98/1 Tertipler Askerlik Yeri Sorgulama

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Şubat Celp döneminde silah altına alınacak er statüsündeki (12 ay er olarak askerlik yapacaklar) yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde 98/1 tertipler için bir duyuru yayımladı. Bu duyuruya göre 98/1 tertiplerin askerlik yeri 12 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. Bir saat belirtilmemiştir. 97/4 Tertiplerin askerlik yeri saat 16:00 gibi açıklanmıştı. Daha önceki celplerde saat 10:30 da açıklanan da olmuştu.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

98/1 tertipler için henüz bir duyuru metni yayınlanmamıştır. Fakat yazımızın en alt bölümünde 97/4 Tertipler için yayınlanan duyuru metnini görebilirsiniz. Bu metnin bir benzeri (sadece tarihler değişecek) 98/1’ler için de yayınlanacaktır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Askerlik yerleri 19 Ocak 2018 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. 19 Ocakta açıklanacağı kesindir fakat saat değişebilir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır. Saat bazen tam zamanında bazen geç saatlerde olmaktadır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 98/1 Tertipler (2018 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde 98/1 tertipler için bir duyuru yapılmış ve bu duyuruya göre 98/1 tertiplerin askerlik yeri 12 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. Bir saat belirtilmemiştir…

ŞUBAT 2018 ER CELBİNDE SİLÂH ALTINA ALINACAK YÜKÜMLÜLERE AİT TRT DUYURUSU

 1. Şubat 2018 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2018 er celp döneminde;
 3. 1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2018 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2018 olmadığı halde, şubat 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 12 ocak 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2018 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 12 ocak – 31 ocak 2018,

(2) e-devlet üzerinden 12 – 25 ocak 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 13 mart 2018,

(2) e-devlet üzerinden 01 – 08 mart 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 31 ocak 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 13 mart 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

Kısa Dönem Erlerin ve Yedek Subay Askerlerin Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kısa dönem er ve yedek subay askerlerin askerlik yerleri farklı bir tarihte açıklanacaktır. Bu duyuru metni uzun dönem erler (12 ay er olarak askerlik yapacak yani lisans mezunu olmayan kişiler içindir) içindir. Lisans mezunları bu yazıda yer alan verileri dikkate almamalıdır. Lisans mezunlarının duyuru metni farklıdır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
78 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Hasan Ilıca

Merhabalar 10 kilo fazlalığı olan biri için askerlik durumu nasıl olur
Kişi muaf olmak istemiyor
Askerlik yapmak istiyor

haluk bilgin

hayırlı günler kolay gelsin. ben 25 ekimde tecilimi bozdurdum 96 doğumluyum, şubedeki memur bana şubattaki askersin hayırlısı olsun dedi verdiği belgede sadece sevk tarihi şubat 2018. sevk tarihi 01.02.2018 yazıyor. e devletten baktığımda da 07.02.2018 sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. ben şimdi şubat celbinde askerim öyle değil mi?

umut ertürk

iyi günler ben 24 ekimde tecilimi bozdurdum 97 doğumluyum şubatta askere gidersin dedi ordaki memur şimdi bi kağıt verdiller celp dönemi 2018 yazıyo sevk tarihi 01.02.2018 yazıyo şubatta kesin gidermiyim ?

Gökhan çetinkaya

İyi günler ben 15 eylülde tecilimi bozdurdum 93 doğumluyum şubatta askere gidersin dedi şubedeki memur arkadas kağıt da celp dönemedi er statüsünde 01.02.2018 şubat yazıyorr şubatta kesın gıder mıyım acaba?

Enes Akkaya

Merhaba iyi günler. Daha önce 95,96,97 doğumlu arkadaşlardan erken sevk talebi kabul olmuş var mı acaba?

Enes Akkaya

Herkes imkansız kendi döneminde gidersin gibi cevaplar veriyor da. 2 farklı şubeyi aradım birisi mayısta gideceğimi birisi kasımda gideceğimi söyledi kabul olup olmadığını ne zaman öğrenebilirim?

Ahmet

25.01.1998 dogumluyum sizce 98/1 subatta gidermiyim denizli liyim

özgür

Askerlik yerleriiii 12 ocakmı Yoksa 19 ocaktamı açıklancak kesin bilgi Nedir ??

Onur kurt

1998 dogumluyum kasımda muane oldum kütük Amasya 1998/1gidermiyim

Beytullah Arslan

Amasyanın neresindensin bende amasyalıyım

mustafa kaya

selamün aleyküm ben 19 haziran muayene oldum 2017 erken sevk dilekcesi verdim subata erkenden sevk dilekcesi verdim kabul olur mu erken sevk dilekcesi yorumunuz için tesekkür ediyorum

