Askerlik Kanunu 29 Yaş Sınırı Hesaplama

1111 Sayılı Askerlik Kanunu askere alımlarda kullanılan yasal mevzuattır. Bu mevzuata göre de 29 yaş askere alım işlemlerinde çok önemlidir. Nasıl ki kişi 20 yaşına geldiğinde eğitim ve sağlık gibi mazeretleri yok ise askere gitmesi gerekiyorsa 29 yaş da 20 yaş gibi bir eşiktir. Bu kanuna göre eğer kişi ilköğretim, lise, ön lisan ve lisans mezunu ise yani en fazla lisans okuduysa en fazla 29 yaş sonuna kadar eğitim mazereti nedeniyle askerliğini erteleyebilir. Durumu şöyle anlatayım;

Örnek 1: Diyelim ki siz lisans okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün.Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

Örnek 2: Diyelim ki siz lise okuyorsunuz ve 28 yaşındasınız. Bu durumda lisans eğitimine devam ettiğiniz için askerlik açısından bir sorun yaşamazsınız çünkü 30 yaşından gün alana kadar lisans okumaya devam ederek askerliği ertelemeniz mümkün. Eğitim mazeretiniz devam ettiği sürece ve 30 yaşından gün almadığınız sürece askerlikle ilişiğiniz olmaz ve askerliği eğitim mazereti nedeniyle tecil ettirmeniz mümkün.

29 Yaş Aya Göre Mi Yıla Göre Mi Tespit Ediliyor?

Bir çok kişi yaşını hesaplarken ay hesabı yapıyor ve henüz 30 yaşından gün almadığını yada aldığını düşünerek hata yapabiliyor. Oysa 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yaş hesabı yıla göre yapılır. Daha doğru bir ifadeyle şöyle diyeyim;

Örnek 1:  20 Ocak 1998 tarihinde doğan bir kişi ile 20 aralık 1998 tarihinde doğan bir kişi devletin gözünde aynı yaştadır. Devlet ay ayrımı yapmaz. 1 Ocak tarihinde herkes 1 yıl yaşlanmış kabul edilir. Kişinin hangi ayda doğduğunun devlet için önemi yoktur. Kişinin hangi yılda doğduğu devlet için önemlidir. Bu nedenle yaş hesabınızı yaparken doğduğunuz yıla ve içerisinde bulunduğunuz yıla bakmanız gerekiyor.

Mesela bir kişi 20 ocak 1998 tarihinde doğdu ise bu kişi 1 ocak 2018 tarihinde 20 yaşından gün almış ve 20 yaşayarak askerlik hizmeti yapacak yaşa gelmiş demektir. Aynı şekilde 20 aralık 1998 yılında doğan kişi de 20 yaşamış ve askerlik yapacak yaşa gelmiş kabul edilir. Özetle doğduğunuz ayın önemi yoktur. 29 Yaş hesabı yaparken de doğduğunuz yıla 29 eklemeniz ve 30 yaşından gün alıp almadığınızı o şekilde hesaplamanız gerekir…

Yüksek Lisans 29 Yaş Arasındaki İlişkisi Nedir?

Kişilerin en çok merak ettiği şeylerin başında 29 yaşından sonra askerliği tecil edip edemeyecekleri konusudur. Askerlik tecil işlemi lisans seviyesine kadar okundu ise 29 yaşın 31 aralık tarihine kadar geçerlidir. 30 Yaşında gün alan bir kişi lisans ve aşağısı (ön lisans, lise vb.) okusa dahi, eğitimi devam etse dahi askerliği daha fazla tecil ettiremez. Fakat yüksek lisans eğitimine devam eden bir kişi askerliği 35 yaş sonuna kadar tecil ettirebilir. Bu noktada kritik konu şudur. Kişi 29 yaş bitmeden yani 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisans programına kayıt olmalıdır. 30 Yaşından gün alan kişiler yüksek lisans programına kabul edilmezler. 30 yaşından gün almadan önce yüksek lisansa kayıt yaptırılabilir…30 Yaşından gün alan fakat bu sırada tecili devam eden (eğitim vb sebeplerle) kişiler de yükseğe kayıt yaptırabilir. Fakat hiç mazereti olmayan(eğitim ve sağlık mazereti) ve 30 yaşından gün alan kişilerin yüksek lisansa kayıt olmalarına doğal olarak askerliği eğitim mazereti sebebiyle ertelemelerine izin verilmez…

