370. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik Yeri Sorgulama

Değerli Ziyaretçilerimiz;
Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. Tarih 19 ocaktan 24 ocağa çekildi. Bugün tüm askerlik şubelerine mesaj gönderildi ve askerlik yerlerinin 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacağına dair bilgi verildi. Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. KESİN BİLGİDİR!

Bu yazımızda sizlere 2018 yılı Şubat Celp döneminde silah altına alınacak lisans ve daha üst eğitim kurumu mezunlarının yani Kısa Dönem Er (6 ay er) ve Yedek Subay (asteğmen – 12 ay) statüsünde askerlik yapacak yükümlülerin askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağını, askerlik yerlerini nasıl sorgulayabileceklerini ve askere alım sürecinde nelere dikkat etmeleri gerektiğini anlatacağız.

Her celp döneminden önce Milli Savunma Bakanlığı Resmi İnternet sitesinde askere alımla ilgili bir duyuru metni yayınlanmakta ve askere alım sürecine ilişkin yükümlülerin ne yapmaları gerektiği anlatılmaktadır. Bu duyuru metni aynı zamanda TRT kanallarında da yayınlanmaktadır. Askere gidecek herkesin bu duyuru metninde yer alan bilgilere uyması zorunludur. Milli Savunma Bakanlığının bu duyuru metninde askerlik yerlerinin ne zaman açıklanacağı, askere sevk belgelerinin ne zaman alınabileceği, askere sevk belgelerinin İnternet üzerinden hangi tarihe kadar alınabileceği ve askere sevk belgelerinin askerlik şubesinden ne zamana kadar alınabileceği açıklanmaktadır. Genellikle bu duyuru metni yayınlandıktan 1 hafta sonra yerler açıklanmaktadır.

370. Dönem Kısa dönem er ve Yedek Subaylar için henüz bir duyuru metni yayınlanmamıştır. Fakat yazımızın en alt bölümünde 369. Dönem Kısa dönem er ve Yedek Subaylar için yayınlanan duyuru metnini görebilirsiniz. Bu metnin bir benzeri (sadece tarihler değişecek) 370. Dönemler için de yayınlanacaktır.

Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

370 Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri Ocak ayının son haftası içerisinde 24 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. Askerlik yerleri saat 10:30‘da açıklanacaktır. Resmi duyuruda askerlik yeri açıklanma saati bu şekilde yapılmış olsa bile bu durum uygulamada değişmektedir. Daha önceki tecrübelerimize göre askerlik yerleri saat 16:30 gibi açıklanmaktadır. Bazen saat 22:00’da açıklandığı bile olmuştur. Genelde açıklanma saatinde gecikmeler olmaktadır. Maalesef saat 10:30’da açıklanacak denilmesine rağmen ciddi gecikmeler olabilmektedir. Resmi açıklamada belirtilen tarih kesindir. Saat 24:00 olmadan mutlaka açıklanacaktır. Daha önceki yıllarda her zaman söylenen gün açıklanmıştır.

Ne Zaman Teslim Olacağım?

– A grubu çıkacaklar 29-31 Ocak 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar 12-13 Mart tarihleri arasında teslim olacaklardır.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden (bizzat giderek ya da telefonla askerlik şubesini arayarak) öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem İnternet sitesinden hem de askerlik şubelerinden askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askerlik şubesinden de alsanız, İnternet üzerinden de alsanız askere sevk belgeniz resmi belge olarak kabul edilir. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemlidir.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

www.turkiye.gov.tr sitesi üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız e-imza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden İnternet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile www.turkiye.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Açıklanınca Ne Yapmalıyım?

Askerlik yeri açıklandığında askere gidecek kişiler için 3 ihtimal söz konusudur.