Halil ibo

Selamın aleyküm ben Muayne oldum 3 celp çıktı tercih hakkımı kullandım 1 celp yazdırdım şubatta gidermiyim acil bilgi

hüseyin bozgeyik

1996 doğomluyum tam olarak ne zaman muayene olğumu hatırlamıyorum ama muhtemelen kasım idi. E-devlet te 07.02.2018 yazıyor şubeden bana verdikleri kağıtta şubat yazıyordu lakin memur bana sistem seni mayısa atıyor ama ben yinede şubatı işaretledim dedi sizce ben ne zaman askere giderim

osman güvenç

1998 dogumluyum benim kütük 98/4 gönderiyor ama ben erken sevk istedim şubedeki bayanda dediki şubatta askersin dediler şubatta gidermiyim

osman güvenç

teşşekür ederim

Umutcan Doğan

Merhaba, 2015 yılı güz döneminde tezli yüksek lisansa başladım. Askerliğimi 01.01.2019 olarak tecil ettirdim. Aynı zamanda 2015 yılı güz döneminde tezsiz yüksek lisansa başladım ve tezsiz yüksek lisansımdan mezun olup diplomamı aldım. Ancak tezli yüksek lisanstan ders aldım ancak gitmedim. Askerliğimi tekrar tecil ettirebilmek için ne yapabilirim, şimdiden çok teşekkür ederim.

Samet lafibol

Ben tecilliydim yasim su anda 22 tecili bundan 4 yada 5 ay once bozdurdum askerlik belgesindede 07.02.2018 tarihine kadar askerlik yonunden sakincasi yoktur dedi acaba ben subatta askermiyim

cem

Arkadaşlar ben 1996yım muhtemel sevk şubat gösteriyor bu sene 98 tertipi oldugu için benim kütüğün önemi varmı birde yaşımdan dolayı şubatta cıkma olasılığı yüksekmidir

İsmail çelik

Ben 1998 dogumluyum ben Nisa’n ayında muane oldum kasım yazdı bana şube 2018/kasım bende gittim dilekçe verdim erken gitmek istiyorum dedim şubat yazdı bana 2018 /tarihide/01.02.2018 yazmış ben şubatta Askere gidermiyim bilginiz varmı

Ugur Can

2018 Şubat celp için kısa dönem’lerin gideceği yerlerde mi yarın açıklanıyor ? Yoksa kısa dönemlerin tarihi farklı mı ?

Ugur Can

Teşekkürler

sefa ünsal

4 yıllık mezunuyum bugün er sınıflandırma sonucundan açıklandı neden böyle oldu admin uzun dönem er mi oldum ben şimdi?

ali çetin

asal sevk süreniz dolmuştur diyor ben ne yapmalıyımn

adnan krgl

e devleten nasıl ogrenıcez bılgısı olan varmı arkadaslar

Ömer Tecirli

buradan söyleyeceksiniz dimi Açıklandığını

Ömer Tecirli

Teşekkürler ?

Ömer Tecirli

Açıklanan kişiler varmı

Ömer Tecirli

linkini atatmısınız

Hakan lort

3. PEĞT. TUG. 58 İNCİ P.EĞT.A.K.LIĞI
BURDUR / MERKEZ

İzmirden gelen varsa eklesin instagramdan.
lorthakan

Ömer Tecirli

nerden bakdın linkini atsana

onur yavuz

selamın aleyküm kardeşim benimde burdur merkez aynı ınstagramdan yazabilirsin bana onuryavuzs

ali

muhtemel sevk tarihi 01.02.2018 yazıyor. e devlette çıkmadı hiç bir şey. Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. diyor. Gideceğim kesin tarih ne zaman belli olur

Can Göksoy

MANİSA / ALAŞEHİR
ULŞ. PER.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI EĞT.A.K.LIĞI AS.İZ. VE TRF.EĞT.TB.

Manisa Alaşehir tertipler

emre

Benim askerliğim b grubu çıkmış a gitme şansım varmıdır

Murat Yılmaz

Öğrenemiyorum ben.ne zaman gideceğimizi de öğrenebiliyor muyuz?1998 kasım doğumluyum.bana verilen kağıtta şubat diyor

Burak akkaya

Allah razı olsun çok güzel açıklamissiniz ilk defa doğru düzgün bir bilgi alabildim.

İbrahim akkaya

Kardeşim bende aynı durumdayım sınav tertibat bekleniyor yazıyo neden miş acaba yardımcı olabilirmisin

Burak akkaya

Ben askerlik durumum henüz aciklanmamis lisans mezunuyum verdiğiniz bilgiye göre ocağın son haftası mi belli olur ?

İbrahim akkaya

E devletten baktım 07/02/2018 tarihşne kadar askerlik yönünden bi sakıncası yoktur yazıyo ama sınav ve tertibak bekliyor yazıyo şubat ayında gidermiyim yoksa mayısamı kaldım lütfen yardım

aykut taşdemir

lisans mezunuyum. celp dönemiyle alakalı bilgi açıklanmadı. yedek subay sorgulamasının uzadığına dair cep telefonuma savunma bakanlığından mesaj geldi. Ancak bazı arkadaşlarımın celp tarihleri açıklandı. sebebini bilen varmıdır?

Burak akkaya

Aykut beyin durumunun aynısı bende de var. Lisans mezunuyum güvenlik araştırmasında dolayı 24 ocak ta belli olucak diyor.

Bora küçük

4ekim 2017 de muane oldum celb dönemi şubat yazıyo şubatta gidermiyim kesin

SERKAN GEZEN

Merhaba 1998 1 acemi birliği usta birliğine ne zaman belli olacak Şuan acemi birliğin askerim

Başa dön tuşu