Yüksek lisans yapacak kişilerin 30 yaşından önce yüksek lisansa kayıt yaptırmaları şart diyebiliriz…

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
115 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Erhan

30 Yaşından gün alan fakat bu sırada tecili devam eden (eğitim vb sebeplerle) kişiler de yükseğe kayıt yaptırabilir. Fakat hiç mazereti olmayan(eğitim ve sağlık mazereti) ve 30 yaşından gün alan kişilerin yüksek lisansa kayıt olmalarına doğal olarak askerliği eğitim mazereti sebebiyle ertelemelerine izin verilmez…Bu bilgide bir yanlışlık yokmu !!! Lisans mezunu birisi bakaya kaldıktan sonra 30 yaşından gün alsa dahi şubeden askerlik durum belgesi alıp bir sonraki celbe kadar yüksek lisansa kayıt olduğu taktirde tecil işlemi olmamasında engel olduğunu düşünmüyorum.Sonuç olarak 35 yaşa kadar tecil hakkı bulunuyor evrakı alıp kayıt olunca tecil hakkı kazanıyor.

Hakan höbek

Bi asker tanidik 30 yasinda muayne kacagi olsa bike okul bittiginde guksek lisansa kayit olur ise tecil hakki dogar dedi.

Ömer osmanoglu

Eğer askerlik subesine gidip o ara söhi islemlerini yaptirsak bize mayista gitmemiz icin verilen belge ile yuksek lisans başvurusu yapamiyor muyuz? Ben 30.05.1988 dogumluyum tecilim eylulde bitti ben yuksek lisan yapicam ve bunu askerlik subesine marta kadar teslim ettigimde tecilden kaynakli askerliğim ertelenmiyor mu?

sercan uz

merhaba 89 ikinci ay doğumluyum şu an lisans 3.sınıfım. tecil aralık 2018 gözüküyor.seneye haziranda mezun olunca lisansa +2 hakkından faydanalabilir miyim ? ek olarak 4.sınıf ilk dönem mezun olursam (aralık 2018 de )durum nasıl değişir ? teşekkürler.

rıdvan çetin

10 ekim 1988 doğumluyum bu haziran da lisans mezunu oluyorum. bakaya yada celb dönemini bekliyor durumda olsam bile hemen arkasından 2 yıl tecil yaptırabilir miyim?

Gorkem

Merhaba, 20 Ekim 88 dogumluyum ancak su anda y.disinda bir universiteden onay aldim. Oraya kayit yaptirip tecil yapabilir miyim yeniden, sonucta oradaki universiteler kayit yaparken 29 yas sarti aramiyor, tecil son tarihim 19.03.2018. Acil yardiminizi rica ediyorum olumlu ise gidip bu hafta islemleri baslatacagim.

Mert

Merhabalar,

3 Kasım 1989 doğumluyum. 7 Haziran 2018 itibariyle askerlik tecilim sona eriyor. (Önceden ekim yazıyordu ne hikmetse hazirana düşürmüşler.) Yüksek lisans başvurumu yapamadığım için tecil şansımı bahar dönemi için kaçırdım. Haziranda tecilim bittiğinde Ağustos ayındaki kayıtlara başvuru yapabilir miyim yoksa ağustos celbinde askere alırlar mı? Çok fazla bilgi var etrafta emin olamıyorum. (Bu arada ALES & YDS puanlarım var ve Ekim ayına kadar geçerliler)
Yaşım 29 olduğu için bakaya kaldıktan sonra yüksek lisans başvurusunda problem olur mu?

ali bey

90 nisan doğumluyum 30.12.2018 e kadar tecilliyim fakat liseyi bitirdikten sonra yeditepeye kayıt oldum 1 sene gittim sonra üniversiteye gitmedim kayıt yenilemedim , ögrenci olarak gözükmüyorum bu sene , yurtdısı bir üniversiteye kayıt yaptırsam nasıl olur tecil olurmu uzaktan eğitim felan ?

ali bey

29 yaşı geçsem bile tecil edilir diyorsunuz yani teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim

Gorkem

Merhaba, 20 Ekim 88 dogumluyum ancak su anda y.disinda bir universiteden onay aldim. Oraya kayit yaptirip tecil yapabilir miyim yeniden, sonucta oradaki universiteler kayit yaparken 29 yas sarti aramiyor, tecil son tarihim 19.03.2018. Acil yardiminizi rica ediyorum olumlu ise gidip bu hafta islemleri baslatacagim.

mesut yurt

Merhaba. 20 ocak 1990 doğumluyum. Üni. lisans son 4. sınıf uzatmalı öğrencisiyim. son 2 dersim kaldı fakat bu sene veremeyeceğim gibi. Askerlik tecili ve üni. kayıt yenilemesi için herhangi bir problem teşkil ediyor muyum? Verdiğiniz cevap için şimdiden teşekkürler.

emre

24 kasım 1989 doğumluyum ön lisans okuyorum okul kaydım devam ediyor 30 yaşından gün almış oluyormuyum yüksek lisans sansım varmı teşekkürler

emre

tecil ettirme sansım varmı okul kaydı bildirmemiş

ferdi

merhaba 12 eylül 1989 ön lisans okuyorum alttan 3 dersim kaldı tecil ettirme ihtimalim varmı teşekkürler

tolga sağır

merhaba 1988 yılında dogdum 4 yıllık aöf acıkögretim son sınıf ögrencisiyim tecil hakkım varmı yas sınırına takılıyormuyum ikinci dönem kayıtlatı bizde subat ayında yapılıyor konu hakkında blgi alabilirmiyim iyi günler dilerim

Eredem

Merhabalar,

7 Nisan 1989 doğumluyum ve kanundan anladığım 1 Ocak 2019 tarihine kadar yüksek lisans programına kayıt yaptırabiliyorum (30 yaşından gün alma durumu). Bu kapsamda eğitim kurumuna ibrazı için askerlik şubesinden ‘belirli bir tarihe kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur’ belgesi almamız gerekiyor. Bu belgenin alınabilmesi için geçerli olan erteleme sebebinin bir önemi var mıdır? Benim ertelemem ‘kardeş tehiri’. Dolayısıyla x tarihinde sevk işlemleri için şubeye geliniz şeklinde bir belge ile ertelenmesinin herhangi bir önemi var mıdır? Yoksa ‘askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur’ ibaresi yeterli midir? Var olan erteleme üzerine yüksek lisans yapacağım için askerliğim eğitimim boyunca ertelenir mi?

Teşekkürler,

Fatih

Merhaba. 1988 doğumluyum. Açıköğretimde öğrenciyim ve son senem. 29 yaş sınırından bir polis kontrolünde yoklama kaçağı olduğumu öğrendim. Devam eden öğrencilikte tecil olamıyor mu? Birde diyelim ki okul bitene kadar gitmesem, yani ne kadar istemesem de kaçsam. Okul bittiğinde gitsem kısa dönem mi yaparım yoksa uzun dönem mi?

mehmet kılınç

Selamlar. Ben 87 doğumluyum. Yüksek Lisans’ım 2017 Haziran’da bitti. 2.06.2018 yılına kadar da tecil aldım. Doktoraya gireceğim askerlik durum belgesi isteyecekler. Tecil hakkım var mı acaba diye merak ediyorum. Ayrıca, doktorayı kazanamaz isem de tecil alabilme durumum var mıdır ? 35 yaşa kadar demişsiniz o mezuniyeti de kapsıyor mu ? İyi günler.

Murat

Merhaba,
Temmuz 1989 doğumluyum. 2012’den beri Tezli yüksek lisans programına kayıtlıyım. Ama üniversitem birkaç yıl önce çıkan yasa gereği yüksek lisansımı silecekmiş. Şuan 26 Mart a kadar tecilli gözüküyorum yani Ağustos’ta askere gideceğim. Güz döneminde Tezsiz yüksek lisansa başlasam askerliği tecil ettirebiliyor muyum? yardımınız için teşekkürler.