1) Bazı kişilerin askerlik yeri ve askerlik sınıfı (Kısa Dönem Er, Yedek Subay, jandarma, topçu, havacı falan) belli olacaktır. Bazı kişiler ise sonraki celp dönemine aktarılacaktır. Yani kişi o dönem askere alınmamış demektir. Askere alınmayan kişi sonraki celp dönemini beklemek zorundadır. Maalesef askerliği sonraki celp dönemine bırakılan kişinin yapabileceği tek şey sonraki celp dönemini beklemektir. Yani ilk ihtimal askerliğe o celp döneminde gidip gidemeyeceği durumudur.

Askere gitmesi kesinleşen ve askerlik yeri belli olan kişiler için ise iki ihtimal vardır. A grubu yada B grubu olmak. Askerlik yeriniz açıklandığında  ya A Grubu olarak askere gidersiniz ya da B Grubu olarak.

A Grubu ve B Grubu Ne Demek

2) A Grubu askere gidecekler normal celp döneminde askere giderler. Bu normal olandır ve her celp döneminde askere alınan kişilerin % 90’ı A Grubu olarak askere alınır. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve A Grubu çıktı diyelim. Siz Şubat ayının ilk haftasında askere alınırsınız. Normal olan da budur zaten.

3) B Grubu askere gidecek kişiler ise normal celp dönemlerinden 45 gün sonra askere giderler. Mesela şubat celp dönemine başvuru yaptınız ve size B Grubu çıktı diyelim. Bu durumda A Gruplarından yaklaşık 45 gün sonra yani Mart 15 gibi askere gidersiniz. B Grubu olmak istenen bir şey değildir.

MSB’nin 370. Dönem İçin Yaptığı Duyuru Metni

Şubat 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarına ait duyuru

 1. Şubat 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2018 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);
 3. 2017/01, 2017/02, 2017/03 ve 2017/04’üncü grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,
 4. 30 kasım 2017 tarihine kadar; 1981 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizli/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.
 5. Şubat 2018 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 eylül 2017 ile 31 aralık 2017 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.
 6. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 31 aralık 2017 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.
 7. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa) hazır bulunduracaklardır.
 8. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 19 ocak 2017 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.
 9. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;
 10. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 29-31 ocak 2018, ikinci grubu ise 12-13 mart 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
 11. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden iki iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.
 12. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

 1. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
 2. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
 3. Yükümlüler bu duyuru metnine www.msb.gov.tr. İnternet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler.

Kısa Dönem Erlerin Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (24 Ocak 2018 tarihinde) belli olacaktır. Bu tarihte hem kısa dönem mi, uzun dönem mi (asteğmen) olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Yedek Subayların Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

Yerler Milli Savunma Bakanlığının yayınladığı duyuru metninde belirtilen tarihte (24 Ocak 2018 tarihinde) belli olacaktır. Bu tarihte hem kıs dönem mi, uzun dönem mi olduğunuz belli olacak hem acemi birliğinizin yeri belli olacak hem de usta birliğinizin yeri belli olacaktır.

Celp Grubu A ve B Ne Demek

Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

Değerli Ziyaretçilerimiz;
Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. Tarih 19 ocaktan 24 ocağa çekildi. Bugün tüm askerlik şubelerine mesaj gönderildi ve askerlik yerlerinin 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacağına dair bilgi verildi. Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. KESİN BİLGİDİR!

(24 ocak 2018) kısa dönem erlerin (6 ay er) ve uzun dönem asteğmenlerin (12 ay asteğmen) yani en az lisans mezunu olan kişilerin askerlik yerleri belli olacak. Askerlik yerleri açıklandığında şunları net şekilde öğrenebileceksiniz;
1) Şubat Celp döneminde askere alınıp alınmadığınızı
2) Kısa Dönem er mi yoksa Asteğmen mi olduğunuzu
3) Celp Grubu A mı yoksa Celp Grubu B mi olduğunuzu
4) Birliğinize en geç ne zaman teslim olmanız gerektiğini…
5) Acemi birliğinizin ve Usta Birliğinizin neresi olduğunu
Tüm bunlara ek olarak A grubu çıkanlar bugünden itibaren B grubu çıkanlar ise 1 Marttan itibaren sülüs kağıtlarını (askere sevk belgelerini) edevlet sitesinden veya askerlik şubesinden alabilecekler…Şimdiden herkes için hayırlısı olmasını dilerim.

