mezunlarını direkt ys yapmaları lazım.

Psk.Dan.F.N

Merhabalar, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünden 2,88 ortalama ile yeni mezun oldum, yeni sistemle birlikte en yakın hangi tarihte gidebiliyorum? ve sizce çıkma ihtimalinin en fazla olduğu hangi dönemdir?.

Bay psikolog

Mayıs en çok kasım en az

Businnes Man

Lütfen yanlış bilgi vermeyelim en çok yedek subay çıkma ihtimali ağustostur.

Bay psikolog

Merhaba admin,
Psikoloji mezunuyum. Diğer bşr deyişle psikoloğum. Not ortalamam 3.88. Yedek subay başvurusunda bulundum. İyi bir devlet üniversitesinde okudum (ege üni.) Boyum 175 cm kilom 70 kg. Çıkma ihtimali nedir?

yunus emre

hocam ben de psikoloji mezunuyum. Uzun dönem çıktı mı?

Coğrafyacı

Merhabalar
Coğrafya bölümünden mezunum, bugün gideceğim yer beli oldu e devlet de statü yedek subay ve sınıf ise Piyade yazıyor şimdi gerçekten bana uzun dönem mi çıktı? genelde coğrafycılara çıkmaz zaten pek ihtimal de vermemiş dim

yanıt

UZUN DÖNEM YEDEK SUBAY ÇIKMIŞ HAYIRLI OLSUN 5 BİN TL MAAŞ ALACAN USTA BİRLİĞİNE GEÇİNCE.

Başa dön tuşu