Ömer

Çok faydalı bir site öncelikle helal olsun ve Allah razı olsun sizden. REKLAMLARA DA TIKLIYORUM Kİ SİZE BİR KATKIM OLSUN 🙂 Soruma gelince: Ben 1990 doğumluyum ve 2019’da 29 yaşında olacağım. 2009 yılında 4 yıllık RTS bölümünü kazandım. Ancak gerek okulumu sevmediğim için gerekse zaten setlerde çalışmaya başladığım için 2.sınıftan itibaren harcımı yatırıp okula gitmemeye başladım ve halen üniversite öğrencisiyim yani mezun olmadım. Ve derslerim birikti gerek 1.yarıldan gerek 2., 3. Ve 4.yy dan karışık derslerden sınavlara girmem lazım toplamda 10-15 dersten. Yani tüm derslerimi 31 aralık 2019a kadar bitiremem çünkü süre yetmiyor. Her Güz ve Bahar dönemi için belli bir ders seçimi kotası koymuşlar!! Şimdi benim merak ettiğim şu, 29 yaşıma gelince halen alttan dersim olursa, askere zorla çağırılacak mıyım? Yani ben 4 yıllık üniyi uzatım bitirmedğim için ve 1.2. Ve 3. sınıflardan dersim olduğu için 4.sınıf da sayılmıyorum galiba 4.sınıftan 1-2 ders seçebilmeme rağmen. Şimdi ben ileride, Üniversite 4 yıllık lisans diplomamı elime alıp da belki 12 ay paralı asteğmenlik, belki 6 aylık kısa dönem, belki de yüksek lisans yapıp uzatmak gibi 3 seçeneğim olsun istiyorum. Bunları yapabilmem için 29 yaşından sonra yani 2020’nin ocak şubat celp döneminde askere alınmayıp en az 1-2 yıl ertemek için ne gibi çözümler çareler önerirsiniz? Mesela askerlik şubeye gidip durumumu anlatıp Bakaya ya kalıp 1-2 yıl gbt’ye yakalanmamaya dikkat mi edeyim?
Yoksa kilo fazlalığımdan dolayı 1 yıl erteleme mi talep edeyim? Boyum 1.81 kilom 111kg. Yani 1 yıl erteleme hakkım var aslında boy-kilo hesabına göre diye biliyorum. Ama şişko gözükmüyorum. :/
Ya da 2020 gelmeden önce yurtdışına en az 6 aylık turist vizesi alıp orada bi işe mi gireyim? 6ay sonunda da vizemi uzatmaya mı çalışayım 3 yıl boyunca. Toplamda 3 yıl yurtdışında kalanlar 1 dolar mı ne ödeyim yapmıyormuş askerlik.
Ya da film belgesel projelerimle yurt dışından atıyorum 3-5 yılık oturma -çalışma izni mi alayım? O süre zarfında üniversite diplomamı rahatça alabilirim işte. Ve askere kafam rahat giderim. Bütün 4 yıllık mezun arkadaşlarım gibi. Kısaca ben ne halt edeyim? Şimdiden “sardı korkular, gelecek yıllar” moduna girdim 🙂 sınavlara odaklanamıyorum çünkü sınavları geçsem bile 29a kadar bitiremeyebilirim tüm dersleri. Daha geçen gün aynı durumdaki bi tanıdık 4.sınıftan sadece 2 dersi olmasına ve gözleri miyop olmasına rağmen alınmış askere 12 ay er olarak. Arkadaşı da kilo fazlası olmasına rağmen merak etme eritirsin askerde demişler ve almışlar askere 🙂 Bana da bu olacak diye çok korkuyorum! Ne olur bir akıl verin ne olur! Askeri şubeye gidip sormaya da korkuyorum. Günü kötü geçmiş bir görevliye denk gelirim de beni şimdiden fişler günü gelince tecil edilmesin hemen alınsın falan diye 🙂 Sinirden gülüyorum resmen ;/

Erhan

Ben 09.10.1988 doğumluyum askerlik için kac yaşında görünüyorum. Ve 29 yasından gün almış oluyormuyum?

Güven YILDIRIM

Merhaba,
16.06.1991 doğumluyum lisans sonrası 2yıllık tecilimin bitmesine birkaç ay kala bir üniversitede tezsiz yüksek lisansa başladım her ne kadar gitmesemde 16.05.2019 tarihine kadar tecilim bulunuyor.Bu tarihe gelmeden kaydı sildirip tekrar yüksek lisansa başvurarak 35 yaşa kadar bu şekilde tecil işlemlerini gerçekleştirebiliyormuyum?