Hangi Adresten Öğreneceğim Askerlik Yerimi?

https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu?asama=1

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

Bu iki adresten öğrenebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
211 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
sercan

Arkadaşlar an itibariyle başvuru işlemini yapmış bulunmaktayım. Şubat 2018’de askerim. Herkese hayırlı olması dileğiyle…

adem

ben adem lisans mezunuyum tecilim 31 aralık 2017a kadardı eylulde 2017 tecili bozdurdum muane olup belgeleri verdim subat celp 2018 erken sevk diyor ve grup numarasına göre ağustos 2018 kağıtta yedek suba yadayım idari para cezasını odedim dun ve ağrıya bağlı kutugum gonderdim, e devlette kaydım yok 12 ocakta açıklanmadı ben ne zaman giderim yardımcı olursanız sevinirim

özgür

şubat için geri sayımdayız. hayırlısı olsun.

İsmail Yılmaz

Arkadaşlar hayırlısı olsun hepimiz için. Şubatta görüşmek üzere

veysel+karataş

Er sınıflandırma bölümünde sevk süresi sona ermiştir yazıyor ne demek acaba..bide 07.02.2018 askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor açıklarsanız sevinirim.

Kemal AKDİ

Merhaba, son yoklamada yedek subay ve komando olmak istemediğimi belirtmiştim. Şubat dönemi için sınıflandırma ve tertibat bekliyor gözüküyor. 29 Ocak tarihine kadar ise askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yok. 17 Ocak tarihinde ise bir aksilik olmazsa yüksek lisans programına kayıt olacağım. Sorum 19 Ocak tarihinde benim de askerlik yerim belli olacak mı kayıt olsam dahi. Bu yer daha sonra askere gitmek istediğimde tekrar değişir mi. Bir de yedek subay veya komando olmak istediğimde bilgilerimde değişiklik yapılır mı

Oğuz Vardar

19 ocak da gidilecek yerler belli olucak denilmiş. Ve A grubu için ocak ayı sonunda teslim edileceği söylenmiş bu bilgiler kesin mi ?

koray turan

yarın belli oluyor kardeşim

sefa ünsal

4 yıllık mezunuyum bugün açıklandı nasıl iş bu admin? Neden böyle oldu acaba

muhammet

Merhaba bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Ben inşallah şubat celp döneminde gideceğim. Fakat şöyle bir sorun var ben yeni evliyim ve eşimin hamile olduğunu yeni öğrendim. Yedek subaylığa b asvurmustum ve onu iptal ettirmek istiyorum eşimin durumundan dolayı yani kısa dönem yapmam gerekiyor inanın çok zor durumda kalacağız ikimizde

muhammet

Çok teşekkür ederim. Fakat dün telefonla askerlik şubesi yetkilileriyle konuştum bana en geç kasımda gelmem gerektiğini, artık çok geç olduğunu söylediler. Yine de son çare askerlik şubesine gidip konuşacağım dediğiniz gibi inşallah olur. Tekrar teşekkür ederim yardımcı olduğunuz için.

muhammet

Valla şimdi askerlik şubesinden çıktım çok rica ettim kabul etmediler zaten 1-2 güne yerler belli olacak dediler. Belgeden kasıt hangi belge ? Eğer kesin eminseniz böyle bir hakkımın olduğuna peşini bırakmayacağım. Komutanla bile konuştum hiçbir şekilde olmaz dedi lütfen yardımcı olun

atakan

Birşey sormak istiyorum ;
Askere gidecek olanlara ptt kartı geliyormuş ancak ben ekim ayının başında bozdurmama rağmen henüz gelen birşey yok. Acaba bu 2. gruba kaldığım anlamına mı gelir ?

atakan

Cevabınız için teşekkür ederim. Ben ptt müşteri hizmetlerinide aradım adınıza hesap açılmamıştır dedi . Hesap açma işlemide geçikiyor mu acaba bilginiz var mıdır

celal

aynı konudan bende sıkıntılıyım adıma hesap açılmamış dendi ptt müşteri hizmetlerinden acaba B grubuna kaldığımız içinmidir bilmiyorum aydınlata bilirmisiniz.