AHMET ŞAHİN

Merhaba ben 03.08.1988 doğumluyum. 31.12.2017 tarihinde askerlik tecilim bitti. Fakat 09.05.2018 tarihine kadar almış olduğum bi hükümden dolayı denetimli serbestlik cezam bulunmaktadır. Bana 10.05.2017 tarihinde gelip muayeneye gireceğim ve askere hemen alınacağım söylendi. Fakat yıl sonuna kadar da tecil olabileceği söylenmişti. Daha sonra da öğrendiğim kadarıyla 210 yılında bir kere yoklama kaçağı kalmaktan hakkımda dava açılmış ve beraat kararı almıştım. Askerlik kararım 86. maddeden alındı. Bu yoklama kaçağı kalmam sebebiyle tecil hakkım kalmadığı söylendi. Ben nasıl yeniden askerlik tecili yaptırabilirim?

yüksek lisans için

merhaba, MEB de öğretmenim 1987 doğumluyum. Yüksek lisans için ağustos veya eylülde başvuru yapacağım, bu arada son 2 aydır bakayaa durumundayım. MEB den aldığım EK-A belgesi var, ancak askerlik şubesindeki görevli ” Bu belge seni ağustosa kadar erteler, Şu anda bunu işleme koyarsak Ağustos ayında mecbur gidersin” diyor.
Benim öğrenmek istediğim şu, bu belge ile şu an ağustosa kadar erteleyip bakayaa durumundan kurtulsam, ağustos celbi gelince sağlık raporu ile de bir sonraki celb dönemine atabilir miyim? Zira yüksek lisans için ağustos-eylül kritik başvuru ayları. Şimdiden teşekkürler..

yasin karabaş

merhaba. 09.07.1989 doğumluyum. öğretim görevlisi olarak yeni atandım. yükseklisans öğrenimimden dolayı 30.06.2018 tarihine kadar tecilliyim. Askerlik şubesi YL tezimi tecil bitimine kadar teslim edebilirsem 1 yıl daha uzatma verebileceklerini söylediler. Tecil bitimine kadar tezimi teslim edemezsem, ne yapabilirim. Teşekkürler

Edip

Merhaba
Konsolosluğa birden fazla mail attım cevap alamadım

Almanyada doğdum
İsveçte kalıyorum

38 yaşına kadar tecil etmiştim
79 doğumluyum
İsveç konsolosluğuna tüm evrakları verdim 27 aralık 2017
Dövizli askerlik için bin avro ödedim lakin nüfüs cüzdanımı getiren memur , Tr de kaydınız yok Almanyaya gidin kaydınızı yapın dedi , Alman vatandaşlığını nasıl aldığımı gösteren belge olmasına rağman dövizli askerlik için kağıtlarım sisteme alınmadı , istenen belgelerde TR kayıt diye bir şey yoktu

Sonuçta yeni yıl olduğu için yetiştiremedim ve ödemem içerde kaldı 79 doğumlular için son gün 31 aralık 2017 idi

Şimdi TR gidip gelmede sorun çıkarmı

Bir yere şikayet etme imkanım varmı sonuçta zamanında başvuruyu yapmak istedim ama nüfüs kaydı diye bir sorun çıktı , Almanyada kaydımı yaptırdım fakat 31 aralık geçtiği için işlemler yapılmadı ve sadece yeni bir kanunu beklemen lazım dediler 🙁

Edip

Ödeme başvuru yapmadan iki hafta önce yapıldı , yani ödedim fakat Türkiyede nüfüs kaydı diye bize verilen formda böyle bir ibare yoktu

Ödeme yapıldı anlayacağınız ama işlem yapılmadı

Murat

Aof ogrencisiyim Azami ogrenim suresi 7 yılı busene dolduruyorum. Askerlik tecili de bu sene sonunda bitiyor. 26 yaşımdaydım. Askerlik tecili daha fazla uzatabilir miyim? Nasıl uzatırım?

Murat

Merhaba, 1990 Haziran doğumluyum. Tecilim 24 Haziran 2018 de bitiyor görünüyor. Bu sene güz döneminde tezsiz yüksek lisansa kayıt yaptıracağım. 1 sene aralıklar ile kayıt sildirip tekrar yenileyerek 35 yaşına kadar gidilebiliyor dediniz. Ancak askerlikle ilişiği yoktur belgesini 29 yaşından sonra alamazsınız demişsiniz. Bu durumda 2020 yılında ben 30 yaşımdan gün almış olacağım ve o sene kayıt sildirdiğimde askerlik şubesinden kağıt alamama durumum söz konusu olur mu? Teşekkürler.

ahmet

Merhaba, 1994 ağustos ayı doğumluyum. 30 yaşından gün alma olayını anlamadım. Lisansı en geç hangi tarihe kadar bitirmeliyim? Yüksek lisansa hangi tarihe kadar başvurup 35 yaşına kadar tecile devam edebilirim?

Can

Merhaba, iyi günler.
95 doğumluyum. Aöf ön lisans bitirip 1 yıl tecil kullandım. 31 Aralıkta tecilim bitiyor. Bu sene DGS ile aöf lisans devam etmeyi ve seneye bırakarak örgün lisans ediğitimine başlamayı planlıyorum. Araştırdığım kadarıyla bir sorun olmuyor. Ama aşağıya yazacağım madde aklımı karıştırdı. Daha önce tecil kullandığım için sorun yaşar mıyım?
Ayrıca, 1 yıl daha tecil hakkım var mı? Bu sene dgs ile yerleşemezsem ne tür sorunlar yaşarım? DGS ile yerleşip bırakıp YKS ile tekrar bir bölüme başladığımda tecil sorunu yaşar mıyım?
Cevaplarınızı bekliyorum, teşekkür ederim.

İlgili madde:
j- Ön lisans programlarından mezun olup lisans programlarına devam edebilmek için dikey geçiş sınavlarına katılacaklar veya lisans programlarının 3’üncü sınıfına doğrudan kayıt yaptıracaklarını belgeleyenler; kayıt yaptıracakları yılın Şubat, Mayıs veya Ağustos celp dönemlerinde sevke tabi olanların sevkleri, talepleri halinde (bu celp dönemlerinin birinden bakaya kalsalar dahi) Kasım celbine bırakılmaktadır. Bunlardan, sevk edileceği tarihe kadar okul kaydı yaptıranların askerlikleri ertelenmektedir. Askerlik Kanunu’nun 86’ncı maddesine tabi iken 36’ncı madde erteleme haklarını kullanmalarını müteakip 02 Ocak tarihinde sevke tabi olanların askere sevkleri, sınava girmek vb. nedeniyle herhangi bir celbe bırakılmaz. Bunlar, 02 Ocak tarihinden sonra okul kaydı yaptırmaları halinde askerlikleri öğrencilik nedeniyle ertelenmemektedir.

iSMAİL KARTAL

Merhabalar halihazırda 1 üniversitede tezsiz yüksek lisansı yeni bitirmiş bulunmaktayım aynı okuduğum bölümle alakalı başka bir üniversiteden tez almayı düşünüyorum yani tezsizden tezliye geçiş kapsamında askerliğim 1.5 sene daha ertelenirmi? Not:Şu an 30 yaşındayım

İsmail kartal

Peki ben şimdi tezsizi bitirdimya 1 sene daha tecil hakkımı kullansam o sürede tezliye başvurup 1senede tezide bitirip doktoraya başvursam olurmu

erdem topal

sa ben 2 yıl onlısans bıtırıp 2 yıl tecıl hakkımı kullandım sonra 4 yıllık ısletme okumaya başladım ısletme okurken lısans tamamlama hakkımı kullanarak kendı bolumumde mezun oldum sımdı gene askerlıgı tecıl ettırme hakkım var mı acıl bılgı tesekurler

Deniz

Merhabalar;
Ekim 1988 doğumluyum, yoklama kaçağı olduğum gerekçesiyle polis tarafından tebligat yapıldı ve 15 gün içinde şubeye başvurmam gerektiği söylendi. Halihazırda makina mühendisiliği lisans öğrencisiyim ve 2 ay sonra diplomamı alacağım. Sizce diplomayı almadan önce yoklamaya gitsem askere alım söz konusu olur mu? Yoksa diplomayı aldıktan sonra mı gitmeliyim?

gökhan

Merhabalar.yani 1 ocakta doğan ile 31 aralıkta doğan aynı mı kabul ediliyor ? ben 31.12.1989 doğumluyum tecilim 31.12.2018 te bitiyor.1 yıl daha uzatamaz mıyım ? okulda son seneme girdim tecil olmazsa yoklama kaçağı olarak gidip gelicem sanırım para cezası varmış ama başka çaremde yok.keşke 1 gün ile 90 doğumlu olsaydım diyorum şimdi

Burak

Merhaba ben 1992 Şubat doğumluyum. Önceden önlisans mezunuyum. 2017 yılında 5 yıllık veteriner fakültesine başladım. Şimdi ben bu okulu ara vermeden bitirebilecek miyim?