Emre

Merhaba. Ben de şubatta sevk bekliyorum ancak karttan falan haberim yok. Gelen giden biraey de yok. 3 kasimda tecil bozdurdum. Bu konuda aydinlatabilir misiniz?

Emre

Tesekkur ederim. Simdi ogrendim kargodaymis 🙂

Alper Köroğlu

Askerlik şubelerini aradığımzda açıklama tarihinin 24 ocak olarak değiştiği söyleniyor ? Doğru mudur, bilgisi olan var mıdır ?

Alper Köroğlu

Cevabınız için çok teşekkür ederim.

fırat

saat kac gibi açıklanır bilgisi olan var mı heyacan bastı 🙂

cemil

Neden açıklanmadı yerler? Bilgisi olan var mı? Erteleme söz konusu mu?

hasan soyer

arkadaşlar 24 ocak ta açıklanıcak maalesef resmi açıklama gelmiş

Yavuz yasin candan

Nerede acaba açıklama

cemil

Milli Savunma Bakanlığının sitesinde açıklama yok. Siz nereden okudunuz resmi açıklamayı

fırat

Şubat 2018 Yedek Subay Sınıflandırma sonuçları Güvenlik araştırmalarının gecikmesi nedeniyle 24 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. E-devlette böyle yazıyor arkadaslar

cemil

Bu nasıl iştir arkadaş ya. Heyecanla bekliyorduk bizde.

fırat

acaba kısa dönem erler içinde geçerli mi bu durum yoksa, yedek subay olacaklar için mi onu tam anlamadım

AHMET

PEKİ TESLİM TARİHLERİ DE DEĞİŞECEK Mİ? BEN HALA ÇALIŞIYORUM VE AÇIKLANMADIĞI İÇİN İŞİ BIRAKAMIYORUM

Baris

Pttkart geldi A grubu mu gideceğim?

Enoo

Şubeyi aradığımızda şunu söylüyorlar ankaradan mesaj geldi 24 unde açıklanacakmıs bilginize..

Can

Kesin teslim tarihi ne olacaktır?

Can

Eski derken? Bir yerde 1-4 Şubat yazıyor, bir yerde 29-31 Ocak, Bir yerde 3-8 Şubat yazıyor. Şuan işte olmam ve çıkışımı yapıp memlekete gitmem gerekiyor. Bunun için kesin birşey bilsek ona göre hareket edeceğiz.

Gökhan Uğur

Merhaba,
Edevlette 28/01/2018 tarihine kadar sakıncası yoktur, sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor. Bu ne demek şubatta gidecek miyim? İşten çıkmam gerek bilgi verebilir misiniz?
Ayrıca açıklanırsa 31 Ocak mı son olur yoksa internette 8 Şubat yazıyor o tarih mi teslim için?

Gökhan Uğur

Valla iyi olur. En azından ay sonuna kadar çalışıp maaşımızı alıp hazırlığımızı yaparız diyorduk. Devletimiz kısa dönemlere neden yardımcı olmaz anlamam özellikle de çalışanlar için 🙁 teşekkür ederim..

Serkan Arslan

Bugün ptt kart gelmiş bana sanırım A grubunda gideceğim Admin bey

fırat

Bu celp dönemi sevke tabi değilsiniz.
yazıyor herkestemi şuan böyle

Can

“Şubat 2018 Yedek Subay Sınıflandırma sonuçları Güvenlik araştırmalarının gecikmesi nedeniyle 24 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır.” tam olarak bu yazıyor.

fırat

tamam öyle yazıyor asal sevke tıklayınca tabi değilsiniz yazıyor, sendede öyle değil mi?