Burak

Bu arada e-devlet sorgusunda tecil sonu 31/12/2021 görünüyor. Bununla 5.sinifin ilk dönemine kayıt yapabilir görünüyorum. Bu okulu bitirebilecek miyim acaba?

ahmet

2 yıllık önlisans açıköğretim okuyorum bundan mezun olmadan başka bir üniversitede 4 yıllık bir bölüm okuyacağım aynı şekilde askerlik tecil ettirebilir miyim ? önlisans bölümünden kaydımı dondurup şimdiki 4 yıllık bölüme geçmek istiyorum da. Şimdiden teşekkürler cevabınız için.

Olcay aktaş

22.06.1991 doğumlu kişi o zaman 1 ocak 2019 da 28 den gün alıcak ben şuan 27 yi doldurmamış gözüküyorum yıl bazında bakarsak kasımda askere gidicem jöh olmak için 27 doldurmamak gerekiyor 2 ay içinde başvuru alırlarmı

Mustafa OZDEMIR

Merhabalar Ben 15.02.1989 dogumluyum 23.07.2018 tarihinde 4 yillik Universiteden mezun oldum. Ben kisa donem askerlik yapabiliyor muyum?

Omer Dursun

Merhaba, 93 kasım doğumluyum ve bu sene tıp fakültesine başladım. Bitirdiğimde yıl hesabıyla 31 olacağım ancak Tıp fakültesi öğrencileri doktora yapma statüsünde ve 35’ine kadar tecil ettirilebilir deniyor. Bu doğru mu yoksa 4. sınıfta iken askere mi çağrılacağım?

Omer Dursun

Yani 2023’ten sonra eğitimime devam etmem de bir sorun olmaz mı? Artık 30’una gelenlerin ders seçimi yapması engelleniyor gibi şeyler okumuştum o kanun kalktı mı?

Erhan Arabacı

Merhaba arkadaşlar,

ben 91 doğumluyum, lisans eğitimim devam ediyor ama 8. senem, eski kayıtlı olduğum için daha okuma hakkım devam etmekte.

E devlet üzerinde tecil sürem ise 31/12/2018 gözüküyor.

Normal şartlarda bu durum 29 yaşa göre, 31/12/2019 olması gerekmiyor mu?

Askerlik şubesine gitsem, bu durum çözülür mü?

Yardımcı olacak arkadaşlara için şimdiden teşekkürler,

Ferhat

Merhabalar , ben üniversite 2.sınıftan ayrıldım e devlette tescil 31/12/2018 Olarak yazıyor şubat celbine değilde bir sonraki celp dönemine gitmek istiyorum bir sakıncası olurmu kasım ay’ın sonunda şubat celbi için son başvurular yapılıyor başvuruda bulunmazsak bir sorun olurmu

Ferhat

96 Doğumluyum

Tayfun

Merhaba aöf öğrencisiyim 1990 doğumluyum okulum 31/12/2018 e kadar beni tecil ediyor ben öğrenci belgemle askerlik şubesine gidip Aralık 2019 a kadar yani 1 sene daha tecil ettirebilirmiyim 29 yaşına daha yeni girmiş olcam.

Tayfun

Benim 29 yaş sonuna kadar tecil hakkım bulunmuyormu eğitim durumdakiler 29 yaş sonuna kadar askerliklerini tecil ettirebilirler yazıyor msb sitesinde

Tayfun

Öğrencilerin askerlikleri 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 35’inci madde 1’inci fıkra (c) bendinde yer alan esaslar dahilinde 29 yaşını geçmemek üzere ertelenmektedir.

mehmet

merhaba bende 93 dogumluyum aol yanı açık ögretım lıse okuyorum tecılım bıttı tekrar tecıl edebılırmıyım teskkrler

Mustafa

31.01.2018’de lisans mezunu oldum ve mezuniyet sonrasında tecil hakkını kullandım. 2020’de herhangi bir eğitim kurumunda öğrenim görmediğim halde (lisans ya da yüksek lisans yapmadan) tekrar tecil hakkım var mıdır? Şu an 24 yaşındayım.