ömer tan

Merhaba ,
Yükseklisansı iptal edilip şubat için asker kağıdı gelenler varmıdır ? sadece benim mi başıma gelmiştir

fırat

3 yıllık süreniz mi doldu acaba

ömer tan

1 sene olmuştu yüksek lisansım başlayalı ekim de kağıt geldi yükseklisansınız iptal edilmiştir. 31 aralığa kadar başvurunuzu yapın.

ömer tan

sanırım öyle oldu . Teşekkürler ilginize

Semih Arpad

Daha önce askerlik kararı aldırmıştım şu an askerlik durum sorgulamam; 28/01/2018 TARIHINE KADAR ASKERLIK ISLEMLERI YÖNÜNDEN BIR SAKINCASI YOKTUR.

Bu ayın 23’ü gibi yüksek lisansa kesin kayıt olacağım, bugün şubeye gidip sorduğumda 28’e kadar yüksek lisansa kayıt olursam askerliğimi tecil edebileceğimi söylediler. Hatta üniversitenin şubeye yazmasını beklemeden, okuldan kesin kayıt olduğuna dair bir belge ile şubeye gel, seni mayıs dönemine atalım o sırada zaten üniversite yazını şubeye yollamış olur, dediler.

Bugün ptt kartım gelmiş, birden kafama takıldı askerlik yerimin belli olması, tecil konusunda bir sorun çıkarır mı? Gerçi şube’de bana 28 kadar yüksek lisansa kayıt olmadan bir sakınca yok demişlerdi? Açıkçası beklediğim bir hakimlik mülakatı olmasa askere giderdim ama mülakat süreci boyunca askerde olmak istemiyorum. O yüzden bir sorun çıkar mı diye kılı kırk yarıyorum.

Semih Arpad

Kaydım ayın 22 sinde yapıldı, bugün umarım şubeye gitme fırsatım olacak. Yalnız ben şubeden üç farklı kişi ile konuştum hatta şubede yüksek lisans ertelenmelerini yapan görevli ile de konuştum, bana 28 kadar süren var demişlerdi internette rast gele yaptığım aramalarda askerlik yeri belli olduktan sonra da erteleme yapan insanların olduğu gördüm? Her neyse elimdeki belgede öteneğinde kayıt tarihim 22’Sİ gözüküyor. Bu durumda bir sıkıntı olmaması gerekiyor herhalde? Çünkü belge şubeye geç ulaşsada önemli olan kayıt tarihi diye biliyorum.

Kemal AKDİ

Semih Bey, ben de 17 sinde kayıt oldum. 28 Ocak a kadar tecilliyim. Üniversitenin bağlı bulundugunuz Asker Alma Başkaligi ile yazışmasi gerekiyor. Aynı durum bende de var. Askerlik yerimiz belli olsa da bir sorun teşkil etmez umarım.

Semih Arpad

Askerlik ertlemesi konusunda bir sorun olacağını sanmıyorum, şubeye sorduğuma göre belge geç gitse bile önemli olan kayıt tarihiymiş birkaç gün bakaya kalsak da belge şubeye ulaştığında durum düzeltiyormuş. Benim durumum biraz daha farklı hakimlik mülakatına gireceğim, mülakat için istedikleri belgeler arasında askerlik durum belgesi de var, bu yüzden bakaya kalmak istemiyorum. Aslında asıl telaşım bu yüzden.

Kemal AKDİ

Askerlik yeri açıklandıktan sonra bir arkadaşım özel üniversiteye bakaya kalmadan kayıt yaptı. Semih Bey öğrenci belgesi ile bir dönem uzatmanız daha uygun gibi görünüyor.

Cemil

Bazı arkadaşlara PTT kart gelmiş bana daha gelmedi. Acaba bu şubat da askere gitmeyeceğim anlamına mı gelir?

OZAN KIRMIZI

peki kesin şubatta gideceğimiz anlamına mı gelir?

Cemil

Benimde kartım bu sabah geldi. Şimdi kesin şubatta gidiyor muyum askere

Kemal AKDİ

Merhaba, benim de PTT kartim geldi. 17 Ocak gibi tezsiz yüksek lisans kaydı yaptım. Bunun için askerlik Şubesine bilgi verecek miyim. Üniversite biz yazı yazacağız dedi. 24 Ocak ta benim de askerlik yerim belli olacak mı.

KEMAL AKDİ

Merhaba, kayıt yapmış olmama rağmen askerlik bölge başkanlığını aramam gerekir mi?.

Kemal AKDİ

Çok teşekkür ederim. Şu an is dolayısıyla gidemiyorum. Yüksek lisans programı bittiğinde ve bedelli çıkmadığında tekrar askerlik şubesine başvurduğumuzda aynı yer mi oluyor ve yedek subay olmak istediğimi belirttigimde tekrar çıkma ihtimali var mı

göktuğ

merhaba, resmi sitede genel celp tarihleri verilmiş. 1.grup kısa dönem 1-4 şubat/ 2.grup kısa dönem 16-18 mart/ 2.5 ay temel eğitim yedek subay 11-12 şubat/ 1 ay temel eğitim yedek subay 28-29 ocak yazıyor. Ama genel tarih olup değişkenlik gösterdiği yazıyor.

Şimdi bize bunlardan biri gelince bizim teslim tarihlerimiz farklı olucağına göre niye her yerde sabit bir tarih var????

AliErdem

O sayfa sağ üste bakarsan düzenlenme tarihi 2016 olması gerekiyordu.

göktuğ

Teşekkürler.

Ahmet

Hukuk fakültesi mezunuyum e’devletten yedek subaylık sorgulaması yaptığımda güvenlik soruşturması nedeniyle ayın 24’ünde açıklanacak yazıyor. ayın 19’da kontrol ettiğimde de sevke tabii değilsiniz yazıyordu ama sistem er sorgulaması yapmama izin veriyor. askerlik şubesinde avukat olduğumu kayıt etmişlerdi hatta son gittiğimde görevli sisteme bakıp avukat mısınız, diye sormuştu, kafama takıldı sistem beni lisans mezunu olarak görmüyor mu acaba?

Ahmet

Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır yazıyor artık neden olabilir. PTT kartım gelmişti.

Ümit

Merhaba, bende kontrol ettim. “Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmaktadır.” yazıyor. sistem ile ilgili bir durum olabilir diye düşünüyorum.

Cemil

Hadi açıklansın artık. PTT kartım dün geldi. Şubat dönenimde A grubunda kesin gider miyim?

ömer

arkadaşlar belli olan varmı Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır diyor benimde birde bilgilendirme broşürüne ulaşmak için tıklayınız diyor msb sayfasına gönderiyor hata veriyor

MUSTAFA

BEYLER 1 HAFTASABREDEMEDİNİZ 6 AY NE YAPACAKSINIZ SABIR

MUSTAFA

BİR DE ÖGRETMEN DOKTOR AVUKAT DİŞ HEKİMİ GİBİ MESLEKLERİNİZ YOKSA BOŞUNA UZUN DÖNEME HEVESLENMEYİN ÖNCELİKLİ OLNLAR

Serkan Arslan

Açıklandı diyorlar ama bende bişey yok nedir son durum sizde

AliErdem

İyi günler admin. Şimdi açıklandı yerler. İki tarih var Sevk tarihi diyor ki 29 ocak. Birde katılacağı tarih var oda 31 ocak. 29 ocakta teslim olabilir miyim ?

Birde kardeşim usta birliğide aynı anda belli olacak diyorlardı. Sade eğitim birliği var burada?

SOn olarak 6/8 Aylık er tam olarak ne demek oluyor?