Ahmet

Merhaba ben şuan 1 üniversite bitirdim. İkincisini okuyorum ve 2 yıllık tecil hakkımı kullandım ilki bittikten sonra. 2. okuduğum üniversite olduğu için internette tecile etki etmeyeceğini okudum. Bir üstünü yapmam gerekiyormuş yani yüksek lisans. Gerekmiyor ise bu işlemi e devlet üstünden mi yaptıracağım nasıl olacak en kısa sürede bilgi verebilir misiniz?

Yunus taşkıran

Evet bende asker olabilirdi ama bütün aşamaları geçtim bir engeldir takıldım TESK göreve gelen kim olursa olsun kişi veyahutta kişiler evlediyi kişinin saçları kesinlikle açık olcak bu yüzden rütbeli olmaktan vazgeçtim ve bu devlet olsaydı şimdiki yönetim ben bir askerdi bence halen ben yaparım ve kendime çok bu konuda güveniyorum

t simre

palavra. ben eski subayım. eşinin başı açık diye insanları asker olamaması diye bir şey yok. türkçen yok hangi millettensin bilmiyorum. gerici propaganda yapıyorsun

fatih yenigün

merhaba şuan 27 yaşındayım herhangi bir eğitim kurumunda kaydım yok ve 31.12.2019 yılında tecilim bitiyor.Sorum su ki herhangi bir okula kayıt yaptırmadan tekrar tecil alabilir miyim teşekkürler

Murat

merhaba

29 yaşında lisans mezunu olup diplomamı alacağım. lisans diplomasıyla 2 yıl daha tecil işlemi yapılabiliyor mu? (31 yaşa kadar)

mehmet demirel

merhaba 96 ocak doğumluyum bu sene tıpa başlamayı düşünüyorum okulu ara vermeden bitirebilir miyim teşekkürler

Oğuzhan

öncelikle merhabalar 97 kasım 12 doğumluyum liseden yeni mezun oldum 21 yasındayım kasımda 22 ye giriyorum bana tecil yaptıramazsın hakkın yok dediler bu doğrumu acaba
aöl den mezun oldum daha yeni

ahmet

hocam merhaba acil cevaplayabilirseniz sevinirim,

ben 1990 doğumluyum.. 1ocak 2020’ye kadar tecilliyim ama lisans eğitimim devam ediyor son senem.. bakaya durumuna düşsem de yakalanmadıktan sonra okula devam edebilir miyim.. okulla ilişiğim kesilir mi yada bu noktada cevirme yapılıyorken askerin/polisin insiyatif kullanıp bana musamaha gösterme durumu olur mu

kubilay

1992 7 ocak doğumluyum benim aöf ye gidiyorum benim askerlik tecilim 1 ocak 2022 de mi bozuluyor yoksa 1 ocak 2021 mi yani 2021 den itibarenmi daha fazla tecil hakkım bulunmuyor yoksa 2022den itibaren mi

bayramcan aydoğan

bende aynı durumdayım. 1992 6 şubat doğumluyum. bu konuya bi aydınlık getirilmesi gerekiyor

okan eğridere

08.10.1990 doğumluyum halen okumaktayım 2. dönem sonunda okulum bitiyor ama şuan e devlette muayene kaçağı görünüyorum yüksek lisans yapacak durumda değilim mezun olmadığım için 6 ay 1 yıl kadar tecil ettirme şansım var mı acaba ?

kaan akyüz

Selamlar 8 aralık 94 doğumluyum E devletten 31/12/2022 olarak son tecil günü gözüküyor ama lisans eğitimim devam ediyor ve 2023 haziranda bitecek. Tecilimi haziran sonrasına uzatma gibi veya lisans eğitimim devam ettiği için tecil etme imkanım var mı acaba?

bugraozkn

Merhabalar. 10 ekim 1993 doğumluyum bu sene okulu bitirdim e devlette 2021’in sonuna kadar tecil gözüküyor. Tecil etme hakkım bulunuyor mu ?

Başa dön tuşu