Abdurrahman

Reyiz senin muhtemelen uzun dönem olmuş o

Cemil

Daha açıklanmamış ?

mustafaali01

ya nasıl açıklandı anlık kontrol ediyorum ”hakkınızda sınıflandırma yoktur” diyor.Sonra Askerlik durum belgesi sorgula diyip belge oluşturuyorum.Sınıflandırılmış Yükümlü diyor Ve 07.02.2017 Kadar sakıncası yoktur yazıyor.Kısa Dönem olduğunu anlıyoruz burdanda sadece

Mehmet Fatih

mustafaali01 arkadaşım merhaba,
Senin yazdığın gibi askerlik durum belgesi sorguladığımda bu ayın 28 i olacak gösteriyor. Ben uzun dönem mi oluyorum o halde bir bildiğin var mı, yerleri hala görmiyorum.

kadiratar

durum belgesi sorgula diyoruz doğru mudur?

Mesut

Herhangi bir şey yok hala

mustafaali01

aynen pdf olarak gösrerir sakıncası yokturun süresi önemli uzunsa 31 oacak kısaysa 7 şubat galiba

kadiratar

28/01/2018 tarihine kadar sorumluluğu yoktur yazıyor uzun mu oluyo böyle olunca?

mustafaali01

büyük ihtimalle hocan ben mühendisim uzun işaretledim ama 7 subat yazıyor bende muhtemelen uzun sizinki

kadiratar

bende mühendisim ama uzun işaretlemedim nasıl olabilir uzun 🙁

mustafaali01

bende uzun çıkmıcak diye üzülüyorum sen kısa çıkmıcak diye 🙂 hocam ikiside iyi emin olun.

mustafaali01

Ydk Sby olarak yapmak istiyorum diye işaretledğim için önceki günler bende de 28/01/2017 kadar sakıncası yoktur yazıyordu.Bugün 07.02.2017 olarak güncelelenmiş.Siz işaretlemiş miydiniz uzun yapmak istiyorum diye?

kadiratar

hayır işaretlemedim ben onda başka bişey var bence daha belli olmadı

canberk

acıklanan varmı

Mehmet Fatih

Arkadaşlar sevk belgenizi indirin orda yazıyor, sonuçlandırmada çıkmasa da

mustafaali01

onu nasıl yapıcaz Asal Sevk Başvurusunu mu onaylıcaz?

Mehmet Fatih

Evet kardeş

xman

edevletten msj gelmıs askerlık durum belgesındekı tarıhte 7 subat olarak degısmıs ama hrhangı bır sınıflandırma bulunmamaktadır dıyor.

Abdurrahman

Arkadaşlar benim fikrime göre. Yerler belli ama henüz internet ortamında görmemiz için açılmadı. Öğleden sonra 16.00 gibi açıklanır hem A grubu hem B grubu. Bekleyiniz

ömer tan

arkadaşlar giriş yapamıyoruz . giriş yapan arkadaşlar detaylı anlatabilir mi hayırlı olsun

Cemil

Askerlik şubesinden öğrendim ben yerimi. Acemi birlik Samsun usta birlik Kıbrıs Güzelyurt. A grubunda gidiyorum.

Abdurrahman

Telefonla mı gidip mi öğrendin

Cemil

Kendim gidip öğrendim

Emre

Askerlik durum belgesinde sınıflandırılmış yükümlü ve 07/02/2018’e kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazıyor. Ancak sınıflandırma sonucunu göremiyorum bu ne anlama geliyor?

BKELES

YEDEK SUBAY SINIFLANDIRMA SONUCU BELLİ OLMASA DA E DEVLETTEN SEVK BAŞVURUSU KISMINDAN ACEMİ BİRLİĞİNİZİ ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Abdurrahman

Nasıl yani sevk başvurusu derken

Serkan Arslan

Telefonla askerlik yerimi öğrendim acemi amasya usta kıbrıs magosa

mustafaali01

serkan Acemi birlik benimde amasya dostum.

mustafaali01

usta birliği öğrenemedim ama sınıfım istikam senin de mi istikam?

Başa dön tuşu